Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Ново светло за Кућу легата
Здање у Кнез Михаиловој 46 на списку објеката обнове за идућу годину. – Споменик културе кубури са системом хлађења и грејања, дотрајалим прозорским окнима која испадају из лежишта и плафоном који с времена на време отпада

legat.jpg


Кућа легата у Кнез Михаиловој улици, смештена у некадашњем дому сликара Недељка Гвозденовића који је пре готово три деценије Београду поклонио своју имовину и 569 уметничких дела, ускоро би требало да буде осветљена. За визуелно обележавање прилаза једног од најлепших галеријских простора у престоници и решавање питања расвете унутар изложбеног кутка, из касе општине Стари град недавно је издвојено 468.500 динара.

Ово је пријатно изненађење и одлична вест, сматра Ана Поповић-Бодрожа, директорка Куће легата, напомињући да се све дешава у моменту обележавања пет година од оснивања ове установе културе.

– Новац за такозвану визуелну идентификацију галеријског простора биће одмах искоришћен и то пре почетка иначе дугонајављиване обнове здања. Када ће званично почети поступак темељног уређења објекта, зависи од новчаних средстава – објашњава Ана Поповић-Бодрожа.

Изменама и допунама уговора о поклону, још 1981. године одређено је да меморијални простор за поклон дародавца буде смештен у Кнез Михаиловој улици 46 у Галерији легата у којој ће стално бити изложен и један део његових слика. По завршетку најављене реконструкције зграде, Кућа легата ће имати велики изложбени и галеријски простор. Укупна површина објекта биће 1.300 квадратних метара за презентацију експоната на сталној изложби уметничких дела из београдских легата.

Планом обнове здања предвиђено је, како каже директорка, да подрумске просторије буду претворене у галеријски простор, као и да Кућа легата добије спрат више.

Овај споменик културе кубури са системом хлађења и грејања, дотрајалим прозорским окнима која испадају из лежишта и плафоном који с времена на време отпада. Да је „зрео” за улепшавање опомиње и кров који на појединим местима прокишњава.

– Пре три године канадска влада одвојила је новац за обнову спољног дела фасада Куће легата који излази на Кнез Михаилову улицу. Унутар зидина здање је прилично оронуло – подсећа директорка.

И у Градском заводу за заштиту споменика културе истичу да је у току измена и допуна главног пројекта обнове Куће легата који је иначе урађен пре пет година. Како наводи Александра Шевић, архитекта завода која је један од аутор идејног пројекта адаптације, реконструкције, конзервације и санације здања у Кнез Михаиловој улици, посао би требало да буде завршен до краја ове године.

Из Секретаријата за културу Скупштине града стижу вести да се Кућа легата сигурно налази на списку објеката код Агенције за инвестиције која је задужена за сва већа улагања у институције. Да ли ће у току идуће године почети сређивање ове установе која сакупља уметничка дела из 20. и 21. века, уметнике, колекционаре или личности које су својим деловањем оставиле знаменити траг, искључиво зависи од планираних буџетских средстава, напомињу у Секретаријату за културу.

И поред текућих проблема, простор у срцу града ипак опстаје. Донедавно је била отворена изложба наше преминуле сликарке Цуце Сокић под називом „Мој поклон Београду”. Сада је летња пауза, после чега ће од 1. септембра бити настављен програм за када је најављена и ретроспективна изложба Косте Богдановића у сарадњи са Музејом савремене уметности. У овом простору биће одржан и Октобарски салон, као и минулих година.

Грађанска кућа у Кнез Михаиловој 46, са објектима у броју 48 и 50, грађена је од 1869. до 1870. године. Ова три објекта представљају ретко сачуван јединствено спојени блок зграда, карактеристичан за архитектуру и урбанизам Београда седамдесетих година 19. века. Подигнуте су према регулационом плану из 1867. године.

М. Бракочевић


Извор: http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Novo-svetlo-za-Kucu-legata.sr.html
 
Obnova fasade u Beogradskoj 55

Autor: B. S.

Fasada na zgradi u Beogradskoj ulici 55, koja je pod zaštitom države, biće revitalizovana, saopštio je Sekretarijat za komunalne i stambene poslove. Objekat se nalazi u okviru celine Stari Beograd, koja uživa status prethodne zaštite.

Izgrađen je dvadesetih godina prošlog veka kao objekat međuratne arhitekture, a kasnijim intervencijama nadzidana su još tri sprata i potkrovlje, kada je sa ulične fasade skinuta sva fasadna plastika.

Radovi podrazumevaju skidanje oštećenog maltera sa površina ulične fasade, novo malterisanje sa izradom fasadne plastike prema elementima iz originalnog projekta i bojenje fasade. Površine od prirodnog kamena će se oprati i zaštititi silikonskim premazima. Zameniće se i propali limeni krovni pokrivač i fasadna limarija. Spoljna krila fasadne stolarije popraviće se i obojiti, a ulazna vrata će se restaurirati. Ukupna vrednost radova iznosi više od dva miliona dinara.

Izvor: http://www.danas.rs/vesti/srbija/beograd/obnova_fasade_u_beogradskoj_55.39.html?news_id=168263
 
442doBGD":evjwzbfu je napisao(la):
Планом обнове здања предвиђено је, како каже директорка, да подрумске просторије буду претворене у галеријски простор, као и да Кућа легата добије спрат више.
Bozanstveno...
 
442doBGD, odlicne nam vesti donosis.

Diavolo, ako novi sprat urade postojuci objekat, bice to samo pozitivna stvar jer te zgrade na kraju Kneza mahom su spratnoscu ispod ostatka kneza.
 
Naprotiv, te kuce su u bloku tzv "gradjanskih kuca" iz druge polovine XIV veka. Jedinstvene su po stilskoj obradi, pogledaj malo bolje, sve tri (50, 48, 46) su radjene u romantizmu, stilu koji je veoma redak u Beogradu, jos redje sacuvan kao urbana aglomeracija pa tako i po spratnosti... Uglavnom su to pojedinacne kuce na raznim mestima u gradu. I one su prve zgrade uz zgradu biblioteke grada Beograda koje su gradjene posle sirenja varosi van sanca. Znas li na sta ce to da lici ako se poslednja (ili prva ako ides ka Kalemegdanu) kuca legata nadogradi? Pored je "Beko" koji ne da ima dva, nego cetiri sprata, tako da ne znam kako bi se to uskladilo, a broj 48. i 50. bi ostali na jednom spratu. I jos nase cuvene nadogradnje. Da, sve ce da lici na postojecu kompoziciju... :rolleyes: Grozomorno. Prosto ne verujem da to mora da se objasnjava... Ne konkretno tebi, nego milim ljudima iz zavoda...
 
Da, moja greska... Blam. Majke mi stvarno je greska u kucanju tj. nesto me povuklo ka "V" :D , doduse neka ostane ovako da ne menjam... Dakle - iz druge polovine 19. veka :)
 
Mural u Milesevskoj (foto: FoNet)

9056513704a81626ae5f7f035217454.jpg


btw, ovo u Dzordza Vasingtona deluje i vise nego pristojno :)
 
Ej ljudi,

Ja idem u Beograd krajem Avgusta. Gomila drugova iz Amerike hoce da vidi evropu pa bi da svrate i u Beograd na nedelju dana. Ali me pitaju kako je tamo...

Kako to tamo izgleda? Znam da se Beograd sredjuje vec 4 godine, ali ja nisam bio tamo od 2006. Kako je sada? Znam da Beograd ima svoj potencijal, i kalimegdan i muzeja...ali me zanima da li je centar jos uvek siv, tuzan, isaran? Da li su zavrsili radove na kuli kod kalimegdana? Cuo sam da su radili nesto u Julu I Avgustu.

Pozdav svima!
 
lstajic":2bq5caaj je napisao(la):
Ej ljudi,

Ja idem u Beograd krajem Avgusta. Gomila drugova iz Amerike hoce da vidi evropu pa bi da svrate i u Beograd na nedelju dana. Ali me pitaju kako je tamo...

Kako to tamo izgleda? Znam da se Beograd sredjuje vec 4 godine, ali ja nisam bio tamo od 2006. Kako je sada? Znam da Beograd ima svoj potencijal, i kalimegdan i muzeja...ali me zanima da li je centar jos uvek siv, tuzan, isaran? Da li su zavrsili radove na kuli kod kalimegdana? Cuo sam da su radili nesto u Julu I Avgustu.

Pozdav svima!
Druze dovedi ih u Beograd slobodno, prosetaj ih Nemanjinom, Kneza Milosa, Kralja Milana, Knezom, Kalemegdanom, Trgom Nikole Pasica, Studentskim Trgom, Skadarlijom, odvedi ih do Crkve Svetog Marka, do Hrama Svetog Save, malo ih prosetaj bulevarom (do Vuka, ne dalje! :laugh: ) , veruj mi bice odusevljeni.

Da bi stekao utisak kako danas izgleda Beograd, savetujem ti da prelistas ove dve teme na linkovima dole o Beogradu sa SSC sajta!

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=809310

i

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=407891
 
Sawovsky":72x13k5f je napisao(la):
Влада":72x13k5f je napisao(la):
Обновљена фасада у Џорџа Вашингтона

2mnehz9.jpg


http://i32.tinypic.com/250m1p4.jpg
Odlican izbor neupadljivih boja!
E to su beograske boje, a ne one baljezgije sto uvaljuje zavod za zastitu spomenika u poslednjih 8 godina! Iako nije puc tehnika, bolje i da je tako, neko da smo dobili jos neku belu-svetloroze nakazu. Odmah pored je jos jedna skoro obnovljena zgrada, obojena u pristojan zeleni ton.
 
Kako igumanova palata sada strava izgleda jos samo da smaknu par klima i satelitsku antenu i bice :kk:
 
vidiš ta igumanova palata.... super je to što su je sredili, al po mom mišljenju njezino prethodno stanje uopšte i nije bilo tako loše, samo su je malo osvežili... ima toliko zgrada koje bi se pre trebale srediti ili osvežiti ;)
 
Najveći propust, po meni, je taj što nisu obnovili skulpturu nego su ostavili onu imbecilnu satelitsku antenu.
 
Ma ljudi oni da su hteli da srede vec veoma pristojnu fasadu, to bi i uradili, vratili skulpture, skinuli antenu, zavrsili u roko od mesec dva, ovako je ta zgrada bila izvrstan poligon za hiperreklame koje nisi mogao da ne primetis, zato je i "obnova" trajala koliko je trajala, mislim dobrih godinu dana, a zapravo sve sto je trebalo da urade jeste da ociste fasadu smrkom tj, kao kad se cisti npr. terazijska cesma, znate na sta mislim. Ovako je neko em dobio pare od reklama, em je dodao jos jednu recku da je jos jedna fasada sredjena u Beogradu. Da su hteli da je sredjuju kazem sredili bi je sa iole vise zanimanja za njenu proslost, zasto se i zove Igumanova tj. Igumanovljeva palata, zasto je na mestu gde je antena mermerna ploca sa verovatno srafovima koji vire a u obliku su stopala :kafa:, ili su mozda mislili da je to naka fancy antena, ipak je u centru. Sacuvaj me boze obnavljanja fasada.
 
Diavolo":1e16us0z je napisao(la):
Ma ljudi oni da su hteli da srede vec veoma pristojnu fasadu, to bi i uradili, vratili skulpture, skinuli antenu, zavrsili u roko od mesec dva, ovako je ta zgrada bila izvrstan poligon za hiperreklame koje nisi mogao da ne primetis, zato je i "obnova" trajala koliko je trajala, mislim dobrih godinu dana, a zapravo sve sto je trebalo da urade jeste da ociste fasadu smrkom tj, kao kad se cisti npr. terazijska cesma, znate na sta mislim. Ovako je neko em dobio pare od reklama, em je dodao jos jednu recku da je jos jedna fasada sredjena u Beogradu. Da su hteli da je sredjuju kazem sredili bi je sa iole vise zanimanja za njenu proslost, zasto se i zove Igumanova tj. Igumanovljeva palata, zasto je na mestu gde je antena mermerna ploca sa verovatno srafovima koji vire a u obliku su stopala :kafa:, ili su mozda mislili da je to naka fancy antena, ipak je u centru. Sacuvaj me boze obnavljanja fasada.
Da, a najluđe je što na tabli koja još stoji piše - početak radova mart 2008. Pa za to vreme su mogli ponovo celu da je sazidaju.
 
Ja stvarno mislim da je skandalozno sto u okviru obnove fasade - skulptura nije vracena. Jos gore, niko o tome i ne prica, sem ovako na par foruma. Iskreno, ja sam mislio da je to i poenta obnove, a ne samo fasada koja je, kao sto prethodnici rekose, trebala samo da se osvezi, a ne obnovi. Sramotno...
 
Ta antena umesto skulptupe na Igumanovoj Palati mu dojde otprilike kao neki simbol arhitektonske i estetske dekadencije Beograda. Svecano stoji tu i poput zastave osvajaca nam pokazuje da je estetika porobljena od hordi antena, klima, skandaloznih nadogradji, zastakljenih terasa, brutalnih "obnova", hiper reklama...
 
Vrh