Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Боје фасада део традиције и идентитета града
Архитектуру престонице одликује мешавина различитих стилова и нијанси топлих и хладних тонова. – Конак кнегиње Љубице и кафана „Знак ?” типични су примери српске архитектуре којим доминирају бело бојене фасаде. – Грађевинарство данашњице није ограничено у употреби боја, чак се и насеља по њима препознају

Главни град је букет разноврсних стилова и боја Фото Л. Адровић
Порекло имена престонице ни до данас није разјашњено.Препричава се легенда да су називу кумовали путници намерници који су долазили рекама. Њих је блештавило белог камена наслаганог у бедеме на ушћу Саве и Дунава оставило без даха. Београд је данас далеко од белог. Раније се чинило да је одвише сив. Ту уједначеност разбија спектар дугиних боја новоизграђених здања.
– Одговор на питање како је Београд добио име губи се у дверима времена. Његов назив није искључиво у вези са бојом зграда, јер су у то доба људима сви градови метафорички били бели – пориче уврежено мишљење Иван Рашковић, председник Друштва архитеката Београда.
Главни град је букет разноврсних стилова и боја. Преплићу се палете топлих нијанси од најсветлије жуте, окер, наранџасте преко јарко црвене, све до боје фасадне цигле. Оне прекривају зидове времешних грађевина, којих је све мање. У такве се убрајају Капетан Мишино здање, Коларчева задужбина, Дом Вукове задужбине…
– Конак кнегиње Љубице и кафана „Знак ?” типични су примери српске архитектуре с почетка 18. века. Њим доминирају бело бојене фасаде са карактеристичним тамним прозорским окнима – појаснила је др Драгана Васиљевић-Томић, професор Архитектонског факултета.
Импозантни неимарски подухвати, попут зграда Филолошког факултета, Етнографског музеја, Дома народне скупштине или Главне поште „огрнути” су фасадом од загасито сивог камена. А међу симболима Теразија – хотел „Москва” од првог спрата па до крова обложен је жућкастим плочицама, украшен је орнаментима зелене боје и представља један од начина пројектовања фасада почетком 20. века.
– Најзаступљенији стилови пре Другог светског рата били су модернизам и академизам. У првом преовлађују хладни тонови док други подразумева умереност и декоративну пластику на фасади која се углавном не ради у више од два тона боје. Украсни детаљи могу бити светлији од равног фасадног платна. То зависи од богатства декорације. Она може бити заступљена у већој или мањој мери. Цветни, раскошни елементи су по правилу нежнијих боја. Грубљи, оштрији захтевају јаче контрасте – објаснила је Татјана Виденовић, архитекта Завода за заштиту споменика културе.
Боја фасаде истиче архитектуру и њен је неизоставни део. Тип објекта, његова намена, стил у којем је грађен али и локација захтевају одређени колорит.
– Војвођанске куће на Гардошу су аутентично беле, беж, светлих пастелних тонова. За маловарошке куће карактеристичне су интензивније боје. Сецесијски обликована пластика на фасади често је у светло зеленим тоновима, а на избор боја утиче клима, продор светла и осунчаност. Академска архитектура треба да буде обојена јаким колоритом који неће засенити украсе фасаде. Зграда Команде ваздухопловства у Земуну, врсног архитекте Драгише Брашована, из 1935. године, мора задржати један миран сиви тон, како би се сачувала њена репрезентативност. Свакако да се не сме обојити бордо, наранџасто или плаво. „Сладуњаве”, топле тонове треба користити опрезно, с мером, само где је то оправдано. Боја зграда је део традиције, идентитета и лица града – закључује Александра Дабижић, историчар уметности у Заводу за заштиту споменика културе.
Приликом бојења фасада не сме се сметнути са ума аутентичност грађевинског материјала. Тренутна боја не мора да буде изворна. Тек кад се загребе испод површине, кад почну да се скидају наслаге прашине и слојеви боја долази се до оригиналне.
– Многа здања су више пута обновљена. Њихове фасаде време је нагризло и променило. Антички храмови су најбољи пример да боје не одолевају зубу времена. Када су изграђени шаренили су се као лицидерска срца. Многима није познато да су стубови били црвено-плави. Када су се у 19. веку за њих заинтересовали истраживачи боје су већ биле потпуно испране – каже Иван Рашковић.
Архитектура Београда је у суштини мешавина праваца. Упркос ратовима и разарањима у престоници је очувано више архитектонских целина: Косанчићев венац, Дорћол, Енглезовац (назван по Макензијевом инвеститору шкотског порекла) познатији као Чубура, Неимар, западни Врачар. Посебно је издвојио Нови Београд, као најбољи пример модернизма.
– Он је историјска целина великог културног значаја баш као и Косанчићев венац и мора се очувати – истиче он.
До 2000. године није постојала организована обнова фасада у граду. Један део је преуређивала држава, други јавна предузећа, а трећи приватне фирме или власници. Међутим, од 2001. године град је у обнову фасада уложио велика средства.
– Уколико објекат није од изузетног значаја, а окружен је здањима која су под ингеренцијом Завода за заштиту споменика културе онда архитекте на основу умећа и искуства бирају најприкладнију боју. Најбоља решења за новију градњу у центру одаберу се на јавном конкурсу града – разјаснила је Татјана Виденовић.
Све што је у вези са преуређењем зграда, како је рекао Рашковић, подлеже и ауторским правима.
– Ако аутор пројекта није жив или није доступан, а при том није одредио носиоца ауторских права постоји комисија у Друштву архитеката Београда која одлучује о грађевинским радовима и процењује да ли су они ваљани. То укључује и боју здања – рекао је он.
Стручњаци сматрају да савремена архитектура датира од половине прошлог века, баш као и модерна. Прва је карактеристична за стамбене објекте. Они су углавном сведених линија, а улогу детаља који красе здања саздана почетком прошлог века преузеле су терасе и лође. Новоизграђени пословни комплекси, огромни тржни центри који се хвале стотинама квадратних метара типичан су одраз данашњег времена и обилују великим стакленим површинама и челичним носачима. Данас грађевинарство није ограничено у употреби боја, чак се и насеља по њима препознају.

http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Boje-fasada-deo-tradicije-i-identiteta-grada.sr.html
 
ovaj clanak mi se malo i dopao, jer kao da sadrzi naznaku da ce politika renoviranja fasada biti promenjena i da nece vise svaka predratna zgrada dobiti sloj "sladunjave" roze, plave i bele. Inace, nedavno sam provalio da je na ocusku danasnjeg sportskog centra tasmajdan iza "svetlarnika" sacuvan originalni cosak predratnog vatrogasnog doma koji je posle rata prepravljen u bazen.

sto se tice onih kucica po gradu, ne znam da li to ima nekakve veze, ali sinoc je cela zgrada agrarne banke bila preplavljena dzinovskom projekcijom raznih slika.
 
xx.jpg


Danas sam video fasadu ove zgrade i nadam se da nisam dobro video..Koja je ovo zgrada ?
 
Nadam se da nisam dobro video iz autobusa ali mi je delovalo da su bocne strane fasade okrecene u zutu boju,a prednji deo podeljen na 3 dela u 3 razlicite boje ... moze li ovo neko da potvrdi ? ako je ovako onda :bash:
 
Imas dobar vid ali taj koji je to dozvolijo mora da je naocale velike dioptrije ostavio kod kuce :bash:
 
I ja video danas iz busa... kontam da se tu radjaju bebe, ali taj kich... :notok:
 
Zasto im ime grada Beograda nije posluzilo za ideju o izboru boje ili boja kule KC u pozadini :bash:
 
Miloše, kad budeš video uživo shvatićeš koliko je katastrofalno, a naročito kad je sunčan dan
 
Luci izbrisi pristigle poruke kada sam ti pokusao odgovoriti kaze da ti je boks pun i da nemogu da ti posaljem odgovor mislim na PP
Izvinjavam se za off topic :/
 
Luci, si video radove na fasadi veterinarskog fakulteta? Nisam prolazio par dana, ali su oni prvo stavljali malter, a izgleda da će posle da ga kreče (možemo da pogađamo, jarko bela ili jarko žuta).
 
Danas bejah na nekoj izložbi u geozavodu (najiskrenije hteo sam samo izgovor da uđem u geozavod)... Nažalost, kao što je ovde već neko rekao, spoljašnjost pravoverno oslikava unutrašnjost. Dečko koji radi tamo mi je rekao da je jedno vreme u glavnoj sali non stop lila voda jer su se zagušili odvodi (or something) a povrh svega, apsolutno svuda se vide po parketu delovi plafona koji su otpali..

Doduše, isto mi je rekao da bi ta zgrada trebala da se detaljno rekonstruiše kako spolja tako i iznutra, i da će ići ili ministarstvu pravde ili narodnoj banci... Te će po svemu sudeći opet biti zatvorena za nas smrtnike....

Mada kad bolje čovek razmotri, koju namenu je zgrada geozavoda mogla da ima? Kao muzej hmmmm.... pitanje je.. Šta vi mislite? Neko malo stručniji?
 
shmeksi":qo658vjf je napisao(la):
praguc":qo658vjf je napisao(la):
Danas bejah na nekoj izložbi u geozavodu (najiskrenije hteo sam samo izgovor da uđem u geozavod)
Ako može malo više o izložbi? :)
sve zavisi... :)... bela, mozda i neka bez-kajsija cisto da ne kazu ljudi da nisi imali za vise od kreca.
 
meni je ovo ok :) doduše nisam video kako izgleda uživo
 
Vrh