Ratna sala u punom sjaju
Marko LOPUŠINA, 17.12.2009 20:59:07 Ocena: 4.09 (Glasova: 11) Komentara: 0
VELIKA ratna sala, jedna od najlepših dvorana u Beogradu u petak će, u punom sjaju - posle punih deset godina koliko je bila zatvorena, i renovirana - primiti prve goste.
Biće tu 300 zvanica na novogodišnjem koktelu koji priređuje ministar odbrane Dragan Šutanovac. Od 1999, kada je bombardovan stari Generalštab, u Ulici kneza Miloša 33, koji je kasnije preseljen na Dedinje, Ministarstvo odbrane i Vojske Srbije nisu koristili ovu salu. Smeštena je na međuspratu zgrade u kojoj se danas nalaze direkcije vojnih tajnih službi VBA i VOA.
Na starom Generalštabu, koji u Zavodu za zaštitu spomenika nosi otmenije ime, “Palata”, a u koji su reporteri “Novosti” imali ekskluzivno priliku da uđu posle renoviranja, obnovljena je fasada, uklonjeni su tragovi bombardovanja NATO, sanirani su oštećeni zidovi i prozori, a vraćen je stari izgled ulaznoj kapiji i stepenicama.
Obnova Velike ratne sale, u stilu ruskog ampira, sa prirodnom dekoracijom i srpskim mermerom, koji odslikavaju duh velikih moskovskih palata, započela je u septembru ove godine i koštala je 39 miliona dinara. Restauraciju odaje dugačke 17, široke deset, a visoke 12,5 metara, vodio je Zavod za zaštitu spomenika Beograda, a izvođač je bila firma “Ornament”.
- Sala je jedinstvena, jer je podjednako monumentalna, ali i ukrašena sitnim detaljima, koji plene svojom lepotom. Umetničku viziju izveo je Vladimir Zagorodnjuk, koji je u ogromnom hodniku “kamene zgrade” iznad samog ulaza u Veliku ratnu salu, postavio ratničku skulpturu “Samson ubija lava” - kaže arhitekta konzervator Slađana Marković iz Zavoda za zaštitu spomenika Beograda. - Unutrašnjost dvorane je urađena kao mermerni hram grčkog i renesansnog stila. Reč je zapravo o prelepom ambijentu u kome su pomešani antički i renesansni stilovi, jonski stubovi, ratnička poprsja naga i u panciru, bogato dekorisane tavanice, originalni patos...
Restaurisani su lusteri i kandelabri na zidovima. Salom sada posle ulepšavanja dominiraju beli, bež i zlatni tonovi, dok tirkizna boja ističe pojedine detalje na tavanici.
Prema rečima Slađane Marković, za poslove restauracije izrađeni su stari, ali i novi alati za obradu svih segmenata na autentičan način. Umesto prljavo plave boje tavanice, stavljena je tirkizna, koja oslikava srpsko nebo.
Nameštaj pravljen od orahovine, nekoliko stolova, 50 stolica i table za crtanje vojnih karata su uklonjeni, jer tek treba da se restauriraju. Velika ratna sala sa samo dva ormara za ratne karte ima atinsku eleganciju, glamur rimskih palata, versajski sjaj i kolorit ruskih dvorova, čime je povratila epitet najlepše dvorane u Beogradu.
Na prvom spratu, neposredno pored velike dvorane, nalazi se Mala ratna sala, koja je takođe ulepšana. Nju VBA koristi za sastanke kolegijuma, ali i za posete stranih delegacija vojnih tajnih službi. Ova sala ima veliki orahov sto sa 20 stolica, 18 plavih stubova, sa pet statua bronzanih junaka srpske istorije i veliku belu ratnu tablu za mape. U ovoj sali je general Dušan Simović skovao plan za puč 27. marta 1941. godine u Beogradu.
SALA ODLUKA
- U KOMANDNOJ sali su svoje odluke donosili slavne srpske vojvode, generali, komandanti i članovi Vlade i Generalštaba Kraljevine Jugoslavije, od vojvode Živojina Mišića, preko generala Dušana Simovića, ali i poslednji čelnici JNA admiral Branko Mamula i general Veljko Kadijević - kaže Slađana Marković.
KAMENA PALATA
ZDANjE starog Generalštaba je građeno od 1924. do 1928. godine novcem dobijenim na ime ratne odštete od Austrougarske posle Prvog svetskog rata. Koštala je tada 35 miliona dinara. Palata je 1937. godine proglašena za najlepšu zgradu u Beogradu. Poznata je i kao Baumgartenova palata i kao Kamena palata, jer je građena od aranđelovačkog granita. Stavljena je pod zaštitu države 1984. godine.
http://www.novosti.rs/code/navigate...jaju&kword_add=generalstab, stari generalstab