Meyraf
Higher intermediate
- Učlanjen(a)
- 08.06.2022.
- Poruke
- 617
- Pohvaljen
- 2.244
Да ли би такво решење заиста било правично? Да ли је правично да неко ко живи у Борчи, гази преко утрине и пење се на трећи спрат без лифта, треба да финансира обнову фасаде некоме у Риге од Фере? При том, први стан вреди бар три пута мање од другог, па је први практично заробљеник Борче (осим ако неће да оде у Опово, такорећи Сибир), а овај у Риге од Фере није заробљеник Дорћола. Он има избора, не претерано пријатног избора, али га има.Што се тиче самих фасада, мислим да фасаде објеката старијих од 100 година треба гледати као наслеђе и јавно добро, и да град треба да учествује у финансирању дела трошкова који превазилазе стандардне трошкове одржавања фасаде због разних специфичности саме фасаде
Осим тога, и првенствено, фасаде су шминка, што градска власт доследно злоупотребљава, правећи од бабе девојку, горе, спреда, и до прве кише. Много фундаменталније питање је структурно стање тих градских и приградских баба за које бисмо сви волели да буду девојке. Каква им је енергетска ефикасност, какав квалитет живота омогућавају (лифтови, оставе, кровови, подруми, тишљерај…).
Посматрање фасада као издвојеног питања зарад допадљивости пролазницима обесмишљава функцију градске управе и брише разлику између зграде и кулисе. А, зарад кога? Зарад случајних намерника забленутих увис, oh, look honey, another angel holding a balcony, how cute… what’s the name of this place? It’s Thursday, so we must be in Belgrade… (да парафразирам Хендрикса).