Šta je novo?

Фасаде / Fasade

mnNkFpU.jpeg

Gospodar Jevremova 13, Kuća trgovca Mihajla Đurića
Кућа Михајла Ђурића представља вредно остварење архитекте Новаковића, реализовано у Београду почетком века, и значајан покушај стварања српског националног стила у архитектури почетком 20. века.
– Republički zavod za zaštitu spomenika kulture izdao je mere tehničke zaštite za izradu projekta restauracije fasade objekta u Gospodar Jevremovoj 13. Njime se predviđa da se, ukoliko postoje mogućnosti, na objektu vrati prvobitno kube prema arhivskoj građi i uz sve neophodne statičke provere – navode u sekretarijatu.
 
Pa jbt ako ne možete da se složite i platite fasadu koja vam bukvalno ugrožava živote onda šta reći.
Mislim da za primer grad treba da uradi renoviranje cele zgrade, sredi klime, stavi maske na iste izmenja prozore i poskida sve zatvorene terrase, i posalje racun svakom stanaru. Ko nece ili ne moze da plati, lepo ide svake godine uvecanje za iznos inflacije i stan ne moze da se otudji dok se to ne plati. Svako ce da trazi tu 3000 eura po kvadratu a zive u zgradi koja se raspada. Jadni oni, mozes misliti.
 
Mislim da za primer grad treba da uradi renoviranje cele zgrade, sredi klime, stavi maske na iste izmenja prozore i poskida sve zatvorene terrase, i posalje racun svakom stanaru. Ko nece ili ne moze da plati, lepo ide svake godine uvecanje za iznos inflacije i stan ne moze da se otudji dok se to ne plati. Svako ce da trazi tu 3000 eura po kvadratu a zive u zgradi koja se raspada. Jadni oni, mozes misliti.

Rado bih potpisao ovaj komentar. Da pitas nekog iz zgrade za prodaju stana, ne bi tražili manje od 3000e uz sve hvalospeve kako je elitni deo, i nije za svakog, a pola stanova unutra Juga i sifonjeri iz doba bravara. Da im za 200 din podignes održavanje svi bi se proglasili sirocicima.
 
Mislim da za primer grad treba da uradi renoviranje cele zgrade, sredi klime, stavi maske na iste izmenja prozore i poskida sve zatvorene terrase, i posalje racun svakom stanaru. Ko nece ili ne moze da plati, lepo ide svake godine uvecanje za iznos inflacije i stan ne moze da se otudji dok se to ne plati. Svako ce da trazi tu 3000 eura po kvadratu a zive u zgradi koja se raspada. Jadni oni, mozes misliti.

Upravo tako. Kao sto sam na ovoj temi ranije pisao, ovo je savrseni kandidat da gradska vlast pokaze kako ce od sada da resi problem fasada...svako odrzava svoju imovinu, a ako necete - nema problema, grad ce finansirati obnovu i dostaviti racun stanarima. Ako ne zele da plate racun + kamatu? Nista, prodajte stan i izmirite dug, ili nek se pleni i proda na javnoj licitaciji nekome koji oseca minimum odgovornosti prema svom gradu, drustvu, zajednici. Moras da budes ozbiljno pateticna osoba da zivis u centralnom delu najbogatijoj opstine Srbije i da besomucno lazes kako nemas za odrzavanje SVOJE zgrade/fasade?? A za cigare, pivo, i kladze imas milijarde.

Da se odlomljen deo fasade srucio na prolaznika, bilo bi fer tuziti celu stanarsku zajednicu za teske telesne povrede ili ne daj boze ubistvo iz nehata. Zamislite taj mentalni sklop, "Nece opstina da nam plati obnovu"....alo, ne pada mi napamet da ti placam sredjivanje privatne imovine da bi je ti opet zapostavio i posle 30 godina da moja deca ponovo finansiraju obnovu te iste zgrade :rolleyes:

Nije nicije sveto pravo da zivi na Vracaru, Dorcolu, NBG, Starom Gradu...ako stvarno nemas sredstva da odrzavas zgradu, prodajes stan i selis se u drugi deo grada ili u drugu sredinu sa manjim troskovima tekuceg odrzavanja. Bas me briga gde si rodjen i odakle si dosao ili nisi, krajnje je vreme da ljudi u Srbiji skontaju kako normalna drzava treba da funkcionise, i da nauce razliku izmedju privatnog i javnog.
 
A zamisli sad da je zgrada zaštićena, stanari hoće da srede fasadu, a Grad i / ili Država ne daju, uz obrazloženje da je zaštićena, a prethodno su rekli da su stanari zgrade obavezni da vode računa o fasadi. Ovo pišem generalno i na osnovu par slučajeva za koje sam čitao.​
 
Biljana Stojkovic uhapsena zbog saranja autolakom. Gde su sad oni eksperti sa foruma sto klepecu kako policija ne radi svoj posao i ne hapsi ljude sto prljaju grad da podrzi hapsenje? ;)
 
Da bi se hapsili žvrljači fasada, potrebno je da se iste obilaze u gluvo doba noći, kada su isti najviše i aktivni, ali ko će da se bavi time kada je mnogo jednostavnije uhapsiti onoga ko ti dođe pod noge.​
 

Naleteo sam skroz nasumično pre nekog vremena na snimak na youtubu neke porodice iz Švedske o njihovoj poseti Beogradu, i ispostavi se da je taj neki deda našeg porekla (ima sigurno 80+), baš su stali ispred ove kuće i on je pričao da je tu živeo kao dete pre nego što je otišao iz zemlje, tj. zaustavio nekog prolaznika i to mu pričao na srpskom.
 
Naleteo sam skroz nasumično pre nekog vremena na snimak na youtubu neke porodice iz Švedske o njihovoj poseti Beogradu, i ispostavi se da je taj neki deda našeg porekla (ima sigurno 80+), baš su stali ispred ove kuće i on je pričao da je tu živeo kao dete pre nego što je otišao iz zemlje, tj. zaustavio nekog prolaznika i to mu pričao na srpskom.
И мени је то интересантно јер сам рођен у Смиљанићево иза угла и ишао у обданиште до те куће у Крунској. Као клинац памтим њене лепше дане у екстеријеру и ентеријеру јер су ту живеле две сестре близнакиње са којима смо се дружили. У мојом тинејџерским годинам селидба на Дорћол и од тада само сам у пролазу био неми сведок њене пропасти. И интересантно нико од старог друштва из краја није упућен у њену судбину.
 
Vrh