Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Kralja petra
20230520_165728.jpg

Sto se tice cene rada fasade zavisi sta se radi
Za jednu 7 spratu zgradu soliter samostojeci 4 fasade GS je dalo ponudu 5 puta veću od bilo kog privatnika pritom nisu uključili izolaciju stiroporim vec obično malterisanje i nije isto ako zgrada ima ukrase i orbamente ili je cista plus tu je skela realna cena je izmedju 15e/m2 i 35e/m2 u to ide i zamena limarije itd
 
Moja zgrada ima lažne okulose. Na zgradi jeste kruzni otvor, ali su prozori četvrtasti sa krugom u sredni. Tačnije spoljni prozor je takav, dok je unutrašnji četvrstast sa četvrtastima staklom.

Izgleda da je i stari Vračar bio "maska" i "prevara".
 
Da to nije dupli prozor spoljni okulos unutrašnji klasik
 
Јутрос прелазећи Бранков мост из аутобуса, са десне стране кад се иде ка старом граду, видех да Чистоћа уклања графите тамо негде на углу Црногорске и оног малог делића Поп Лукине, ниже од зграде АПР-а. Пошто сам видео да није у питању само једна зграда него су тог часа кад сам погледао истовремено радили на две, једна прекопута друге, то значи да не раде по индивидуалној наруџби власника зграде већ је могуће да спроцоводе неку ширу акцију у том делу. Зна ли неко нешто?
 
Možda su neki VČĆ PDR grafiti koje danas ne smeju da nam vide naši gosti grada.
 
Заиста се трудим да будем колико толико објективан и да похвалим када сматрам да се нешто добро урадило или променило на боље. Нисам неко ко стално тражи мане или критикује по сваку цену. Ипак, заиста треба рећи да се центар нашег града налази у катастрофалном стању. Фасаде су ишаране, плоче расклиматане, стубови излепљени. Релативно сам пропутовао по Европи и свету и заиста нигде нисам видео да су у неком главног граду ишаране зграде Народног позоришта, Народног музеја, Акедемије наука и уметности, споменици, зграде Ректората и Универзитета. Овакво стање изазива једно осећање помешаног стида и туге. Не постоји никакво редовно одржавање. Овде ми се чини да је у питању недостатак воље, квалитетних људи на разним позицијама... Звао сам више пута онај број града Београда, као и писао општини Стари Град. Да ли има неко неку идеју? Ово је заиста проблем који је толико видљив да мислим да нико не може да га не примети. У овом тренутку центар нашег града нажалост изгледа знатно горе од центра градова са којима Београд евентуално можа да се пореди....
 
Заиста се трудим да будем колико толико објективан и да похвалим када сматрам да се нешто добро урадило или променило на боље. Нисам неко ко стално тражи мане или критикује по сваку цену. Ипак, заиста треба рећи да се центар нашег града налази у катастрофалном стању. Фасаде су ишаране, плоче расклиматане, стубови излепљени. Релативно сам пропутовао по Европи и свету и заиста нигде нисам видео да су у неком главног граду ишаране зграде Народног позоришта, Народног музеја, Акедемије наука и уметности, споменици, зграде Ректората и Универзитета. Овакво стање изазива једно осећање помешаног стида и туге. Не постоји никакво редовно одржавање. Овде ми се чини да је у питању недостатак воље, квалитетних људи на разним позицијама... Звао сам више пута онај број града Београда, као и писао општини Стари Град. Да ли има неко неку идеју? Ово је заиста проблем који је толико видљив да мислим да нико не може да га не примети. У овом тренутку центар нашег града нажалост изгледа знатно горе од центра градова са којима Београд евентуално можа да се пореди....
Skokni samo do Zagreba ili Bukurešta i razvej iluzije.
 
Tako je.

Ne znam bas za Zagreb, ali bio sam par puta u zadnje vreme u Bukurest i odgovorno tvrdim da je grad raspadnuti, cudniji, nelogicniji ,bez definisanog centra, u haosu, to je jedan grad gde se ne zna sta je gde.

Dosta se radi, ulaze - ali nisam impresioniran kvalitetom svega toga.
Jedino jeste prestonica 3x vece zemlje pa se dosta vise para sliva u sam grad (a i on ima skoro milion ljudi vise) pa je to sve na vecem nivou, ali ovako, Beograd je mnogo evropskiji, definisaniji, jos kad se uporedi komi arhitektura, to ne moze da se poredi, pa reke, i slicno.


A recimo Sarajevo, jako raspadnut grad, bez ulaganja, isto kao pre 30 godina, mislim da su fasade u jos vecem nivou netaknute, i tako.

Solun - raspad.

Sofija - raspad i katastrofa, mada je epicentar ipak nesto kao sredjeniji od Beograda i tu je malo bolje stanje, ali generalno centar i siri centar - katastrofa i fasade i kvalitet svega, i trotoara i slicno.

ALI, centar Beograda je fakticki katastrofa, vec 20 godina najveci deo je isti, bilo je nekih promena, ali najveci deo centra Beograda je isti kakvog ga ja pamtim iz detinjstva (klime vise i kaplje dole, sivila, crnilo, cadjavo, tmurno, sivo, sive komi zgrade, sive medjuratne zgrade, grafiti, murali i tako).
Djubre tu i tamo (jedino toga po centru nema mnogo, ali zato ima van).

Vracar izgleda dosta bolje, i jos neka naselja.

Tu se stvarno jako tesko menjaju stvari (centar).

Ne znam gde se to slivaju pare u Bg (a ima 50% ekonomije Srbije i objektivno je glavni grad nekog uzeg regiona i najbitniji i najveci i najvise novca se vrti), ali se to tesko primeti kad se ide nekim delovima centra.

Ima dobrih stvari, ima fensi stvari, ima svega - ali generalno, haos i sivilo
 
Проблем није у недостатку улагања, чак ни нестручности колико у промашеним улагањима. Свака нормална управа, од варошице до метрополе крене од тога шта је центар и шта су туристичка добра, налицка њих до максимума и онда квалитет уређења града опада што се више удаљаваш од њега. Када одеш у Солун судићеш му Аристотеловом тргу и пар пешачких / туристичких зона око њега, простору код мора и то је то. Свакако не по квалитету јавног простора у некој општини далеко од центра. И сви то знају и због тога се труде да ограничене ресурсе усмере ка центру ка ком гравитирају и туристи а вала и становници града.

Код нас то није случај у Београду, овде фасаде падају бебама у сувом центру града и ноге ломе на поломљене плочнике док се улаже у БНВ и шеталиште у савским блоковима.
 
Свака нормална управа, од варошице до метрополе крене од тога шта је центар и шта су туристичка добра, налицка њих до максимума и онда квалитет уређења града опада што се више удаљаваш од њега.
Ово сигурно није тачно за већину европских градова.

Продавци кокаина око Gare du Nord ходају по истим тротоарима и наслањају се на исте канте за ђубре као и егзистенцијалистички филозофи у Quartier latin. То што канте за ђубре чешће гóрē на једној локацији него на другој је ствар дубље социјалне динамике, а не градске управе.

Посао градске управе није да лицка град за туристе. Баш брига чиновника из Солуна шта ја мислим о Аристотеловом тргу. Њему (као и чиновнику из Београда) треба градска управа која ће њему, у његовој свакодневици, подићи квалитет живота. Ако се то још допадне и туристима, то је само додатни ћар, али није смисао и циљ
 
Уређеност простора је веом битна за
за психу масе. И због ефекта разбијеног стакла.
Што се тиче самих фасада, мислим да фасаде објеката старијих од 100 година треба гледати као наслеђе и јавно добро, и да град треба да учествује у финансирању дела трошкова који превазилазе стандардне трошкове одржавања фасаде због разних специфичности саме фасаде. нпр. станари преко инфостана да плаћају трошкове кречења као што би плаћали и станари неке зграде из 2000их, а трошкове обнове фасадне пластике да финансира град.
Што се тиче уклањања графита, то да обавља град преко чистоће у експресном року без додатних трошкова станарима пошто нису они криви што неко уништава туђу имовину.
 
Vrh