Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Evo na sta sam mislio:

popravka.png


Odstranio sam sve skarabudzevine, pocev od 6-tog sprata koji veoma kvari proporcije jer zgrada sa njim ispada grdosija. I improvizaciji na petom spratu jednostavno nije bilo mesta, ne znam sta je trebalo da se postigne sa njom.
Vrata su normalna sad, kao po projektu verovatno, i prozore sam uvecao (samo na prvom spratu, nisam imao vremena sve) tako da pudu vise ,,pravougaoni,,. Takodje sam smanjio garazu da ne izgleda da rusticirani stub iznad nje lebdi.

Eto, ali opet zgrada ni u kom smislu nije klasicna niti ce ikad biti, jednostavno ovo je gradnja 70-ih, 80-ih sa nabacenim elementima ,,klasicizma,,.
Treba skovati neki novi termin za ovakav ,,pokret,, i definisati ga.

EDIT: Original slika(nadam se da se @GOJE ne ljuti sto mu koristim slike :) )

file.php
 
grand master":2v6kr7oa je napisao(la):
Evo na sta sam mislio:

Eto, ali opet zgrada ni u kom smislu nije klasicna niti ce ikad biti, jednostavno ovo je gradnja 70-ih, 80-ih sa nabacenim elementima ,,klasicizma,,.
Treba skovati neki novi termin za ovakav ,,pokret,, i definisati ga.

Sve arhitekte ovakve zgrade zovu "tortice". Venci iznad svakog sprata, ko slojevi i ukrasi - kovano gvožđe, zabatići, lukovi, volutice, razne frcokle, kanelure (najčešće od sečenog stiropora, pa prebojeno...), ko neka svadbena torta od fondana.
Deki Stanković pravi ovakve zgrade, a i mnogi drugi, jer ide ko alva, prosto neverovatno koliko se ljudi lože na to, jedan investitor mi je slikao deset ovih torti i oduševljeno mi pokazao šta bi želeo.
Ova zgrada je malo svedenija ipak, dve boje i manje ukrasa.

Sent from my Lenovo S660 using Tapatalk
 
grand master, pravac vec ima svoj naziv a zove se neoklasicizam.

Drugo upropasto si zgradu i ovo je vec kiceraj. Gde nadje onakva vrata? pomesao zi babe i zabe, sklonio ono podkrovlje potpuno nepotrebno. Ono sto si dobro uradio je sto si uklonio onaj beli kvadrat na vrhu ali si ostavio onaj parapet dole. Sve sto je visak na zgradi su upravo taj paraper i taj beli kvadrat u njegovoj osi, to je jedino sto je visak na ovoj odlicnoj zgradi.
 
@Nebojsa Vrata sam na brzaka stavio, da tu ne bi bila praznina (prokleto granje mi je oduzelo previse vremena, pa nisam sve mogao da odradim)

Inace ta vrata jesu klasicna(skinuta sa zgrade u Beču), sto dovodi do jedne zanimljivosti. Sve sto se doda na ovu zgradu i sto je objektivno klasicno/neoklasicno ispada kič upravo zato sto sama zgrada nije u tom stilu. Jednostavno ne vredi na nesto sto po proporcijama nije klasicno stavljati dekorativne elemente koji jesu (ma koliko oni kvaltitetno bili uradjeni).

Ova zgrada me vise podseca na modernu ili Art Deco (gledajuci raspored prozorai terasa i velicinu ulaza kao na mojoj prepravci)

Klasicizam i neoklasicizam nisu samo ukrasi vec i raspored arhitektonskih elemenata i njihove proporcije. Primeri kao Skopje 2014 i novogradnja u Beogradu, nikako nisu klasicni niti ce to IKAD biti i veoma je opasno razbacivati se pojmom klasicizam jer se sve vise dovodi u kontekst torta zgrada, a sve manje u kontekst grcke i rimske arhitekture i istorije i njihovih vrednosti.

@zexland ova zgrada je naravno mnogo puta bolja od drugih torta, samo ovo se desava u centru grada, gde treba da vlada vrhunska arhitektura, ali to vec prevazilazi domet ove teme
 
Ovakvih novogradnji, kao u Katanićevoj, ima po Beču, a i širom Nemačke koliko ti volja, pa to tamo niko ne naziva kičem.

Ne mora, niti može svaka zgrada da bude remek delo arhitekture, niti savremena arhitektura može dobro da se uklapa sa starijim pravcima.

Jednostavno, često je potrebno praviti spoj i prelaz između savremenog i starog koji u tom slučaju ne pripada nijednom pravcu, ali to ne znači da je to kič i najčešće je to bolja opcija, nego da na to mesto dolazi ultramoderna arhitektura.

Na ovoj konkretno zgradi jedino bode oči taj ulaz koji je trebalo da bude širi, kao što je rečeno i manje primetan povučeni sprat. Ništa više.
 
Mislis u Knicaninovoj. Ovakve zgrade su upravo dobri primeri takvih prelaza, ima ih i po Holandiji, Belgiji, Britaniji ...



[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=599677#p599677:187y0isi je napisao(la):
grand master » 02 Feb 2019 07:14 pm[/url]":187y0isi]@Nebojsa Vrata sam na brzaka stavio, da tu ne bi bila praznina (prokleto granje mi je oduzelo previse vremena, pa nisam sve mogao da odradim)



@zexland ova zgrada je naravno mnogo puta bolja od drugih torta, samo ovo se desava u centru grada, gde treba da vlada vrhunska arhitektura, ali to vec prevazilazi domet ove teme
Ok.
Na zalost vrhunska arhitektura u nekom znacajnijem procentu bezi od nas ko djavo od krsta.
 
Grad je toliko naruzen ocajnom arhitekturom, kao npr niz u 14. Decembra preko puta Cuburca, da slobodno mogu da grade sta hoce. Seljacizam ide kao alva je mnogo seljaka dolazi do para u brzom vremenskom periodu, takvo nam je ustrojstvo.

Nekom kome je ideja lepog da u zavicaju pravi vecu kucu od komsije, u kojoj niko ne zivi, baci stotine hijada evra na lavove ispred kapije i kompletni kic od proporcije do boja i sklada, kada takvom predstavis zgradu koja je u ovom tortica stilu, to je takav vlazni san kao meni kad vidim modernu, taj mahal, angkor itd..
 
Dziggy slazem se da seljacine koje su dosle do para na ko zna koji smrdljivi nacin zidaju razne seljoberske objekte poput Terazija od kartona, gipsa i metalnih skela i razne tortice kako ovde kazu po Vracaru od par miliona evra bez da imaju problem da napisu na tabli "investitor radova grupa gradjana". To se zove pi... po sirotinji to je seljoberizam i bezobrazluk prve kategorije.
Skerliceva 20, investitor grupa gradjana, a mi grupa gradjana sa foruma gledamo i krstimo se :bash:
 
Koliko vidim na tabli, zgrada koja će se graditi ni po čemu ne predstavlja kič. Veoma jednostavne je forme, bez bilo kakvih kičastih i nepotrebnih detalja, ne pokušava da predstavlja nikakvo remek delo arhitekture, odn. predstavlja običnu prosečnu savremenu zgradu, kao što predstavlja većina zgrada koje se grade širom sveta, pa ne razumem zašto bi to grupa građana trebalo da se krsti i snebiva pred tom zgradom?

Šta je Vračar uostalom? Koncentrat remek dela svetske arhitekture na kojem ne bi smelo da se gradi ništa prosečno ili ipak nije?

Uostalom, verujem da postoji mogućnost da se kao investitor registruje grupa građana, tipa njih 50 se dogovorilo da zajedničkim sredstvima nešto zida ili pak to čini neka kompanija, korporacija itd. kao svuda u svetu. Zar mora zakonski da se ispiše ime jednog čoveka ili pak veći broj ljudi može da stoji iza investicije, kao i svuda u svetu?
 
Ovu u Skerlićevoj valjda gradio Šutanovac ako dobro znam.
 
Poslednja faza restauracije Gracanicke 18 - skidanje skela. Ostalo je da se doda ograda od kovanog gvozdja na terasi i nadstresnica iznad ulaza (podkonstrukcije uradjene). Cela rekonstrukcija odlicno uradjena!! Jedino ce mi biti zao ako ostane neosvetljena, nigde se ne vide kablovi :( Nocu izgleda mrtvo, jedino ako ne osvetle sa ulice (mada bi bilo mnogo efektnije da je rasveta na samoj zgradi i da je diskretno osvetljen samo par izabranih fasadnih aplikacija).
Pogledajte prilog 1IMG_6617.JPG[/attachment]
 
Neverovatna razlika pre i posle rekonstrukcije!
 
Treba da sklone kablove sta ce na zgradi uopste
Da se stavi zica protiv golubova
Da se stavi rasvjeta ne pretjeran i skrivena ili sa stubova javne rasvjete ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=599529#p599529:suptch6s je napisao(la):
grand master » 02 Feb 2019 12:23 am[/url]":suptch6s]
Takodje sam smanjio garazu da ne izgleda da rusticirani stub iznad nje lebdi.
Izvini, ali s obzirom na trend "rasta" automobila, tvoj ulaz u garazu je cini dobrom samo za bicikle i motore. :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=599875#p599875:2t87wiis je napisao(la):
relja » 03 Feb 2019 11:17 pm[/url]":2t87wiis]Neverovatna razlika pre i posle rekonstrukcije!
Upravo jasan dokaz koliko je grad ruiniran i u kakvom stanju se nalazi.
 
Mora da se nadje resenje za parkiranje skutera inace ce na prolece ovde haos da bude.

Osim toga ovo postaje prelep trgic.
 
Veoma lepo je ispala fasada.
I ova česma bolje izgleda kada je malo prljava :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=600502#p600502:2uord5eu je napisao(la):
Nebojsa » Sre Feb 06, 2019 5:49 pm[/url]":2uord5eu]Bukira nesto si nam se ulenjio u zadnje vreme :grand:
Jesam priznajem, nikako da nađem dovoljno vremena vikendom, a radnim danima mrak padne pre nego što dođem s posla.
Ali imam podli plan! :) Sutra čim svane, idem u obilazak, pre posla!
 
Vrh