Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Fasade opasne po prolaznike
fasada.jpg

Dotrajala kuća u Ulici Džordža Vašingtona 22 (Foto P. Pavlović) Fasada stare kuće u Ulici Džordža Vašingtona 22 predstavlja pravu opasnost po život prolaznika, jer su njeni delovi počeli da se odronjavaju i padaju na trotoar. Ovo je samo jedna od tri zgrade koja je predviđena za rušenje, ali se ne zna u čijoj je nadležnosti rešavanje ovog problema, a ne postoji ni investitor projekta za sanaciju zgrade.

Stanari u Ulici Džordža Vašingtona 22 su uplašeni zbog otpadanja fasade, tvrde da građevine pripadaju opštini Stari grad i da je u njihovoj nadležnosti da reše ovaj problem.

Međutim, u Starom gradu tvrde da je devedesetih godina ove zgrade opština ustupila kompaniji „Stankom”. Kako bi otpočeli gradnju novih stambenih objekata bilo je neophodno raseliti stanare, ali to ovoj firmi nije pošlo za rukom, jer stanari nisu hteli da se isele. Sada je većina onih koji ovde žive dobila stanove na korišćenje, ali ima i onih koji su bespravno useljeni.

– Zgrade su trošne, pa bilo kakvo njihovo renoviranje ne dolazi u obzir. Plafoni su odavno popucali, a kada kiša pada prokišnjavaju, dok cigle zgrade broj 18 padaju na naš krov koji se i sam ruši. Bojim se da ne nastrada neko od komšija, ali opasno je i po prolaznike – objašnjava LJ. P., stanarka u broju 22.

Pre nekoliko dana, slučajna prolaznica se našla u šoku kada su cigle iznad prozora ove trošne kuće, na sreću, pale pored nje. Stanari su uzeli stvar u svoje ruke tako što su mesto ogradili gajbama i daskama, koje preko noći nestaju, a kažu da i prolaznici ne haju, pa ih preskaču ne razmišljajući da su možda ugroženi svaki put kada prođu pored ovih zgrada.

Kako smo saznali, građevinska inspekcija opštine Stari grad juče je izašla na teren da utvrdi da li su prolaznici i stanari u Ulici Džordža Vašingtona bezbedni, a rezultate analize predstaviće nam danas.

M. L.
[objavljeno: 30/07/2008]
izvor Politika
link http://www.politika.co.yu/rubrike/Beograd/Fasade-opasne-po-prolaznike.lt.html
 
Zemunska kula Gardoš i njena okolina u prilično lošem stanju
Veliki planovi za zaboravljenu lepoticu
Autor: Sunčica Tasić | Foto: D. Grubin | 01.08.2008 - 11:09

gardos_v.jpg


Ostatak ogromnog lustera od kovanog gvožđa stoji naslonjen uz ogoljen zid „milenijumske kule“ na Gardošu. Ispod plafona, izvaljene iz ležišta, vise table za osigurače, a na stepeništu pod nogama krcka skorenjen golublji izmet. Zaboravljena i napuštena, umesto kao ponos, zemunska kula deluje kao sramota grada. Ipak, za Dane evropske baštine njena vrata su bila otvorena, a uskoro bi takva mogla da budu stalno.

Vrata Gardoša, zatvorena još od vremena Tita, za Dane evropske baštine ali i reporterima „Blica“, otvorio je Đorđe Čubrilo, slobodni umetnik - fotograf. Njegova zamisao da u kulu sa koje se pruža pogled vredan milion dolara smesti besplatnu školu, galeriju, durbine... oduševio je sve koji su trebali da brinu o Gardošu, ali to decenijama nisu radili.
- Projekti za Gardoš i zemunsku tvrđavu postoje, ali to podrazumeva ozbiljna sredstva jer bismo pre svega morali da krenemo od arheoloških istraživanja. Problem nije zanemaren, ali je u godinama iza nas uvek nešto drugo bilo hitnije. Skinuli smo grafite sa kule na Gardošu za Dane Beograda - kažu u Zavodu za zaštitu spomenika kulture koji je Čubrilu bez razmišljanja izdao saglasnost za „investiciono tekuće održavanje“:

Iza vrata špricevi, krvave krpe, kreveti...
Sa vrata Gardoša je odavno odvaljena sigurnosna reza, a do nedavno su i svi prozori bili polomljeni. Pošto na kuli sve mora da ostane onako kako je ucrtano u projektu iz 1896. godine, dok čeka nacrte, Čubrilo ih je „zamandalio“ dva prsta debelim lancima i katancima. Kad je prošlog avgusta od Poslovnog prostora Zemun Đorđe Čubrilo dobio ključeve Gardoša unutrašnjost kule je bila pravo đubrište.
- Izvadio sam 84 šprica iz nje dok sam je čistio. Ozbilljno, prebrojao sam, ih! Krvave krpe, salvete, grejalice, kreveti, jakne... - priča Đorđe Čubrilo.
Đubreta u kuli više nema, ali zarđali ekseri svih dužina, ukucani tik ispod tavanice, još vire iz zidova. Čak ni vetromeri na kulama ne rade, a do skora je i najslabiji grom mogao da je spali jer je kula na vrhu zemunskog brežuljka bila bez gromobrana. Bila su dva koja su u nekom trenutku nestala. Od kada se pojavio Čubrilo vraćen je jedan.

Besplatna škola i durbini sa fotoaparatima
Prema njegovoj zamisli na drugom nivou će biti vidikovac. Tu će da bude pet durbina za posmatranje panorame u punom krugu i tri digitalna fotoaparata koja će postioci moći da koriste ako žele da imaju uspomenu sa kule-razglednice. A na prvom spratu će biti umetnički atelje „Čubrilo“ i radionica aktuelnih komunikacija koja će se baviti školskim uzrastom od petog do osmog razreda. Deca će tu moći da se upoznaju sa osnovama dizajna, fotografije, novinarstva, a biće i sekcija koja se zove „Biologija Dunava“. Kako kaže, dok je on zakupac neće dozvoliti da bude drugačije.
Pošto želi da na projektu uposli i dva čoveka vezana za kolica, Čubrilo je planirao da, od parkinga do platoa na kojem se nalazi kula, napravi i rampu za invalide.

Zaštićen spomenik kulture
Od današnje kule na Gardošu do Čubrilove besplatne škole sa vidikovcem je dug put. Firme sa kojima već tri decenije posluje su vrlo zainteresovane da ostave svoj pečat u kuli koja se nalazi usred ostatka srednjovekovnog utvrđenja, ali samo pod uslovom da i poslednje slovo zakona bude ispoštovano. Pošto je Gardoš zaštićen spomenik kulture za postavljanje vrata na toalet, kojih odavno nema, ili stakla na prozorima da voda ne curi u kulu potreban je originalni projekat iz 1896. koji treba da stigne ovih dana.
- Ugovor sa Poslovnim prostorom je napravljen na neodređeno vreme, a kao slobodan umetnik plaćam simboličnu cenu zakupa. Imam sina od 13 godina koji je sjajan tip, pa ako ne uspem ja da završim kulu, on će sigurno nastaviti - kaže Čubrilo u šali.
U međuvremenu, „imena luda“ ispisana su bukvalno na svakoj cigli: Feđa, Bora 1956, Savezni slet fiskulturna struka 1947, Zoran, Jovan, Filip... Sudeći po tim natpisima Kaktus, Zoe, Kazze i Mask su, uz porodicu golubova nastanjenu na najvišem nivou, bili najčešći gosti.

Prva solarna kuća na Balkanu
Gardoš je prva solarna kuća na Balkanu, nigde dimnjaka, a unutra je i zimi toplo. Pogledajte, prozori na trećem nivou su raspoređeni sever, jug, istok, zapad. Na ostalim nivoima su malo smaknuti, ali tako da sunce u kulu ulazi ceo dan i greje prostor - oduševljeno pokazuje Đorđe Čubrilo.

Jedna od pet u svetu
Kula na Gardošu je jedna od pet monumentalnih obeležja koja su Mađari podigli 1896. godine da bi obeležili hiljadugodišnjicu boravka u Panoniji. Zbog toga se često naziva „milenijumska kula“, a podignuta je na najistaknutijem delu brda Gardoš u ruševini srednjovekovne tvrđave od koje su danas ostale samo ruševine odbrambenih zidina i ugaonih kula. U vreme kada je nastala, Zemun je bio najjužniji grad u posedu ugarske krune tako da su kulu projektovale mađarske arhitekte, eklektički u mešavini istorijskih stilova sa naglaskom na romanskim elementima. Gradnja je završena 5. avgusta 1896. godine, a svečano je otvorena 15 dana kasnije. Kao osmatračnicu su je dugo koristili i zemunski vatrogasci.

Izvor: Blic
http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=51436
 
Još jedan dragulj koji je doveden u stanje ruine...
 
Načuo sam da je neki lik dobio Kulu na korišćenje na period od 99 godina i ispade da je tačno (osim perioda).

Ne sviđa mi se ideja da neko u Kuli otvara školu slikanja, nego smatram da bi to trebalo Grad (Zemun, ne Beograd :p) da sredi.
 
Западна Африка на Савском венцу
Ругло у Улици кнеза Милоша 66 ускоро ће постати дипломатско представништво Гвинеје које ће покривати цео Балкан, најављује Мохамед Исијага Курума, амбасадор Гвинеје у Београду

Kuca-u-kneza-milosa-foto-VU.jpg

Убрзо ће дотрајала кућа постати велико градилиште (Фото Л. Вулетић)
Кућа полупаних прозора, оронулих фасада и ижврљаних зидова, окружена амбасадама Хрватске и Немачке, већ годинама боде очи пролазницима. Очевици тврде да су се, с времена на време, у ноћним сатима у овом напуштеном објекту скупљали наркомани, као и да унутра има мишева, пацова и гомилa смећа. Ово запуштено здање усред центра града у Улици кнеза Милоша број 66 ускоро би требало да буде претворено у још једно дипломатско представништво и то нама далеке и не много познате афричке државе – Гвинеје.

Грађани који свакодневно испред ове куће чекају превоз са нестрпљењем очекују њено преуређење. Тврде да она тренутно представља ругло, окружено многим пословним и дипломатским представништвима. Сличног мишљења су и надлежни у општини Савски венац, која се налази тачно преко пута. Они, међутим, наглашавају да немају никаквих надлежности над овимобјектом који је, кажу, у власништву Републике Гвинеје.

Мохамед Исијага Курума, амбасадор Гвинеје у Србији, најављује за „Политику” да ће у року од шест до осам месеци посетити ово здање које ће тада, како каже, увелико бити претворено у градилиште. Наглашава да ће на том месту бити подигнута амбасада која ће представљати регионални центар за Балкан.

– Ранији амбасадори Гвинеје у Београду покушавали су да преуреде ову кућу, али за то је потребно много упорности. Мој циљ је да пре одласка из Београда садашња слика здања у Улици кнеза Милоша број 66 постане само део прошлости. Влада у Гвинеји прихватила је моје предлоге у вези са овим објектом, тако да ће радови почети веома брзо, јер смовећ добили све неопходне сагласности – истиче Курума, који је на функцији амбасадора у Београду од 2004. године.

Према његовим речима, радови нису могли да почну ранијих година јер се тада постављало питање сврсисходности постојања дипломатског представништва ове западноафричке државе.

– Многе земље са нашег континента затвориле су амбасаде у Београду. Неке од њих су то учиниле због тога што им је закуп простора био прескуп. Ми смо, међутим, купили објекат у Улици кнеза Милоша и намеравамо да ту изместимо део амбасаде која се тренутно налази у Охридској улици. Тако ће у обновљеном здању бити смештен наш центар који ће покривати не само Србију, већ и Бугарску, Румунију и Мађарску – закључује Курума.

Н. Миковић
[објављено: 05/08/2008.]
izvor Politika
link http://www.politika.co.yu/rubrike/Beograd/Zapadna-Afrika-na-Savskom-Vencu.sr.html
 
Pocinje i obnova fasade na uglu Kneza Milosa i Andricevog venca, a zavrsetak fasade na zgradi pored Londona je pri samom kraju. :kk:
 
Studenti oslikavaju mural na Voždovcu
Slika na zidu vrtića
Autor: Milica Nastasić | 07.08.2008. - 08:50

mural-v.jpg


Ostalo je još tri dana do kraja oslikavanja murala na zidu vrtića „Naša deca“ na Voždovcu u kojem učestuje pet studenata Fakulteta likovnih umetnosti. Ovo je deseti do sada oslikani mural u okviru akcije „Karakterom protiv nasilja“ koju organizuje i Vaterpolo savez Srbije i Ministarstvo za sport i omladinu.

Preko celog bočnog zida vrtića „Naša deca“ oslikan je mural koji svojom jarko crvenom bojom i zanimljivim oblicima starinskih jastuka privlači poglede prolaznika. Skicu i ideju za ovaj mural je dala Bojana Stamenković, a u timskom radu učestvovali su i Ljubica Jankovski, Iva Kuzmanović, Nemanja Golijanin i Tijana Raguž, studenti Fakulteta likovnih umetnosti.
- Osnovna tema murala je slika mog jastuka iz detinjstva. Njega je izvezla moja mama i sa njim sam odrasla. Prošle godine sam ga ponovo pronašla na tavanu i od tada slikam samo njega - kaže Bojana.

Zidovi vrtića, osnovnih i srednjh škola, kao i fakulteta se oslikavaju muralima, a ovo je već deseti ove godine. Studenti rade u grupama od po pet ili šest, a često žele da im se omogući rad do uveče, pa čak i vikendom.
- Dosta se radi jer čim završimo jedan mural, odmah prelazimo na drugi. Ipak nama je zabavno i uživamo u radu - kaže Ljubica Jankovski.

U početku nije bilo planirano da ovo budu slike na zidovima, već da studenti samo svojim slikarskim platnima doprinesu akciji.
- Na Fakultetu likovnih umetnosti urađeno je stotinak radova na temu „Karakterom protiv nasilja“ i organizovano dve izložbe. Fakultet dramskih umetnosti je zapazio ove radove i ponudio svoje zidove da se oslikaju. Odatle potiče ova ideja - kaže Vesna Knežević, profesor na Fakultetu likovnih umetnosti i koordinator ovog projekta i dodaje da murali na zidovima pokazuju da okolina treba da bude oplemenjena duhovnim, a ne samo materijalnim vrednostima.

Sledeći mural će biti oslikan na zidu Pete beogradske gimnazije, a svi naredni u dogovoru sa institucijama i kompanijama koji „ponude svoje zidove“. U okviru ovog projekta nastaviće se sa oslikavanjem murala sve dok bude lepo vreme, a studenti i profesori Fakulteta likovnih umetnosti nadaju se da će se ova akcija nastaviti i sledeće godine.

Huligani već uništavaju
Oslikavanje murala još nije ni završeno, a huligani su već počeli da uništavaju. Juče ujutru mural je osvanuo sa mrljom od crne farbe koju je neko prosuo po njemu.
- U vrtiću su niske ograde i svako može lako da ih preskoči. Tek od sledeće godine biće obezbeđene ograde visine bar dva metra i više. Do tada pozivamo sve da ne uništavaju ovako lepa dela u kojima svi mogu da uživaju - kaže Snežana Nikić, direktorka vrtića „Naša deca“.
izvor Blic
link http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=52195
 
Влада":2xu630c2 je napisao(la):
Huligani već uništavaju
Oslikavanje murala još nije ni završeno, a huligani su već počeli da uništavaju. Juče ujutru mural je osvanuo sa mrljom od crne farbe koju je neko prosuo po njemu.
- U vrtiću su niske ograde i svako može lako da ih preskoči. Tek od sledeće godine biće obezbeđene ograde visine bar dva metra i više. Do tada pozivamo sve da ne uništavaju ovako lepa dela u kojima svi mogu da uživaju - kaže Snežana Nikić, direktorka vrtića „Naša deca“.
Da li je ovo moguće???? Pa šta nekome smeta oslikani vrtić? Ja bi za ovo sekao ruke.
 
Указала се фасада на Зеленом венцу на углу са краљице Наталије





а беше


видећемо шта ће бити када се склоне скеле
 
дивно! :) зелени венац полако добија своје лепо лице. још само да нешто ураде са оном зградом бивше беобанке...

шта бисте ви урадили са њом? обложили је неким стаклом или... :rolleyes:
 
Kakav je uopste status te zgrade, tj cije je vlasnistvo??
Svakako da bi nesto trebalo poduzeti u vezi sa njenim izgledom
 
^^^

Izgleda da ce je preuzeti Ministarstvo pravde, tj. da ce u njoj biti smesteni neki sudovi.

Ona uopste nije toliko problematicna sto se fasade tice, rekonstruisati staklenu fasadu na tako jednostavnoj zgradi nije nikakav problem. A kada se to zavrsi, cenim da cemo svi uvediti da ta zgrad nije uopste ruzna.

sem, ako vi ne mislite na ono sivu zgradu pored, ona mi je zaista totalna misterija....
 
Колико сам ја схватио у бившој згради Беобанке ће бити Трговински суд, е сад када ће се реновирати и како ће изгледати не знадем.
 
Opasnost vreba sa fasada
Za materijalnu štetu nastalu zbog obrušavanja oronulih zidova zgrada odgovorna Skupština stanara

Pre nekoliko dana, usled jakog vetra, bilo je opasno šetati se centralnim ulicama jer su se u Resavskoj, Čika Ljubinoj, Balkanskoj, Nušićevoj i Kosovskoj ulici na prolaznike obrušavali delovi trošnih fasada. Prema podacima Sekretarijata za komunalne i stambene poslove, na novi izgled u Beogradu čeka blizu 10.000 zgrada od kojih će ove godine, sa oko 152 miliona dinara iz programa „Popravimo zajedno”, biti obnovljeno oko 50 oronulih zdanja.

U Sekretarijatu za komunalne i stambene poslove uveravaju da čine sve što je u njihovoj (finansijskoj) moći kako bi što više zgrada obnovili, ali upozoravaju da su na osnovu Zakona za nadoknadu materijalne štete, do koje dođe padom dela fasade, odgovorni stanari. Svestan besparice Beograđana koji ne mogu da plate obnovu oštećenih i oronulih fasada, Sekretarijat za komunalne i stambene poslove svake godine raspiše konkurs pod imenom „Popravimo zajedno”, kako bi stanari sa 30 odsto sredstava, a Skupština grada sa 70 odsto platili potrebne radove u zgradi. Da li zbog besparice ili zbog sukoba stanara, tek poslednjih godina sve manje zgrada se prijavljuje na ovaj konkurs.

– Najveći problem je lenjost stanara i njihova neorganizovanost. Mladi zbog posla nemaju vremena, pa su najčešće penzioneri predsednici Skupštine stanara, koji ne uspevaju da usaglase stavove građana u prizemlju i potkrovlju – kažu u Sekretarijatu.

Nadležni u Skupštini grada smatraju da treba doneti zakone o glavnom gradu i o stanovanju. Prema propisima, vlasnici stanova obavezni su da brinu o zgradama, ali ako to ne urade, neće biti kažnjeni. Njihovo ponašanje promenilo bi se kada bi morali da nadoknade štetu vlasniku automobila kome je fasada na primer uništila vetrobran.

U svetu je to regulisano zakonom. U Švajcarskoj svake treće godine zgrade moraju da se okreče. Građani u zemljama u okruženju usluge održavanja zgrade plaćaju tri do pet puta više nego Beograđani. U Bosni i Hercegovini je ta cena 0,59 konvertibilnih maraka, a u Hrvatskoj 0,30 evra po kvadratu mesečno, dok Slovenci popravke plaćaju po satu rada. U Kanadi ovi troškovi izađu oko desetinu prosečne plate. Kod hrvatskih i bosanskih preduzeća koja održavaju zajedničke prostorije, redovna pretplata pokriva iste popravke kao i kod beogradskog „Gradskog stambenog”. Za veće radove kao što je zamena fasade stanari uzimaju kredit.

Za materijalnu štetu koja nastane usled pada oronulih fasada odgovorna je Skupština stanara. Zakon o održavanju stambenih zgrada („Službeni glasnik RS” br. 44 od 27. 10. 1995. godine) propisuje da je dužnost i obaveza stanara da se staraju o održavanju zajedničkih delova stambene zgrade u kojoj žive, fasadama, balkonima, izlozima, prozorima, zidovima, stepeništima, krovovima. Ova odredba važi za sve građane bez obzira na to da li je njihov objekat pod zaštitom države ili nije. To znači da su odgovorni za materijalnu štetu koja nastaje kada delovi fasade padnu i oštete nečiju imovinu.

D. Spalović
[objavljeno: 13/08/2008]
извор Политика
линк http://www.politika.co.yu/rubrike/Beograd/Opasnost-vreba-sa-fasada.lt.html
 
Хмммм, ево како је раније изгледала (жао ми је што немам бољу слику), мени се ово што су урадили ни мало не свиђа



Него Хомере која је тачно ова тамна боја?
 
je*** li ga, meni je na ovom danasnjem paklenom suncu izgleala kao crna :D

i OK mi je sto su stakla skroz prozirna, a ovi sivi paneli ne izgledaju kao limenke. Sve u svemu pristojno. Dole je neka banka, gore je bio valjda Centroprojekt ranije, a verovatno ce opet biti neki poslovni prostor.
 
Zelenjak se vizuelno uoblicava u prilicno pristojan gradski prostor... to mi je jedno od omiljenih mesta u gradu :)
 
Две слике Правног за оне који до сада нису видели обновљену фасаду



Не знам да ли је обновљена или окречена али мени изгледа много боље
 
Bas sam pricao sa jednim prijatejlem o tome. Prosto je okrecena sto je potpuni skandal. Ko se ne seca, pre oko 15 godina ta fasada je - kao i fasada elektrotehnickog - potpuno obnovljena i to originalnom i vrlo kvalitetnom tehnikom - fasada je oblozena mesavicnom belog maltera i ruzicastog kamena koja je zatim ponegde i istuckana. No ovom prilikom nije oprana (sto bi vajlda bilo i jefrinije), vec prekrecena. Tacno je da je boja vrlo dobro izabrana, ali to nije poenta, jer je okrecena vrlo masnom farbom i onda ce za 10 godina ponovo da se prekreci i onda to vec nece liciti ninasta - izgledace kao zidovi po bolnicama, skolama i stambenim zgradama koji su 5 puta kreceni bez da je prethodni sloj skidan. Mislim da znate na sta mislim.

U svakom slucaju steta. Kazem, lepo za sada i iz daleka izgleda, ali kada se pridje vec se vidi da je smanjena razxlika izmedju tucanih i netucanih delova. Sve u svemu jedan veliki minus. Najveci biser - jarboli koji su bili bakarni i vec pocrneli i pozeleneli ofarbani su u braon kako bi izgledali kao u vreme kada su bili postavljeni. :laugh::laugh::laugh:
 
Vrh