Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Nadam se da ce se i nasi prizvati pameti i poceti ovako da renoviraju zgrade, jer im je takav originalan izgled

nep13-gal.jpg


(Prag)
 
Cek, a koja je razlika? :) Koliko vidim, i ovde ima jednobojnih zgrada i sasvim jednostavno "obojenih" zgrada.
 
Na ovoj zgradi na cosku Kraljice Natalije i Prizrenske (tj. ova najsvezija na Zelenjaku) krenuli su da sredjuju i kupolu :)


A ako odemo nize niz Brankovu, primeticemo da na su na "selotejp" zgradi postavili skele i na strani ka Brankovoj, tako da ce cela fasada biti rekonstruisana, a ne samo deo koji gleda na Savu :)
 
Nenad":1w2elyet je napisao(la):
Cek, a koja je razlika? :) Koliko vidim, i ovde ima jednobojnih zgrada i sasvim jednostavno "obojenih" zgrada.
Razlika je u tome sto zgrade ili uopste nisu farbane (slucaj Pravni fakultet ranije) ili je izabrana farba usled koje iz daleka izlgeda kao ad nisu farbane (slucaj PF sada), dok se nase zgrade renoviraju tako da se naznaci da su farbane iako se tako pre Rata nije radilo i prave se ruzni papagaji od nasih zgrada cija je vrednost umanjena primenom primitivnije tehnike - farbanjem.
 
Mislim da Beograd treba naveliko da sredi fasade oko Brankovog mosta.
Po meni te zgrade se raspadaju i nije mi jasno ko tu može da živi i da diše.

Malo me čudi da je tu cena oko 3.500. i više evra za kvadrat. :o
 
Ja sam već pisao o potrebi da se nekako sredi Brankova ulica. Ne treba zaboraviti da je to jedina direktna veza starog Beograda sa NB. Sada je ta ulica ruzna. Kolovoz je širok i dobar ali su trotoari uski, zgrade sive i nikakve, nema nijednog izloga. Tom ulicom prolazim samo kad moram. Najbolje bi bilo kada bi se napravile kolonade ali to je izgleda dosta nerealno. Drvored se ne moze zasaditi, nema prostora. Preostaje samo uređenje fasada i nova namena prizemlja. Tu bi trebalo, bar na nekim mestima, urediti kafiće, butike i sl. Mislim da Brankova ulica ima velike potencijale, pa ona se ukršta sa Karađorđevom koja će, kad se sredi, biti sigurno najlepša ulica u Beogradu, lepša čak i od Knez Mihajlove obzirom da prolazi pored reke.
 
@ _Wuk_

Pa, ako ti hoces idi pa je sredi :p

Posto je tema o fasadama, pretpostavljam da mislis prvenstveno na njih.

Znas kako, fasade su veliki problem u Beogradu. U jako losem su stanju, a kada dodje na red rasprava o njihovoj rekonstrukciji, onda se lopta prebacuje iz ruke u ruku. Glavni problem je sto grad raspolaze ogranicenim sredstvima. Nije bas siromasan, ali postoji veliki raskorak izmedju novca i nagomilanih problema koje grad ima. Pored materijalnih sredstava, moras imati i ljudske resurse (vise puta je postavljano pitanje strucnosti ljudi koji rade po raznim Zavodima u gradu i ostalim sluzbama, kao i izvodjaca radova). U kombinaciji sa neefikasnom gradskom upravom i pasivnim stanovnistvom to uvek da lose rezultate.

Za sada, ako nisi i sam vec izvalio, sistem funkcionise tako sto drzava (tj Grad) finansira samo obnovu fasada na objektima pod zastitom drzave. Takvih je objekata nije malo, verovatno na stotine, ali se godisnje obnovi vrlo mali broj - par desetina, cak mislim i manje. O samom kvalitetu postoje razlicita misljenja, ja se ne razumem dosta, ali se na nekim zgradama rekonstruisanim pre 2-3 godine vec primecuju nedostaci. U krajnjem, kada je kvalitet u pitanju, citaj Luciferove postove, oni su najinformativniji po tom pitanju.

Drugi nacin je neka vrsta zajednickog ulaganja grada i stanara - tzv program "Popravimo zajedno". Tim programom Grad finansira 70% obnove fasade, a stanari 30%. Medjutim, i na tim konkursima se dodeljuju sredstva za nekoliko desetina zgrada, i za sada se pokazao kao spor i neefikasan.

Treca varijanta (koja je i najredja) jeste da se stanari sami udruze, skupe sredstva i srede fasadu.

Postoje i drugi nacini. Desava se da zgrada biva nadzidana, te da stanari sa investitorom nadgradnje imaju takav ugovor da je on u obavezi da sredi fasadu. Desi se da neka firma zakupi poslovni prostor u prizemlju, pa da obnove fasadu na celoj zgradi. Desilo se npr. da je obnovu fasade na skoli Kralj Petar finansirao jedan bivsi uvcenik itd. Ali sve su to pojedinacni slucajevi.

Te, kao sto vidis, nije pitanje samo volje. Nece se Djilas probuditi jednog dana i reci - "hm, aj da rekonstruisemo sve fasade u Brankovoj". Cak i kada bi se tako nesto dogodilo, bilo bi lose jer su gradu potrebna sistemska resenja, a ne ad hoc potezi koji se koriste za politicki marketing.
 
_Wuk_":39664ybq je napisao(la):
Mislim da Beograd treba naveliko da sredi fasade oko Brankovog mosta.
Po meni te zgrade se raspadaju i nije mi jasno ko tu može da živi i da diše.

Malo me čudi da je tu cena oko 3.500. i više evra za kvadrat. :o
:grand::grand: Ja tu živim i svaki dan se pitam koliko će vremena proći dok ne srede sve ali vidi se napredak,za tri godine sredili su četiri fasade i sada rade ovu u brankovoj.A KAD MI TREBA ČIST VAZDUH ZATVORIM PROZOR!!!:bash:
 
Jao tu je stvarno ocaj za zivot..tu treba da se rentaju stanovi samo za biznis i neke kancelarije..ja imam tu neku babu koja zivi u brankovoj i ja joj davno jos rekla jednom prilikom da ode u selo preko leta i nadise se svezeg i cistog vazduha, kao sta ce tu u tom smradu..a ona meni, jes pa da umrem.. Ja, kako baba da umres od toga..a ona meni, pa cero' navikla sam se na smog i prljav vazduh vec 50godina ovde a cim promenim sredinu i odem cak i do neke shume nadomak bg-a, da se nadisem svezeg vazduha, odmah pocnem da kasljem i da mi smeta ta svezina..kao da hocu da se ugusim. I stvarno je to u neku ruku tacno. Ja gledam po sebi..cim odem do vikendice da se odmorim, odmah mi izadju bubuljice na licu od cistog vazduha jer mi je koza vec adaptirana na Bg i njegovu prljavstinu i promena "na bolje" ustvari je meni na gore.. :/
Prema tome, slobodno otvori sirom prozor :lol: da udje taj 'zeleni' vazduh ...
 
Pre ce biti da ti bubuljice izadju od vode... cak i ako je bakterioloski ispravna dovoljno je da je tvrdja i odmah iskacu bubuljice svakome ko inace ima problem sa tim. A jos ako koristis vodu iz cisterne, bunara...
 
Nikad nisam cuo da je neko umro od smoga. A najzanimljivija stvar kod jako zagadjenih ulica mi je ta sto fasade imaju karakteristican valer sive boje, gledajuci od najtamnijeg prizemlja pa do nekog 6-7 sprata gde se cesto moze videti koja je prvobitno bila boja zgrade. To se najbolje vidi na zgradama sa ravnim delovima fasade iz 60ih godina, npr. ugao Takovske i L.Ribara (Svetogorske), gde je mini-maxi.
 
Goldstein":2p6w7b07 je napisao(la):
Nikad nisam cuo da je neko umro od smoga.
Eh, pa nećeš jedan dan da se uhvatiš za vrat, prokrkljaš, pozeleniš u licu, zateturaš i ugušiš na licu mesta. Nisam bio lenj pa sam otišao na Wikipediju, i evo par nasumičnih rečenica: "Air pollution causes deaths and respiratory disease. ... A study by the University of Birmingham has shown a strong correlation between pneumonia related deaths and air pollution from motor vehicles. Worldwide more deaths per year are linked to air pollution than to automobile accidents."
 
Od smoga je u Londonu 1952 umrlo nekoliko stotina (ako ne i hiljada) ljudi. O tome se dosta pisalo i tada i posle. Danas u Londonu nema smoga ali Britanci nisu zalili pare.
 
Smog je problem prolaznog tipa. Kada se bude popravio standard u Srbiji, a popravlja se, i kada alternativna goriva dobiju na znacaju (struja itd..) pospesice se i slika u Beogradu. Dosta se radi i na zatvaranju kotlarnica i prikljucivanju zgrada na toplovod, ali za to je potrebno vreme. Sve u svemu, smog u centru nece nestati (osim ako se ne zatvori za saobracaj jednog dana, a uvedu samo elektricna vozila, tipa tramvaji, metro trole itd..), ali ce se vremenom smanjivati i to je normalan proces evolucije svakog grada.
 
dedinje":oc1i8yv9 je napisao(la):
Od smoga je u Londonu 1952 umrlo nekoliko stotina (ako ne i hiljada) ljudi. O tome se dosta pisalo i tada i posle. Danas u Londonu nema smoga ali Britanci nisu zalili pare.
Naravno, ali londonski smog je bio prouzrokovan aerozagadjenjem poreklom najvise od industrije i individualnih lozista, kotlarnica a ne samo od saobracaja. Ja sam mislio na izduvne gasove automobila. Da nije tako, i posle '52. bi umirali jer se broj vozila stalno uvecao.
Ne znam zbog cega se vozila na gas ne stimulisu putem razlicitih subvencija.
 
Evo novog update-a sa zgrada koje se obnavljaju i grade u centru:

Prvo da prikazemo sta se sve gradi na Vracaru neposredno uz Hram Svetog Save.



[/URL

[[url=http://imageshack.us]






Pogledajte sad ovu nadgradnju(ne znam dal je divlja ali ne mogu da verujem da neko za ovo moze da DA dozvolu)




Evo jos gradilista na potezu ka Slaviji






Na prirodnjackom muzeju se menja krov i radi dvorisna fasada.


Nove zgrade prema Krunskoj ulici gde se radi fasada jedne velike kuce.









Ruzveltova







Ispod bazena Tasmajdan uradjena fasada


Par gradilista kod pijace u blizini




Dva gradilista iza Doma Narodne Skupstine (ugao Takovske i Kosovske)








Srusili staru zgradu pored galerije Ozon u Pionirskom Parku.....izgleda da nesto grade.....



Zgrada Suda pored Vlade(zavrsena je dvospratna podzemna garaza aradi se zadnja fasada i ulaz).



Sremska


Gradiliste u Francuskoj iza Narodnog Pozorista



Dobracinaulica.....srusili su staru smrdljivu zgradu,izravnali teren i sad prave novu sa istom fasadom i staklenom zgradom u pozadini



Skidaju krov sa magacina na zgradi koja je na placu gradilista u Rajicevoj.....verovatno ce da je sruse uskoro....



Obnovljena fasada robne kuce u Kralja Petra



Zavrsava se i "Selotejpara"....i to samo jedan njen deo......ne znam zasto ne rade celu...





Eto,tolko za ovaj update......a da,zamalo da zaboravim da se u Krunskoj radi fasada jedne stambene zgrade i Ambasada Belgije takodje obnavlja fasadu (ona se nalazi uz ambasadu Brazila koja je nedavno zavrsila s obnovom fasade i postavljanjem dekorativnog osvetljenja.......slike su na ranijem postu).
 
Extra slike...BTW u poslednje vreme prvi put vidim rezultat obnova dok se setam po gradu i dosta je lep osecaj!

I na ovim slikama se vidi- KONACNO su pocele da se grade neke lepe zgrade po gradu
 
grad zaista izgleda svezije,naravno da o kvalitetu radova moze da se raspravlja ali je osecaj kad setas Beogradom neuporedivo bolji nego pre par godina....
 
dziggy":3gb8a3jj je napisao(la):
Extra slike...BTW u poslednje vreme prvi put vidim rezultat obnova dok se setam po gradu i dosta je lep osecaj!

I na ovim slikama se vidi- KONACNO su pocele da se grade neke lepe zgrade po gradu
Da, to je dokaz da je potrebno uraditi mnogo da bi se primetilo malo...
 
Vrh