Šta je novo?

Фасаде / Fasade

e jeste videli kako su lepo sredili onu fasadu na uglu Kneza Mihaila i Kralja Petra (gde je tribeca)... bas su je uradili lepo, i detalje bas fino istakli.... samo mi nije jasno to sto ima 1 zgrada u knez mihailovoj koja se crni bukvalno (a 1 terasa je ofarbana u belo)... kako se to niko ne seti da sredi, ipak je to suvi centar?
 
ivana-bg":2xpe0t8f je napisao(la):
...
i ove zelene zavese non stop vidjam kod nas na prozorima..samo sto peskire i cebad ne obese kao zavesu.
Pa nisu to zavese vec "unutrasnje roletne". Cuvene zelene rolne koje se vuku na dole. ;)
 
Da, Milance u pravi si..na tom sam i mislila..
Nego, da li moze neko da slika zgradu na uglu krunske i beogradske, kod spn.ambs., da vidim dokle su stigli sa fasadom te lepe stare zgrade? ovo moze kad neko stigne...
Gracias :)
 
Jos jedna slika ove zgrade u Resavskoj sto je Vlada gorepostavio, samo iz suprotnog ugla, slikano danas.

3119581847f1182a0c40d.JPG


I zgrada u Nušićevoj, rok je 11. jun 2008. (slikao sam tablu ali iz daljine, pa se slabo vidi, zato ne postavljam...)
Naravno, sanacija fasade, investitor grad Beograd, itd itd...

3120250647f11e7214106.JPG



Sanacija ove fasade na uglu Knez Mihajlove i Kralja Petra - video sam da nešto i renoviraju iznutra, izbacuju neki šut ili šta već...

3120264247f11ed2bf2c4.JPG


I najzad, slika Igumanove od danas:

3120305147f11fcb92023.JPG
 
To u Knez Mihailovoj je Goethe Institut koji je izgoreo prosle godine. A koja je ova zgrada u Nusicevoj? Koji broj?
 
^^ Kad udjes sa Terazija odmah levo, ne znam koji je broj a nisam mogao da desifrujem sa slike table, jerbo mi je fotoaparat niskopikselni :)
EDIT: Sad sam pogledao sat. mapu, pa mi se cini da su u pitanju brojevi 3 i 3A...
 
Da,stvarno sta fali ovaj fasadi?Sasvim je ok.
 
Тражисте слике Крунске бр.50, често сам боравио на крову ове лепотице, поглед је можда још бољи од зграде :cool: .



 
Ovog puta Lucifere i ja mislim da nisi bas u pravu. Naravno stvar je ukusa ali mislim da ti je preteran komentar da je fasada unistena iako okolina jeste. Ova fasada stvarno deluje zivo i bas razbija to sivilo okoline.

Jedina zamerka koju bih imao je sto je tekst iznad biste takodje u toj bordo boji. Naravno i ona dva klima uredjaja na poslednjem spratu su takodje ruglo ali sta da se radi kad smo nedokazani. Kompletan utisak mi je bas pozitivan i daleko bolji od mnogih 'sredjenih' fasada koje smo imali priliku da vidimo.
 
@ Lucifer
Ajde malo obrazlozi :)

Inace, ovaj posao u Krunskoj mora da bude pazljivo odradjen posto je fasada jako specificna. Nadam se da ce ispasti kako treba
 
da, da, ta u krunskoj je zgrada gde zivi Ruzica Sokic, skroz mi je u nekakvom venecijanskom stilu, uopste mi se ne uklapa... samo se nadam da ce da zadrze tu neku prljavu narandzastu boju koja je i bila (koliko mi se cini)
 
Сад се мало прескачемо са ове две зграде али добро :D

Ево шта каже Беоинфо о овој Луциферовој

Обновљена фасада у Светогорској 12
Радници предузећа „Тектон” завршили су радове на ревитализацији фасаде под заштитом државе у Светогорској 12. Радови су вредни 4,7 милиона динара, а финансирани су из градског буџета у оквиру програма „Уређење града”.

Колективна стамбена зграда у Светогорској 12 је задужбина Влајка Каленића. Изграђена је 1935. године у духу академизма, а према пројекту инжењера Радослава Тодоровића, инспектора тадашњег Министарства просвете. Фасаде су по спратовима конципиране симетрично, док је портал у приземљу померен удесно. У средини портала налази се биста Влајка Каленића. Објекат се налази у оквиру целине „Стари Београд”, која ужива статус претходне заштите.
...
извор Беоинфо
линк http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1311185
 
Nenad":30zo1nel je napisao(la):
@ Lucifer
Ajde malo obrazlozi :)
Ne odudara ta zgrada od okruzenja zato sto su ostale fasade oronule, vec zato sto je uradjena u potpuno drugacijoj i neoriginalnoj tehnici - okrecena je. Beogradske fasade nisu sljasteci papagaji, vec su kao mnoge zgrade u Madjarskoj npr. radjene tako da budu umerenih boja - zelenkaste, braonkaste, sivkaste, rozikaste. To je zaprabo neka imitacija tonova kamena, koja se postize - raspitao sam se - tako sto se obicno belim vrstama maltera dodaju razlicite boje u procesu mesanja, ali se sama fasada ne farba.

Sve je to isto kao da se ETF ili skupstina tako okreci. Zamislivo - da. Lepo i na mestu - svakako ne.

Mislim da bi se sam Djoka Vlajkovic odrekao svoje imovine kada bi znao sta se radi sa njom. A sada se vecina unistava jer se prosto krece, a takav postpuak je jevtiniji (i samim tim srozava fasadu) i neprikladan kao sto sam rekao. Pritom i sam izbor - hm... u Beogradu do skora nije postojala ama nijedna predratna fasada sneznobele boje, uvek je to bila neka pazljivo odabrana nijansirana bela boja, a ovo sada je jadno.

Ja znam da se cesto prica o sivilu Beograda... ali mislim da su iz toga proizasli odredjeni kompleksi i medju ljudima i medju "restauratorima" zbog kojih se cine neke stvari zbog kojih ce nam se neke pametnije generacije smejati, a za izgubljenim gradom i njegovim sarmom zaliti.

DugotUnger-Mayerpal.jpg


Hungary_Budapest_DanubeBank.jpg
 
@Lucifer:
Ja se potupuno slazem sa tvojim komentarom generalno...I uvek kazem da mi je drago da nemamo sharenilo od fasada po Beogradu vec te zuckaste, bele, krem i kafene boje, svetlo zelene, i prljavo roze ali npr.ta crvena zgrada gore o kojoj govorimo je meni lepo uradjena bez obzira na tvoje teorijsko objasnjenje. Vazno je sta coveku prija za oci da gleda. Isto tako postoji jedna zgrada koja je uradjena u jako crveno-beloj boji pre jedno tri godine i to u Njegosevoj i skoro ugao Beogradske, i super je. Ako neko moze, neka je slika molim vas. Imamo mi dosta lepih zgrada od kamena i to zapravo predstavlja pravi Beograd.
Pa sta bi ljudi koji zive u Tirani trebali da kazu? ono je uzas majke mi, iako je grozno imati sivilo od zgrada, Albanci su ga preterali sa svim mogucim bojama po celom gradu....pa to ni u Riu nema :)
 
Ugao Solunske i Tadeusa Koscuska

0315540647f4d36e4e616.jpg


A bojim se da ce ovu u Krunskoj da upropaste. Izgubice ovu divnu patinu, a sumnjam da ce da koriste najkvalitetnije materijale kakve ovaj fantasticni objekat zasluzuje

0316181047f4d913074cf.JPG
 
Hvala bogu okrecili su i onu zgradu na Slaviji sto gleda u onaj park (gde je nekada trebao da se gradi kao biznis centar od Dafine) ..ta zgrada je bila ruglo (znaci ne ona strana sto je bliza ulici Beogradskoj vec bas strana koja je u parku) a ne moze da se promasi..mislim da znate o kojoj je rec. Sada je u nekoj belkastoj, zuckastoj boji.
Isto tako, ima par zgrada sredjenih u Kralja Petra ulici i to onaj drugi deo koji se spusta ka Dorcolu (ne onaj ka sabr.crkvi)...jedna se zapravo radi kod one dzamije. Nisam u BG pa ne mogu da slikam ali eto ko moze, sad zna..
 
ivana-bg":50rvtjiy je napisao(la):
Isto tako postoji jedna zgrada koja je uradjena u jako crveno-beloj boji pre jedno tri godine i to u Njegosevoj i skoro ugao Beogradske, i super je. Ako neko moze, neka je slika molim vas. Imamo mi dosta lepih zgrada od kamena i to zapravo predstavlja pravi Beograd.
Мислиш ли на ову?

 
svrca":1dz8eyna je napisao(la):
A bojim se da ce ovu u Krunskoj da upropaste. Izgubice ovu divnu patinu, a sumnjam da ce da koriste najkvalitetnije materijale kakve ovaj fantasticni objekat zasluzuje

http://www.imagehost.ro/pict/0316181047f4d913074cf.JPG
Kakva patina ova fasada se raspada od vlage, vidi samo kako podliva. Lepo bi bilo da se sredi a kakav ce kvalitet izvedenih radova biti ako se bude radilo vicedemo. U svakom slucaju jako lepa i za nase prilike neobicna zgrada
 
Igor":28iravjs je napisao(la):
svrca":28iravjs je napisao(la):
A bojim se da ce ovu u Krunskoj da upropaste. Izgubice ovu divnu patinu, a sumnjam da ce da koriste najkvalitetnije materijale kakve ovaj fantasticni objekat zasluzuje

http://www.imagehost.ro/pict/0316181047f4d913074cf.JPG
Kakva patina ova fasada se raspada od vlage, vidi samo kako podliva. Lepo bi bilo da se sredi a kakav ce kvalitet izvedenih radova biti ako se bude radilo vicedemo. U svakom slucaju jako lepa i za nase prilike neobicna zgrada
:grand: ne, ne , o tome smo vec pricali. Ta slivanja nisu vlaga vec uobicajena pojava kod fasada koje su bojene zemljom (terakota). Zemlja nije boja i zbog toga se sliva i spira od kise. To daje vrlo lep sarm koje imaju mnoge zgrade u Italiji. Samo oko 1 m2 je napadnut vlagom na toj slici (iznad klime levo na prvom spratu), inace je fasada u jako dobrom stanju bila.

I ja sam ubedjen da ce je unistiti.

Terakota-fasade (nijedna nije napadnuta vlagom):

RomeBuilding.gif

phpThumb.php

475048776_5454b4979b_b.jpg

4252334.jpg


Ovako bi kao na ovoj slici desno izgledala pravilno restaurirana fasada u Krunskoj:

Italy%202007%20048.jpg
 
Vrh