Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Bilo bi dobro da se vrati spomenik koji se nalazio na vrhu Igumanove palate (sada je ostao samo postament). Spomenik je uklonjen posle II sv. rata, verovatno se komunistima nije dopadao kao i terazijska fontana. Inace po uklanjanju spomenik je u delovima predat u posed Patrijarsiji SPC. Sta je sada sa njim, ne znam. Ako neko ima predratnu razglednicu ili fotografiju Igumanove palate, neka je postira ovde da vidimo kako je spomenik izgledao.
 
21.jpg
 
Meni liči na kladionicu! :D Ima ono "trke" gore. Ne, sad ozbiljno, jel zna neko čemu to služi, ili je to onaj metro, koji je pre rata izgrađen i postojao, ali su ga komunisti zatvorili, odnosno upotrebili za svoje tajne zle svrhe i produžili na jednu stranu do Belog dvora, a na drugu do SIV-a i AB, tako da se još Tito vozio metroom na posao.. Linija je se naravno zvala blue line.
 
Ради се и на Кос. венцу, тачније у Сребреничкој

Srebrenicka3mart200810a.jpg


Srebrenicka3mart200810.jpg


и једна трагикомична ситуација:
1. слика табла на згради
2. слика табла на скели
Srebrenicka3mart200812.jpg


Srebrenicka3mart200811.jpg
 
Rekonstrukcija Nemanjine 9 pri kraju
Žuto šljašti prema originalu
Autor: Svetlana Palić | 20.03.2008 - 10:58
ministarstvo_v.jpg

Rekonstrukcija bombardovane zgrade u Nemanjinoj 9 nikog nije ostavila ravnodušnim. Jedni su oduševljeni njenom „probuđenom lepotom“, a drugi zgroženi šljaštećom žutom bojom fasade koja „bode oči“ u okruženju mirnih kamenih fasada.

- Možda fasada malo šljašti, ali će ona veoma brzo da uzme patinu i da legne u prostoru. Osim toga, kad se potpuno sklone skele i kad se pokaže i njen kameni postament, utisak će biti potpuno drugačiji. U svakom slučaju, žuta boja fasade je određena na osnovu originalne boje - kaže za „Blic“ Predrag Mišić iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda.

Rekonstrukcija i dogradnja zdanja u Nemanjinoj 9, bombardovanog u martu 1999. godine, počela je u junu 2006. godine i biće završena do leta. Investitor je Uprava za zajedničke poslove republičkih organa. Ceo unutrašnji prostor je preuređen, izgrađena su dva aneksa unutar postojećeg atrijuma, podignute dve nove etaže i sazidana podzemna garaža. Zgrada ima suteren, prizemlje, međusprat, pet spratova i dva potkrovlja.
U njoj će, kad bude završena, biti smeštene najviše instance srpskog pravosuđa.

- Rekonstrukcijom smo dobili dodatnih 9.000 novih kvadrata - kaže za „Blic“ Goran Mitić, šef gradilišta.
Zdanje u Nemanjinoj 9, prepoznatljivo po kolonadi visokih ukrasnih stubova, počelo je da se zida 1939 godine prema zamisli arhitekte Gojka Todića.

To je poslednja monumentalna građevina zidana u doba Kraljevine Jugoslavije. Trebalo je da bude zgrada budućeg Ministarstva građevine, čime bi se zaokružila celina monumentalnih zgrada drugih ministarstava već završenih u blizini.
Međutim, istorija je htela da u njoj, tokom okupacije Beograda, bude smeštena Nemačka komanda za jugoistok Evrope.

Tokom raščišćavanja ruševina, 2005. godine, urušili su se unutrašnji spratovi i nekoliko radnika je povređeno. Kasnije, tokom rekonstrukcije, još jedan radnik je,srećom, samo lakše povređen u ovoj zgradi.

Novi stanari
U rekonstruisnu zgradu Nemnajina 9 na oko 30.000 kvadrata treba da se, tokom leta usele najviše instance srpskog pravosuđa, Kasacioni, Apelacioni, Upravni i Viši trgovinski sud. Zgrada ima 500 kancelarija, 30 sudnica, zajedničku pisarnicu i prateće prostorije. U njoj će biti smešten i Visoki savet sudstva sa administrativnom kancelarijom, koji će da kontroliše rad pravosuđa, izbor i napredovanje, i da vodi disciplinske postupke protiv sudija.
извор Блиц
линк http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=34731

Ја бих у овом случају акценат пре ставио на, по мом мишљењу одвратну стаклену надоградњу коју су галантно избегли на слици
071227-SNM-06.jpg
 
Da, bas je ista boja - kako da ne. Sta smo mi debili? :mad:

Zar niko nije primetio da je fasada skroz zimenjena????

Fasada uopste NIJE ISTA KAO PRE. Otkud onaj friz iznad stubova? SELJACINE PROSTACKE SU TI LJUDI KOJI RADE U ZAVODU I GRADU. Sram ih bilo. Skroz su unakazili zgradu. Otkud im pravo da nadzuze nesto sto uopste nije bilo na originalnoj fasadi (cak i da je bilo u projektu). Idu od zgrade do zgrade i unakazavaju.

Da ne pricam o skandaloznoj nadogradnji

94.jpg


071227-SNM-06.jpg
 
94wl3.jpg


Ovo kao da se neko zaje*******ava. TI ljudi kao da nemaju osnovnu skolu, a kamoli nesto strukovno. Pa i dete zna da nije svejedno da li ce jedna linija da bude siroka dva metra ili pola metra, a kamoli to sto oni rade.
 
Nisam video uzivo, ali po slici... meni se svidja. :) vidim milion razloga zasto ne bi trebalo, ali... eto...
 
Pa meni isto malo smeta sto te kamene fasade farbaju ali mozda u ovom slucaju nisu mogli nista drugo da urade. Ne znam u kom je tacno stanju bila ta zgrada. Onaj detalj iznad stubova nisam ni primetio i nije toliko strasno ali i ja ne vidim bas neku veliku potrebu za time. Doduse moram sve to uzivo da iscekiram pa da mogu da donesem konacan sud... a i da sacekamo izgled donjeg dela pa da vidimo sta ce da bidne sa time.
 
Fasada te zgrade je u stilu neke vrste neoneoklasicizma. A ako je klasicizam po necemu poznat onda su to stroga pravila proporcije. Ne mozes da smanjis nadstubicni deo za jedan metar i da tvrdis da izvrsio samo malo prepravku - zgrada je unistena. Da ne pricam o onom skandaloznom frizu. Ako su stavili friz, morali su da stave i ukrasni krov, jer ovako je fasada obesmisljena, izgleda kao da je neka dzinovska kocka progutala neku drugu zgradu.

Sto se tice nadogradnje, radi se o posebnom spratu koji je ceo mogao da bude osvetljen "svetlarnikom" - uopste nije bilo potrebe za izbijanje prozora i stakala na bokovima zgrade.

Za ovo neko treba da dobije otkaz.
 
Ako sam ja dobro shvatio rekonstrukciju zgrade, onaj svetlarnik/dvorište, koje je ranije postojalo u sredini su uništili, odnosno tu se nalaze sada spratovi...

A jes, baš su je usrali sa tom strehom... Našao sam neku stariju fotografiju, mislim da je pre rata...
nemanjina.jpg
 
Koliko covek treba da bude umno izopacen da stavi refleks-stakla na prozore te zgrade???
 
Apsolutno se slazem sa Luciferom. Gde im je bio mozak? Rugobnost je primetna sa velike daljine.
 
Moram da kazem da se ni meni nije narocito dopalo,narocitu uzivo.Koliko god odbijate da prihvatite tu cinjenicu,nekako se neprirodnost zgrade sama namece.I to najvise zbog te kombinacije stakala i fasada, koja je zaista estetski vrlo problematicna. Stakla su pritom po meni prevazidjena potpuno. Sama fasada i moze da prodje kao takva,mada zaista jeste nekako bolesno sto svi znamo da je to nekada bio skroz drugaciji tip fasade. Zar ne postoji neki zakon protiv toga?:)Ako je zgrada arhitektonsko blago grada i kao takva zasticena, trebalo bi da propisi nekakvi obuhvataju i njenu fasadu. Zasita me zanima kako li su prefarbali to,sta li su vec radili...i kako ce to da izgleda kad krene da se ljusti vremenom. Zaista su te nadogradnje strasno problematicne u BG, ja ne znam ni jednu koja mi se dopala. Centrotekstil je apsolutni poraz, do je ovo recimo po utisku koje ostavlja na oko ne bas puno bolje...Ajde nek zavrse sve komplet pa cemo reci...
 
kingdom":2vi9b5cv je napisao(la):
Moram da kazem da se ni meni nije narocito dopalo,narocitu uzivo.Koliko god odbijate da prihvatite tu cinjenicu,nekako se neprirodnost zgrade sama namece.I to najvise zbog te kombinacije stakala i fasada, koja je zaista estetski vrlo problematicna. Stakla su pritom po meni prevazidjena potpuno. Sama fasada i moze da prodje kao takva,mada zaista jeste nekako bolesno sto svi znamo da je to nekada bio skroz drugaciji tip fasade. Zar ne postoji neki zakon protiv toga?:)Ako je zgrada arhitektonsko blago grada i kao takva zasticena, trebalo bi da propisi nekakvi obuhvataju i njenu fasadu. Zasita me zanima kako li su prefarbali to,sta li su vec radili...i kako ce to da izgleda kad krene da se ljusti vremenom. Zaista su te nadogradnje strasno problematicne u BG, ja ne znam ni jednu koja mi se dopala. Centrotekstil je apsolutni poraz, do je ovo recimo po utisku koje ostavlja na oko ne bas puno bolje...Ajde nek zavrse sve komplet pa cemo reci...
Npr. zgrada ETF je posle Rata vrlo lepo dogradjena :)

Nisu je oni cak ni farbali, vec su bez ikakve potrebe oljustili celu zgradu i stavili nov sloj potpuno drugacijeg maltera i onda prosto presli preko njega tom idiotskom bojom.
 
Zgrada kod skupstine grada (ugao Bulevara K. Aleksandra i Dragoslava Jovanovica). Ne secam se od cega je bila fasada ranije, ali cini mi se da je sada omalterisana spolja (sloj farbe jos nije bio kada sam slikao).

 
Fasada Cenrotextila u Makedonskoj. Obnovljena fasada i ostatak iste odmah pored koja nije dirana..



 
Vrh