Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Zato sto ne postoji telo koje moze njihovu ugradnju da kontrolise... Zakon o glavnom gradu treba da se donese uskoro, a sa njime i osnivanje komunalne policije pa ce valjda biti poradjeno i na pitanju klima uredjaja, posebno na zakonom zasticenim fasadama.
 
Jedino ne znam da li ce buduca komunalna policija biti u mogucnosti da vec postavljene klime uklanja sa zgrada ili ce se zakon o klimama odnositi samo na postavljanje novih. Zna li neko to?
 
^^Morace da se preispitaju sve postavljene klime, jer je njihovo postavljanje u principu i bilo i jeste nezakonito, ali nije bilo tela da se pozabavi to tematikom..
 
Da, to je onda dobra vest. Znam da taj zakon vec postoji ali da ga do sada u principu niko nije sprovodio sto ga je cinilo potpuno beskorisnim.
 
Kralj":3v3uj3oh je napisao(la):
Zasto su dozvoljeni ovi GROZNI klima uredaji po fasadama ! To je tako ruzno !!!!
Zato sto kada ih ne bi bilo, ljudi bi padali mrtvi po kancelarijama u kojima je leti +45 i vise sa ukljucenim racunarima. Zgrade nisu projektovane za centralne klima sisteme, a izmedju zivota ljudi i lepote fasada, biram zivote.

Naravno da bi sve to moglo da izgleda mnogo lepse kada bi se preko klima postavile nekakve maske... grad treba da propise sta je prihvatljivo i onda ako vec treba da kaznjava, neka kaznjava one koji to ne ispostuju.
 
Klime su apsolutno nepotrebne! U Japanu su to napokon shvatili, tako da državna administracija leti ne koristi klime, i tada se na posao ne odlazi u odelima. Prozori su otvoreni i rade ventilatori. Kada je temperatura 45* i više, treba proglasiti vanredno stanje, i tih 8 dana u godini ne ići na posao. Stvar rešena. Ali ne, ovde obožavaju klime, pa ih uključuju 24 sata, i spuste temperaturu na 18* id***...
 
Sammael":28szszca je napisao(la):
Kralj":28szszca je napisao(la):
Zasto su dozvoljeni ovi GROZNI klima uredaji po fasadama ! To je tako ruzno !!!!
Zato sto kada ih ne bi bilo, ljudi bi padali mrtvi po kancelarijama u kojima je leti +45 i vise sa ukljucenim racunarima. Zgrade nisu projektovane za centralne klima sisteme, a izmedju zivota ljudi i lepote fasada, biram zivote.

Naravno da bi sve to moglo da izgleda mnogo lepse kada bi se preko klima postavile nekakve maske... grad treba da propise sta je prihvatljivo i onda ako vec treba da kaznjava, neka kaznjava one koji to ne ispostuju.
Ма јел то логика Калуђерице ? Мени треба кућа па ћу је посадим где ми падне на памет а после ћу да се*е, што немам пут, па ми је струја никаква, немам водовод, немам канализацију, немам школу, намам амбуланту ...бем ти државу што ми не направи ... Нисам изашао из теме, аналогија је потпуно иста. Мање кошта/брже се направи, ал' замало.

Док год ти бираш овакав "пречи пут" он ће на крају увек бити скупљи и дужи... Да не говорим о томе да живот не чини 20 C у соби, комат 'леба и шваргле, живот чине и неке лепе ствари које те се можда понекада не чине тако важним и не дотичу те директно.

Када су у питању клима уређаји, људи су живели у истим тим зградама и пре 100 година па нису поумирали од врућине.
Клима уређај може да се монтира на много начина, не мора да тушира пролазнике. Може да се монитра тако да гледа на улицу, може да се монтира на кров.
Неки стандарди се морају поштовати.
 
Ambassador":2ui655k9 je napisao(la):
Klime su apsolutno nepotrebne! U Japanu su to napokon shvatili, tako da državna administracija leti ne koristi klime, i tada se na posao ne odlazi u odelima. Prozori su otvoreni i rade ventilatori. Kada je temperatura 45* i više, treba proglasiti vanredno stanje, i tih 8 dana u godini ne ići na posao. Stvar rešena. Ali ne, ovde obožavaju klime, pa ih uključuju 24 sata, i spuste temperaturu na 18* id***...
Meni je licno na 30* celzijusa muka, a na 35* me hvata nesvestica. Strasno lose podnosim vrucinu i bez klima uredjaja bih bio prinudjen da ne radim citavo leto. Na temperaturama koje ovde vladaju u poslednjih nekoliko godina ne mogu ni da spavam ako ne ostavim klimu ukljucenu preko noci na 25-26*. Po tvojoj kategorizaciji izgleda spadam u idiota...

Lepo je sto su u Japanu to shvatili. Blago njima. Siguran sam da im je divno. Ja sam, on the other hand, ziveo u Americi u kojoj je APSOLUTNO SVE klimatizovano. Razlika je u tome sto su tamo postavljeni mahom centralni klima sistemi, sto kod nas nije slucaj. Kada bi bilo mogucnosti, svakako da bi trebalo istu stvar uraditi i ovde i time eliminisati zaista ruzne spoljne jedinice.
 
dGoran":1tlaz846 je napisao(la):
Када су у питању клима уређаји, људи су живели у истим тим зградама и пре 100 година па нису поумирали од врућине.
Pre 100 godina:

(1) Su bile nize temperature, statisticki gledano
(2) Nije bilo eketronskih uredjaja koji dodatno greju prostor
(3) Nije bilo betona i asfalta
(4) Nije bilo staklenih fasada
(5) Zidovi zgrada su bili tri puta deblji nego ovi sadasnji
(6) U kancelarijama (i zgradama uopste) je radilo 0.5% (ako i toliko) populacije. Ostali su radili na njivama, uglavnom rano ujutro i predvece.

Svako dalje poredjenje je deplasirano. Uslovi su se dramaticno promenili.

Клима уређај може да се монтира на много начина, не мора да тушира пролазнике. Може да се монитра тако да гледа на улицу, може да се монтира на кров.
Неки стандарди се морају поштовати.
Apsolutno se slazem da ima i boljih nacina i to sam u prvom postu i napisao.
 
Не ради се о климама али је повезано.

Када је Владимир Стојковић голман фудбалске репрезентације прешао из Звезде у Нант питаше га новинари да ли прати и даље нашу лигу. Одговорио је да прати само преко интернета пошто станује у делу града у ком није дозвољено постављање сателитских антена па не може да прати наше канале преко сателита.
 
Na žalost, mešaš babe i žabe.
Sammael":3sbf5xu0 je napisao(la):
(1) Su bile nize temperature, statisticki gledano
0.74*C za poslednjih 100 godina, to je zaista zanemarljivo za naš subjektivan osećaj. (Do skora su se naučnici sporili da li uopšte dolazi do globalnog otopljavanja, došlo se do zaključka da bi povećanje od, valjda 3*C dovelo do povećanja niova svetskih mora preko 5-6 metara.) Klime tome doprinose, jer greju spolja (Zemlju) a hlade unutra. Klime rade besmislen posao.
(2) Nije bilo eketronskih uredjaja koji dodatno greju prostor
Pa, jedino ti ovaj argument nekako stoji.
(3) Nije bilo betona i asfalta
Temperaturu ne može da podigne za više od 5*C u najtoplijim danima najuže jezgro (poredi Košutnjak i grad). Prosečno je 1-2*C.
(4) Nije bilo staklenih fasada
Zgrade sa staklenim fasadama su moderne i imaju integrisane klime, na njim nisu problem klime koje ružne grad, odnosno se kače na prozore.
(5) Zidovi zgrada su bili tri puta deblji nego ovi sadasnji
Dakle, ne postoji razlog stavljati klime na stare zgrade, imaju dobre zidove, odnosno savršenu izolaciju, živim u takvoj.
(6) U kancelarijama (i zgradama uopste) je radilo 0.5% (ako i toliko) populacije. Ostali su radili na njivama, uglavnom rano ujutro i predvece.
To apsolutno nije nikakav relevantan argument.

Svako dalje poredjenje je deplasirano. Uslovi su se dramaticno promenili.
Za početak, tada nisu postojale klime.
 
vest je stara, ne znam da li se odnosi na Saudijsku Arabiju ili Emirate, tamo po zakonu moraš da imaš ukrasnu kutiju (uglavnom ih prave od drveta) koja će da stoji oko klime i koja se uklapa u opšti eksterijer zgrade.
 
Ja se slazem sa Ambassador-om da u BG-u nisu bas toliko neophodne klime. Ok je da se one uvedu u kancelarije ali onda centralna klima a ne 50 klima uredjaja na fasadi. Privatnim licima bi ja licno nakacio velike poreze na klime jer ljudi ocigledno ne umeju da se kontrolisu i koriste ih ko nenormalni da bi na 40 stepeni ohladili prostoriju na 18.
 
Ukratko, ja mislim da ne bismo smeli određivati ljudima šta i kako će da rade sa svojim životnim prostorom. Što se klima uređaja tiče, trebao bi se regulisati njihov spoljni izgled i motivisati kod novogradnje korišćenje centralnog sistema kontrole temperature (porezna stimulacija).

A o tome da li su Beogradu potrebne klime, mogu samo da upozorim da su ovog leta (koje je, ruku na srce, najtoplije od 1887) u našem lepom gradu temperature 15 dana za redom bile više nego u Kairu.

Znači stimulacija i uređivanje - da
Zabrana i restriktivna poreska politika - yok!

(hihihi, malo sam ti maznuo fazon creme-nadille)
 
jovanovm":lz1hgkgg je napisao(la):
Ukratko, ja mislim da ne bismo smeli određivati ljudima šta i kako će da rade sa svojim životnim prostorom. Što se klima uređaja tiče, trebao bi se regulisati njihov spoljni izgled i motivisati kod novogradnje korišćenje centralnog sistema kontrole temperature (porezna stimulacija).
Ne mogu baš da se složim sa tobom. Klime užasno mnogo troše struje i generalno negativno doprinose Zemljinoj klimi, te podižu spoljapnju temperaturu u Beogradu. Mora da postoji određena vrsta restriktivne poreske politike prema njima. Treba da postoji krajnje represivna politika prema klima uređajima..
 
Slažem se s tobom što se toga tiče, ali mislim (iz ekstremno dugog broja razloga o kojima možemo da prodiskutujemo privatno ili van ovog thread-a) da je restriktivna poreska politika neefektivno oruđe, posebno na Balkanu, tj. na mestima sa nerazvijenom centralnom vlašću ili građanskim vrednostima. To ne znači da te vrednosti ne trebamo razvijati, ali isto tako moramo biti pragmatični...

E sad, slažem se da treba raditi na čuvanju energije, ali mislm da bismo to mogli da uradimo tako što bismo uveli poraske olakšice za firme koje grade zelene zgrade... npr, smanjenje naknade za gradsko zemljište?

Takođe, trebalo bi davati dalje olakšice projektnim biroima koji rekonstruišu stare zgrade u centru na taj način da dolazi do što manje potrošnje energije i tzv. "environmental footprint"-a, ali opet to je na duge staze.

Na kratke staze, mislm da je najefektivnije prvo raditi na estetskoj strani, i prebacivanju sa privatnih na centralne sisteme koji su, zbog svoje veličine, daleko efikasniji. To je u suštini ono što sam napisao u prethodnom postu.

Jednostavno, protiv sam SVAKE restriktivne politike jer, iako naizgled dovodi do brzog rešavanja problema, ona zavisi od efikasnosti centralne vlasti, koja povećava motive za korupciju, smanjuje osećaj lične odgovornosti kod građana... itd itd... I takođe zavisi od izbora, vlasti, pati od tradicionalno sistemskih bolesti demokratskih sistema, kao što su npr. formiranje distribucionih koalicija... Ovo su sve neki od fundamentalnih razloga katastrofalne proposati političkog sistema SFRJ, inače...
 
Ревитализација фасада у Цара Душана 2 и Хиландарској 23
Уторак, 08. jануар 2008.
Град ће издвојити 13,3 милиона динара за ревитализацију фасада стамбених објеката под заштитом државе у Цара Душана 2 и Хиландарској 23, у оквиру програма „Поправимо заједно”.
Фасаду објекта у Цара Душана 2 реконструисаће грађевинско предузеће „Бетон–гер” из Београда, док је фасада у Хиландарској 23 поверена београдском предузећу „Тектон”. Стамбени објекат у Цара Душана 2 саграђен је 1958/59. године, у духу савремене архитектуре тог времена. Радови ће коштати 9,5 милиона динара, од чега ће град учествовати са 6,7 милиона односно 70 одсто, а станари са 2,8 милиона динара опдносно 30 одсто.
Стамбена зграда у Хиландарској 23 саграђена је 1931. године и конципирана је као монументални, академски обликован пројекат. Вредност радова је 3,8 милиона динара. Град ће ове радове финансирати са 2,7 милиона, а остатак од 30 одсто станари зграде у износу од 1,1 милион динара.
Izvor: BeoInfo
Link: http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1303030
 
Kako u ovoj crnoj rupi fali lepo osvetljena fasada starog Generlstaba :(
1303404_Osvetljenje.jpg
 
Grad Beograd je dobio vojnu zgradu na uglu Resavske i Nemanjine, a u zamenu je, izmedju ostalog, trebao da sredi fasadu starog generalstaba. Obnova fasade bi kostala oko 2 miliona Evra. Od primopredaje se vise o tome nista nije govorilo...
 
^^^
Radi se projekat rekonstrukcije fasade (verovao ili ne i za to se rade projekti, traze dozvole jer su zgrade pod zastitom, raspisuju tenderi za izvodjaci itd)... Verovatno si primetio i sam da prodje dosta vrmena od kada se objaqvi odluka o rekonstrukcije neke fasade do dana kada na to j zgradi i vidimo skele.

Druga stvar je sto je grad siromasan kao crkveni mis, pa na to dodaj provizuju raznih sluzbenika, oicnom narodu poznata kao "mito" ili "korupcija" dolazis do toga da se u svim oblastima radi sporo!
 
zna li neko kakva je orginalna boja fasade na zgradama Vlade i okolnih ministarstva,ili jos bolje neka stara fotka
 
mrki":1rja6xsa je napisao(la):
zna li neko kakva je orginalna boja fasade na zgradama Vlade i okolnih ministarstva,ili jos bolje neka stara fotka
Eto takva kakva vidis. Te fasade su u odlicnom stanju i skorije su renovirane. Njima na srecu jos uvek nije unistena fasada krecenjem kao zgradi ministarstva finansija ili zgradi sudova.
 
Баш добро што је Стева поставио нове емотиконе, или како ли се већ зову. После овог чланка и ја ћу да :bash: :bash: :bash:

Strah od fasada
I. K. - S. B., 17.01.2008

BEOGRAĐANI i dalje mogu da računaju na finansijsku pomoć Grada ako reše da poprave oštećene krovove, liftove i fasade svojih zgrada. Sekretarijat za komunalne i stmbene poslove je u ovogodišnjem budžetu za program "Popravimo zajedno" izdvojio 151 milion dinara. Taj novac će se potrošiti na održavanje i popravke u oko 50 beogradskih objekata.

Majstori će, međutim, od proleća početi da sređuju višespratnice koje su prošle na konkursku još u martu 2006. godine. Do kraja 2008. teško da će na red doći zgrade koje su se prijavile prošle godine. Za sad nije u planu objavljivanje konkursa za 2008. godinu.
- Što se tiče Javnog poziva iz 2007. godine prijavu na konkurs dostavile su skupštine 81 zgrade, od kojih je kompletnu dokumentaciju priložilo njih 56 - objašnjavaju u Sekretarijatu za komunalne i stambene poslove. - Radovi na ovim objektima biće izdvođeni nakon postupka javnih nabavki. Obzirom na složenost samog postupka, koji dugo traje, još ne možemo da preciziramo kada će u njima i početi radovi.

Ovog momenta u Beogradu se u okviru programa "Popravimo zajedno" radi na devet lokacija. Na šest adresa se sređuju fasade, a na preostale tri i fasade i krov. Pored ovoga, planirano je izvođenje radova na investicionom održavanju zajedničkih delova još 50 stambenih zgrada. U okviru toga biće popravljeno 27 fasada, četiri krova i remontovano 38 liftova.
- Skupštine stanara se najčešće prijavljuju za popravku fasada i remont liftova - dodaju u Sekretarijatu. - Oštećene fasade sa kojih otpada malter i neispravni liftovi najviše ugrožavaju bezbednost sugrađana.

Grad kroz program "Popravimo zajedno" finansira 70 odsto troškova popravki liftova, krovova i fasada. Preostalih 30 odsto ide na trošak samih stanara. Do sada je u okviru ovog projekta obavljeno ukupno 220 popravki na 170 stambenih zgrada.

ZAŠTIĆENI
GRAD će izdvijiti 1,2 miliona dinara za rekonstrukciju fasade zgrade pod zaštitom u Kondinoj 11. U Beogradu se trenutno sređuje 20 zaštićenih objekata, a ukupna vrednost radova je 150 miliona dinara. Za četiri godine, od 2002. do 2006. obnovljeno je 120 uličnih fasada na zgradama pod zaštitom. Još 22 zaštićene fasade sređene su kroz program "Lepša Srbija".
izvor Novosti
link http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=14&status=jedna&vest=114523&datum=2008-01-18
 
Vrh