Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Обновљене још три фасаде под заштитом државе
fasada.jpg


У оквиру заштићене целине „Стари Београд” завршена је обнова и рестаурација фасада под заштитом државе у Београдској 34, 53 и Господар Јевремовој 59. За ове радове из градског буџета издвојено је укупно 22,4 милиона динара.

Четвороспратница у Београдској 34 саграђена је 1926. године према пројекту инжењера Божидара Божића, у духу академизма. Зграда у Београдској 53 саграђена је 1927. године, а санација фасаде ове четвороспратнице вредна је 1.960.000 динара. Саниран је и рестауриран и објекат у Господар Јевремовој 59, саграђен 1940. године, по пројекту инжењера Владете Максимовића. Угаони стамбени објекат представља карактеристичан пример касних модернистичких тенденција у међуратној архитектури Београда. Радови на овом објекту вредни су 19.663.582 динара.

У граду су у току радови на 20 фасада зграда под заштитом државе, чија је укупна вредност 150 милиона динара. Од 2002. до октобра 2006. године ревитализовано је 120 уличних фасада на зградама под заштитом Завода за заштиту споменика културе. У оквиру пројекта „Лепша Србија”, који је реализован у сарадњи са владама Канаде, Аустрије, Грчке и Холандије и завршен у децембру 2005, обновљене су 22 фасаде под заштитом државе у Кнез Михаиловој, на Теразијама, у Краља Милана, на Зеленом венцу, у Царице Милице, Скадарској, Главној и Господској.
Izvor: Grad Beograd
Link: http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1304876

Aha zgrada pod zastitiom na kojoj je od prozora napravljen kiosk. Od ovoga ludim! :bash:
 
Ако ће ти бити лакше није у питанњу киоск него очна ординација, а иза овог аутомобила су степенице којима се са улице силази у мењачницу (види се део мермерног улаза)
 
Ako cemo iskreno najvise su unisitili zgradu sa izborom boje i tehnike. Kao uostalom i sve zgrade koje su renovirali u Beogradskoj.
 
^^^ aham...boja je 'ambiciozna'. u smislu da bi se eventualno uklopila da je sredjena svaka do poslednje zgrade u Beogradskoj ulici. Ovako je malo napadna. I ne razumem sto se nije dodalo malo para da se uradi lazna plastika na ovim nadogradjenim spratovima u istim motivima. Oni su samo svetlijom nijansom zute istakli taj nadogradjeni deo.
 
Zgrada je sasvim OK uradjena, a nadogradnja je, u odnosu na one koje nam bodu oci, i vise nego suptilna i upravo onakva kakva moze da se vidi i u Nemackoj. Ne vidim koliko su boje kvalitetne i koliko ce to sve trajati, ali na prvi pogled mi izgleda fino uradjen posao.
 
^^^Da i ova nadogradnja je dosta stara tako da nije daleko otislo, ali sam malo zamerio estetski aspekt. Moglo je sa par dodataka i modifikacija da izgleda jos bolje.
 
Meni je na ovoj zgradi najbolji ovaj prozor skroz levo koji je pozeleo da postane vrata kad poraste! :)
 
Невероватно колико клима уређаји и каблови уништавају изглед зграде.
 
Nenad":3bt4bgm3 je napisao(la):
Zgrada je sasvim OK uradjena, a nadogradnja je, u odnosu na one koje nam bodu oci, i vise nego suptilna i upravo onakva kakva moze da se vidi i u Nemackoj. Ne vidim koliko su boje kvalitetne i koliko ce to sve trajati, ali na prvi pogled mi izgleda fino uradjen posao.
Da u izgladneloj Nemackoj posle Drugog svetskog rata, kada su svaki temelji iskorisceni da se zbrinu ljudi, jer nisu imali gde da spavaju zbog ovoga:

Rat500_500.jpg


Osim toga, nemacki koncept gradskog jezgra je drugaciji od naseg.
P.S. fasada je skandalozno odrajena - kao kad privatnici nadograde a za uzvrat u dogovoru sa komsijama "renoviraju" fasadu.
 
Srbija nije nista bolje izgledala od ove slike gore. Hamburg recimo nije bio toliko ostecen.
I necemo sada preterivati - zbog cega skandalozno? Kako je trebalo da bude obnovljena?
 
Lucifer":2o87h8fs je napisao(la):
Nenad":2o87h8fs je napisao(la):
Zgrada je sasvim OK uradjena, a nadogradnja je, u odnosu na one koje nam bodu oci, i vise nego suptilna i upravo onakva kakva moze da se vidi i u Nemackoj. Ne vidim koliko su boje kvalitetne i koliko ce to sve trajati, ali na prvi pogled mi izgleda fino uradjen posao.
Da u izgladneloj Nemackoj posle Drugog svetskog rata, kada su svaki temelji iskorisceni da se zbrinu ljudi, jer nisu imali gde da spavaju zbog ovoga:

http://img.stern.de/_content/53/64/536420/Rat500_500.jpg

Osim toga, nemacki koncept gradskog jezgra je drugaciji od naseg.
P.S. fasada je skandalozno odrajena - kao kad privatnici nadograde a za uzvrat u dogovoru sa komsijama "renoviraju" fasadu.
ovde si uzeo za primer dresden (pretpostavljam) koji se odskora obnavlja (u smislu predratnih zgrada), 50ak godina kasnije.
I keln je isto bio tako srušen ali sve istorijske grade nisu bile obnavljane tako aktivno, te ceo keln prekrivaju zgrade iz 50-60tih godina prošlog veka, što se nadogradnje tiče Nenad je tu upravu. Pa i ovde u mojoj ulici ima par predratnih zgrada koje su nadogradjene i sredjene dosta slično kao ova u BGD-u. naravno bez onih usranih klima uredjaja.

Zapalo mi je za oko da i u Nemačkoj leta mogu da budu opasno topla, ali klima uredjaji su totalna retkost. Negde sam čitao da i u poslovnim kulama radnici radije drže prozore otvorene nego da uključe klimu iako je toplo (Konkretno, deutsche bank twins u Frankfurtu).
 
Steva":2sg1gs72 je napisao(la):
Lucifer":2sg1gs72 je napisao(la):
Nenad":2sg1gs72 je napisao(la):
Zgrada je sasvim OK uradjena, a nadogradnja je, u odnosu na one koje nam bodu oci, i vise nego suptilna i upravo onakva kakva moze da se vidi i u Nemackoj. Ne vidim koliko su boje kvalitetne i koliko ce to sve trajati, ali na prvi pogled mi izgleda fino uradjen posao.
Da u izgladneloj Nemackoj posle Drugog svetskog rata, kada su svaki temelji iskorisceni da se zbrinu ljudi, jer nisu imali gde da spavaju zbog ovoga:

http://img.stern.de/_content/53/64/536420/Rat500_500.jpg

Osim toga, nemacki koncept gradskog jezgra je drugaciji od naseg.
P.S. fasada je skandalozno odrajena - kao kad privatnici nadograde a za uzvrat u dogovoru sa komsijama "renoviraju" fasadu.
ovde si uzeo za primer dresden (pretpostavljam) koji se odskora obnavlja (u smislu predratnih zgrada), 50ak godina kasnije.
I keln je isto bio tako srušen ali sve istorijske grade nisu bile obnavljane tako aktivno, te ceo keln prekrivaju zgrade iz 50-60tih godina prošlog veka, što se nadogradnje tiče Nenad je tu upravu. Pa i ovde u mojoj ulici ima par predratnih zgrada koje su nadogradjene i sredjene dosta slično kao ova u BGD-u. naravno bez onih usranih klima uredjaja.

Zapalo mi je za oko da i u Nemačkoj leta mogu da budu opasno topla, ali klima uredjaji su totalna retkost. Negde sam čitao da i u poslovnim kulama radnici radije drže prozore otvorene nego da uključe klimu iako je toplo (Konkretno,
deutsche bank twins u Frankfurtu).
Ne znam, mnoga leta koja sam proveo u Frankfurt su prosla bez i jednog dana preko 30 stepeni. U Frankfurtu npr. kada bude 25 stepeni nastava u skolama se otkazuje (i nenadoknadjuje). Lako je otvoriti prozor na 30 spratu jer tamo verovatno vetar pici. Ipak ne moze da se poredi nemacka sto se potrebe za klimom tice sa Srbijom, Hrvatskom ili Italijom.

A sto se tice nadogradnja... hm... poenta je bila da su tako zgrade nadzidavane i u Nemackoj i kod nas iz nuzde, te da ne moze da se navodi cinjenica da takvih nadogradnji ima u Nemackoj kao krunski dokaz da tako treba. Uostalom, mnoge zgrade u Beogradu posle Rata nadzidane tako, da se to da nas ni neprimecuje - ETF, zgrada ministarstva finansija, neke zgrade u okolini Skupstine...
 
Lucifer":374ooe0d je napisao(la):
Ne znam, mnoga leta koja sam proveo u Frankfurt su prosla bez i jednog dana preko 30 stepeni. U Frankfurtu npr. kada bude 25 stepeni nastava u skolama se otkazuje (i nenadoknadjuje). Lako je otvoriti prozor na 30 spratu jer tamo verovatno vetar pici. Ipak ne moze da se poredi nemacka sto se potrebe za klimom tice sa Srbijom, Hrvatskom ili Italijom.
Nastava u školama se otkazuje kada je tu negde 35c 40c i to baš kada je primetno toplo, ako škola ima klima uredjaje (naravno centralne) onda ide normalno nastava. Ovo je zakonski problem kod nas, i dalje ne razumem što republika nije uradila ama baš ništa po tom pitanju.

Pre par godina sam imao praksu u ministarstvu pravde, matora predratna zgradetina, napolju 40tak stepeni, unutra se jedva diše, ali opet nigde nema klima uredjaja (!!). Doduše delili su nam piće pa je prošlo ok, na pitanje da li razmišljaju da instaliraju te uredjaje dobio sam odgovor da je to nezdravo skroz. Mislim da se kod nas klima uredjaji delom u mnogo slučajeva instaliraju i bez preke potrebe. Ima toliko ulica koje su u debelom hladu pa opet vise klime svuda, verujem da je centralni uredjaj skup... ali... stanari bi mogli da nakupe novac i da kupe to..
 
Nenad":3uwrrteb je napisao(la):
Srbija nije nista bolje izgledala od ove slike gore. Hamburg recimo nije bio toliko ostecen.
I necemo sada preterivati - zbog cega skandalozno? Kako je trebalo da bude obnovljena?
Hm, ne znam od kud ti to Hamburg-boy. Hamburg je medju gradovima koji je pretrpeo najveca razaranje, sto je i logicno jer je bio najblizi engleskim aerodromima.

Hamburg:

Allemagne-Hamburg-Apres-Bombardement-1.jpg

796px-Hamburg_after_the_1943_bombing.jpg
 
Hamburg je vrlo ciljno bombardovan, ali je, hvaala Bogu, centar uglavnom ostao postedjen sto se vidi i po najvecoj "staroj supstanci" u jednom nemackom gradu. Istok Hamburga je bio vrlo ostecen, ali na srecu, kada je trebalo da bombarduju centralne delove, tj. najlepse delove grada, vreme je bilo oblacno pa su napadi otkazani.
Prva slika koju si prikazao je luka koja je naravno bila unistena kao i industrijske oblasti jer je postojalo dosta ratne indutrije. Ti delovi grada su van centralnih oblasti tako da nisu direktno uticali na izgled Hamburga danas.

Drugo, sto se tice nadogradnje, ja nisam naveo primer Nemacke zbog toga sto je to super, vec upravo zbog toga sto je to u nuzdi bila relativno normalna i najbolja praxa.
 
Vidis interesantno... ja kad sam bio u Hamburgu, tamo kod one crkve sto je ostavljna porusena, neka zena je tamo bila skroz u fazonu, kao, vecina zgrada koju vidite u starom gradu su obnovljene a bile su do temelja srusene, a cini mi se da sam to 100% procitao za gradsku vecnicu koja je u samom centru grada. Ako se ne varam Hambur je bio bombordovan oko 2 godine, tako da sumnjam da tu razliku pravi nekoliko oblacnih dana.
 
Nenade jel se ti to salis???
U centru Hamburga je 2% zgrada ostao neostecen...koja stara supstanca?
Pa ovde se i u skolama uci da je Hamburg pored Berlina grad koji je ubedljivo najvise
unisten u WW2.
U Drezdenu je nastradalo najvise civilnog stanovnistva,ali je u vecoj meri ocuvana stara supstanca.
U centru Hamburga je 15% zgrada obnovljeno,a ostatak potpuno nov izgradjen
 
Bis zum Ende des 2. Weltkriegs wurden 213 Luftangriffe auf Hamburg geflogen, dabei waren 17.000 Flugzeuge über 100.000 Sprengbomben und 1,6 Millionen Brandbomben auf die Stadt ab. Von den 564.000 Wohnungen in Hamburg vor Kriegsbeginn wiesen nach Kriegsende 80 Prozent Schäden auf. Die Hafenanlage wurde durch die Bombardierungen weitestgehend zerstört. http://www.hamburg-nachrichten.de/hamburg__geschichte/hamburg_im_2._weltkrieg-395.html . Stvarno mislim da si pobrkao nesto. Hamburg je prvi grad koji je bio na udaru saveznika. Nesto je prosao bolje od Berlina i Dresdena jer se pesadisjkim trupama predao bez borbe, ali posle DVE godine gotovo svakodnevnog bombardovanja iz vazduha. Pazi, 213 vazduznih napada!!!
 
Nirnberg je grad koji je takodje jako stradao tokom rata. On do tada nikada nije bio rusen i zadrzao je potpuno autentican izgled jos od srednjeg veka. Iako je u ratu stari centar grada bio skoro potpuno unisten, danas je to apsolutno neprimetno. Svaki kamen vracen je na svoje mesto ili je zamenjen istim takvim.
 
vrachar":4b32i78b je napisao(la):
Nirnberg je grad koji je takodje jako stradao tokom rata. On do tada nikada nije bio rusen i zadrzao je potpuno autentican izgled jos od srednjeg veka. Iako je u ratu stari centar grada bio skoro potpuno unisten, danas je to apsolutno neprimetno. Svaki kamen vracen je na svoje mesto ili je zamenjen istim takvim.
Pa nije ni to bas tako. U stvari nije na zalost ni priblizno tako. Mnoge zgrade su u Nirmbergu i Minhenu kao i mnogim nemackim gradovima "obnovljene" ali ipak sa znatno skromnijim fasada nego pre rata, a ponekad je samo zadrzan predratan oblik. Pogledaj npr. ovo u Nirnbergu:

foto-freizeit-nuernberg-00.jpg


http://lh3.google.com/_hAOIKlHBh_I/RoKyMaQ7NyI/AAAAAAAACXg/qe8bqf9pAH0/s800/dscn3418.jpg
 
@ danko i Lucifer

An dem Tag, als der Sektor mit den Stadtteilen Eppendorf, Winterhude und Hoheluft angriffen werden sollte, waren Gewitterwolken am Himmel.
Um den Bestand an Bombern nicht zu gefährden, wurde der Angriff abgesagt. Die Stadtteile blieben weitgehend unzerstört.
Izvor: Wikipedia
Link: http://de.wikipedia.org/wiki/Hamburg_im_Dritten_Reich_und_Zweiten_Weltkrieg

Kao sto rekoh, Hamburg je bio strasno bombardovan, ali su mnogi napadi bili koncentrisani.

Ima fenomenalnih delova grada koji izgledaju kao pre ratova. A toliko starih i lepih zgrada nisam video nigde u Nemackoj.

Nego, da ne gusimo temu, vratimo se na beogradske fasade.

@Lucifer
NIsi mi odgovorio sta je toliko skandalozno na onoj fasadi. Pitam jer mozda vidis nesto sto ja ne vidim na slici :)
 
Problem sa nadogradnjama u Beogradu je shto, urbanisti dozvoljavaju da se nadogradi deo zgrade dok drugi deo ostaje nenadogradjen, tako, svaki stanar sa svojim potrebama nadogradi jedan deo zgrade, dok drugi deo ostaje prazan. Kad neko želi da nadogradi taj drugi deo on treba prema formi da prati ovaj već nadogradjen deo, medjutim to u praksi nije uvek tako. Upravo zbog toga imamo potpuno različite nadogradnje jedne iste zgrade. Ova obnovljena fasada na predhodnoj strani je jedan dokaz.. Dakle, obe komšije su nadogradile zgradu , samo svaki na svoj način. To je jednom rečju skandal. U Beogradu ima dosta takvih primera, poslednjih godina to je postao trend , koji neminovno uništava siluetu grada i uništava estetski čitave gradske poteze.

na primer: Obratite pažnju na ostataka zgrade (svi imaju legalne dozvole)



 
Nenad":211ivzc4 je napisao(la):
@Lucifer
NIsi mi odgovorio sta je toliko skandalozno na onoj fasadi. Pitam jer mozda vidis nesto sto ja ne vidim na slici :)
Ma odgovorio sam, izgubilo se tu negde... zgrada po sebi i nije bas neko remek-delo. Ovako je jos vise uproscena jer nije fasada odradjena u originalnoj tehnici, bas kao ni na jednoj zgradi u Beogradskoj, i po meni su one sve unistine. Mislim da to moze i objektivno da se kaze jer su im fasade uradjene jeftinijim tehnikama - citaj prekrecene. Izbor boja je u tom kontekstu takodje skandalozan, osim ako ne planiraju sve zgrade u beogradskoj tako divljacki da prekrece, a sve zgrade u toj ulici su ili beton (Societ general), ili bojeni malter (neke zgrade pre i neposredno posle rata), ili "fresco".
 
Vrh