Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Da li je izlisan komentar da se proces obnove fasada stvarno odvija presporo? :(
 
Поправка фасаде у оквиру градског програма „Поправимо заједно”
Четвртак, 24. jануар 2008.

Град Београд финансираће ревитализацију уличне фасаде стамбене зграде у Палмотићевој 25а, у оквиру градског програма „Поправимо заједно”, у коме град учествује са 70, а скупштине зграда са 30 одсто средстава.

Ревитализацију фасаде у Палмотићевој 25а обавиће предузеће „Орнамент инжењеринг” из Београда. Укупна вредност радова износи 5,1 милион динара, од чега ће Град Београд учествовати са 3,7 милиона динара, а остатак од 30 одсто, тј. 1,3 милиона динара обезбедиће скупштина зграде.

У оквиру програма „Поправимо заједно” током протекле године завршена је реконструкција кровова, фасада и лифтова на 29 зграда, а у 2008. години финансираће се радови на инвестицоном одржавању 50 објеката. На јавни позив за градски програм „Поправимо заједно” у мају 2006. године одазвале су се и скупштине и савети 16 стамбених зграда које су под заштитом државе.

Током протекле године завршена је ревитализација 13 уличних фасада на зградама које су под заштитом Завода за заштиту споменика културе, а у 2008. години извешће се радови на око 20 фасада. У току су радови на 11 зграда и то: на Обилићевом венцу 2 (зграда Танјуга), Светогорској 12, Косте Тодоровића 6 (Институт за болести дигестивног система Клиничког центра Србије), Караматиној 17, Његошевој 12 (Институт за хемију, технологију и металургију), Његошевој 21 и 59, као и у Београдској 13, 18 и 37 и у Бирчаниновој 21.

Од 2002. године до данас ревитализоване су укупно 152 фасаде на зградама под заштитом државе. У оквиру пројекта „Уређење града” ревитализовано је 130 фасада, а у оквиру пројекта „Лепша Србија” ревитализоване су још 22 фасаде.
izvor Beoinfo
link http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1304350

Да се потсетимо бројки из првог поста ове теме 1851 зграда је на списку за хитне интервенције, а за 5 година је уз све ове програме ревитализовано 304
 
Ma bruka... Grad je lepo napravio taj program "Popravimo zajedno" da bi sebi olaksao poziciju. Sada mogu da kazu: pa sta, eto jel imamo program, pa nek nam se javi onaj koji bi da eventualno rekonstruise fasadu!

Umesto da Grad proaktivno krene u "pohod" na raspale lepotice, "on" se zavalio u fotelju i ceka da njemu neko nesto predlozi.. Stvarno uzas!

Da podsetimo: svaki stranac koji je dosao u Beograd je napravio jednu osnovnu zamerku: FASADE!
Kome mi da objasnjavamo da su te zgrade u stvari BILE lepe i da im pokazujemo predratne slike!? Pa ljudi to hoce da vide uzivo, a ne na slici.
Za Kosancicev Venac, inace prvi kontakt recnih turista sa Beogradom je plan donesen jos onda, a od tada se nista nije uradilo! Karadjordjeva, na potesu ispod K.V. stoji i dalje kao neka zapustena ulica u Bronxu!
 
Ma taj projekat je lepo zamiljen, ali realizacija je skandal.

Inace, juce sam prolazio ibarskom magistralom pored vidikovca... znate oni zeleni soliteri... sada se koliko vidim svi nadzidjuju i stavljaju im izgleda one izolir-ploce, a preko njih neku ruznu sivo-belu fasadu. Po malo nastrano... kao da im je tesko da oboje u neku drugu boju (bilo kuju ali ne sivu).
 
Pa zasto nadogradjuju!?!? Pa jel nema dovoljno prostora u ovolikom gradu, a pogotovo na obodima... Pa to je blagi uzas! :mad:
 
Dobro, ae opet ce ispasti da branim grad, ali popravimo zajedno je program za stambene zgrade ciji su vlasnici stanari... Postoje zgrade pod zastitom za koje je grad obavezan da ih odrzava kao kulturno dobro, ostali mogu da se prijave na konkurs...

No, sve to ide bas-bas traljavo...

Opet ponavljam, cinjenica je da je grad siromasan, odnosno da nije mnogo bogatiji od svojih stanara... to je prosta matematika u demokratskoj drzavi. Budzet od 800 miliona evra za dvomilionski grad sa propalom infrastrukturom, vodovodnom mrezum i gde dve trecine grada nema kanalizaciju, a nekoliko stotina hiljada gradjana zivi u neregulisanim naseljima, je stvarno mizerna para.

Ipak, na kraju, gradski oci pokazuju krajnju neinventivnost i letargicnost, da ne kzem vrhunsku mentalnu i fizicku lenjost u resavanju problema fasada.... Trebalo bi osnovati mozda cak i posebnu komisiju koja bi se bavila uredjenjem grada, odnosno fasada i vodila racuna o klimama, reklamama, roletnama i ostalim govnima ( da ne bude kao sada to razvuceno u 155 sluzbi gde svaka prebacuje nadleznost za nedelanje s jedne na drugu)....

I trebalo bi somisliti nove projekte, varijante s reklamiranjem na fasdama dok traje rekonstrukcija (vidim da se to radi, ali ne znam da li to dogovara izvodjac radova sa marketinskim kucama ili grad), zatim uslovi kod zakupaca poslovnog prostora da moraju da ucestvuju u sredjivanju fasade (ovde dodje banka sredi prizemlje, a kruni im se ostatak fasade klijentima na glavu), zatim da se zakonom investitor koji nadzidjuje objekat OBAVEZE da mora da sredi fasadu (kao sto je su to lepo uradili na onoj najnovijoj nadgradnji u Svetogorskoj, ili sto ce uraditi ovi sto su nadzidali onu zgradu na Bulevaru na cosku sa Golsvortijevom), pa onda forisrati projekte poput Lepsa Srbija itd....

Mora da se radi, ne moze samo da se kuka na tranzicione muke, jer ako ne mrdnes dupetom iz tranzicije nikada neces ni izaci!!!
 
Postoji samo nekoliko drzava u Evropi koje sebi mogu da priuste i u kojima je uobicajeno da se svaka fasada renovira cim se pojavi prva naprslina, odvali prvo parcence maltera i boja izgubi sjaj ili ujednacenost zbog vode i sunca. U ogromnoj vecini drzava u Evropi a narocitom mediteranksim drzavama prljava ili propala fasada nije nista cudno i renoviranje fasade je proces koji se moze uporediti sa novim rodjendanom zgrada a ne prosta rutina.

Zato i mi kada pricamo o fasadama i da su propale, ne treba da sanjamo o tome da svaka fasada blista u svakom trenutku. To cak nije ni lepo, a u nasem slucaju nije ni dostizno, kakvo god da je poglavarstvo gradsko. Zato je i taj plan popravimo zajedno glup i predstavlja jednu vrstu nedopustivog patronizma. Logicno bi bilo da grad eventualno trazi ucece gradjana u svojim projektima jer su vlasnici a sami se ne staraju o kulturnoj vrednosti svoje zgrade, ali je nenormalno i izvrnuto da grad pruza pomoc stanarima u njihovim projektima.

Mislim da Beograd ima dovoljno para da fasade generalno dovode u pristojan red, a to dakle ne znaci sve fasade. Za to je medjutim potrebno malo inventivnosti i zelja i energija da se osnuju narocite komisije i fondovi, a znamo kakvo nam je gradsko poglavarstvo. Idiotizam svoje vrste je sto se mnoge fasade obavljaju samo ka ulici dok dvorisne fasade ostaju propale i ruinirane. Tako se radi u sredinama sa kompleksima i koje idu ispred svojih mogucnosti (bitno je da je na ulici lepo, a u dvoristu svinjac).

Medjutim, mene najvise od svega boli nekvalitet uradjenih radova i cinjenica da su mnoge fasade renoviranjem unistene ili im je smanjena vrednost. Suprotnih primera ima malo, i eto, koincidenicja je da je jedan od njih zgrada u kojoj zivi Kostunica. Dosli smo u situaciju da fasade cuvamo tako sto ne damo da se renoviraju.
 
Lucifer, to nisu projekti gradjana,jer da jesu-sami bi birali sta i kako ce sa svojom fasadom.Zelis da se probudis jednog jutra u sharenom gradu?To bi bilo kao budjenje u Tirani,daleko bilo.Ja pozdravljam INICIJATIVU grada,smatram da treba da je bude.Mislim da je ok,imajuci u vidu mentalitet i prirodu sredine u kojoj zivimo,da se ljudi navuku na foru "fifti/fifti", jer u protivnom sumljam da bi se nesto pokrenulo sa mrtve tacke.A to koliko grad ima para za fasade i koliko bi "mogao" da vaznije fasade dovede u red mozes vec da vidis iz prilozenog.Nije ovo zapadna Evropa gde je svest razvijena,ovde vladaju druga pravila i potrebno je naci specijalno resenje za nas slucaj.Koliko vidim,ovaj program je bar pokrenuo stvari sa nule...ljudi su makar poceli da kalkulisu i razmisljaju o fasadama,to je vec visi nivo kolektivne svesti.
E sad,u nadleznosti grada je da se posao obavi kako treba.U centru...blizu kalemegdana postoji dosta primera extra dobro odradjene fasade po tom programu,hajde da budemo fer.Sigurno je i da su neke i unistene, to svi znamo.Medjutim,mora od nekud da se pocne...Mene raduje sto postoji interesovanje ljudi za ovo,tako da grad (iako dosta sporo) nema kao nekad mogucnost za izbegavanje ove teme ili opravdanje za nedostatak inicijative.U ostalom,ipak i oni mogu puno da dobiju-uz minimum napora postignes maksimum estetske promene u gradu na kojoj su ljudi zahvalni,pa to lepo nagrade na izborima... ;)
Ipak su sve ovo samo prvi koraci posle mnogo godina,ne moze odma' sve savrseno...bice novih ljudi,nacina,ideja...
 
kingdom":pp4ef9o0 je napisao(la):
Lucifer, to nisu projekti gradjana,jer da jesu-sami bi birali sta i kako ce sa svojom fasadom.Zelis da se probudis jednog jutra u sharenom gradu?To bi bilo kao budjenje u Tirani,daleko bilo.Ja pozdravljam INICIJATIVU grada,smatram da treba da je bude.Mislim da je ok,imajuci u vidu mentalitet i prirodu sredine u kojoj zivimo,da se ljudi navuku na foru "fifti/fifti", jer u protivnom sumljam da bi se nesto pokrenulo sa mrtve tacke.A to koliko grad ima para za fasade i koliko bi "mogao" da vaznije fasade dovede u red mozes vec da vidis iz prilozenog.Nije ovo zapadna Evropa gde je svest razvijena,ovde vladaju druga pravila i potrebno je naci specijalno resenje za nas slucaj.Koliko vidim,ovaj program je bar pokrenuo stvari sa nule...ljudi su makar poceli da kalkulisu i razmisljaju o fasadama,to je vec visi nivo kolektivne svesti.
E sad,u nadleznosti grada je da se posao obavi kako treba.U centru...blizu kalemegdana postoji dosta primera extra dobro odradjene fasade po tom programu,hajde da budemo fer.Sigurno je i da su neke i unistene, to svi znamo.Medjutim,mora od nekud da se pocne...Mene raduje sto postoji interesovanje ljudi za ovo,tako da grad (iako dosta sporo) nema kao nekad mogucnost za izbegavanje ove teme ili opravdanje za nedostatak inicijative.U ostalom,ipak i oni mogu puno da dobiju-uz minimum napora postignes maksimum estetske promene u gradu na kojoj su ljudi zahvalni,pa to lepo nagrade na izborima... ;)
Ipak su sve ovo samo prvi koraci posle mnogo godina,ne moze odma' sve savrseno...bice novih ljudi,nacina,ideja...
Brkas babe i zabe. Jedno je ciji je projekati i ko nadzire izvodjenje a drugo je ko placa.
Btw. sarenilo u Tirani je plod gradske inicijative i nastojanja gradonacelnika, a ne gradjana.
 
Nije bitno cega je sarenilo u Tirani plod,vec je bitan epilog i mislim da sam bio dovoljno jasan.
Da su stvari ostale po starom imao bi dve nezainteresovane strane,ovako imas nesto suprotno,makar do neke mere.Gradu i dalje ne bi padalo na pamet da ulaze u obnavljanje "privatnog poseda" (ili kako si se vec izrazio...),a ljudi bi se kao slozili sami i po svojoj inicijativi oko finansiranja obnove svojih fasada a da ne pominjem samo izvodjenje radova.Aj ti pokreni inicijativu kod komsija iz svoje zgrade bez ovog programa,pa sami lepo nadjite izvodjaca,birajte boju i kvalitet fasade....pa reci da je to dobro i za tebe i za grad.A koliko je samo takvih stambenih zgrada u centru, koje neposredno ucestvuju u formiranju vizure grada.Sto grad do sada nije obnovio te kako ti kazes bitnije fasade?Sa jedne strane,ne moze grad sve sam da finansira,ali sa druge treba da finansira deo jer nema inicijative bez kesha.Uostalom,model koji se tebi svidja bio je u slicnoj formi na snazi do sada pa smo svedoci rezultata.Ili gresim...?
 
U svakom slucaju, kako god okrenes, mislim da je finansijski aranzman sa gradom i cinjenica da stanari nalaze investiroa, sa njim odredjuju cenu, a grad samo uskace kao finasijer odnela u nepovrat neke mnogo lepe fasade. Mnogo je logicnije da se sa stanarima unapred dogovori sve i da grad bude stvarni partner koji nece ici ispod nekih standarda, a ne ovako.
 
evo kad ste vec poceli o tirani, malo tih sarenih zgrada da uploadujem:) Photos made by me;)
DSC00185imageshack.jpg

DSC00181imageshack.jpg

DSC00120imageshack.jpg

DSC00111imageshack.jpg

DSC00107imageshack.jpg

DSC00103imageshack.jpg

DSC00099imageshack.jpg
 
wow, ql fotke, što ne otvoriš temu u relaxu o putovanju u Alb i tirani? Baš me interesuje :vops:
 
pa dobro, evo slika ovde;) pa ako bude bilo potrebe sto da ne;)... gotovo celu albaniju sam obisao, sem krajnjeg juga, tako da ima gomila zanimljivih slika :D
 
praguc":a9aeg2ec je napisao(la):
pa dobro, evo slika ovde;) pa ako bude bilo potrebe sto da ne;)... gotovo celu albaniju sam obisao, sem krajnjeg juga, tako da ima gomila zanimljivih slika :D
Pa ono realno baš i nema neke potrebe ali mislim da bi bilo jako interesantno napraviti neku reportažicu i ostaviti na relaxu, ja ću da uradim neku reportažu vezanu za keln ovih dana :kk: ono razmena kultura i sve što dolazi uz to :D
 
uf,meni se ovo nikako ne dopada...da ne budem ostriji na recima.Vidis,Lucifer,na sta sam mislio? :)
Mogao bi neko da slika neku od fasada (npr onih na Zelenjaku) da vidimo napreduje li sta...Jel neko prosao tuda skoro?
 
ja sam danas prosao, sve ti je jos uvek pod ciradom, nista se ne vidi
 
Bas sam juce isao Gospodar-Jevremovom i iedna zgrada na cosku je stvarno mnogo lepo renovirana. Steta sto nisu sve tako. Ono parobrodsko drustvo su sje*******ali. Ne kao sto umeju, ali ipak sje*******ali.
 
^^^Sto mislis?Ja jos uvek ne mogu ni da ocenim,dok ne srede i onaj prednji deo.Doduse boja je mogla biti i lepsa,al ok je.Inace,jedna zgrada u zmaja od nocaja, dve u cara urosa kod dzamije...i jos par primera u cara dusana npr su extra odradjene zgrade i navode na pomisao koliko ovaj grad moze da bude lepsi uz prikladnije odrzavanje.Ja bih zato ogroman deo snage i novca ulozio u nalazenje sto boljeg i efikasnijeg, trajno odrzivog nacina da se srede fasade i podigne nivo cistoce grada.Ja mislim da nam to najvise treba...makar u ovom prvom talasu dizanja iz pepela.Nema mnogo para,pa razlog vise da se pametno ulazu.
 
praguc":25mhi1c5 je napisao(la):
pa dobro, evo slika ovde;) pa ako bude bilo potrebe sto da ne;)... gotovo celu albaniju sam obisao, sem krajnjeg juga, tako da ima gomila zanimljivih slika :D
To bi bilo cool. Jako interesantno!
 
kingdom":dln21mvh je napisao(la):
^^^Sto mislis?Ja jos uvek ne mogu ni da ocenim,dok ne srede i onaj prednji deo.Doduse boja je mogla biti i lepsa,al ok je.Inace,jedna zgrada u zmaja od nocaja, dve u cara urosa kod dzamije...i jos par primera u cara dusana npr su extra odradjene zgrade i navode na pomisao koliko ovaj grad moze da bude lepsi uz prikladnije odrzavanje.Ja bih zato ogroman deo snage i novca ulozio u nalazenje sto boljeg i efikasnijeg, trajno odrzivog nacina da se srede fasade i podigne nivo cistoce grada.Ja mislim da nam to najvise treba...makar u ovom prvom talasu dizanja iz pepela.Nema mnogo para,pa razlog vise da se pametno ulazu.
Pa taj prednji deo i delimicno bocni su oblozeni kamenom, a takvi su bili (ili je neka jeftinija imitacija bila u pitnaju) i okviri oko prozora. Nije bilo nikakve logike da se taj deo ostavi u kamenu, a da se okviri prekrece u belo. Izgleda jako ruzno. Od originalnog resenja kod koga su sve boje isle na to da budu sto slicnije, doslo se do papagaja. Osim toga, ponovo nije ispostovana originalna tehnika a ovog puta ni boja bas ni priblizno (setite se samo onog plavog rugla na Knezu koje je navodno ofarbano u plavo zato sto je to originalna boja).
 
heh, Artur Klark je u trećoj odiseji (2061) dao rešenje problema održavanja spomenika. Pošto bi zgrada bila restaurirana, preko nje je nanošen mikroskopski tanak sloj čistog dijamanta. Posle su mogli da je peru šmrkovima :D

Dakle, idealno rešenje postoji, samo ne i tehnologija za njegovu primenu.
 
^^^ :p E barte ako nam za nase glibave ulice i oronule fasade treba pomoc tehnologije daleke buducnosti onda smo ga ugasili.Grad je strasno oronuo i suvise se sporo to menja.Jbg,kad vidis kutiju od banana u sred nekog parka u centru ne vredi i da upires prstom,jer je problem sistemski.Nije ovo Step taun nego milionski grad,za sve treba dobar plan...i pare.
 
Vrh