Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Ono sto me je u BL lepo iznenadilo je da su poceli vec da krece i socijalisticke solitiere sto kod nas verovatno nece jos 20 godina krenuti.

A RS je sredjena kao i Belorusija - slican sistem :)
 
@Nenad.... hold your horses, postovao sam pre nego sto sam video temu o "obnovi", uvek kada dodjem na forum prvo idem u "gradski zivot i vesti...", te nisam imao pojma da je otvorena nova tema u "projektima".... i da, tesko da neko moze da nadmasi Belorusiju, jedina zemlja u Evropi gde je vladajuci sistem "kretenizam".....

BTW Radi se nova fasada na zgradi na Zelenjaku (cose sa Kraljice Natalije).... Valjda ce nastaviti u narednom periodu od Zelenjaka niz Brankovu (tu ima posla na fasadam samo tako, znaci ugljenisale su se)
 
hmm, maltretiranja sa fasadama koje moraju da se farbaju svake neparne godine će se smanjiti tek kada bude bio izgrađen metro, ump, obilaznica, mostovi i ostali kapitalni objekti koji bi trebalo da smanje zagađenje u centru gde ima i najviše fasada koje su podložne promenama usled aerozagađenja.

Do tog trenutka svako farbanje fasada je bacanje para u bunar bez dna, ali takođe i aktivnost koju moramo da radimo.
 
@Homer
Horses are tied up:)

Ta fasada u Kraljice Natalije je stvarno najupecatljivija i pitao sam se zasto je ranije nisu radili, ali evo, super. TO ce preporoditi ceo Zelenjak.
 
bigvlada,
Imas pravo donekle, sve zavisi od izbora materijala za njihovo sredjivanje. Sitan pesak koji se koristi za sredjivanje starih zgrada sa ornamentima, omogucava glatke povrsine, pa se ni smog i prasina na njih nelepe. Primer je fasada Srpsko -Americke banke u Kralja Milana prekoputa gradske skupstine. Fasada je sredjena 1998 godine i dalje je u izvarednom stanju.
Fasade koje se rade krupnijim peskom ostaju ''hrapave'' i na njih se lepe i smog i prasina i vec posle pola godine pocrne ponovo. Valjda je to ocigledno i nije mi jasno kako to niko u gradskoj vlasti ne primecuje.
 
vidiš, to je interesantan detalj sa veličinom peska, nisam to znao. Izgleda da je i u slučaju fasada ista stvar kao i sa putevima - umesto da urade to jednom kvalitetno u deset godina, oni to rade svake dve-tri. Pa koja je to ekonomska logika? Znate šta rade u Engleskoj? Npr. njima su autoputevi od (valjda) betonskih ploča zalivenih bitumenom - kada jedna pukne, izvade je, stave drugu i vozi - zašto mi ne možemo da primenimo istu logiku prilikom održavanja infrastrukture?
 
Поправка зграда под заштитом државе у оквиру програма „Поправимо заједно”
Четвртак, 25. октобар 2007.
1295687_karamatina_17_s.jpg

У оквиру градског програма „Поправимо заједно” Град Београд покренуће поступак јавних набавки за ревитализацију шест фасада зграда под заштитом државе, рекао је на данашњој редовној конференцији за новинаре Зоран Алимпић, председник Скупштине града и в.д. градоначелника Београда. Реч је о зградама у Браће Недића 26 (поправка целог крова и дворишне фасаде), Светог Саве 26/1, Молеровој 34 и 82, Црногорској 4 и Светозара Марковића 46 (поправке фасада). Радови ће из буџета града бити финансирани са 70 одсто средстава, док ће преосталих 30 одсто обезбедити скупштине станара. Процењена вредност радова износи 14.000.000 динара.

– Ове фасаде су у центру града и налазе се у режиму посебне заштите. Конзерваторски надзор над свих шест објеката обавиће Завод за заштиту споменика културе града Београда. Посао улепшавања београдских фасада траје већ годинама. Од 2002. године до данас ревитализоване су укупно 152 фасаде на зградама под заштитом државе. У оквиру пројекта „Уређење града” ревитализовано је 130 фасада, а у оквиру пројекта „Лепша Србија” ревитализоване су још 22 фасаде – рекао је Алимпић.

На јавни позив за градски програм „Поправимо заједно” у мају 2006. године одазвале су се и скупштине и савети 16 стамбених зграда које су под заштитом државе. Секретаријат за комуналне и стамбене послове до сада је покренуо поступак за избор најповољнијег извођача радова за 12 објеката у укупној вредности од 38 милиона динара: у Крунској 32 и 24, Балканској 33, Краљевића Марка 4/1, Џорџа Вашингтона 54, Кондиној 11, Цара Душана 2, Хиландарској 23 Доситејевој 49а, Поп Лукиној 17, Таковској 50 и Господар Јовановој 9. Скупштине зграда учествоваће у укупним трошковима са 30 одсто средстава, док ће 70 одсто трошкова бити финансирано из градског буџета.

У 2007. години завршена је ревитализација фасада на десет објеката, а у току су радови на још 12 зграда, који би требало да буду завршени до краја године, и то: на Обилићевом венцу 2 (зграда Танјуга), у Господар Јевремовој 59, Светогорској 12, Косте Тодоровића 6 (Институт за болести дигестивног система Клиничког центра Србије), Караматиној 17, Његошевој 12 (Институт за хемију, технологију и металургију), Његошевој 21 и 59, као и у Београдској 13, 18 и 37 и у Бирчаниновој 21.
Izvor: BeoInfo
Link: http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1295684
 
Фасада у Француској прети суграђанима
На плочник, поред уског пролаза којим пролазе суграђани, пао је орнамент, односно велика бетонска глава, која је красила врх здања изграђеног 1929. године
N_ajQWPEZ6EKZhp93vuc3mUeShmve9HSJU4WG.jpg

Комади зида попадали на тротоар
(Фото П. Павловић)


По ко зна који пут са фасаде са зграде у Француској 5 ових дана попадали су комади на тротоар ове веома прометне улице оштетивши аутомобил паркиран испред самог улаза у вишеспратницу. На плочник у близини продавнице „Југоекспорт”, поред уског пролаза којим пролазе суграђани, пао је орнамент, односно велика бетонска глава, која је красила врх здања изграђеног 1929. године.

Власник возила Д. Н. јуче је штету пријавио полицији, али незгода која се њему догодила није била довољна опомена осталим возачима, јер без обзира на делове фасаде расуте по тротоару паркинг у Француској и јуче је био пун аутомобила. Никосава Станковић, станарка са петог спрата, објаснила је да фасада са њиховог здања већ годинама пада и круни се.

– Овуда пролази доста суграђана. Не дај боже да се неко нашао на плочнику када је масивни орнамент полетео ка њему. Фасада се највише круни на углу Француске и Улице браће Југовић, а одмах поред налази се кафић у чијој башти увек има посетилаца. Пре две године мајстори су баш на углу обијали малтер, да се не сручи некоме на главу – објаснила је Станковићева.

Станари зграде, коју је заштитио Завод за заштиту споменика културе и коју је пројектовао познати архитекта Драгиша Брашован, већ годину дана чекају на преуређење здања. У склопу акције „Поправимо заједно”, они су лане за обнову светларника и фасаде, у договору са Секретаријатом за комуналне и стамбене послове, уплатили 30 одсто трошкова поправке, односно око 1.400.000 динара. У документу од 25. октобра 2006. године стоји да је за извођача радова изабрана фирма „Стандард” АД из Лесковца. У Заводу за заштиту споменика културе тврде да су издали неопходне услове и сагласност за почетак преуређења здања. Међутим, радови касне, а фасада и даље угрожава безбедност суграђана.

– Могуће је да обнова фасаде касни због тога што надлежни из општине нису дали одобрење за постављање скеле и заузеће простора. Одговорност за данашњи догађај не сносе само извођач и надлежне комуналне службе, већ и сами станари. Вишедеценијско неулагање у уређење зграде узрок су круњења фасаде – сматра Александра Шевић, архитекта и конзерватор Градског завода за заштиту споменика културе.

Лидија Котур, представник за односе са јавношћу Завода, сматра да обрушавање фасаде није ничија кривица.

– Такве ствари се дешавају. Здање у Француској улици није само у надлежности Завода, већ такође и Секретаријата за комунална и стамбена питања. Главну одговорност за кашњење преуређења фасаде сноси извођач радова – каже Котурова.

Иако су станари обавестили надлежне да фасада прети суграђанима, нигде на тротоару не постоји обавештење да је опасно туда пролазити, нити је место где је пао орнамент јуче било ограђено.
Д. Јокић - Н. Миковић
[објављено: 31.10.2007.]
Izvor: Politka Online
Link: http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=46118
 
Ne znam bas sta je pisac hteo da kaze, ali eto - sranja nisu exkluzivno rezervisana za Srbende :)
 
Zgrada je jako interesantna i lepa a ko im dozvoli da nakarabudze ono gore meni stvarno nije jasno. Ipak treba primetiti kako se drze spratnosti u odnosu na okolne zgrade sto je velika stvar! Kod nas je to ko pokvarena podmornica - malo gore pa malo dole.
 
Ono sto je bitno je da su bar neki sklad pokusali da dosegnu. Mozda vizuelno nije optimalno, ali ne strci..
 
Sasvim je ok, kada se prica o uzasnim nadogradnjama to je karakteristicno za Srbiju, Albaniju.....svakako ne za jednu Nemacku.
 
Ревитализација фасада под заштитом државе
Уторак, 13. новембар 2007.
Град Београд финансираће ревитализацију још три фасаде под заштитом државе. Све три фасаде налазе се у Рузвелтовој улици 2, 4 и 6. Укупна вредност радова износи 14,3 милиона динара.

Фасаде у Рузвелтовој 2 и 4 ревитализоваће предузеће „Стандард” из Лесковца. Радови на ревитализацији објекта на броју 2 износе 5,57 милиона динара, а 7,51 милиона динара на броју 4. Фасаду објекта на броју 6 ревитализоваће предузеће „Неимар град” из Београда, а вредност уговора износи 1,2 динара.

У граду су у току радови на 20 фасада зграда под заштитом државе, чија је укупна вредност 150 милиона динара. Од 2002. до октобра 2006. године ревитализовано је 120 уличних фасада на зградама под заштитом Завода за заштиту споменика културе. У оквиру пројекта „Лепша Србија”, који је реализован у сарадњи са владама Канаде, Аустрије, Грчке и Холандије и завршен у децембру 2005, обновљене су 22 фасаде под заштитом државе у Кнез Михаиловој, на Теразијама, у Краља Милана, на Зеленом венцу, у Царице Милице, Скадарској, Главној и Господској.

У оквиру градског програма „Поправимо заједно” до сада је урађено око 380 поправки фасада, лифтова и кровова на стамбеним зградама.
Izvor: BeoInfo
Link: http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1297752
 
pa nije uopste losa ta nadogradnja. ovo je po meni jedna od najboljih, samo je slika malo bzvze:

dresdnerbankfam.jpg
 
Zao mi je sto su ovi nasi slepci izgleda smatraju da je sistematsko renoviranje i odrzavanje fasada ekspedicija na Jupiter.
 
Ma neverovatno mi je da je Sarajevo do sada uspelo da obnovi ceo grad, a svi vrlo dobro znamo da je mnogo toga bilo poruseno u ratu, a u Beogradu i dalje stoje Generalstab, RMUP, SMUP i to na udarnim, najudarnijim lokacijama. Pa ako ne mogu da srede onu zgradu RMUP-a pa nek je onda lepo sruse. A ne, i ona je neki spomenik kulture zasticen ludnicama i drugim kojestarijama...

Sorry, trenutak slabosti :)
 
To je ono svi vicu da je generalstab spomenik kulture i kako ga ni po koju cenu ne treba rusiti a drzava tj. grad nemaju para niti ce verovatno skoro imati da srede to ruglo. I tako cemo mi narednih 10 godina gledati rusevine u sred centra grada dok se ne nadje neko prihvatljivo resenje. Slazem se da ukoliko se neka zgrada proglasi za spomenik kulture ne treba da se rusi ali ukoliko je takva situacija kao sa generalstabom da je bombardovana i unistena onda je to potpuno druga prica. Ne znam da li ce neki privatnik da prihvati da otkupi zgrade generalstaba a da mora da sacuva staru fasadu. Ne znam ni kako misle tako nesto da izvedu...
 
Pa, onda neka stoji dok se ne pojavi neko ko ce biti rad da kupi parcelu i obaveze se da novi objekti sadrze fasadu iz originalnog projekta... Ne moramo uvek da se poseremo bas na sve sto ovaj grad ima samo da eto, ne bi stajalo ruglo u centru grada, jer Boze sta ce komsije da misle.

Problem sa davanjem tim zgradama statusa spomenika kulture je i to sto im je skocila cena, ali cak je bilo onih koji su bili spremni da plate lokaciju sa kamatom. I da, samo lokaciju, jer ako je verovati magazinu "Vreme" (a to je jedna od retkih"printed matter" kojoj jos uvek verujem) investitor zeli naime, da izadje s objektima na ulicu Kneza Milsa (otprilike kako je drug koji nosi nickname Princa Tame ovde predlagao na forumu - 4 parcele umesto dve)....
 
Vrh