Koliko se lepih fasada krije u Beogradu?
Grad Beograd formirao komisiju za obnovu fasada, a kako se najavljuje konačno će dobiti i svoj muzej.
Beograd na vodi za sada je obnovio jedno od najlepših zdanja prestonice Beogradsku zadrugu, kulturno dobro od velikog značaja. Da zablistaju nekadašnjim sjajem čekaju još mnoge zgrade sa zapuštenim fasadama građene početkom prošlog veka, koje su takođe spomenici kulture.
Zahvaljujući donaciji investitora projekta "Beograd na vodi" od dva miliona evra rekonstruisana je zgrada stara 107 godina, koja reprezentuje osnivanje modernog Beograda uz savsko priobalje. Stare beogradske fasade, nekada ukras tog dela grada, pošto godinama nisu obnavljane, postale su ruglo, ali i opasnost za prolaznike.
"Naš cilj je da se što više donatora uključi kako bi rekonstruisali ne samo spomenike kulture kao pojedinačni objekte, već čitave kvartove ili prostorne celine kao Kosančićev venac, kao deo u Savamali, da bismo dobili čisto i umiveo lice Beograda jer to Beograd zaslužuje", kaže Nela Mićović iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Beograda.
Plan je da se u narednih godinu dana obnove fasade na oko 100 objekata.
"Postoji veliki broj lepih zgrada koje mogu da se urede i sasvim drugačije izgledaju ne samo u očima turista već i u očima naših ljudi", kaže gradski menadžer Beograda Goran Vesić.
Prema njegovim rečima grad će sledeće godine izdvojiti deo novca za te fasade, ali će biti angažovani i donatori.
Glavna turistička ponuda evropskih prestonica su stara zdanja koja odslikavaju njihovu istoriju, a njihovom održavanju se poklanja velika pažnja. U Beogradu turisti gledaju i ruševine od NATO bombardovanja.
"Ono što prvo treba da promenimo pre nego što uzmemo četku i boje u ruke je svest. Dakle, svest o tome da je Beograd značajno turističko mesto na mapi Evrope i da sve segmente ponude upotpunimo", kaže Miodrag Popović iz Turističke organizacije Beograda.
Prema njegovim rečima, važan segment su fasade i beogradske građevine iz različtih perioda, posebno s početka 20. veka.
Na zadužbinare se računa i da bi se završio Muzej grada Beograda. Zgradu u Resavskoj ulici, koja je izgrađena kao Vojna akademija 1899. godine Ministarstvo odbrane je razmenom ustupilo gradu još 2006. godine za muzej koji će na jednom mestu obuhvatiti celu istoriju Beograda.