Šta je novo?

Телевизија (DVB-T, HD и друге технологије)

Више је било телевизора када је емитовање први пут почело у Србији него што сада има DVB-T2 тјунера.
 
Stigao prijemnik iz UK, zahvaljujući članu @KT4YU :) Uključio prijemik i naravno ništa od naših programa, jer predajnici "Košutnjak" i "Stojčino brdo" ne rade.

Međutim, uhvatio sam ovo:


i-6.jpg


MUX A

HTV1
i.jpg

HTV2
i-2.jpg

RTL
i-3.jpg

Nova
i-4.jpg

Moja uprava
i-5.jpg


MUX B
HRT3 i HRT4 crno
i-9.jpg


RTL2
i-7.jpg

Doma
i-8.jpg


MUX D

STV
i-10.jpg

Sportska tv
i-11.jpg

KN
i-12.jpg

CMC
i-13.jpg

Vinkovačka TV
i-14.jpg
 
^^ to si ulovio sa Banjice?

Koju opremu imas (antene)?
 
Običnu logaritamsko-periodičnu antenu bez pojačala, samo što su uslovi za prijem juče bili odlični :)
images.jpg
 
Hm...Ja kupih pre neki dan novi TV sa digitalnim prijemnikom ali nema prijem nijednog kanala.

Znam da cu morati da kupim onaj box za DVBT2,nego da li ce biti bolji prijem digitalne u odnosu na kablovsku televiziju kada digitalna zameni analognu?

Nesto nacuh da signal ili je savrsen ili ga nema kod digitalne.
 
@ Aleksandar

Aleksandre, zar tebi sa Banjice nije dostupan signal sa Avale?
Ovo što si juče uhvatio je fantastično, ali je verovatno privremenog karaktera bilo, ispravi me ako grešim.
Ajde reci mi koliko te izašao receiver, pošto ja jurim da nabavim.
Čujem neki dan da je ETV dobilo nekih 100-tinak receivera. Nisam još uspeo da saznam dal je to neko od uvoznika počeo da radi uvoz ili su oni direktno uvezli.
 
Александар":1g6lpj6h je napisao(la):
Običnu logaritamsko-periodičnu antenu bez pojačala, samo što su uslovi za prijem juče bili odlični :)
images.jpg

Super! Reci mi, molim te, gde si na Banjici (kuce, zgrade ili oni visoki soliteri)? Ako si uspeo sa obicnom logom da ulovis HR signale u idealnim uslovima, onda bi mozda bilo moguce nekom boljom opremom u ma kojim uslovima.

Ja sam na Banovom brdu, otvoren mi je pogled ka Zapadu, znaci jos sam par kilometara blize od tebe granici sa HR, ali ni sa 2 sabirnicom uparene loge nikad nisam uspeo da ulovim taj signal.
 
Александре, ртс емитује сигнал у DVB-T2 формату, а ово су колико видим све DVB-T канали. Јел си сигуран да ти пријемник подржава DVB-T2?
 
laki72":2s2fvu5l je napisao(la):
@ Aleksandar

Aleksandre, zar tebi sa Banjice nije dostupan signal sa Avale?


Prijem sa Avale iz prve nisam mogao da uhvatim, jer sada sam na severnoj strani, a soliter potpuno blokira signal + nemam ništa što bi moglo odbiti signal. Što se tiče predajnika "Koštunjak" i "Stojčino brdo", to je stvarno bezobrazluk reklamirati da su predajnici aktivni i pušteni u rad, a ustvari nisu i ko zna kada će biti! Oni su išli na to da niko i ne može to da proveri, pa da se reklamiraju, a sada mi ne odgovaraju na mejlove.

laki72":2s2fvu5l je napisao(la):
Ovo što si juče uhvatio je fantastično, ali je verovatno privremenog karaktera bilo, ispravi me ako grešim.

Nažalost izgleda da su bile samo "propagacije" tj. jako povoljni uslovi za prostiranje talasa daleko od predajnika. Za one koji ne znaju, nekada u VHF opsegu je bilo moguće uhvatiti i kanale sa jako udaljenih predajnika. Ja sam hvatao iz Jordana i slično.

29. Jun 2007.

TV Jordan 53MHz
166heew.jpg

166hf83.jpg

Sirija
166hhk5.jpg

TV Espana 1
166hi4j.jpg

laki72":2s2fvu5l je napisao(la):
Ajde reci mi koliko te izašao receiver, pošto ja jurim da nabavim.
Čujem neki dan da je ETV dobilo nekih 100-tinak receivera. Nisam još uspeo da saznam dal je to neko od uvoznika počeo da radi uvoz ili su oni direktno uvezli.

Ja ga ništa nisam platio :) Dobio sam ga na poklon. U UK su dvadesetak funti. Evo jednog: http://www.ebay.co.uk/itm/TECHNIKA-...deo_TelevisionSetTopBoxes&hash=item3f14f6022e

Kod nas su se pojavili neki u prodaji, evo link
http://www.itservis.rs/digitalni-risiveri-dvb-t2.html
Cena koliko vidim 65€ :/ Ovakav uređaj u kini košta 25$

Na tržištu kod nas postoji i Strong Srt 8500
http://www.limundo.com/kupovina/Teh...DVB-T2-DIGITALNI-ZEMALJSKI-HD-RISIVER/5196638
http://www.kupindo.com/Za-DVD-Video-TV/10324305_DVB-T2-DIGITALNI-ZEMALJSKI-HD-RISIVER

http://www.halooglasi.com/market/audio-tv-video-foto/sat-oprema/dvb-t2-receiver.o-167243.128.html
A cenu vidite i sami, 80€! Bezobrazluk, u UK 30€ ovde 80€, baš smo bogati!

Kartograf":2s2fvu5l je napisao(la):
Super! Reci mi, molim te, gde si na Banjici (kuce, zgrade ili oni visoki soliteri)? Ako si uspeo sa obicnom logom da ulovis HR signale u idealnim uslovima, onda bi mozda bilo moguce nekom boljom opremom u ma kojim uslovima.

Banjica, 5 solitra najviši od njih, 26. sprat bez prepreka. Mislim da bi MUX A išao stalno, ovako ovo radi samo uveče kada su bolji uslovi. Naravno, da imam neki solidan pojačavač i bolju antenu.

Za kalkulaciju i terensku mapu koristim
http://www.dvbtmap.eu/

mappdfexport.html.pdf - 215.5 Kb

Михаило":2s2fvu5l je napisao(la):
Александре, ртс емитује сигнал у DVB-T2 формату, а ово су колико видим све DVB-T канали. Јел си сигуран да ти пријемник подржава DVB-T2?
Znam to, ali ipak nije DVB-T1 prijemnik :)
 
Evo i zašto danas sam privremeno postavio antenu na krov zgrade i naravno rezultati nisu izostali, pa evo i potpuni planirani rivju™ :D

No, prvo da vas upoznam sa prijemnikom, već sam rekao da se radi o Alba STB300HD prijemniku, koji je namenjen za tržište Velike Britanije.

Slika prijemnika
avalach27dvbt2-21.jpg


Zadnja strana
avalach27dvbt2-22.jpg


Sam prijemnik je lepo određen i daljinski je više nego odličan. Korisnički interfejs takođe, skladnih boja. Po pokretanju risiver nudi standardna podešavanja i skeniranje kanala

avalach27dvbt2.jpg


Nedostatak je što se skeniranje kanala ne može ručno obaviti! Ukoliko se upuštate u kupovinu prijemnika iz UK, preporučujem Vestel box koji nudi tu mogućnost, što je svakako korisno.

Posle odabira odnosa strana, prijemnik prelazi u mod skeniranja tv programa, na slici se vidi signal sa Avale. Međutim, prijemnik ne registruje da je pronašao kanale, jer verovatno postoji predefinisana lista ili očekuje da se uz kanale šalje i njihova numeracija.
avalach27dvbt2-2.jpg


Međutim, kada završi skeniranje kanali se konačno i pojavi, numerisani od 800 pa nadalje
avalach27dvbt2-3.jpg


Nakon toga sledi podešavanje pina i roditeljske zaštite
avalach27dvbt2-4.jpg


i onda slede rezultati skeniranja :)

avalach27dvbt2-17.jpg


Naravno, od EPG-a ništa
avalach27dvbt2-19.jpg



Sat je podešen na GMT vreme, tako da ne pokazuje tačnu informaciju i to je nemoguće promeniti.
avalach27dvbt2-18.jpg


Zasad to nije bitno, ali kada budu pustili EPG, onda će biti problem, jer vreme neće biti tačno

Informacije, zanimljivo ispisuje predajnik "Srbija"
avalach27dvbt2-15.jpg


Korisnički interfejs, dizajniran za prosečnog korisnika bez mogućnosti naprednih podešavanja.
avalach27dvbt2-16.jpg



I naravno kanali.

RTS1
avalach27dvbt2-5.jpg


RTS2
avalach27dvbt2-6.jpg


RTS Digital
avalach27dvbt2-7.jpg


RTS HD
avalach27dvbt2-8.jpg


Pink
avalach27dvbt2-9.jpg


Prva
avalach27dvbt2-10.jpg


B92
avalach27dvbt2-11.jpg


Avala
avalach27dvbt2-12.jpg


Happy
avalach27dvbt2-13.jpg


Studio B
avalach27dvbt2-14.jpg


I malo lošiji snimak
[video]http://www.youtube.com/watch?v=SJX1dyl5hK0[/video]

Nadam se da nisam udavio ovim postom.
 
Ниси удавио! Ово је прва прилика да видимо овако нешто :kk:
 
Many thanks!

Jesi li probao da ulovis Rumune okretanjem antene ka NE-ENE?
 
Rumuni imaju samo 2 predajnika i veoma malu pokrivenost, mahom Bukurešta. A ovo je najbliži predajnik:

Terenska mapa
terrainprofilehtml.png
 
Данас је било на РТС у Дневнику 2, о мерењу дигиталног сигнала:

Све "јачи" DVB-T2 у Србији

Дигитални сигнал друге генерације, који се емитује од марта, покрива простор на којем живи око 40 одсто популације Србије, показују мерења предузећа "Емисиона техника и везе". Сигнал ће се емитовати до комплетног преласка са аналогне на дигиталну телевизију, а циљ је да се упореде прорачуни и стање на терену......................

Цео текст и видео запис на:

http://www.rts.rs/page/rts/ci/Digit...Вести/1101714/Све+"јачи"+DVB-T2+у+Србији.html
 
Malo sam vodio konverzaciju sa ljudima iz ETVa zašto je recimo kvalitet slike na Prvoj TV u digitalnom multipleksu lošiji, nego analogni. Saznao sam ono što sam i pretpostavljao da oni analogni signal primaju običnom antenu na Košutnjaku gde se formira multipleks i onda ga digitalizuju :o :o :o Iz tih razloga su na Prvoj TV prisutni duhovi i ostali nedostaci vezani za analognu televiziju. Praktično, kvalitet slike na pomenutoj stanici je bolji kada se prima analogno.

screen-shot-2012-05-21-a.png


Kakav apsurd ovo se samo u Srbiji može dešavati!
 
Dobro a kakva je stvar sa repetitorom na AVALI sta kaze ETV moderator, da li HAPPY ima signal i da li se potpuno emituje, da li Prva dolazi u analognom obliku ili je prosledjuju potpuno digitalno, i da li PINK ima normalan zvuk sa Avale.

Mene zanima jos malo eksperimentisanja, kako se ponasa t i t2 signal ako spojimo dve antene, te ih uperimo u razlicitim pravcima, jednu ka Hrvatskoj a jednu ka Avali, sta ce se desavati sa signalima, da li ce signal quality biti pogodjen ili ce ostati nepromenjen.

Mogla bi da se postavi neka malo jaca antena od loge, video sam da se krecu cene oko 1000-2500 din.

EVo malo stiva o stackovanju antena na vhf i uhf podrucju, ovde se vise prica o usmeravanju u istom smeru zbog dobitka na signalu.
http://www.grantronics.com.au/docs/StkYagis.pdf
 
Pozdrav svima, nov sam na ovom forumu i imao bih nekoliko pitanja. Naime planiram da uzmem jedan DVB-T2 risiver iz U.K. putem E-bay. Koliko vidim kod njih je najviše u ponudi upravo ovaj Alba koji Aleksandar ima i cena je oko 20-25 funti što mi odgovara, takođe Aleksandar je zadovoljan sa njim pa mi je to opet neka proverena varijanta. Nisam uspeo da nađem Vestel koji je pominjan, da li je to onaj Technika za koji je Aleksandar dao link? Šta gubim time ako uzmem risiver koji ima samo automatsko podešavanje programa? Živim u Pančevu i dok je RTS emitovao DVB-T1 signal bez problema sam hvatao RTS programe. Pošto tek planiram kupovinu ako mislite da postoji neki bolji model u okviru te cene molim vas da mi preporučite odnosno ostavite link ka tom modelu. Takođe me zanima koliko pažnje treba da obratim na to da li je prodavani model nov, korišćen, fabrički ili od dilera repariran, mislim jasno mi je šta znače pojmovi ali koliko to ima veze generalno sa samim uređajem i njegovom ispravnošću i potencijalnim vekom trajanja?

Unapred hvala na svim odgovorima!
 
boki78":24cbppqs je napisao(la):
Pozdrav svima, nov sam na ovom forumu i imao bih nekoliko pitanja. Naime planiram da uzmem jedan DVB-T2 risiver iz U.K. putem E-bay. Koliko vidim kod njih je najviše u ponudi upravo ovaj Alba koji Aleksandar ima i cena je oko 20-25 funti što mi odgovara, takođe Aleksandar je zadovoljan sa njim pa mi je to opet neka proverena varijanta. Nisam uspeo da nađem Vestel koji je pominjan, da li je to onaj Technika za koji je Aleksandar dao link? Šta gubim time ako uzmem risiver koji ima samo automatsko podešavanje programa? Živim u Pančevu i dok je RTS emitovao DVB-T1 signal bez problema sam hvatao RTS programe. Pošto tek planiram kupovinu ako mislite da postoji neki bolji model u okviru te cene molim vas da mi preporučite odnosno ostavite link ka tom modelu. Takođe me zanima koliko pažnje treba da obratim na to da li je prodavani model nov, korišćen, fabrički ili od dilera repariran, mislim jasno mi je šta znače pojmovi ali koliko to ima veze generalno sa samim uređajem i njegovom ispravnošću i potencijalni vekom trajanja?

Unapred hvala na svim odgovorima!

Da dosta se na ebay.co.uk prodaju reparirani ili nekompletni (nemaju adapter ili daljinski) a i polovni STBox-ovi.
U sustini najbolje je juriti twin tuner opciju sa eksternim usb-om koji nije samo za upgrade software-a vec podrzava i snimanje.
Sledeci problem kod prodavaca iz UK je sto im ne pada na pamet da salju za Srbiju, a i oni koji salju stavljaju apsolutno nerealne cene i neralne cene postarine.
Ukoliko pronadjes neki STB za koji si siguran da salju ostavi tacan model, obrati paznju da pokusavaju sa uvaljivanjem freeview kao freeview HD, odnosno pokusace sa provlacenjem hd modova da sakriju cinjenicu da uredjaj nema t2 tuner.

Obrati paznju da trazis od prodavca da odbije VAT porez jer nisi gradjanin UK ili EU.
 
@loa

Hvala na brzom odgovoru. Istražujući malo na netu video sam i da se prodaje (odnosno neki kažu tek sprema prodaja i da ga još uvek nema) Falcom T2200.
http://www.kupujemprodajem.com/DVB-T2-Dig-Zemaljski-Risi-FALCOM-T2200-2124862-oglas.htm
Deluje jeftino ali možda nije loš. Međutim ja imam drugi problem sada a to je da li je Pančevo, odnosno deo gde živim pokriven signalom. Sa moje terase sam ranije video Avalu dok se nisu sazidale neke kuće mada daleko od toga da puno zaklanjaju. U teoriji je Pančevo je pokriveno ali u praksi...? Mislim da je udaljenost od Avale vazdušnim putem do 15 km maksimalno ali možda i manje.
 
boki78":1heo0gx6 je napisao(la):
@loa

Hvala na brzom odgovoru. Istražujući malo na netu video sam i da se prodaje (odnosno neki kažu tek sprema prodaja i da ga još uvek nema) Falcom T2200.
http://www.kupujemprodajem.com/DVB-T2-Dig-Zemaljski-Risi-FALCOM-T2200-2124862-oglas.htm
Deluje jeftino ali možda nije loš. Međutim ja imam drugi problem sada a to je da li je Pančevo, odnosno deo gde živim pokriven signalom. Sa moje terase sam ranije video Avalu dok se nisu sazidale neke kuće mada daleko od toga da puno zaklanjaju. U teoriji je Pančevo je pokriveno ali u praksi...? Mislim da je udaljenost od Avale vazdušnim putem do 15 km maksimalno ali možda i manje.


Znam video sam tu najavu za taj STB ali realno deluje da je kanta prvo mnogo je mali sto znaci da ce patiti od internog grejanja, skup je za to sto nudi.

Imas i ovu kanticu
http://www.limundo.com/kupovina/Tehnika/TV/Satelitska-oprema/DVBT-2-digitalni-reciver/5332071

Ipak je to preskupo u odnosu na albu, ili ne daj boze tehniku, ili vestel, Humax Sharp, philips itd
 
Vrh