Šta je novo?

Телевизија (DVB-T, HD и друге технологије)

Александар":1xjasa7y je napisao(la):
Erysimum Cheiri":1xjasa7y je napisao(la):
Druga dva TV-a koja imam su 60LA860V i UE46F6400, oba podržavaju.

60LA860V je 317.999 rsd, bilo bi stvarno sramota da ne podržava T2 za taj novac.
Za UE46F6400 stoji da nema T2 tjuner, već samo dvb-t
http://www.tehnomanija.rs/lcd-i-led--te ... f6400.html

Erysimum Cheiri":1xjasa7y je napisao(la):
Radijus Vektor (ne znam za druge, pričam iz iskustva) - možeš da biraš da li hoćes risiver+karticu ili samo karticu.

U tome je stvar, RV je mali operater u odnosu na ostale. Kod IKOMa je isto moguće koristiti DVB-C ugrađeni tjuner.

Erysimum Cheiri":1xjasa7y je napisao(la):
slika je upeglanija iako je to i dalje analog -> digital konverzija za većinu kanala iz osnovnog paketa.

Ne bih se složio, većina ima čitav lanac digitalizovan.

Naravno, nije tačna specifikacija na Tehnomaniji.
http://www.samsung.com/rs/consumer/tv-a ... AKXXH-spec

Ne želim da ulazim u nekakve besmislene rasprave - prenosim svoje iskustvo. U threadu je navedeno da se sumnja da IJEDAN CATV operater nudi opciju prijema bez STB-a, što nije istina (eto identifikovali smo već dva)

Ako trenutno neku uslugu nude samo mali operatori, malo kratkovido očekivati da će ponuda ostati nepromenjena i kod velikih. Čim rasprodaju zalihe risivera koje imaju ili moraju po ugovorima da nabave, verovatno će ponuditi spomenutu uslugu.

Александар":1xjasa7y je napisao(la):
Ne bih se složio, većina ima čitav lanac digitalizovan.

Da, verovatno je tako već sada pošto skoro svi domaći kanali imaju EPG, što bi trebalo da indicira da je source digitalan. Postoje još uvek neki koji se konvertuju. Mogli bi, po ugledu na "Prvu" da i ostali najgledaniji ponude opciju 16:9 prikaza za početak...
 
SBB nikad neće ponuditi mogućnost gledanja van prijemnika koji oni daju na korišćenje. Razlog je politika sistema zaštite (NDS - Videguard i Cisco - Power Key), koja ne dozvoljava da se kartica koristi u CA (conditional access) modulima i televizorima koji podržavaju CAS. Za razliku od toga, svi ostali, bar koliko je meni poznato koriste Conax sistem. Šta je mana? Pa najveći potencijalni problem jeste da korisnici otkriju Cardsharing sistem, kao na satelitskoj, zbog toga je kartice "venčavaju" sa prijemnicima i nedozvoljava njihova upotreba van originalnih prijemnika. Poslednjih godina pojavilo se rešenje u prodaji novih modula sa oznakom "+" koji rešavaju neke od problema.

Da rezimiram, nije mi cilj da ulazim u rasprave, samo želim istaći da je problem u Srbiji što pojedini uvoznici bezobrazno uvoze televizore iste marke (čak i oznake) sa T1 tjunerom, jer su nešto jeftiniji. Gde je problem, Srbija je usvojila skup standarda koji prijemnici moraju da podržavaju -> http://www.digitalnaagenda.gov.rs/wp-co ... Srbiji.pdf

Svi televizori koji podržavaju DVB-T2 su već odavno trebali biti obeleženi adekvatnom nalepnicom. (zelena u gornjem uglu)
Digital-TV-180112.jpg


Da li je to urađeno? Država je dosad menjala i usvajala 3 akciona plana, totalno su neozbiljni, pa ni kampanja prelaska na digitalno emitovanje dosad nije početa, iako je planirana za I kvartal 2012. godine!

'teddy' je napisao(la):
Novi rokovi za obavljanje poslova u vezi s digitalizacijom iz Akcionog plana koji prati Izmene Strategije za prelazak sa analognog na digitalno emitovanje RTV programa iz marta 2012. godine:

novi1.png

novi2.png

novi3.png

novi4.png

novi5.png

novi6.png


Izvor: http://www.ratel.rs/upload/documents/Re ... G18-12.pdf

Kao što se lepo vidi, ni novi rokovi se ne poštuju, iako se mastilo otkako su odštampani u Službenom glasniku još nije čestito ni osušilo.

http://www.rtvforum.net/thread-1831.html

U Srbiji oko 40% stanovništva gleda tv program putem zemaljske antene, to su pre svega ljudi u ruralnim sredinama, većina njih nije u stanju da izdvoji više para da bi kupila neki bolji prijemnik. Digitalizacija ima svojih prednosti, prvenstveno spektralna efikasnost, tj. dobitak novih servisa, LTE/4G mreže koja će opet u mnogim sredinama gde nema ADSL,FTTH, kablovskog interneta pružiti broadband internet. Putem zemaljske mreže biće omogućeni PayTV servisi, dakle, odmah dodtna konkurencija vašem kablovskom operateru koji je dosad možda imao monopol u vašem kraju i sl.
 
Evo malo da se osvrnem na digitalni lanac. EPG nema veze s tim, i kablovski operater u ovom slučaju RV ubacuje EPG, a to i nije tako veliki problem. Ono što je problem sa našim kanalima jeste lanac distribucije i višestrukog re-enkodiranja. Naime, moguće je da RV koristi lokalno plus svoje enkodere kako bi promenio neke parametre digitalnog signala, kompresiju, nalepio titlove i slično.

Kada je reč o stanicama koje emituju 16:9 u Srbiji, ovde se ograničavam na domaće emitere, njih je veoma malo, ceo lanac trenutno onako kako treba jedino radi Prva TV. Što znači, da se i uz 16:9 sadržaj šalje i WSS (Wide-Screen-Signaling), pa vaš TV može prepoznati o kojem formatu se radi. Šta je sa ostalim emiterima? Oni to mahom rade parcijalno i u vazi testiranja. RTS da želi, može da pređe na 16:9, samo treba malo više volje. Oni već emituju RTS Digital 16:9 (sve više sadržaja je u tom formatu). RTS Sat već neko vreme određene sadržaje emituje u 16:9, dok isti sadržaj na RTS1 ide "crop" ili u "letterbox" formatu. Evo jednog screenshota.
2wmq3ax.png


Nažalost, prilikom emitovanja u 16:9 formatu ne šalju WSS, pa vaš tv prijemnik ne vrši promenu formata.

HappyTV, takođe kao i RTS Sat probno emituje 16:9, ali opet bez WSS.

adj96t17we3blzinaz.jpg


Slično radi i RTV Pink.
hq69bthn1qvpi7icy447.jpg


Međutim, meni je ovakva vrsta emitovanja totalno amaterska. Ako već testiraju 16:9, trebali bi raditi onako kako treba. Jedina stvar ovde jeste da playout treba biti povezan na enkoder kojem treba slati informaciju kada treba da postavi "flag" za 16:9. Očito tehničari ne žele da se zabavljaju time ili nisu upoznati da je to neophodno. :grand:
 
Digitalizaciju Srbije ne zaustavlja ni zima: Rudnik, Vranje i Ivanjica dobili digitalni signal
Od 14. novembra 2013. godine, kada su ministar Rasim Ljajić i ambasador Majkl Devenport pustili sa Avale Proširenu digitalnu mreže koju čini 35 emisionih stanica, gap filera i veza, svake nedelje se širom Srbije povećava broj emisionih stanica sa digitalnim uređajima. Ovih dana digitalni TV signal JP ETV je omogućio naseljima na području Rudnika, Vranja i Ivanjice. Sve se obavlja u surovim zimskim uslovima, po velikom snegu i na niskim tepmeraturama

Ekipa iz Regionalnih centara JP ETV u sastavu Predrag Korolija i Jovan Zlatanović, pustila je 29. novembra 2013. godine u rad digitalni repetitor na emisionoj stanici Božac. Time je i Ivanjica sa okolnim naseljima stavljena na mapu mesta u Srbiji koja imaju mogućnost da primaju digitalni signal preko zemaljskih predajnika.
Trebalo je za to izvršiti montažu prijemnog antenskog sistema, podešavanje parametara digitalnog repetitora, demodulisanje emisionog signala, proveru i setovanje svih parametara bitnih za stabilan i optimalan rad uređaja.
Ceo posao trajao je tri dana (27, 28, 29, novembra). Radilo se na zaleđenom stubu, dnevno po pet sati, u snežnoj mećavi, na temperaturi od 10 stepeni ispod nule. Veliki problem bio je sam dolazak na emisionu stanicu sa teškom opremom i uređajima, jer je planina Božac, visoka oko 1250 m, bila pod snegom od 40 cm, pa se vozilima, a potom i peške, bilo teško probiti do mesta repetitora.

bozac.jpg


Nekoliko nedelj ranije, na antenskim stubovima emisionih stanica Rudnik i Sveti Ilija (Vranje) montirani su antenski sistemi zahvaljujući kojima su digitalni TV signal dobila naselja u okolini Rudnika, Vranje, Preševska dolina i Kosovsko pomoravlje. Montažu su obavili Milan Kojčić, Radoslav Raković, Dragoslav Mihailović, Duško Dragošan, Nikola Stojković, Filip Božović i Novica Stanković.
http://etv.rs/etvesti/87-etvakcije/166- ... lni-signal
 
Alekandre
+1 :)
za trud o aktuelnostima koje upotpunuju urbano zivljenje :)
avaj :shok:
Александар":2h4d5i61 je napisao(la):
Evo malo da se osvrnem .... RV ubacuje EPG, a to i nije .....lokalno plus svoje enkodere... emituju 16:9 ..... šalje i WSS (Wide-Screen-Signaling), ....ide "crop" ili u "letterbox" formatu.... bez WSS.....enkoder ....postavi "flag"....
verujem da nisam usamljen kome treba mali prevod :grand:
znam da nije lako strucne termine prevesti - pojasniti na obican jezik
al bar pokusaj jer ima sirokog interesovanja upravo o ovome o cemu pises :kk: :) :kk:
 
RV je Radjus-Vektor kablovski operater :D

Evo ostalo, EPG (eng. electronic program guide) na našem elektronski programski vodič. Dok u Srbiji većina ljudi još misli da sadržaj programa može pogledati na teletekstu ili pak u novinama, još devedesetih, osmišljen je servis koji će gledaocima pružiti mogućnost da pritiskom tastera mogu videti sadržaj programa (i.e. siže filma, glumce itd) kao i tv program za narednih x dana.
epg_1_NGFancyBoxMax.jpg

Ovaj servis postoji za digitalne servise, dakle, nije prisutan na analognim kanalima. EPG omoguće korisniku da aktivira alarm kada kreće željena emisija, ali takođe da setuje i snimanje iste. Dosta risivera digitalnih kanala i tv prijemnika sada podržava snimanje na fleš disk ili eksterni tvrdi disk, tako da kasnije video snimak možete da reprodukujete i uređujete na bilo računaru. Sličan servis snimanja je postojao i ranije, verovatno ga niko nikad nije koristio, jer u Srbiji nijedna tv stanica nije emitovala nešto slično. Oni koji su imali video rekordere se možda sećaju ovakvog logoa kao jedne od opcija koja je stajala na prednjem delu uređaja.
200px-Showview.jpg
Naime, u mnogim zemljama se uz listing na teletekstu objaviljivao i poseban kod, kada ga unesete vaš video rekorder počne sa snimanjem emisije na komandu koju šalje TV kuće, pauzira u toku reklama, ali i zaustavi snimanje kada se završi. Više o tome http://en.wikipedia.org/wiki/Video_reco ... uling_code

Što se tiče 16/9 i 4:3. Mislim da je to većini već intuitivno jasno da novi aparati na tržištu više nemaju odnos strana ekrana kakav su imali nekad. Problem nastaja kada na "širokom" ekranu gledate tv stanicu namenjenu ekranu 4:3, pa onda svi izgledaju "malo" i "debelo".

Evo citata sa ETV.rs sajta.
Aspect ratio - 16:9 / 4:3
Predstavlja format slike - odnos širine i visine.
Kod SDTV-a je taj odnos 4:3, što znači da je slika po širini 1.3 puta duža nego po visini. U isto vreme, igrani filmovi koji su snimani na filmskim trakama i bili predviđeni za prikazivanje na bioskopskom platnu, imali su nešto drugačiji format slike. Posledica ovoga je to što je prikom prikazivanja filmova na TV ekranima moralo da se pribegne prilagođavanju filmske slike formatu televizora (4:3). Ovo prilagođavanje se izvodilo na više načina:
Prikazivali bi filmsku sliku onako kako je snimljena, ali to je zahtevalo da se iznad i ispod slike postave crne štrafte. Ovo je podrazumevalo smanjivanje slike i kvarilo ugođaj gledanja filma, a pri tom je deo ekrana ostajao neiskorišćen.
Da bi se to izbeglo, slika se ponekad prikazuje tako da ispuni ceo ekran, bez neiskorišćenih površina na njemu, ali tada se seku i gube krajnji levi i krajnji desni deo slike. Ni to nije zgodno rešenje jer iako se u najvećem broju scena glavno zbivanje odvija u središnjem delu kadra, ipak je gledalac na gubitku jer mu je uskraćena čitava slika.
Sada, kada je uveden novi standardni format, nema potrebe za svim ovim zahvatima nad filmskom slikom. Takođe, ljudsko oko ima tu osobinu da mnogo jasnije vidi i bolje opaža u horizontalnom nego u vertikalnom pravcu. To je uzeto u obzir prilikom razvoja novih televizora pa je sada format ekrana sličan formatu bioskopskog platna, tj. upadljivo širi.

Šta je WSS (eng. Wide Screen Signalling) tj. signalizacija širokog ekrana. Kao što je već gore napisano, TV stanica svoj program može da emituje u 4:3 formatu, ali i 16:9 formatu. U oba slučaja broj pisksela kod SD digitalne televizije 352x576, 480x576, 544x576, najčešće 704x576 i 720x576 ostaje nepromenjena (kod HD je uvek 16:9). TV aparat mora znati da je sadržaj koji televizija emituje u 4:3 ili 16:9 formatu, zbog toga postoji standard signalizacije širokog ekrana. Mnogi su možda videli kako neki TV aparati kada gledate Prvu TV, pa otpočnu reklame u 4:3 prebaci sliku, pa onda kada nastavi film ponovo vrati u 16:9. U Srbiji kakva je trenutno situacija, neke tv stanice pokušavaju da emituju u 16:9 (HappyTV, Pink, RTS Sat nekad), ali bez odgovarajuće poruke TV aparatu da se radi o tom formatu, što je opet loše (iako u tom slučaju ljudi izgledaju mršavije :) )

Na kraju "letterbox" i "crop". Uvek je postojao problem kako filmski sadražaj koji je "širok" smesiti u 4:3. Danas se sve snima u "širokom" formatu, pa TV kuće u Srbiji, bar one koje emituju 4:3 moraju da urade nešto kako bi taj sadržaš smestile u ekran bez deformacija. Za filmove se najčešće koristi tzv. letterboxing, tj. dodavanja crnih "štrafti" gore i dole, tako da ostaje celokupni kadar, naravno umanjen. Drugi način je da se odbace delovi kadra sa strane, često kod sadržaja snimanim tako da je to moguće uraditi.

Evo slikovito.

AspectRatioConversions-2.jpg
 
Александар
+ 1 :) bravo

ako vec moramo da upoznamo tehnologiju proizvodnje i distribucije TV proizvoda kako bi smo uživali u njemu
sada si doprineo da to uradimo na jasnii , razumljiviji i interesantniji način :kk: :) :kk:
 
Kad smo kod marki, ima li neko iskustva sa brendovima VOX,Vivax i Fox?

Ovo su neki od jeftinijih varijanti TV-a sa T2 tjunerom.

Toshiba televizor LED LCD 32W2353DG 32"/81cm, HD Ready, HDMI, USB, DVB T2 32.990 RSD

VOX televizor LCD 32T2800 32"/81 cm, HD Ready, DVB T2, USB multimedija 29.999 RSD

Vivax LED LCD televizor TV-32T2LE35 32"/81cm, HD Ready, USB multimedija 29.999 RSD

Fox televizor LED LCD 32LE7000T2 32"/ 81cm, HD Ready, USB multimedija, Smart internet surf 33.990 RSD

Ja bih verovatno izabrao Toshibu, ali opet nisam siguran.
 
Nemoj njih (za Toshibu ne znam). U globalu, ugrađuju najgore krš panele u iste i neretko ne izvuku ni 3-4 godine umerenog rada.

Ako ti treba TV, kontaktiraj ove što donose TV prijemnike iz Mađarske (na kupujemprodajem). Povoljniji su od naših prodavnica za minimum 20-ak procenata i dobijaš TV-ove sa kvalitetnijim panelima. Za LG garancija važi i kod nas bilo gde u Srbiji, a Samsung garancija važi samo u Subotici.

Koji konkretno TV da uzmeš... nemam pametan predlog, ali proveri Bench forum (forum.benchmark.rs) i tamo u nekoj od tema u audio/video podforumu pogledaj TV-ove koji su predlagani za tu cenu.
 
Uslov je da ima T2 tjuner. Ti iz Mađarske mahom nemaju, tako da to otpada!

Btw. evo jednog T2 risivera koji mi je stigao iz Kine kao poklon. Njegova cena u Kini je 18USD, dakle, malo više od 13evra :D

Evo slika, a kad budem u Srbiji napisaću detaljno kako se ponaša.

Slika kutije, prilično oskudno bez zaštite.
noc4ya.jpg


U paketu dolazi AV kabal, uputsvo i daljinski

xqm2vl.jpg


S prednje strane ima vratanca ispod kojih se nalazi samo USB priljučak
sbnaxx.jpg


Sa zadnje strane nema SCAR, samo komponentni i kompozitni
2wq795i.jpg


Meni klasičan za kineze (identičan softver)
10fngc2.jpg


Evo mulimedijalnog menija
o9r32v.jpg

Inače, prijemnik može da snima sve programe, možete gledati neki drugi program dok snima iz istog multipleksa. Takođe reprodukuje AVI i MKV fajlove, jedino kako prikazuje naše .srt titlove mi se baš ne sviđa.
2rzc8ih.jpg
 
Vivax i ostali dole pomenuti su trade brendovi, naspram toshibe koja je jedna ozbiljna kompanija, mada je kod nas mladjim generacijama manje poznata.
Moj izbor bi bio Toshiba.
Inace posedujem DVB-T1 risiver marke Vivax i sa njim sam prilicno zadovoljan. Do marta prosle godine i prelaska na T2 sam ga regularno koristio za prijem signala sa Avale i nisam imao zamerki. Kasnije je odnesen u HR (tamo je usvojen T1 standard za digitalizaciju) i radi odlicno. Takodje u HR relativno cesto se kroz mrezu pustaju apdejti softvera za taj Vivax. Razlog je verovatno i to sto je dosta zastupljen tamo kao i to sto je to u neku ruku i HR trade marka.

Inace po nekim najavama iz kompanije SONY svi njihovi TV prijemnici koji regularno ulaze SR bi trebali da imaju T2 tjuner.

Sto se tice kupovine iz Madjarske ja licno nisam pristalica toga, sto zbog T2 koji u HU nije vazeci standard, sto zbog eventualnog kvara u garanciji ili slicnog problema. Po meni usteda nekih 50-70 eur nije vredna eventualnih komplikacija vezanih za garanciju, a u varijanti `garancija vazi samo u Subotici` postaje i besmislena jer trosak odlaska u servis u SU i povratak (pa puta 2 jer verovatno vam nece biti popravljeno istog dana) prevazilazi ustedu na ceni i obesmisljava celu kombinaciju.

Inace bas planiram ponovnu nabavku DVB-T2 receivera, ali cene koje traze pojedinci na sajtovima za prodaju su ipak prenaduvane.
Taj tvoj model sam video na jednom kineskom sajtu. reci mi konkretno jesi li ga testirao, kako se pokazao u radu, kakav je sto se prijema tice?
 
Još nisam stigao, ali sam planirao uskoro. Inače kod kuće već imam Freeview HD Albu iz UK, Amiko 8840 (kombo prijemnik) i ovaj sada je stigao kao poklon da pošaljem feedback u Kinu da li i kako radi u Srbiji.

Što se tiče kupovine, za one koji žele malo više da ulože preporučio bih Kombo prijemnik. Dobijate DVB-T2 + C + S2. Ovaj Amiko 8840 se dobro pokazao, a sada je izašao i noviji, jeftiniji kao "mini" verzija za svega 57evra. Uz to radi emulator za cardsharing :wink:

Ako imate nekog u EU preko grane da vam poruči, ovo je definitivno najjefniji prijemnik ove vrste.
http://www.satelity.ellano.sk/32208/ami ... darma.html

Ovo je prijemnik kojeg ja imam
http://www.satelity.ellano.sk/31038/AMI ... ll-HD.html

Što se tiče domaćih sat shopova, evo nekih linkova:
http://www.itservis.rs/digitalni-risiveri-dvb-t2.html
http://www.satshop.rs/index.php?control ... ategory=12
http://www.satelitskeantene.com/index.p ... path=84_60
http://www.avmarket.rs/proizvodi/sateli ... -risiveri/
 
Evo o ovom mini kombo prijemniku.

AMIKO MINI COMBO
323c8a07b33d391573b9bcdf81f9a87f_l.jpg

c39a730930c8a1d8c41172048bd20e5b_l.jpg

DVB-S2 Satellite & DVB-T2/C Terrestrial / Combo Receiver
One Conax Embedded card reader
5000 channels (TV and Radio) programmable
External IR Sensor (Included in the package)
Mountable on TV (Sticker included in the package)
One High Speed USB 2.0 Connection
Ethernet Connection & USB WiFi Support (Ralink RT5370 chip only)
YouTube videos
RSS Reader & Weather Forecast Functions (Ethernet or WiFi connection required)
DiSEqC 1.0, 1.1, 1.2 and USALS Compatible
Full HD (1080p) Output via HDMI
Channel Recording to External Storage Devices (from one frequency only)
Timeshift support
Channel Recording & Timeshifting Simulteniously (optional, only from same frequency)
Channel switching time less than 1 second
True-color, User Friendly On-Screen Display (OSD)
Full Picture In Graphic (PIG) function
Electronic Program Guide (EPG) for on screen channel information
Subtitle supported
Teletext supported by VBI insertion and software emulation
Parental lock facility by channel and program event
Program and Channel information transfer from receiver to receiver
Multi-Language support
RTC (Real-Time-Clock)
Power Consumption in Stand-By: <0.5W
http://www.amikostb.com/?q=product&id=210
 
laki72":1etokcps je napisao(la):
Vivax i ostali dole pomenuti su trade brendovi, naspram toshibe koja je jedna ozbiljna kompanija, mada je kod nas mladjim generacijama manje poznata.
Moj izbor bi bio Toshiba.

Samo, jedna napomena, ova Toshiba nije Toshiba od pre 20 godina. Ona koju uzmeš i zaboraviš da si je uzeo jer sve radi sasvim dobro.

Sada Toshiba većinu svojih TV proizvoda stvari pravi van Japana i kvalitet zna da varira od regiona do regiona. Plus, Toshiba već neko vreme nije profitabilna i da bi konkurisali većim kompanijama, moraju i cenom da pariraju (na uštrb kvaliteta). Ono što hoću da kažem, ta Toshiba od 32k po kvalitetu nije bolja od ostalih TV prijemnika u rangu.

Još jednom oko Mađarske i prestajem. :)

Bolje je tamo uzeti, jer prvo, LG garancija važi kod nas npr (Samsung, kao što reko' u Subotici - pošaljete kurirom). Za 20-30% veću cenu koju bi našim derikožama dao (iako Mađari imaju veći porez), možeš da uzmeš TV prijemnik klasu-dve iznad ovih nazovi TV-ova (ove jeftinije serije) koji se prodaju kod nas. Jeste, nemaju t2, al' ako baš zatreba, kao što Aleksandar predstavlja primere, može dodatno da nabavi risiver. Al' bolji TV se posle teško može olako nabaviti. Makar ja tako rezonujem.
 
Naravno da se to nije taj kvalitet od pre 20 godina, ali to je slucaj sa svim proizvodjacima i svim proizvodima. Nije to vise toliko ni bitno jer dirigovana tehnoloska zastarelost, kao i potrosacki mentalitet kome smo svi podlegli svakao odradjuje svoje.
Sve i da je uredjaj kvalitetan da radi bez kvara narednih 20-25 godina, vec za 5 ce svako od nas razmisljati o kupovini novog jer ce rezolucije biti minimum 4k, a ne "samo" 720p ili 1080i, posedovace recimo 5TB interni SSD HD ili ko zna sta sve jos.
Sto se toshibe tice, neko moje iskustvo sa njima je jako pozitivno, a seljenje proizvodnje je samo posledica globalizacije i trke za profitom.
Najveci problem za toshibu je ogroman minus u koji su upali razvojem HD DVD-ja. U razvoj formata je ulozeno mnogo ali je ipak izgubio bitku sa BRay .

Sto se Madjarske tice, jednom sam se cimo sa uredjajem tako nabavljenim i neka hvala.
Ovde imam mehanizme da ostvarim svoja prava- primer LG plazma koja crkne pri kraju garancije, istekne rok popravke, zamene mi naravno drugim novijim modelom jer se postojeci vise ne proizvodi i jos vrate deo novca jer je noviji model jeftiniji.
Naravno pod pretpostavkom da nece biti problema sa uredjajem, usteda je znacajna


Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
dzonihsv":347i20yw je napisao(la):
Jeste, nemaju t2, al' ako baš zatreba, kao što Aleksandar predstavlja primere, može dodatno da nabavi risiver.

Ne kupujem za sebe tv, već rođacima na selu je crkao tv aparat pa žele da kupe novi, te su me konsultovali. Nemaju ništa sem obične analogne antene na krovu i da sad kupe tv kakvo bi razočarenje bilo da kupe bar bez T2 tjunera. :roll: Tako ne da će zatrebati, nego je potreban odmah.
 
Hvala za linkove (cenovnike) lepo sve na jednom mestu :)
Imam veklki slim LG al sa katodnom cevi
(deca bila mala, a ovi drugi ekrani su osetljivi na udare loptice i sl.)
kada bi predloženi Kombo prijemnik bio izmedju TVa i krovne antene Loge 3
da li bi funkcionisao i taj digitalni signal (prijem ) bio OK ? :roll:
 
Da, uloga tog prijemnika i jeste da primi signal umesto tv-a koji nema dvbt.
Naravno ti ces svoj TV i prijemnik povezati preko skart kabla jer tvoj LG sa katodnom cevi pretpostavljam nema HDMI konekciju, ali to tebi nije ni bitno toliko jer 99,9 % da nije HD.
Ista je stvar i sa ovim kombo prijemnikom koji ima Aleksandar s`tim sto ces preko istog gledati i satelitske kanale.
Nadam se da sam ti pomogao.
 
Oboje ste mi i razjasnili i pomogli nedoumice :D
siguran sam i da je drugima bilo od pomoći :kk:

Nema šta obogatili ste forum jer tema jeste
prateca infrastruktura urbanizma :kk: :D :kk:
 
Vrh