I da dodam, cisto mozda nekoga bude zanimalo.
Zahvaljujuci nakaradnom zakonu i njegovom jos nakaradnijem sporovodjenju i negiranju donosenjem jednokratnih i visekratnih uredbi, javni servis se urusava sa namerom.
To sto su danas uloge zamenjene, i sto su druga sredstva nasilja u pitanju, ne menja cinjenicu da se odredjene politicke partije i interesne grupe okupljene oko njih (ili je obratno), obracunavaju sa javnim servisom, isto kao sto su se pre 15-20 godina obracunavale sa tadasnjim NTV Studio B, izvornim B92 i desetinama drugih stanica po srbiji.
Samo su metode drugacije.
Tako je jednoj televiziji nacionalne pokrivenosti dozvoljeno da za vise od 50% probije vreme od dozvoljenih 12min/1h reklama, dok se javnom servisu naplacuju ogromni penali samo iz razloga neemitovanja odjavne spice na reklamnom bloku (sto inace jeste obaveza).
Sume od kojih vam se zavrti u glavi...
Naicicete na takve komentare. Jesu, slazem se. Televizija je 'skupa igracka'.
ORF, austrijska televizija, broji oko 3000 zaposlenih, a njen budzet za proslu godinu je iznosio nesto manje od milijardu eura!!!
HRT kome su smanjeni prihodi se zadnjih godina kretao izmedju 250-300 miliona.
RTS je u 2016 godini pored pretplate od 150 dinara po domacinstvu, imao obecanje (jer nije vila stavka u budzetu) za 40 miliona eura.
Verujem da je ta cifra morala biti uvecana, ali sumnjam da je dosegla i 50% budzeta HRT-a.
Prosecna plata u javnom servisu je manja od republickog proseka i tako je vise od 10 godina, iako je struktura zaposlenih takva da ima veliki broj fakultetski obrazovanih.
Nedostatak stabilnih izvora finansiranja doveo je do toga da se dugovanja spoljnim produkcijama odlazu i gomilaju.
O tome vam moze posvedociti i forumas @Vucko.
Poenta?
Mi , gradjani Srbije treba da se odlucimo treba li nam javni servis (kao sto ga imaju sve evropske zemlje) ili cemo da predjemo na americki model.
Treba to da odlucimo sa stanovista nasih potreba informisanja, kulture, ocuvanja tradicije (...) a ne sa stanovista usteda.
Jer jako cesto kratkorocna usteda cini dugorocni gubitak.
Ako nam RTS nije potreban kao javni servis i sa takvim sadrzajem, pretplatu u tom slucaju treba ukinuti, ali se onda moraju ukinuti i ogranicenja koja postoje za javni servis i primeniti ista prava i obaveze kao i za druge komercijalne televizije.
Pa mozda krene jos neki realiti iz Kosutnjaka, ili jos neki promotivni serijal ove ili one politicke opcije, ili kompanije, stranih obavestajnih sluzbi i slicno...
Sent from my LG-D320 using Tapatalk