Šta je novo?

Телевизија (DVB-T, HD и друге технологије)

Aleksandre i Laki72, da li se stabilizovalo emitovanje sa avale posto planiram da u stanu u kome se nece cesto boraviti postavim horizons s i vivax unutrasnju antenu pa da ne mora svaki puta da se vrsi pretraga tj da su se uspostavili kanali bez daljih pomeranja.
 
Daljih pomeranja nece biti.
Sto se tice stabilnosti signala, trebalo bi da je bolje, mada ne mogu da tvrdim jer sam 2 sedmice bio na starom godisnjem odmoru, a takodje trenutno nemam kod sebe STB prijemnik.
Polovinom juna Philips LCD sa improvizovanom antenom je bez problema nasao oba MUX-a sa avale, na Zvezdari povise gradske bolnice, pa se nadam da ces imati stabilan prijem.
Jedino sto sam ja veliki protivnik sobnih antena, posebno sada kada je signal digitalan.
 
Pa sa zvezdare imam brisan prostor ka avali nadam se da nece biti problema.

Nego ne rece mi za Indigo jel to stari dobri lepotan azdaja ili nesto drugo? :)
 
Aha ovo je mikser ja sam imao u vidu
cadcam03.jpg


Prve ozbiljnije 3d animacije kod nas su radjenje na njemu. Nisam siguran mislim da je i ova spica radjena na njemu. Valja reci da je ova spica bila prilicno ispred svog vremena ;)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xhxk9u83ICQ[/youtube]
 
RTS paket uskoro u ponudi MTS televizije

ČETVRTAK, 06. AVG 2015, 10:30 -> 11:13
Generalni direktor Radio-televizije Srbije Dragan Bujošević i generalni direktor "Telekoma Srbija" Predrag Ćulibrk potpisali su ugovor o poslovnoj saradnji na proizvodnji i distribuciji paketa televizijskih programa pod nazivom "RTS paket", koji će biti dostupan korisnicima MTS televizije.

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story ... rue#thanks

Zar ovo nije diskriminacija, prave paket tematskih kanala koji ce se ekskluzivno ditribuirati putem Telekomovog IPTV-a :notok: Obecali su da ce tematski kanali biti dostupni svima i u T2 mrezi :blah: :blah: :blah:
rtsbljuc.gif
 
Više me interesuje odakle im novca da sada finansiraju sve to.

Posle toga me interesuje da li ćemo svi, kroz taksu, da plaćamo to što će samo neki da gledaju.
 
Da li RTS sada moze da tuzi ako mu se ta taksa od 500 rsd ne bude placala?Po meni je besmisleno da u okviru kablovske televizije placam i RTS, a onda RTS posebno jos 500 rsd.
 
Za ne placanje takse, ako se nista ne promeni u naredna 4 meseca nece ici tuzbe i preganjanje po yudovima, vec ce biti predavane izvrsiteljima.
Tako se bar prica.
Sto se tice kablovske, njima se placa "distribucija video signala kroz kablovsku infrastrukturu"

Taksom se finansira nacionalna televizija radi proizvodnje "nekomercijalnog dela" programa.
Slicno ili isto je u svim evropskim zemljama, osim spanije, gde se nacionalna televizija ne finansira komercijalno (nema reklama), vec samo taksom (jedno vreme budzetom).


@Saobracajna kamera
@Aleksandar
U vezi "tematskih paketa"...
Pa eto, novi direktor je docekao svojih "5 minuta slave" pa sa svojim saradnicama krece (sto bi nas narod rekao) s'dupeta!
Niti postoji oprema, niti su ikakve pripreme i konsultacije obavljene pre nego je ugovor sa preduzecem MTS (Telekom) potpisan!

Ugovor je takodje potpisan u trenutku kada se razmatra prodaja Telekoma, pa ostaje pitanje, dal je mozda to ustupak politicarima u prljavom poslu prodaje nase najvrednije firme. (!?)

Naravno, kao u prici "Carevo novo odelo" car je go, ali u opstem strahu koji je zavladao ovim prostorima, pa samim tim i RTS-om, nema onoga ko bi to rekao.
Pored toga, pre potpisivanja ovog ugovora, novo rukovodstvo je "neselektivno" otpustilo "ugovorce", pa su tako bez posla ostali mladi, ali iskusni ljudi sa nekoliko godina staza u RTS-u koji su na primer radli zahtevne direktne prenose svetskih i evropskih takmicenja i sl... (!!!)
Istovremeno, pojedinci koji su odavno stekli uslove za penzije rade i dalje, ali oni su verovatno "zasluzni gradjani"...

I na kraju, dal po evropi postoje 'specijalizovani kanali' drugih nacionalnih televizija?
Da Postoje, ali oni su napravljeni tek onda kada su 2,3,4 "glavna" programa dovedena do savrsenstva, (tehnicki i produkcijski) a ne u situaciji kada je sve nategnuto kao struna i kada zbog otkazivanja gotovo 15 godina starog servera imate gotovo 2 meseca vanredno stanje, a ljudi rade po 12 i vise sati...

Dal ce RTS biti bolji i uspesniji?
Sumnjam. Na celo je dosao novinar. Po meni pogresno. Ne po pitanju RTS-a, vec kada je u pitnju svaki veliki sistem koji ima veliki broj sektora i specijalnosti.
Vrh takvih sistema mora biti sposoban menadzer, koji ispod sebe ima strucnjake svih profila zastupljenih u takvom sistemu.
Dal Bujosevic ima takve kapacitete?
Bojim se da nema...
 
Ne znam zasto ne ugase RTS...niti znam zasto ne uvedu nesto slicno kao paket za Arenu na IPTV-u, pa ko hoce da gleda, neka plati RTS paket, ko ne plati, nema RTS i tacka.Mogli su cak i uz neke izbore organizovati i referedum sa pitanjem da li ste za to da se placa pretplata, taksa za RTS ili da isti vise ne postoji...Ne vidim razlog zasto je vazno da RTS postoji.
 
Od pre neki dan sam i ja našao digitalne kanale na svom TV (Samsung LCD). U pitanju je PTT KDS.

Nisam znao da moram da promenim zemlju da bi se našli digitalni kanali.

Elem, da li je moguće da ne mogu da menjam raspored digitalnih kanala? Kod analognih sam mogao za svaki broj kanala da izabereme frekvenciju, a ovde ne mogu to da uradim. Svi kanali su mi poređani po azbučnom redu (24 Kitchen, Al Jazeera, Arena...) a ja bih hteo da mi na 1 bude RTS1 i tako dalje...

Imam samo opciju za 5 grupa favorita gde mogu da ubacim neke kanale, pa onda na gore/dole se vrtim po njima, ali to mi nije neka pomoć.
 
какав је такав је РТС је и даље једина колико толико нормална телевизија.
 
Sone1984":2337ex2y je napisao(la):
Ne znam zasto ne ugase RTS...niti znam zasto ne uvedu nesto slicno kao paket za Arenu na IPTV-u, pa ko hoce da gleda, neka plati RTS paket, ko ne plati, nema RTS i tacka.Mogli su cak i uz neke izbore organizovati i referedum sa pitanjem da li ste za to da se placa pretplata, taksa za RTS ili da isti vise ne postoji...Ne vidim razlog zasto je vazno da RTS postoji.

Eto, upravo zbog takvih kao sto si ti - povrsnih ;)
Prvo, ocito nisi ni procitao moj post u kome sam podosta objasnio, a drugo, ako ti ne vidis potrebu da postoje emisije koje se bave nasom istorijom, etnologijom, kulturnom bastinom, vec svi treba da "menjaju zene" (metafora za sve 'rijaliti programe), onda nemam sta da ti dodatno objasnjavam.

U nemackoj ARD (1) i ZDF (2) imaju pretplatu, u austriji ORF, u italiji RAI, u sloveniji, hrvatskoj, madjarskoj takodje...

Zaista mislis da kod njih niko ne koristi kablovsku, IPTV, SAT platforme i slicno?

Ajde ipak razmisli jos jednom :)
 
Ne gledam uopste te rijalitije, niti uopste znam te likove koji su tamo.Gledam SK, Arenu, History, Discavery...To sto se u tim drzavama placa pretplata ne znaci da je to nesto dobro i savrseno, tj taj nacin.Ja nisam rekao da drugi ne trebaju da gledaju RTS, neka ga gledaju, ali neka ga onda 500 rsd placaju samo oni koji ga i gledaju.Lepo, imas kablovsku ili IPTV, ako ti se gleda RTS, platis lepo 500 rsd i gledaj, a ja koji necu da ga gledam, necu da ga platim, pa ga necu ni imati.Zar nije posteno?
 
Masis poentu.

Trzisno gledano, ti si u pravu.

Medjutim...
Taksa (pretplata) je poput zdravstvenog osiguranja.
Ne postoji opcija da kazes, ja sam zdrav i meni ne treba te necu ni da ga placam.
Ne postoji ni opcija (bar ne jos uvek) da onaj ko ima vecu platu ima bolji (besplatnu) zdravstvenu negu. Jednostavno svaki zaposleni 'puni taj fond' iz koga se placa lecenje svima.
A ja eto sa skoro 20g. staza nisam za to vreme kod lekara opste prakse bio vise od 3-4 puta.

Nadam se da shvatas paralelu.

Mozemo se odluciti i za americki model, gde su sve televizije komercijalne (nema pretplate), mada ja licno smatram da je evropski sistem bolji.

U tom slucaju pretplate nebi bilo, a sav program bi bio komercijalan, tacnije jurila bi se gledanost, koja posledicno povlaci upravo lake sadrzaje, da se ne izrazim ostrije.

BITNO:
Eto vidim da kao i ja volis da pogledas Histori kanal.
Reci mi dal si ikada na njemu video bilo koju emisiju u kojoj se spominje Boj na Kosovu, koji ma kako mi Srbi bili mitomani, ipak ima ogroman uticaj na dalji razvoj evropske civilizacije?
Dal je uopste na tom kanalu i slicnim specijalizovanim kanilima iako su 'lokalizovani' sadrzaj makar delimicno prilagodjen prostorima na kojima se emituje (pod pretpostavkom da englezu, francuzu i drugim CE zemljama nije interesantna Maricka Bitka, Tvrtko, Milos Obrenovic, Ban Jelacic, Bribirski knezovi, Matija Gubec, Sinjska bitka protiv turaka, uskoci, Arsenije Carnojevic, itd, itd (dodati po zelji)???

E bas zbog ove kapi u moru i svih ostalih informacija, koje ce nam ostati nedostupne, komercijala i strani mocni mediji moraju (trebali bi) imati alternativu u jakim javnim servisima.
Posebno u malim i slabim drzavama, gde se uz krupan kapital i jak medij automatski moze staviti pridev strani.
 
Volim History, najcesce gledam prvi i drugi svetski rat.To mi je nekako najinteresantnije, mada je i najvise zastupljeno.Nisam zbog obaveza svaki dan u prilici da gledam, ali prema onome sto sam video, Boj na Kosovu se skoro uopste ne spominje ili se ponekada spomene samo nekako uz put, pa se nadovezu.Ne znam zasto je to tako i bilo mi je cudno to sto nema skoro nista o nama, a secam se da je recimo bila prikazana emisija o nekim hrvatskim kraljevima ili carevima.
Problem kod javnih servisa je taj sto su uvek instrument vlasti.Vlast na njihov program i uredjivacku politiku, kao i na samo kadriranje uvek ima uticaja, bio taj servis placen taksom, pretplatom ili se finansirao iz budzeta.Politicki uticaj preko javnih servisa na istorijske dogadjaje i emisije o njima je veliki, tako da ces i tu biti uskracen za dobar deo istine ili ce ti ta istina na razne nacine biti ulepsavana, a onaj deo koji nije po volji vlasti, cesto ce biti cak i odstranjen.
 
Sone1984":14z6kdp3 je napisao(la):
Ne znam zasto je to tako i bilo mi je cudno to sto nema skoro nista o nama, a secam se da je recimo bila prikazana emisija o nekim hrvatskim kraljevima ili carevima.

Сам си одговорио на питање зашто треба да постоји РТС. Да не постоји постојала би два типа програма, један би био са јефтином продукцијом типа велики брат намењен ширим народним масама а други са добром продукцијом који би перфидно заступали одговарајуће интересе а намењен квазиинтелектуалцима. Наравно било би много садржаја који би били комбинација ова два.
 
orion":19syu2fx je napisao(la):
Sone1984":19syu2fx je napisao(la):
Ne znam zasto je to tako i bilo mi je cudno to sto nema skoro nista o nama, a secam se da je recimo bila prikazana emisija o nekim hrvatskim kraljevima ili carevima.

Сам си одговорио на питање зашто треба да постоји РТС. Да не постоји постојала би два типа програма, један би био са јефтином продукцијом типа велики брат намењен ширим народним масама а други са добром продукцијом који би перфидно заступали одговарајуће интересе а намењен квазиинтелектуалцима. Наравно било би много садржаја који би били комбинација ова два.


Dosta dugo nisam gledao RTS, pa mozda nisam najbolje upucen, je l on sada na pravi nacin dopunjuje to sto recimo ne moze da se vidi na History?Ako to radi, neka npr pronadju neko resenje za finansije, neka drzava proda npr 49 posto ili nesto slicno, samo da ne budu na teret poreskih obveznika.
 
Рецимо да је РТС лепо покрио 100 година од Великог рата. Снимљене су специјализоване емисије читава секција сајта је посвећена томе. Укуцаш РТС+Велики рат

Е сад пошто ту тематику пратиш на Хисторију, како је тамо представљена прва савезничка победа у Великом рату (ако је уопште споменута), да ли је споменут пробој солунског фронта, какав је однос према масакрима над српским цивилима, кога су жигосали као кривца за избијање рата?

п.с. имаш и тему у првом светском рату не мораш овде. Али рецимо да је однос према Првом светском рату још један доказ доказ зашто треба да постоји РТС
 
Naravno Gago, sve evropske zemlje su u takvoj varijanti.
U britaniji je to BBC i valjda ITN (ili tako nesto), stim sto od pretplate nekih 70% sredstava idi za BBC, a ostatak drugoj televiziji...
 
Па Бујошевић је генерални директор јавног сервиса РТС-а. Сад се бира ваљда само директор телевизије.
 
Apropo RTS tematskih kanala, stvarno je uzasni potez. Izgleda da ce to liciti na Pinkov paket kanala...

astrodule":2glrg1mt je napisao(la):
Elem, da li je moguće da ne mogu da menjam raspored digitalnih kanala? Kod analognih sam mogao za svaki broj kanala da izabereme frekvenciju, a ovde ne mogu to da uradim. Svi kanali su mi poređani po azbučnom redu (24 Kitchen, Al Jazeera, Arena...) a ja bih hteo da mi na 1 bude RTS1 i tako dalje...

Imam samo opciju za 5 grupa favorita gde mogu da ubacim neke kanale, pa onda na gore/dole se vrtim po njima, ali to mi nije neka pomoć.

To zavisi od softvera tv-a. Pokusaj ukljuciti/iskljuciti opciju LCN (Logical Channel Numbering ili tako nesto). Neki TV aparati imaju mogucnost sredjivanja liste kanale na pc-u uz pomoc editora i USB stika. Ubacis stick, sacuvas listu, preslozis kako zelis, vratis i ucitas listu :sesir:


Sto se RAI-a tice, placate pretplatu, ali dobijate ovo besplatno. Dovoljno je da kupite DVB prijemnik i ustekate ga u struju




Ne morate platiti pretplatu, plus OpenTelekomu pretplatu da bi ih gledali. Pored toga besplatno dobijate i mnoge druge kanale.




Pa Discovery paket je besplatan u njihovoj digitalnoj mrezi:

image free hosting


Ostali kanali: https://en.wikipedia.org/wiki/Television_in_Italy
 
Naravno da je uzasan potez...
I nije jedini takav.
I sve mi ukazuje da cilj nije da program i firma budu bolji i time se nametnu gradjanima, vec upravo suprotno, da daju dodatno opravdanje svima koji su (ce) bojkotovali placanje pretplate (takse).

Takodje, po kuloarima se prica kako ce uskoro krenuti komercijalni sadrzaji u vidu jeftine zabave na nacionalnoj televiziji!
Ako to bude tako, i skrenemo ka komercijalizaciji (sund, realiti isl.)...
I ja onda podrzavam bojkot placanja.

Zadatak nacionalnog servisa NIJE da podilazi najnizim porivima i nudi jeftinu zabavu, vec da kroz kvalitetan program informise i edukuje gradjane koji ga placaju!
 
Vrh