Šta je novo?

Телевизија (DVB-T, HD и друге технологије)

Nisam bio u zemlji, pa nisam ni uporedjivao, ali signal je utakmica koje su se prenosile je isao direktno kao 1080i, bez ikakve obrade u RTS-u sto se tice slike.
Jedino je u ton embedovan komentator.
Ne znam u kojoj rezoluciji nemci emituj svoj HD na satelitu, jer se za sport pokazalo bolje kada je "p" (progresiv).

Kao sto rekoh u prethodnim postovima rezija HD programa ne postoji i sve je jos uvek u tzv eksperimentalnoj fazi.

Svojevremeno je bilo problema na RTS Digital sa 'blurovanjem' koje je unosio jedan uredjaj, iako po svim specifikacijama to nije smelo da se desi.
Podrska proizvodjaca (uredjaj u garanciji) neretko kasni, pa je problem bio prisutan neko vreme.
Nagadjam da je i u ovom slucaju moguc isti uzrok, mada ja direktno nemam direktnog 'dodira' sa emitovanjem RTS HD
 
Лаки.Са преласком на дигитални сигнал на РТС1 и РТС2 смањена им је јачина звука/тона. Од чега то зависи? Мени је то проблем, а претпостављам и другима, приликом преласка на друге канале који тада буду прегласни. Може ли се то некако средити?
 
Da li je moguce na ove osnovne dvbt risivere nakaciti i mali eksterni hdd umesto flesa? Moj izbor pri nadam se skorijoj kupovini je za sada Horizons S bez rf.
 
Jeste, moguce je Igore.
E sad, ja sam iskreno samo na jedan kacio eksterni hard koji se napaja preko USB-a.
To kazem, jer Pitanje je koliko snage ima to napajanje da izgura HD.
Moj Vivax je imao
 
Da dopunim.
Od sutra 8.6.2015. godine, rts|digital menja ime u rts|3
Programska sema za sada ostaje ista, a sta ce dalje biti, videcemo.
Novi direktor je u petak preuzeo funkciju, raspisan je 'konkurs' za par novih glavnih i odgovornih urednika.
Kako je na prvom kolegijumu osim upoznavanja glavna rec bila 'usteda' (logicno jer love nema), ne ocekujte nista spektakularno po tom pitanju, a posebno po pitanju HD kanala.

Inace, u proteklom periodu, a posebno u protekle 2 nedelje, bilo je znacajnih problema sa DVB T2 mrezom i prijemom signala.
Nazalost, struka se kod nas obicno najmanje pita, ali je bitno da digitalizaciju zavrsavamo "pre roka" (!!!)
Doduse, celih 7 dana pre (krajnjeg) roka, ali i to je dovoljno da se politicari kite 'tudjim perjem'...
 
Ima li nekih informacija sta ce uraditi sa HD kanalom za T2 mrezu, jer su bar svuda se hvalali da ce taj kanal biti dostupan gradjanjima besplatno.

Jedno 100x su pisali ovo:
По преласку на дигитално емитовање програма биће у могућности да прате и РТС Дигитал и РТС HD програм"
http://www.rts.rs/page/rts/ci/Digitaliz ... D1%83.html


Mnogi su kupili STB da bi gledali sport u HD, iako imaju kablovsku. Sada su izagrani, jer ih je njihov "javni servis" prevario :blah:
 
Aleksandre, ETV ceka, RTS ceka, ali drzava (agencije) blokiraju raznim birokratskim izgovorima.
Koji su motivi, ne znam, ali u zadnjih 2 meseca mnogo toga je uradjeno totalno pogresno, o cemu sam bas pre 2 dana razgovarao sa kolegama iz ETV-a.

Tako imamo situaciju da po gasenju 'inicijalne' mreze znacajan broj gradjana ima los ili nestabilan prijem MUX- 1 sa nacionalnim emiterima i savrsen prijem MUX-2 koji emituje regionalne i lokalne.
Po nekim glasinama, koje ne mogu proveriti, Prva i B92 su uputile pismo ETV-u sa zahtevom za obestecenje (umanjenje racuna), jer njihov program nije moguce stabilno i kvalitetno primati u celoj zemlji.

Sta ce biti, videcemo.
Za sada postoje naznake o vracanju RTS|3 u MUX1,
a o HD ...

Pitanje i novi direktor RTS-a dal ce pristati da placa zakup kanala na MUX, sobzirom da je cena za HD znacajno veca, pri tom treba imati u vidu da RTS|HD nema celodnevni HD program, vec, samo povremeno emituje sadrzaje koji su izvorno u HD rezoluciji...

P.S.
Nije vise "Njihov" javni servis...
Pretplata je ukinuta, finansira se iz budzeta, tako da to sad pripada drzavi Srbiji ;) :p
 
Koliko sam ja primetio, problem je sa SFN mrezom tj. kada risiver prima isti signal sa 2 predajnika, pa treba da "odluci" za onaj bolji. Mnogo toga zavisi od samih prijemnika, a kod nas su dovukli najjeftiniji skart iz Kine. Zanimljivo je da neki prijemnici, poput Vivax-a iako sa "DigitalTV" nalepnicom ne mogu memorisati kanale u muxu2 sa mnogih predajnika!

Pored toga cena zakupa je paprena, a za HD su bas preterali. Inace, RTS ne bi trebalo da placa isto kao i ostali emiteri, jer je ETV prakticno firma koja je izdvojena iz RTS-a, a emisioni objekti su bili u njiovom vlasnistvu.
 
Sve se slazem Aleksandre, ali znas i sam.
Vlast je nasla nacin da sebe promovise tako sto je zavrsila posao "pre roka" .
To sto je u pitanju 7 dana (i to sto je rok 3 puta pomeran za po godinu i vise) je neka druga prica koja se precutkuje.

Sa druge strane, kada vidim situaciju u BiH, ja opet kazem:
Dobro je, mogli smo i gore da prodjemo :D
 
@laki72

Da li znas sta planiraju sa RTS HD kanalom. Juce se pojavila identifikacija ovog kanala pod br. 8 u DVB-T2 mrezi. Nadam se da planiraju nesto pametno, a ne da rade kopiju RTS1 SD.

Apropo playouta, negde sam procitao da je playout isti za RTS1,2,3 i HD, samo da poslednji radi u HD rezimu. Ako vec imaju playout, zasto na taj kanal kada nema HD sadrzaja ne emituju nesto drugo (kao 4 kanal), pa makar to bilo isto SD skalirano na HD. Ovako ne vidim smisao da placaju ETV-u onoliku svotu novca za svoj "kvazi" hd kanal.
 
Ponovo uvodjenje harača:
Paraziti umesto da zaradjuju kroz TV ekonomiju (proizvodnja i prodaja raznih serija filmova , reklama...)
uvode harač jer ni i jedan gradjanin nema nikakav sklopljen ugovor sa RTSom
kao sto ima EDB, Vodovod, Infostan, kablovska ...
vec ,,Sultanovim-Portinim,, ukazom odredjuje se obavezan danak .... :rant:

NOVI MESEČNI TROŠAK Taksa za RTS od januara među računima .....
....RTS bi prvo mogao da šalje opomene pred utuženje. Ukoliko se građani ogluše i na ovakvu opomenu, predmete šalju privatnim izvršiteljima.
Oni dug naplaćuju stavljanjem administrativne zabrane na platu ili penziju,
a naplata je moguća i oduzimanjem imovine - kaže Nikolić......
Bitno je takođe i da se na sva kašnjenja u plaćanju takse računaju kamate.
izvor
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/570766 ... u-racunima
 
Александар":3tndp7lp je napisao(la):
@laki72

Da li znas sta planiraju sa RTS HD kanalom. Juce se pojavila identifikacija ovog kanala pod br. 8 u DVB-T2 mrezi. Nadam se da planiraju nesto pametno, a ne da rade kopiju RTS1 SD.

Apropo playouta, negde sam procitao da je playout isti za RTS1,2,3 i HD, samo da poslednji radi u HD rezimu. Ako vec imaju playout, zasto na taj kanal kada nema HD sadrzaja ne emituju nesto drugo (kao 4 kanal), pa makar to bilo isto SD skalirano na HD. Ovako ne vidim smisao da placaju ETV-u onoliku svotu novca za svoj "kvazi" hd kanal.

Bio sam na odmoru, pa nisam upoznat da je za ovih 15 dana nabavljen playout za 4 kanala :D
To ce me svakako obradovati, ako se ispostavi kao tacno ;)
Hahhahahaaa :) :D

P.S. ne veruj svemu sto procitas ;)
 
Ne bih ja, ali kada vidim privatne BiH tv stanice i to one koje ni nemaju nacionalnu pokrivenost imaju svoje HD kanale, smesno je nepoverovati da nacionalna drzavna mreza u Srbiji nema dovoljno novca da nabavi HD playout za svoja 2 kanala.

U BiH emituju Face TV HD (+na satelitu), Hayat TV HD (+na satelitu), Delta TV HD, da ne racunam Al Jazeeru, oni imaju para. Verujem da danas HD oprema kosta manje nego SD profi oprema s pocetka devedesetih i da to nije bauk koliko se na prvi mah cini.

Bas me interesuje koji playout koriste za RTS1,2,3,HD i RTS Sat.
 
Imas i kod nas lokalnih televizija koje imaju HD playout.

Igrom slucaja, testirao sam neke od 'low budget' playouta i mogu samo da ti kazem da nije zlato sve sto sija.

P.S
playout RTS 3???? :D


iDDR
Digital Disc Recorder...

http://www.wildcoastproductions.ca/imag ... s/iddr.jpg


E moj projatelju....
Samo nas nekoliko zna kolike smo muke prosli u proteklih nepunih 7 godina, a imamo ih jos uvek 'stvarajuci' RTS Digital (danasnji RTS 3)
Novca nema, radi se na opremi iz 2005...
Ima li iko u svojoj kuci ili radnom mestu PC star 10 godina? ;)
Dva ovakva 'uredjaja' sa potpuno drugom namenom, 'glume' playout RTS digital (RTS 3) programa.
Tu je jos Indigo AV mixer i ORAD.
Ne zalimo se, navikli smo. Cak naprotiv. Mogu da kazem da smo izuzetno ponosni, na tehnicki kvalitet posebno ako uzmemo u obzir opremu sa koje emitujemo :D
Da ne bi bilo da se hvalim, (jok i ne ;) ) moram pohvaliti i urednicki tom, kao i samu odluku celnika RTS-a da u eri svakodnevnih relitija i svakojakog sunda i kica napravi kanal kulture i umetnosti, jedinstven na ovim prostorima.
Ako makar nekolicinu klinaca odvucemo od raznih zvezda i zvezdica, parova, brace i slicnih gluposti i zainteresujemo za skulpturu, slikarstvo, arhitekturu, operu, dzez, balet, pozoriste, (...) nasi napori nisu uzaludni :)
 
Лаки72, укњижио сам ти плусићћћ због ове две задње реченице. :kk:

ПЦ ми је нове конфигурације, али ми је зато лаптоп 11 година стар :D .
 
laki72":1cnd8g3b je napisao(la):
Tu je jos Indigo AV mixer i ORAD.
Hahah jel Indigo Silicon Graphics :) Cuvena lepa masina cudo svoga vremena
 
Лаки. Имаш ли додира са дјелом технике која ради телетекст?
 
Vrh