http://www.pressonline.co.yu/vest.jsp?id=5314
02.03.2007, BEOGRAD
Izvor: PRESS
ČIJA BRUKA POD TEPIHOM?
Do jeseni bi trebalo da bude izrađen novi detaljni urbanistički plan sadašnjeg Trga Dimitrija Tucovića
Gradski sekretarijat za kulturu objavio je prošlog leta javni konkurs za arhitektonsko rešenje šireg područja Slavije, na osnovu kog bi do jeseni trebalo da bude izrađen novi detaljni urbanistički plan sadašnjeg Trga Dimitrija Tucovića. Ovo je, međutim, nastavak priče o poništenom konkursu za izgradnju spomenika na Slaviji, koji je bio raspisan 2004. povodom obeležavanja 200 godina od Prvog srpskog ustanka.
Prvu nagradu vrednu 600.000 dinara, sredinom jula te godine, podelio je autorski tim mladih beogradskih arhitekata: Dejan Milanović, Grozdana Šišović, Svetlana Batarilo i Milorad Mladenović. Međutim, nedugo posle objavljivanja rezultata konkursa, arhitekta dr Miloš Bobić (brat sadašnjeg gradskog arhitekte Đorđa Bobića) osuo je "paljbu" na adresu autora. On je rekao da je osnova nagrađenog arhitektonskog dela "pozajmljena" od čuvenog japanskog arhitekte Tojoa Itoa i njegove "Kule vetrova", koja je početkom 1986. godine postavljena u japanskom gradu Jokohami.
- Na Slaviji se priprema postavljanje pirata grandioznih razmera - rekao je tada Bobić.Ovakvo njegovo viđenje podržao je deo stručne javnosti, a predstavnici gotovo svih levičarskih političkih partija započeli su oštru medijsku kampanju protiv uklanjanja spomenika Dimitriju Tucoviću. Gradski čelnici su bez konkretnog objašnjenja, kao da su jedva dočekali istup branilaca Tucovićevog lika i dela, odustali od čitavog pompezno najavljenog projekta.
Docent Milorad Mladenović, član nagrađenog pa osporenog autorskog tima, kaže za Press da njihovo rešenje, izuzev valjkastog oblika, nema ništa zajedničko sa Itoovom "Kulom vetrova".
- U okviru našeg rešenja postoji unutrašnji arhitektonski prostor, u kojem je trebalo da bude smešten muzej novije istorije Srbije, dok je Itoovo zdanje samo instalacioni element. Uz to, Spomenik modernoj Srbiji liftom je trebalo da bude povezan sa stanicom metroa, iz koje bi namernici čitali "Himnu slobodi" Bože Grujovića, ispisanu u unutrašnjosti zdanja. Dokaz originalnosti našeg rada je odluka stručnjaka da idejno rešenje Spomenika modernoj Srbiji izlože na prošlogodišnjem Venecijanskom bijenalu arhitekture - veli Mladenović.
Govoreći o osporavanom delu, Đorđe Bobić, glavni arhitekta grada, naglašava da je replika Itoove "Kule vetrova" potpuno neprikladna prostoru Trga Dimitrija Tucovića.
- Ova arhitektonsko-urbanistički promašena tema pojela bi dragocene vizure Slavije. Takvo zdanje bi svu pažnju skrenulo na sebe i ubilo široke vidike Trga. Sem toga, ono remeti planove buduće dogradnje Slavije, a ideja o Spomeniku modernoj Srbiji, preuzeta umetniku koji je delo stvorio iz drugih pobuda i namena nema nimalo logike. Ujedno, Ito je svojom kulom obasjao zamračeni prostor jednog od trgova u Jokohami, a u našem slučaju ulična rasveta remeti osnovnu misao četvoro greškom nagrađenih arhitekata. Inače, ovo je moje lično viđenje, nevezano sa funkcijom koju obavljam - ispričao nam je Bobić.
M. MIĆOVIĆ
Pohvala žirija
Žiri koji je dodelio nagrade 2004. godine činili su Branko Belić, tadašnji predsednik opštine Savski venac, akademik Radomir Reljić, Kosta Bogdanović, prof. Vasilije Milunović, Radina Vučelić-Mladenović, prof. Vladimir Macura, prof. Sreten Vujović, Dragana Ilić-Kažić, docent Borislav Petrović i prof. Miroslava Timotijević. Svoju odluku obrazložili su rečima:- Ovaj rad predstavlja najkompletniji autorski stav, kako u shvatanju same teme, tako i u odnosu prema kontekstu.