Šta je novo?

Славија - Краља Милана - Теразије

Malo je neverovatno da za 50 godina niko nista na mestu te zgrade nije uradio! Strasno! Bilo bi dobro da je ponovo obnove.. mada, ponovo, pusta mastanja jer ce tu verovatno podici neki neo-industrijalizam u staklu i metalu (u najboljem slucaju).

Sta bi sa prosirenjem Hotela Moskve???
 
relja":13ix7h8f je napisao(la):
Ona je bila tesko ostecena u I Svetskom ratu, pa je obnovljena, a potom pogodjena i 1941. Oduvek mi je bilo cudno kako tako niska zgrada ima dvoikrilna ulazna vrata vioka 4 metra :)
Овај пример најбоље говори о нама и односу према граду последњих 60 година :(
Оваквих примера има гомила у граду и то је стварно необјашњиво.

Колико сам пратио ту је Карић хтео да гради своју стаклену "палату", али је то отпало (надам се), последње што сам чуо је да се поново планира проширење хотела Москва.

Е сад опет остаје питање када?!
 
Bravo za sliku, nisam znao istorijat te zgrade. Eto jos jedne zgrade koju bi vredelo obnoviti, steta bi bilo da tu nikne neko staklo umesto nje. Pitam se samo da li postoje originalni projekti zgrada srusenih u WWII?
 
Decenijama posle II svetskog rata kod nas je bio obicaj da se prica, kao pohvala obnovi i izgradnji, kako je neki grad tako izgradjen i obnovljen "da se ne moze prepoznati". Na pr. tako se mnogo pisalo o Skopju koje je bilo poruseno u zemljotresu 1963 g. Kakva je to zabluda!!. Pa cilj treba da bude bas obrnut a to je da izgradimo gradove ali tako da se oni bas mogu prepoznati. Da se vidi da imaju neku tradiciju i da su i ranije generacije nesto radile. Gradovi Srbije puni su te "konfekcijske" arhitekture koja je ista i u Valjevu, Krusevcu, Leskovcu, Kraljevu itd. Zato sam se ja na pr. zalagao da se sacuva spomenik marsalu Titu na glavnom trgu u Uzicu ali, nazalost, za sada uzalud. Mada ne gubim nadu i mislim da ce taj spomenik kad tad biti vracen tamo gde je bio. Ne zbog Tita nego zbog Uzica.
 
Dedinje, mojne molim te vise o Titu, Kidricu i nesvrstanima, da ne gubimo vreme bar ovde!
 
Ne bih zapocinjao pricu o titu, Kidricu i nesvrstanim (pravilnije vanblokovskim) zemljama da nije bilo diskusije o spomenicima u Beogradu. To me je navelo da pomenem Kidrica. Kazu "ko zaboravlja svoju istoriju osudjen je da je ponovo prozivi".
 
^^ to sto si rekao za spomenik u Uzicu je skroz OK i u potpunosti se uklapa u diskusiju o spomenicima :)
Dozvoljeno je spominjanje fuj-fuj reci kao sto su "Tito" "Kidric" (ju napisao sam "Tito", Boze mi oprosti) itd... ukoliko su vezani za temu ili doprinose diskusiji ;)
 
Tito se izuzetno zauzimao za izgradnju Beograda i o tome mogu da svedoce mnogobrojni arhitekti. Skoro je jedan (nazalost zaboraviosam ime) pricao da kad je gradjena mostarska petlja kod gazele bilo je ravno 10 raznih projekata. Tito je rekao da se gradi po onom najboljem koji je bio i najskuplji. To je ova petlja u tri nivoa koja i danas stoji. Takodje se stalno zauzimao za sto brze resenje beogradskog zeleznickog cvora. Siroj javnosti nije poznato ali kod stanice prokop postoji trijangl tunela odnosno raskrsnica zeleznickih tunela u tri nivoa, bez ijednog ukrstanja sto je jedinstveno u ondasnjoj Jugoslaviji a o ceni da i ne govorim. Zalagao se i za izgradnju N.Beograda sto mu priznaju i protivnici. Zgrada SIV-a je zapoceta jos 1947 a zavrsena je kasno zbog Informbiroa. Ovo je za ono fuj-fuj inace nebi pisao.
 
dedinje":3izat90t je napisao(la):
Tito se izuzetno zauzimao za izgradnju Beograda i o tome mogu da svedoce mnogobrojni arhitekti. Skoro je jedan (nazalost zaboraviosam ime) pricao da kad je gradjena mostarska petlja kod gazele bilo je ravno 10 raznih projekata. Tito je rekao da se gradi po onom najboljem koji je bio i najskuplji. To je ova petlja u tri nivoa koja i danas stoji. Takodje se stalno zauzimao za sto brze resenje beogradskog zeleznickog cvora. Siroj javnosti nije poznato ali kod stanice prokop postoji trijangl tunela odnosno raskrsnica zeleznickih tunela u tri nivoa, bez ijednog ukrstanja sto je jedinstveno u ondasnjoj Jugoslaviji a o ceni da i ne govorim. Zalagao se i za izgradnju N.Beograda sto mu priznaju i protivnici. Zgrada SIV-a je zapoceta jos 1947 a zavrsena je kasno zbog Informbiroa. Ovo je za ono fuj-fuj inace nebi pisao.
[off-topic] Dedinje, samo da znas da se u potpunosti slazem sa tobom :) ubacio sam ovaj "fuj-fuj" iz ciste ironije i sarkazma, uzasno me smaraju one vecite kukumavke i leleci oko izgradnje za vreme SFRJ :mad:
Kol'ko tol'ko sam imao prilike da zivim u "ono doba" i moje uspomene nikako da se uklope sa danasnjim jadikovanjima ljudi koji su valjda prespavali tu epohu :/ [/off-topic]

'ajd' sad' vrachar je u pravu, teramo dalje sa temom ;)
 
Izvinjavam se svima sto sam dozvolio da diskusija skrene u politicke vode. Vracam se na slaviju. Zaista me cudi da niko od ucesnika foruma nije podrzao ideju o ocuvanju par starih kuca kao, kako sam vec rekao "reminiscencija na staru slaviju". Pa ne moze se Slavija graditi kao Novi Beograd gde ranije zaista nije bilo nista osim peska. Kuce koje treba sacuvati cine onaj niz od ugla sa Bul. oslobodjenja pa nadole. Posebno me cudi da se niko nije slozio da se sacuva bar kuca u kojoj je mekdonalds. Ta kuca ima i istorisku i estetsku vrednost. Na njoj se nalazi spomen ploca izvesnom gospodinu Aleksandru Vucu o kome momentalno ne znam nista ali pogledacu u enciklopediju. Da ne govorim koliko je taj restoran popularan i koliko je beogradjana proslo kroz njega za ovih 20 i vise godina koliko postoji. I opet naglasavam, nove monumentalne zgrade se mogu graditi iza ovih za cije se cuvanje zalazem.
 
Evo ja se slažem i podržavam :) Al' ja se slažem i podržavam očuvanje svega starog u Beogradu, to mi dođe kao default ;) Jednostavno, zar se sve novo i moderno baš mora graditi preko starog? Zar moramo nasaditi novu zgradu na baš svakom slobodnom kvadratnom metru u starom centru Beograda? Zar baš sve mora da se "urbanizuje"? Grci su urbanizovali trg Omoniju, pa je od ovog http://www.athensguide.com/oldcity/omonia.jpg nastalo ovo http://upload.wikimedia.org/wikipedia/el/thumb/4/46/Ac.omonia.jpg/300px-Ac.omonia.jpg. Još da su srušili i sve one stare zgrade, ličilo bi na savršenu new age pustinju...
 
Jedno pitanje za beokonzervativce:

Sta mislite, koliko je hiljada kvadrata raznih udzerica sruseno da bi se napravilo ovo?

Arch-of-Triumph.jpg
 
To je valjda stvar vokabulara: ono što je porušeno da bi se izgradila Skadarlija su bile udžerice. Kuća u kojoj se nalazi Mek nije udžerica... I ajd' da vidim sad neko da sruši bilo šta na navedenoj slici da bi napravio nešto "urbanije" i "modernije". A i ajde sad da poredimo Place Charles de Gaulle i Slaviju... I vremena i prilike u kome su nastajali...
 
Sliku Pariza sam namerno stavio posto je to grad koji je svoju danasnju formu (bar sto se centra tice) dobio u 19. veku, i to na temeljima nekih predjasnjih uskih vijugavih ulicica i zgusnutih boemskih 2-3spratnica.

Poenta je u tome da defititivno treba cuvati stare zgrade kao deo istorije, no neke od njih ni u kom slucaju ne trebaju da budu prepreka razvoju. Jednospratnice i dvosprastnice pripadaju Skadarliji posto je ona sacuvana kao jedna celina. Sa druge strane Slavija je jedan od glavnih gradskih trgova i takvim kucama tamo nema mesta.

Slavija u ovakvom izdanju izgleda jadno.
Trg.Slavija.preview.jpg
 
Meni lično na Slaviji bode oči samo onaj gadan parking. I sad me slobodno nazovi konzervativcem, ali njega nije bilo dok 90-tih nije srušena zgrada (ne kuća) koja je stajala na tom mestu a bila pod zaštitom države. I ja sam namerno navela Omoniju kao negativni primer unapređenja.
Nije stvar u spratnosti zgrade, nego u njenom izgledu. Misliš da izgledu Slavije doprinose one silne reklame, kao i ona zgrada (baš u centru slike) sa piramidom na vrhu?
 
poenk":3eft11zl je napisao(la):
Meni lično na Slaviji bode oči samo onaj gadan parking. I sad me slobodno nazovi konzervativcem, ali njega nije bilo dok 90-tih nije srušena zgrada (ne kuća) koja je stajala na tom mestu a bila pod zaštitom države. I ja sam namerno navela Omoniju kao negativni primer unapređenja.
Nije stvar u spratnosti zgrade, nego u njenom izgledu. Misliš da izgledu Slavije doprinose one silne reklame, kao i ona zgrada (baš u centru slike) sa piramidom na vrhu?
Po mom misljenu, Slavija je krajnje neserecno uredjivana od pocetka, ukljucujuci parking, Miticevu rupu i oba hotela. Rusenje tih zgrada ne bi bilo ni jeftino ni prakticno, ali zato bi trebalo urediti ostatak.

Ukusi su razliciti i to se na ovoj temi vidi. Ja sam pristalica velikih promena i radikalnih rezova dokle god su oni u interesu napretka i razvoja :cool: Moras da razbijes para jaja ukoliko hoces omlet, a ako su to u ovom slucaju nekoliko kuceraka... why not.
 
Mogao bih da se složim sa zadnjim pasusom i parcele na Slaviji treba ponuditi na tender, kako bi se već jednom počelo graditi a ne samo planirati.
 
Ukusi se razlikuju i to je sasvim OK, ali me, vezano za draganov poslednji post (davanje parcela na tender) zanima mišljenje forumdžija po jednom pitanju: šta mislite o činjenici da grad kontroliše izgradnju novih objekata samo do građevinske dozvole tj. da o samom izgledu i nameni odlučuje investitor? I ovde na Beobuildu i po novinama redovno čitam da je investitor umesto hotela odlučio da zida poslovnu zgradu, pardon stambenu zgradu, koja će biti visoka pet spratova, odnosno sedam, odnosno ipak četiri i tako dalje, svaki treći dan druga priča...
 
poenk":24m1ccja je napisao(la):
Ukusi se razlikuju i to je sasvim OK, ali me, vezano za draganov poslednji post (davanje parcela na tender) zanima mišljenje forumdžija po jednom pitanju: šta mislite o činjenici da grad kontroliše izgradnju novih objekata samo do građevinske dozvole tj. da o samom izgledu i nameni odlučuje investitor? I ovde na Beobuildu i po novinama redovno čitam da je investitor umesto hotela odlučio da zida poslovnu zgradu, pardon stambenu zgradu, koja će biti visoka pet spratova, odnosno sedam, odnosno ipak četiri i tako dalje, svaki treći dan druga priča...
Мени потпуно неразумљиво
 
poenk":1ke73pe4 je napisao(la):
Ukusi se razlikuju i to je sasvim OK, ali me, vezano za draganov poslednji post (davanje parcela na tender) zanima mišljenje forumdžija po jednom pitanju: šta mislite o činjenici da grad kontroliše izgradnju novih objekata samo do građevinske dozvole tj. da o samom izgledu i nameni odlučuje investitor? I ovde na Beobuildu i po novinama redovno čitam da je investitor umesto hotela odlučio da zida poslovnu zgradu, pardon stambenu zgradu, koja će biti visoka pet spratova, odnosno sedam, odnosno ipak četiri i tako dalje, svaki treći dan druga priča...
Ja mislim da bi tu trebala da se vrši selekcija zavisno od važnosti lokacije. Mislim da je grad podeljen u zone gde se vidi i način odgovornosti pa to tako i funkcioniše. Npr. ako treba nešto da se gradi na slaviji to neće biti isto nečemu što treba da se gradi na velikoj raskrsnici u Medakoviću, ovo sada preterujem npr..
Recimo za te centralne lokacije treba grad da da uslove koji bi trebali biti ispunjeni kao npr. spratnost, materijali za lokacije, da li će biti bloka zgrada ili pojedinačno...

Ovo što je dedinje rekao u vezi čuvanja starih zgrada je uredu, ali treba videti koje stare zgrade imaju zaista neku vrednost ili ne? Recimo ono na slaviji, ne bi žalio da se ruši Mc Donaldsova zgradica, pošto bi jako ružno štrčala u nekoj budućoj Slaviji.. Slavija vapi za planskom gradnjom a ne šarenilom koje danas postoji, ne bi trebalo da se držimo ko pijani plota čuvanja starih zgrada pošto je uvek bilo da se su se stare niže zgrade rušile da bi se gradile veće zgrade pogodonije Slaviji.
Tako da mislim da bi slavija trebala biti moderan trg uz poptuno promenjenu okolinu, hotel Slavija bi ostao, ja mislim da on i svojom pojavom pojačava "veličinu" grada Sv. Save. Meni je uvek bilo interesantno videti kako se hram izdiže iznad Hotela Slavije kada se pogleda sa Terazija, time se isto dobija iluzija veličine.
Kako Slavija treba biti moderan Trg, tako se i zalažem da na Terazijama budu obnovljene one zgrade koje su bile do Hotela Moskve, to bi bila zaista odlična paralela, sa jedne strane ulice jednog našeg kralja se vidi stara a sa druge strane nova era u Srbiji i njenom graditeljstvu ;)
 
poenk":1bzxzmnk je napisao(la):
.... šta mislite o činjenici da grad kontroliše izgradnju novih objekata samo do građevinske dozvole tj. da o samom izgledu i nameni odlučuje investitor?
I ovde na Beobuildu i po novinama redovno čitam da je investitor umesto hotela odlučio da zida poslovnu zgradu, pardon stambenu zgradu, koja će biti visoka pet spratova, odnosno sedam, odnosno ipak četiri i tako dalje, svaki treći dan druga priča...
Grad donosi Detaljni regulacioni plan za parcele, prema kome se rade projekti i dobijaju sve dozvole za gradnju.

U DUP-u je navedena spratnost i nemena objekata na parceli - stambeni,poslovni,komercijalni,...ili kombinacija ovih.

Radi se prvo Idejni projekat na koji Sek. za urbanizam daje saglasnost i tako utiče i na izgled objekta,tj. kako se uklapa u okolinu.

Ako investitor hoće nešto drugo da gradi, opet mora da dobije Saglasnost,tj. mora da se izvrši promena namene na parceli.
Gradski Sekretarijat za urbanizam odobrava izmene i dopune DUP-ova i tako Grad kontroliše izgradnju, a i Građevinska inspekcija.

km1ds4.jpg


Odavde se i ne vidi Slavija, samo Hram.
 
poenk":1zvlr7dn je napisao(la):
Pitanje ili...? :)
Не, не, само сам се сложио са тобом :), али ево Драган је лепо објаснио процедуру. Само ми стварно није јасно за локацију "Три листа дувана" како је могуће да не знају од почетка шта ће да граде и која је исплативост пројекта.

dragan":1zvlr7dn je napisao(la):
Odavde se i ne vidi Slavija, samo Hram.
А са друге стране улице? :)
 
Vrh