Šta je novo?

Славија - Краља Милана - Теразије

Ma da, tu je bila neka kupolica sa statuom (ne znam tacno ko sta, kako, kada)... Uglavnom posle WW II je uklonjena i sada imamo glupi betonski blok da golubovi seru po njemu.... Djole je kada je najavljivao rekonstrukciju pomenuo vracanje prvobitnog izgleda krovu. evo fotke (thx to Rascian sa SSC-a)

21.jpg
 
Sima Igumanov sa siročićima.... valjda?
 
Park na Terazijama
S. J., 25.03.2008
projekat-Terazije4.jpg

Rešenje platoa će biti korigovano

TERAZIJSKA terasa konačno će biti uređena. U Skupštini grada odlučili su da se na padini između platoa i Zelenog venca izgradi park. Osnova za ovaj projekat biće arhitektonsko rešenje Dejana Milanovića i Gvozdane Šišović kojim su podelili prvo mesto na prošlogodišnjem konkursu. Ovi arhitekti u narednih mesec i po dana izradiće idejno rešenje, koje će potom biti predočeno javnosti.

Gradski arhitekta Đorđe Bobić kaže da će po saslušanju sugestija "Gradsko zelenilo" uraditi idejni i glavni projekta, a zatim prionuti na radove. Uređenje bi prema tome moglo da počne na jesen ili proleće naredne godine.
- Rešenje arhitekata Milanovića i Šišović predviđalo je staklene kule sa kafeima, galerije, salone, prodavnice, ali gradiće se isključivo park bez komercijalnog prostora - navodi Bobić. - Terazijska terasa je dragocen deo Beograda, sa otvorenim vizurama ka Savi i ne bi valjalo da se one ugroze. Bilo kakve građevine bi narušile kvalitet ovog vidikovca, a ne vidim nikakav razlog da se baš tu gradi komercijalni prostor.
Bobić naglašava da će se težiti da u parku bude što manje stepeništa i betonskih staza, a više zelenih površina. Najverovatnije će biti mesta i za jednu fontanu.

Arhitekta Dejan Milanović kaže da će park biti ekskluzivan i upečatljiv, ali o konkretnijim rešenjima moći će više reći kada se primakne kraju izrada idejnog rešenja.
- Park će ličiti na prvobitno konkursno rešenje po pitanju korišćenja nagiba, jer padinu uopšte nije jednostavno savladati - objašnjava Milanović. - Ljudi su gledajući maketu mislili da će cela terazijska terasa biti u stepenicama, ali to smo tako izveli samo da bi se videli različiti nivoi terena. Drveće bi to zaklonilo. U svakom slučaju po budućem parku Beograd će biti prepoznatljiv.

KONKURSI
ZA uređenje terazijske terase do sada je organizovano devet konkurasa. Nijedno pobedničko rešenje nikada nije realizovano! Jedino je projekat sa konkursa iz 1991. godine delimično primenjen, jer je predvideo "pametnu" zgradu, koja je počela da niče pre nekoliko godina. Osnovu svih ovih nadmetanja predstavljao je projekat arhitekte Nikole Dobrovića iz 1929. godine, koji je zamislio da Terazijska terasa postane plato i da se poveže sa karađorđevom ulicom.

KAFEI
U svetu je inače praksa da se u parku nalazi i kafe gde će ljudi tokom dana moći da predahnu, popiju sok ili pojedu kolač. Takav trend ispratili su i Madrid, Rim, Pariz. I u Tašmajdanskom parku godinama već radi restoran "Šansa".
извор Новости
линк http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=14&status=jedna&vest=118535&datum=2008-03-25
 
Evo ovom prilikom molim gradskog arhitektu da sto pre pristane da se sazida i druga zgrada na terazijskoj terasi, jer su one zadnje fasade zgrada toliko ruzne da nijedan park tu ne moze da pomogne... narocito onaj R2D2 od grozote u Prizrenskoj , koji gleda i na ovaj buduci park! MOLIM VAS! :)
 
dziggy":3lohsvor je napisao(la):
Evo ovom prilikom molim gradskog arhitektu da sto pre pristane da se sazida
i druga zgrada na terazijskoj terasi, .... MOLIM VAS!
A, ti znaš da On nepristaje na tu gradnju?! ... Svašta se ovde piše - nekažnjeno od modova.

tertervk2.jpg
 
I ja se slazem da projekat ima puno vise smisla sa istom takvom zgradom preko puta.No,ko mene pita... :D
 
Za zgradu u Prizrenskoj je prvenstveno odgovoran gospodin Salata, ako nema para da je izgradi neka ustupi plac nekom drugom... Dosta se pricalo o oduzimanju zemlje, ali ta regulativa je meni do dan danaas ostala maglovita.

btw - sto manje stepenista i staza znaci sto manje prostora za kretanje ljudi, sto manje prostora za kretanje ljudi znaci logicno sto manje ljudi, djole porucuje: "Ljudi, g***a jedna, mr'sh iz moga parka" :p

Shali se malo chika Homer, arhitekte prvonagradjenog rada deluju kao neka moderna ekipa, nadam se da ce dovesti gradskog arhitektu (tada vec bivseg, maybe) pred svrsen cin - take it or leave it. Ne mora da ima galerije, kafice i sl. ali ne mora bas da bude i babski park sa dve staze, tri klupe, sest kandelabera, jednom prskalicom (ili kako Djole kaze fontanom) :D Hocemo fancy park sa perverznim stazama, ogromnom fontanom, dosta svetlosti, modernijom pejzaznom arhitekturom i egzoticnijom florom :)
 
Homer Jay":1mkwzyui je napisao(la):
Za zgradu u Prizrenskoj ... Dosta se pricalo o oduzimanju zemlje, ali ta regulativa ..
Baš je Đ.Bobić spominjao takvu mogućnost : oduzimanje parcele.
U ugovoru sa Direkcijom se precizira ( po zakonu) da u roku od nap.1god. moraju
da počnu radovi, a u roku od max.3god. da se završe kompletno do Upotrebne dozvole.

E,sad .. oni su tamo doterali neke kontejnere, nešto kao i ograđivali, tj. navodno
i počeli radove sa verovatno nekom i dozvolom za počinjanje, ali dalje ništa od gradnje.
Trebalo bi znati te rokove ( mogu da potražim na netu), pa im eventualno oduzeti lokaciu.
Sad kad se bliži kraju izgradnja B2 i uređenje parka, lako bi se našao drugi investitor.
 
Nisam stigao da uslikam, al jedno jako simpaticno obavestenje... Na slaviji ispred narodne banke se sredjuje plato, i ona plava montazna zgrada koja je stajala na uglu sa Nemanjinom je srusena i rastopio sam se kad sam to video... Videcu ovih dana da uslikam ili ako neko prolazi tuda nek baci fotku ;)
 
^^Braaateeeee!!!! Ulepsao si mi ceo mesec April tom informacijom!! Ajde please, ko prvi stigne, neka slika! Jei!! :D

Inace, pitanje je da li se to radi po nekom planu (od onim mnogobrojnih) koji se upravo realizuje ili se sredjuje lokacija, tj. cisti za neku eventualnu buducu gradnju.
 
slavija2so5.jpg


Još da 'majstor' nije slikao pešake, već lokaciju da vidimo šta je još ostalo za rušenje ... :)
 
slikeeeeeeee nam daj!!!!! nisam u bg-u ali moram da vidim sve sve sve sta se radi i desava!
:)
hvala
 
Sooperishka, dziggy:)

Inace, projekat za TT ce biti gotov 1. maja i radi ga re:act (oni ljudi sto su projektovali trg sa stepenistem i amfiteatrima) :)
 
dziggy":3bnzw3w3 je napisao(la):
...ona plava montazna zgrada koja je stajala na uglu sa Nemanjinom je srusena...
Pre će biti da je demontirana nego 'srušena', jer to je bio objekat za ofis gradilišta.
 
da, i meni je malo cudno da se "ofis za gradiliste" rusi pre svega drugog sto treba da se srusi ali ipak sve je moguce! :)
jupi!
 
Meni se cini da je i onaj drugi objekat (bele boje, na suprotnom oglu od ovog ociscenog) takodje montazni. Ne znam da li je i on imao nesto sa izgradnjom NBS, ali bilo bi fino da sada sve dignu kad su vec krenuli i da tu stave travnjak i neko fontance :)
 
kako mi je cudno bez onih plavih kontejnera.....znam taj cosak samo sa njima, nekako mi sada cudno bez njih.....sad je stvarno red da se rese i onih starih kucica, ako to ne moze odmah, onda makar da sklone odatle onu cevabdzinicu i one preprodavce....mislim red bi bio :)
 
hoce tu biti park ..bar privremeno? da li neko zna sta ce se graditi?
 
evo, ivana, link ka pobednickom radu na konkursu po kejem se radi DUP za Slaviju: http://www.beobuild.net/news.php/92.html

Prema njemu je deo ispred NBS-a zamisljen kao najjavniji deo Trga (ostale parcele ce biti mahom zauzete poslovnim i komercijalnim objektima). Ovde pak, imaju taj kao vidikovac ili sta vec, a ispod njega ulaz u podzemni deo gde bi bili komercijalni sadrzaji i odakle bi se islo do metro stanice, garaza itd.

Medjutim, koliko je meni poznato, taj DUP jos nije gotov niti usvojen u Skupstini grada. Verovatno ce sacekati sledeci saziv, koji ce mozda cak naumiti i nesto potpuno drugacije.

Opet, to ne znaci da se verovatno ta lokacija privremeno nece dovesti u neki red, mozda bas kao i Miticeva rupa - dve behatonske stazice, tri klupice, cetiri drveta i tako.....
 
Ja živim na Slaviji i prosto mi je neverovatno da nema tog plavog kontejnera. Jednostavno sam zaboravila kako je izgledalo ranije :D.
 
^^ Pa naaravano :) zato nisam nista ni slikao

Sta si mislio da ce u srbiji nesto tako brzo da se desi :)eeeeee! xexe
 
Vrh