Šta je novo?

Славија - Краља Милана - Теразије

Zna li neko , a' proppos Slavije, dokle cemo da gledamo arhitektonske vezbe, a kada ce se raspisati konkurs za dodelu lokacija za gradnju? Ili ce i nasa generacija Slaviju pamtiti po tome sto se kroz nju prolazi da bi se islo negde drugde?
 
:) :) :) Toliko price oko Slavije, uzeg centra grada itd, povodom njenog izgleda. Neko rece da je Beogradski centar haotican i da je u tome njegova draz.. Slazem se, silom neprilika je tako ispalo. Ali najjjjvaznije za njegov pristojan izgled je da se zgrade okrece, ulice poplocaju, oteraju prodavci kartonjeri i kojekakve hamburgedznice i cevabzinice, sruse nadogradnje, i opet ponavljam da se zgrade moraju okreciti, parkovi srediti i na kraju narod zveknuti po dzepu za bacanje odpadaka po ulici i pljuvanje po trotoaru.
Trenutno u BG-u u samim centrima imamo vukoje*******ine i kvartove koji izgledaju kao da je juce WW2 zavrsen, a i nadogradnje u samom gradskom jezgru i sire je izgleda samo nas fenomen. Evo par fotki nasih soc-realistickih zgrada i Zagrebackih. Obratite paznju na krovove zgrada.....

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=488438&page=15 , fotke Novi Zagreb
http://www.beobuild.net/discussion/viewtopic.php?id=111&p=2 , poslednje 2 fotke Novi Beograd
:lol: :o ;)
 
^^
OK, kuce na krovu su tema za "Ko ima ovo dozvoli?", ali moras da razumes ljuide koji su juce sisli s planine, pa ne mozes ih naterati da zive na nekom prvom, drugom spatu... Navikli, bre, ljudi da zive u kucerku na vr' brda, iliti u ovom slucaju, na vrh zgrade :) Shalu na stranu, ali zanimljivo je i da se kod "komsija" socijalno raslojavanje usred tranzicije manifestuje kroz razlicitu boju, kvalitet i izgled stolarije :)

Problem kod starog grada nije sto je to nekoliko nadgradnji, nego nekoliko desitina nadgradnji, nekliko desetina ulica, parkova.... pa moze se reci cak i na hiljade fasada.... Da se sve to dovede u red bice potrebne godine... Ali, medicinski receno, moramo prvo da prekinemo sirenje bolesti, a zatim da lecimo zarazene celije :)
 
Da ne otvaram novi thread, evo zanimljivog i detaljnog teksta o palati Albanija...

http://www.novosti.rs.sr/lat/opcija/btg_novosti/0/1944/Lepotica/na/celu/ulice

dosta zanimljivih stvari ali me je posebno intrigiralo to da je originalna kamena oplata zgrade bila od mermera "cipollino", sto je vrsta zelenog mermera prosaranog belim venama i mestimicno od serpentina, a to je takodje zeleni kamen, masnog sjaja..
Znaci originalna palata je bila zelene boje? :/
Pitam se da li je to uzeto u obzir prilikom projekta za rekonstrukciju fasade..

Jos vise me je intrigirala cinjenica da je originalni projektant zgrade Branko Bon, uradio projekat da se Albaniji dodaju joj 4 sprata kako bi zgrada bila skladnija..
Realizacija je bila planirana tokom 90-tih godina .... nazalost, nista od toga zbog poznatih desavanja..

Ipak mislim da ne bi trebalo odustati od nadogradnje Albanije, narocito posle nepotrebne i katastrofalno osmisljenje nadogradnje Centrotextila...
Zna li neko ko je vlasnik Albanije danas?
 
Danas malo prosetah standardnom marsutom Slavija Terazije i vidim da je prodavnica Cicibana, ako se ne varam, na uglu ulica Kralja Milana i kolege mu po funkciji Milutina, iseljena. Takodje, uocim malo iskucano obavestenje na vratima radnje, koje glasi, parafraziram: Zbog izgradnje novog objekta na ovoj lokaciji radnja nece raditi duzi vremenski period. U medjuvremenu posetite nase prodavnice na sledecim lokacijama.... Primetio sam da se u tom bloku iselila i apoteka, i cini mi se, jos jedna prodavnica.

Dakle ocekujmo da do kraja godine pocne izgradnja zgrade na toj lokaciji. Pa sam cak i za ovu priliku nasao vrlo malu slicicu iz casopisa ambijenti:
Prvonagradjeni-rad2.jpg
 
Na ovim linkovima samo stoji da su :
EKI PROPERTIES, Beograd i DAB raspisali konkurs
za 'Idejno rešenje' na toj lokaciji.

Ko i šta će graditi još se ne zna tačno.... za sada.
 
Jutros prelazim Slaviju u vreme špica i pade mi na pamet da moram da postavim pitanje ovde: da li je ijednim planom predviđena izgradnja podzemnih pešačkih prolaza na Slaviji? Onako, recimo da idu do centra kruga pa da se zrakasto šire ( kao u Nušićevoj ) Mislim da bi to u dosta povećalo prohodnost samog kružnog toka.
 
To je za sada na zalost jedini rendering (i to iz novina tako da i kvalitet nije bas bajan), tako da, ocekujemo da ce se uskoro pojaviti i nesto bolje i detaljnije.
 
Pa, dobro, vidi se malcice i onom mom postu gore, s malo boje bolje izgleda :) No, ne mora da znaci da je to konacno resenje, u pitanju je ipak samo pobednicki rad s konkursa.
 
Ja sam jako zahvalan Bogu sto nam je podario neki projekat bez kruznih kupola, kubeta i ostalih osmatracnica na vrhu.

To ima cak i delta city.

Ova zgrada je dobra fizicka ideja, a nadam se da ce odraditi stakla i boje kako valja :) onda ce biti bas super.
 
neka formom i fasadom bude slicna veranovoj ziri i extra...
 
Нису баш Теразије али је иза ћошка :D
Studenti arhitekture istraživali javni prostor Starog grada
Neobično reklamiranje u Sremskoj
Autor: Svetlana Palić | 08.01.2008 - 06:01
sremska_v.jpg

Plato u Sremskoj, čuven po nekadašnjem otvorenom tržnom centru, zvrji prazan i ružan, a mogao bi, sa malo para i puno mašte da postane jedan od najinteresantnijih javnih prostora u gradu. Prema ideji četvoro studenata Arhitektonskog fakulteta, plato u Sremskoj predstavlja sjajan javni prostor za reklamiranje sezonskih događaja.

Sanja Veljković, Uroš Mićić, Slavko Milanović i Igor Stegić napravili su četiri verzije reklamiranja u Sremskoj: za "Bir fest" i premijeru u Narodnom pozorištu, za Kalemegdan i Zoološki vrt.
- Plato u Sremskoj, kao i Trg Nikole Pašića na koji smo primenili isti koncept sadrže potrebnu protočnost i koncentraciju ljudi za realizaciju ove ideje. Prostor je veoma atraktivan, ima karakteristike malog trga i dovoljan broj pešačkih staza. Oba prostora mogu da posluže da bi se neki događaji „reklamirali“ u njima, odnosno da budu interaktivni servis informisanja za određena sezonska dešavanja u opštini Stari grad - objašnjavaju autori.

Ovi prostori se stoga menjaju u zavisnosti od godišnjeg doba, datuma održavanja pojedinih manifesta, njihovog trajanja, kao i sezona pozorišta i postavki muzeja.
- Razrada koncepta je podrazumevala određene prototipove za različite vrste prostora i događaja, stoga ima po četiri varijante za svaki od ova dva prostora - kažu studenti.

U vreme reklamiranja "Bir festa", bio bi postavljen mobilijar koji odgovara ovom događaju. Klupe u obliku flaša piva, stolovi koji liče na ogromne krigle piva. Za reklamiranje Narodnog pozorišta, jednim i drugim trgom prostro bi se crveni tepih, a klupe bi podsećale na sedišta u pozorištu.

"Umetničke intervencije" u javnom prostoru
"Blic" je u petak i subotu predstavio ideje studenata arhitekture i za park na Kosančićevom vencu, kalemgdan, Skadarliju... Da li ovi projekti mogu da se izvedu u realnosti i koliko bi koštali?
- Insistirali smo na tome da oni budu izvodivi. Studenti su imali zadatak, pored ostalog, da ponude tri varijante, od maksimalne do minimalne, intervencija u istom prostoru. A što se troškova tiče, ovi projekti idu od veoma skupih, kao što je izmeštanje pruge sa Dorćola i sadnja polja makova, do sasvim malih izdataka. U oba slučaja, korist koja proizilazi iz umetničkih intervencija u javnom prostoru višestruko je veća od uloženog novca - kaže docent Zoran Đukanović.
izvor Blic
link http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=25954
 
Prebaceno sa teme o Verano 23 Bloku

oni su kupili RK Beograd, a ne zaboravimo da se jedna nalazi na Terazijama. Nadam se da cemo , ako to renoviraju, imati bar jednu lepu zgradu (nenaruzenu "modernom" rekonstrukcijom) na tom trgu..
 
^^ naravno od posleratnih zdanija ...sve to moze da se sredi da bude suzdrzano i neutralno kako bi do izrazaja dosle stare zgrade... centrotekstil je bio bolji kad je izgledao onako jednostavno nego sada ovako kichasto . Sada odvraca paznju od recimo palate Albanija koja je stara i lepsa sto puta ...

Tako mi deluje da ako stave prozore kao sto je homerjay prokomentarisao (znam ga , ima taj momak dobar ukus) onda ce se nastaviti naruzavanje tog trgA, koji bi mogao jako lepo da ispadne... nadam se da ce se neko setiti da se i lepo gradi narocito po centru a ne onakve gluposti kao centrotekstil sa onim polukruznim aluminijumom... zlo
 
Slazem se u glavnom sa svime osim da su Terazije trg. ;)
Ima vrlo kvalitetnih i posleratnih zdanja na Terazijama kao ona zgrada gde je Mek npr.
 
Vrh