Šta je novo?

Славија - Краља Милана - Теразије

Jedan pogled na Slaviju, centralni trg u Beogradu ...ili će to tek biti.

N34180_vekYYmXm4V0V55InRmvHenxTGURU8NXbylR.jpg
 
Pomenuo sam 6 zgrada (kuća) na Slaviji koje treba sačuvati. Nisam znao da su dve od njih srušene prilikom bombardovanja 1941 (ili 1944?) i da su samo delimično obnovljene. Sada je jedna jednospratnica a druga dvospratnica dok su pre rata obe imale 5 do 6 spratova. Ovo je za mene potpuno nova i interesantna informacija o Slaviji. Te zgrade treba obnoviti i vratiti im predratni izgled. Taj niz od 6 zgrada davaće Slaviji specifičan šarm. Sve ostale zgrade na Slaviji će biti nove i supermoderne i taj trg će biti ukras Beograda a zahvaljujući tim starim zgradama biće ipak prepoznatljiv. Zahvalan sam g. Rascianu na slikama i informaciji.
 
Nije mi se nimalo dopalo ono što sam u Vladinom postu pročitao a to je da je kompanija "Grading Invest" dobila posao da gradi hotelsko trzni centar Ivanijum u Balkanskoj ulici. Da li to znači da slede rušenja starih kuća u toj ulici koja je za mene najlepša (na neki način ona je tipična beogradska, više od drugih, kako ono kazu "odslikava pravi duh Beograda") posle Knez Mihajlove. Gde će biti taj novi hotelsko-trzni centar?. Ako nađu negde prostor od Gepratove do Nemanjine onda je u redu. Onaj niz starih kućica od Kraljice Natalije do Gepratove za mene vredi kao pola Novog Beograda.
 
Laknulo mi je, video sam na slici da je taj Ivanijum u gornjem delu Balkanske, iznad hotela Prag. To je u redu. Vidim da g Homer Jay, kao skoro svi učesnici foruma, omalovazava posleratnu izgradnju i obnovu zemlje pa pod znake navoda stavlja "svekolikog progresa ka sretnijem društvu". Da, to je bilo tačno tako samo bez znala navoda. Oko 70% onoga što danas čini Beograd izgrađeno je u prvih 30 godina posle rata.
Ja nebih bio advokat tog perioda da ga učesnici foruma povremeno ne izvrgavaju ruglu. Malo me čudi da sam toliko usamljen u tome.
 
Pa mozda zato shto nema ni jednog estetski lepog objekta..bar vecini nas mladjih tako izgleda.Kvantitet nije isto shto i kvalitet.Ja ne znam ni za jednu zgradu real-socijalistichkog preioda koja se moze okarakterisati kao izrazito lepa.Najlepshe shto BG ima gradjeno je izmedju dva rata.
 
^^^ Genex je super zgrada, prva slika u mnogim enciklopedijama kad spomenes socrealizam (u pozitivnom smislu). I meni je bas gotivna. Steva centar :) , takodje, soliteri na Banjici su isto odlicni (zbog nacina na koji simbolisu logor, jeli...), ne znam.. ima dosta zgrada iz tog perioda koje su meni stvarno super.
 
jovanovm":17jlwkws je napisao(la):
^^^ Genex je super zgrada, prva slika u mnogim enciklopedijama kad spomenes socrealizam (u pozitivnom smislu). I meni je bas gotivna.
Wow, nisam znao :D

, takodje, soliteri na Banjici su isto odlicni (zbog nacina na koji simbolisu logor, jeli...), ne znam.. ima dosta zgrada iz tog perioda koje su meni stvarno super.
Slažem se, mnoge zgrade izledaju loše pošto nisu održavane, da su održavane bilo bi super. Da ne zaboravimo pored toga i Palatu Federacije, Beogradjanka, UŠĆE je i tada bilo jako lepo, Aerodrom Beograd (u vreme kada je ono sagradjeno to je bio hipermoderan dizajn)....
 
И опет ћемо кренути са истом расправом.
Од свега што сте навели само је Београђанка у центру, а људе највише нервира послератна градња у центру а не Н. Београд, Бањица, Медак...
 
Genex lep? No dobro, ukusi su razliciti... :D
Mozda ako bi se sredio.
 
Posle rata u samom centru nije mnogo građeno jer je on bio izgrađen ranije. Uglavnom su obnovljene vredne zgrade koje su bile oštećene. Sasvim je solidna zgrada na početku Knez Mihajlove, preko puta Ruskog Cara do bioskopa Jadran, zatim zgrada Politike (dok joj nisu dogradili one spoljnje liftove), Dom omladine, Filozofski fakultet (mislim na onu zgradu kod spomenika Njegošu), velika zgrada poštanske štedionice u 27 marta i druge (nemoguće je sada sve nabrajati). Zalosno je kako sadašnje mlađe generacije (ne svi) sa omalovazavanjem govore o posleratnom periodu o kome ne znaju ništa. Ne znam šta su im pričali roditelji? Inače, u tom njihovom stavu ima dosta snobizma i pomodarstva. Nisam siguran da baš misle tako kako pišu. Poslovica: "Ne pljuj u bunar iz kog si pio vodu".
 
Дедиње, исту расправу смо водили на првим странама ове теме и ја сам помислио да смо се на крају разумели, да не помињем тему о Н. Добровићу. Ово није питање идеологије него естетике или макар питање укуса, своје мишљење сам поткрепио и сликама http://www.beobuild.net/discussion/viewtopic.php?pid=2253#p2253 , на жалост imagehost.ro више не постоји, а због проблема са простором на сајту нећу поново постављати исте фотографије.

Запитао сам се зашто се људи махом одушевљавају сликама Београда између два рата. Мој закључак је да на тим фотографијама све делује складно, изгледа као да постоји некакав ред и смисао.
Политика, Дом омладине, Поштанска штедионица у Васиној, половина зграда на Тргу и Теразијама, Беобанка на Зеленом венцу, Генералштав, Катанићева, зграда код Битефа... су по мени на силу постављене где им место није тако да могу бити и највећа достигнућа архитектуре утисак који остављају на мене једноставно не може бити позитиван.

Због чега се не диже толика прашина око капија БГ (и источне и западне), Сава центра, Бањице, ВМА, ЦК (Ушће)... Па замислите овакав Хајат на Чубури!

Иначе један део фамилије ми је партизански а други је анти комунистички настројен, ако бих ниподаштавао било једне, било друге без аргумената пљувао бих по самом себи. Маните се карактеризација учесника дискусије, дајте своје мишљење, своје аргументе па ако се сложимо одлично, ако не макар ћемо знати да и један и други имамо најбоље намере.
 
Nisam davao nikakvu karakterizaciju učesnika već sam samo reagovao na neke ostrašćene izlive mrznje i nipodaštavanja prema onome što je izgrađeno u periodu 1945-1975 ( i kasnije). U svakom svom postu sam davao neko svoje mišljenje i argumentovao sam ga. Često sam ispravljao greške koje sam nalazio u drugim postovima kao na pr. onaj da je izgradnja pruge BB počela 1966. I u mojim postovima je bilo grašaka koji su drugi ispravljali. Ljudi se oduševljavaju slikama grada? Pa zar ne znaš da to ne zavisi od grada već od fotografa. Dobar fotograf bi znao iz kojih uglova da slika Kaluđericu tako da izgleda kao iz bajke. Inače, tačno je da je Beograd neposredno pred WWII bio lep grad. Bilo je manje stanovnika, bio je čistiji, nije bilo izbeglica, teške industrije itd. Kad sam se ukjljučio na ovaj forum dobro sam znao da na njemu nema ideologije i politike i bio sam zaprepašten kad sam u jednom postu pročitao o Titu podrugljivu rečenicu kako je bio austrougarski kaplar. Pošto dobro znam koliko se Tito kao predsednik zalagao za izgradnju Beograda odlučio sam da reagujem i tako je počela ta ideološko politička priča čiji je rezultat da sam samo navukao na sebe odbojnost i netrpeljivost ostalih učesnika foruma koji su svi mnogo mlađi i o Titu znaju vrlo malo ili ništa. Dakle da zaključimo: ja nisam započeo nikakvu političku raspravu već sam samo reagovao na neke neargumentovane, plitke i iracionalne optuzbe nekih učesnika foruma na razvoj Beograda posle WWII.
 
Slazem se sa Vladom. Mislim da ovde na forumu niko ne omalovazava gradnju posle WWII, ali je cinjenica da je Beograd u periodu posle rata "poruzneo". Mislim da za te stvari ne treba poznavati istoriju, vec jednostavno imati oci! Svi znamo da je grad bio unisten, da su morali da se obezbede stanovi za stotine hiljada ljudi koji nisu imali sta da jedu i krov nad glavom, ali istovremeno, ne mora da znaci da je ta neka nova arhitektura bila i estetki kvalitetna.
Da su sve te takozvane komunisticke zgrade danas u dobrom stanju, znaci, okrecene, nenadogradjene u medjuvremenu, a ulice u kojima se nalaze lepo poplocane granitnim plocama, njihova ne lepota bi mozda mnogo manje upadala u oci!
Neka od tih zdanja su, kao sto je Vlada i napomenuo, izgradjena na pogresnim mestima! Recimo, zgrada koja se nalazila na mestu danasnje Politike je bila fenomenalna, zasto ona nije obnovljena? Protiv zgrade Politike nemam nista protiv, ali te nabrojane visoke zgrade u centru su lepo mogle da se klasterisu na Novom Beogradu i efekat bi bio mnogo bolji! Stari grad, istoriji, a novi napretku!
Cinjenica je da se pri gradnji odredjenih zdanja nije razmisljalo o estetici ili uklopljavanju sa okolinom (ili, ako jeste, onda su napravljene kardinalne greske)!!

I bitno je napomenuti da ovo ovde nije "pokret protiv komunizma i socijalizma" vec jednostavno rasprava o gradu, njegovim zgradama, estetici...

Pomenuta zgrada filozofskog fakulteta se meni jako svidja zato sto se na neki nacin uskladila sa okolinom. Pa i ona zgrada na Trgu, i Beogradjanka koja je stvarno napravljena na odlicnoj lokaciji! Ali promasaja ima mnogo vise nego pogodaka.

Tako je sa svakom epohom, i verovatno ce za 20 godina nekim drugim generacijama Airport City i Galerija na Trgu izgledati katastrofa pa ce i oni na forumima raspravljati kako smo "mi" unistili Beograd i izgradili svakakva rugla!

Tako da, ne treba ovde padati u vatru, ako se nekom i omakne neki komentar to nije sa uvredljivom namerom vec svako pokusava da podkrepi neku ideju i misljenje.

I jos jednom, stambena gradnja u centru posle WWII definitivno estetski ne zadovoljava uslove centra i kao takva je dugorocno pokvarila izgled istom (najocigledniji primeri, stambena zgrada u Kralja Petra, preko puta skole i crkve, ili recimo zgrada u Kradjordjevoj, odmah pored mosta, gledano iz pravca NBG). Pa niko me nece ubediti da su te zgrade lepe, pa makar ih izgradio Tito, Cercil, Ruzvelt ili Staljin!
 
Дедиње, ја у Вашем писању, ма колико се понекад са њим не слагао, препознајем љубав према овом граду што изузетно поштујем.
Ипак, морам да реагујем на следеће без жеље за неком даљом расправом овим поводом. Када рекосте
dedinje":3ujhkk2t je napisao(la):
Nisam davao nikakvu karakterizaciju učesnika već sam samo reagovao na neke ostrašćene izlive mrznje i nipodaštavanja prema onome što je izgrađeno u periodu 1945-1975 ( i kasnije).
мислио сам на
dedinje":3ujhkk2t je napisao(la):
Zalosno je kako sadašnje mlađe generacije (ne svi) sa omalovazavanjem govore o posleratnom periodu o kome ne znaju ništa. Ne znam šta su im pričali roditelji? Inače, u tom njihovom stavu ima dosta snobizma i pomodarstva. Nisam siguran da baš misle tako kako pišu. Poslovica: "Ne pljuj u bunar iz kog si pio vodu".
А ако себи могу да дозволим метафору, нико овде не пљује у бунар из ког је пио воду пошто воде у њему за нас није ни било, пресушио је и урушио се тако да ми сада покушавамо да нађемо нови извор, а детаљи приче о старом бунару нас можда и не занимају много пошто знамо какав је крај.

Такође написасте
dedinje":3ujhkk2t je napisao(la):
Ljudi se oduševljavaju slikama grada? Pa zar ne znaš da to ne zavisi od grada već od fotografa. Dobar fotograf bi znao iz kojih uglova da slika Kaluđericu tako da izgleda kao iz bajke.
Овај аргумент сте већ једном користили када сам поставио фотографију хотела Славија и Храма, али морам да Вас замолим да поново пажљивије прочитате шта сам написао
Влада":3ujhkk2t je napisao(la):
Запитао сам се зашто се људи махом одушевљавају сликама Београда између два рата. Мој закључак је да на тим фотографијама све делује складно, изгледа као да постоји некакав ред и смисао.
Дакле рекох да им на њима град делује складно, и мислим да људи данас највише желе некакав ред и логику. А баш логику је данас често немогуће наћи када пролазите градом, макар је код мене такав случај.

Иначе нисам написао да не дајете аргументе за своје тврдње, већ сам се указао на моје схватање како полемика треба да изгледа.
 
Ja se izvinjavam zbog nestrucnosti sa kojom se ukljucujem u polemiku, ali kao mlad covek koji je dosta svetskih gradova posetio, i ziveo u par njih, mogu samo da dam jedan komentar, koji se odnosi na mnogo raznih diskusija koje se nalaze na ovom sajtu:

Lepota grada Beograda je upravo u haosu, i skladu koji ORGANSKI proizilazi iz doticnog. Ima mnogo skladnijih, starijih, interesantnijih gradova od naseg po svim ciniteljima osim istorijskim - Beograd je zivi spomenik burnoj istoriji regiona, i Srbije. Mislim da upravo u toj dvojnosti, tom sukobu nastojanja njegovih stanovnika da ga dovedu u red, i ideoloskih sila imperijalizma, nacionalizma, i komunizma koje su se trudile da ga rasture, da u "tom grmu lezi zec", tj. da je to ono sto cini ovaj grad posebnim. Pogledajte samo Kalemegdan kao primer, a da ne spominjem manje-vise istoriju svake ulice u uzem centru grada.

E sad, da se malo nadovezem i off-ujem - ja bih strasno voleo kad bi bilo malo vise investicija u info-table, u restauracije starih objekata (tipa 15-18. vek), u iskopine antickog Beograda (koji je bio mali, ali ipak tu), da bi taj kontrast JOS VISE dosao do izrazaja.

I bez ideologije, molim vas! :D
 
jovanovm":3fhftm0r je napisao(la):
Ja se izvinjavam zbog nestrucnosti sa kojom se ukljucujem u polemiku, ali kao mlad covek koji je dosta svetskih gradova posetio, i ziveo u par njih, mogu samo da dam jedan komentar, koji se odnosi na mnogo raznih diskusija koje se nalaze na ovom sajtu:

Lepota grada Beograda je upravo u haosu, i skladu koji ORGANSKI proizilazi iz doticnog. Ima mnogo skladnijih, starijih, interesantnijih gradova od naseg po svim ciniteljima osim istorijskim - Beograd je zivi spomenik burnoj istoriji regiona, i Srbije. Mislim da upravo u toj dvojnosti, tom sukobu nastojanja njegovih stanovnika da ga dovedu u red, i ideoloskih sila imperijalizma, nacionalizma, i komunizma koje su se trudile da ga rasture, da u "tom grmu lezi zec", tj. da je to ono sto cini ovaj grad posebnim. Pogledajte samo Kalemegdan kao primer, a da ne spominjem manje-vise istoriju svake ulice u uzem centru grada.

E sad, da se malo nadovezem i off-ujem - ja bih strasno voleo kad bi bilo malo vise investicija u info-table, u restauracije starih objekata (tipa 15-18. vek), u iskopine antickog Beograda (koji je bio mali, ali ipak tu), da bi taj kontrast JOS VISE dosao do izrazaja.

I bez ideologije, molim vas! :D
Slazem se!! Zagreb je Bec u malom na Balkanu, Novi Sad, Subotica, Ljubljana, sve su to lepi mali sredjeni (srednjevropski) gradovi (gradici) koji su neverovatno slatki sredjeni sa puno zelenila (ovo ne znaci da Beogradu ne treba vise zelenila, naprotiv) koji su savrseni da odes u njih na caj, kafu za vikend, ali posle dva dana se maksimalno smoris!!
Beograd je Njujork na Balkanu, i to zaista mislim, jer sam pre dve nedelje bio u Njujorku i osetio sam se kao kod kuce!! Haos na ulici, ljudi prelaze na crveno, taksisti trube na sve strane, stara zgrada od 10-15 spratova i odmah pored nje oblakoder od 50, da budemo iskreni, Kalemegdan od pre 5-10 godina je mnogo sredjeniji od Central parka!

Ono sto Beogradu hronicno treba je (samo) UMP, LRT, veci aerodrom (ali pravi aerodrom [kao ranije T2 ili T1], a ne skaldisna zgrada kao ovo novo sto su renovirali), obilaznica, rusenje nadgradnje u gradu i sredjivanje predgradja da izgledaju pristojno, kvalitetnije ulice (kvalitetan asfalt i odvod kise pod obavezno, i trotoari) i malo vise pesackih zona, ili makar svaka pesacka subota, i to je to! Dobro i zicara od blokova do Kosutnjaka i biciklisticke staze... :cool:
 
Ajde i ja da se ogradim od ideoloshkih insinuacija reda radi. :)
Ne znam....svako vreme nosi u gradjevinama koje se grade deo vrednosti koje drushtvo u tom vremenu zastupa.Chini mi se da je u komunizmu taj aspekt bio izrazeniji ili bar mnogo izrazeniji nego u drugim epohama kod nas,ili je bar imao primat u odnosu na estetiku i logiku gradnje.
Kao shto su mnogi vec rekli neke zgrade su gradjene na pogreshnim mestima i ishlo se stalno na"inisistiranje" razgranichavanja onog "pre" od onog "posle".To je smatrano kao neka valjda vrednost novog socijalistichkog drushtva.I kao rezultat(mislim pre svega na stari centar) smo dobili jednu neuklopljivu sharolikost.Vidim da neki ovde to smatraju za kvalitet koji Beograd"izdvaja" od sredjenih gradova Evrope.Ja se ne slazem sa tim stavom...da je to kvalitet i kvalitet na kome treba insistirati.Mnogo bi vishe voleo da je Beograd kao jedan od tih sredjenih gradova :) nego ovakav kakav je-u mnogome razbarushen i nesredjen,u mnogi delovima zapushten,pa makar i bio samo plagijat nekog velikog uzora.Inisistiranje na razlichitosti po svaku cenu samo radi neuklapanja u neki klishe gradova koji JESU lepi i sredjeni po meni nije neki kvalitet,nego stanje koje treba menjati...koliko je to moguce.
 
Bloq72":32km3qow je napisao(la):
Vidim da neki ovde to smatraju za kvalitet koji Beograd"izdvaja" od sredjenih gradova Evrope.Ja se ne slazem sa tim stavom... Inisistiranje na razlichitosti po svaku cenu samo radi neuklapanja u neki klishe gradova koji JESU lepi i sredjeni po meni nije neki kvalitet,nego stanje koje treba menjati...koliko je to moguce.
Vidiš, ja se ne slažem s tobom - nije u pitanju neuklapanje ili uklapanje u neki kliše, već način na koji Beograd izražava duh ove zemlje. Ono na šta sam hteo da aludiram sa istorijskim referencama je da je Srbija svojevrsna mešavina kultura. Slovenske, otomanske, centralnoevropske, mediteranske. To je specifičnost Balkana, i duh ovih prostora. Ono što NISAM hteo da kažem je da bi trebalo da poistovetimo neorganizovanost sa tom mešavinom kultura. Znači, nemam ništa protiv sređivanja grada, ali se snažno protivim pokušajima negiranja komunističke-bolje rečeno Titoističke prošlosti Beograda, omaložavanjem arhitekture iz tog perioda. Možda se mnogi neće složiti da su određene građevine veoma vredne u estetskom smislu, i to prihvatam. Postoji mali broj ljudi koji gotive socrealizam, i to je sasvim OK. Ono što je važno, po meni, je činjenica da sve ove zgrade nose sa sobom pored svog estetskog izgleda i neku istorijsku poruku - od otimanja zemlje privatnim posednicima, preko posleratne obnove i izgradnje 60-tih, do samita nesvrstanih i raznih spoljnopolitičkih uspeha SFRJ. Mislim da one svojim nedostatkom ornamenata i grubom jednostavnošću fasada pričaju priču o preovladavajućoj kulturi Beograda u određenom periodu, i kao takve su deo gradske istorije, koja je, kao što rekoh, već podosta izmešana i haotična sama po sebi. :)
 
jovanovm":1t51jfme je napisao(la):
Mislim da one svojim nedostatkom ornamenata i grubom jednostavnošću fasada pričaju priču o preovladavajućoj kulturi Beograda u određenom periodu, i kao takve su deo gradske istorije, koja je, kao što rekoh, već podosta izmešana i haotična sama po sebi.
Ja mislim da bih vise voleo da se umesto tih zgrada napravi nesto lepse, ili da se eventualno takve zgrade "prerade" - da im se daju lepse fasade!

Nemacka je 60tih i 70tih godina 20. veka gradjena na stravicno ruzan nacin! U bogatijim gradovima se te gradjevine ruse i grade se lepse i novije (naravno, sve to ostaje stvar ukusa).

Stvar je u tome da te zgrade nemaju arhitektonsku vrednost, a samim time ni istorijsku! One koje to imaju se cuvaju!

Zgrada generalstaba je recimo jedan od tih primera - mozda nije lepa (opet, stvar ukusa), ali je vredna i za svoje vreme sagradjena najvrednijim materijalima i najnovijim metodama i kostala je Boga oca!

Gomila kockastih zgrada koje poticu iz vremena soc-realisticke gradnje su gradjene da bi se "popunile rupe" srusenog grada i da se brzo nadomesti nedostatak stanbenih jedinica u Beogradu! Pa gde je tu onda vrednost?

A to da je Beograd spomenik njegove burne proslosti - ok, slazem se! Neka se izabere jedna ulica koja ce se zastititi kao muzej i gde ce zgrade ostati sive i grozne, a u svim ostalim delovima grada neka se lepo krene napred!
 
Nenad":3iwxzb97 je napisao(la):
Stvar je u tome da te zgrade nemaju arhitektonsku vrednost, a samim time ni istorijsku!
Istorijska i arhitektonska vrednost ne proisticu iz iste stvari - ne zelim da diskutujem o semantici, ali i okrnjeno zvono nema nikakvu estetsku vrednost, pa ga ljudi cuvaju vec 200 godina.

Nenad":3iwxzb97 je napisao(la):
A to da je Beograd spomenik njegove burne proslosti - ok, slazem se! Neka se izabere jedna ulica koja ce se zastititi kao muzej i gde ce zgrade ostati sive i grozne, a u svim ostalim delovima grada neka se lepo krene napred!
OK, ovo ti nije losa ideja, slazem se s tim - ne treba robovati proslosti, i to je sasvim u redu - ali ne treba na silu rusiti zgrade samo zato sto su "ruzne" ili zato sto se ne uklapaju negde - mislim da su mnoge tvoje ideje super, tipa restauriranja fasada, cuvanja odredjenih ulica - cak bi mogli i koji zgradu prepraviti u muzej tog perioda? Ono sto mi se ne svidja je sto ne citas moje postove kako valja... ja stojim pri tome da ruzne zgrade imaju veliku istorijsku, estetsku i kulturnu vrednost samim nedostatkom lepote. Eto, to je jedino sto sam hteo da kazem, i ne bih vise da se razjasnjavam.
 
Bloq72":3odhi9uk je napisao(la):
Inisistiranje na razlichitosti po svaku cenu samo radi neuklapanja u neki klishe gradova koji JESU lepi i sredjeni po meni nije neki kvalitet,nego stanje koje treba menjati...koliko je to moguce.
Ne, to je insistiranje na zadatom stanju, insistiranje na stanju koje proizilazi i iz lokacije Beograda (cesti ratovi, rusenja itsl.)
Novi Beograd je gradjen planski, i on treba tako da nastavi da se razvija, bez ovih "novih" crkava, polu zgrada i stracara (Mislim pre svega na male zgrade u bul. Z. Dj. od SC do Arene, koje se stvarno ne uklapaju).
A stari Beograd, ostavimo ovakav, jer u njemu ovakvom i lezi car Beograda...
 
jovanovm":k1ugylfd je napisao(la):
Nenad":k1ugylfd je napisao(la):
Stvar je u tome da te zgrade nemaju arhitektonsku vrednost, a samim time ni istorijsku!
Istorijska i arhitektonska vrednost ne proisticu iz iste stvari - ne zelim da diskutujem o semantici, ali i okrnjeno zvono nema nikakvu estetsku vrednost, pa ga ljudi cuvaju vec 200 godina.

Nenad":k1ugylfd je napisao(la):
A to da je Beograd spomenik njegove burne proslosti - ok, slazem se! Neka se izabere jedna ulica koja ce se zastititi kao muzej i gde ce zgrade ostati sive i grozne, a u svim ostalim delovima grada neka se lepo krene napred!
OK, ovo ti nije losa ideja, slazem se s tim - ne treba robovati proslosti, i to je sasvim u redu - ali ne treba na silu rusiti zgrade samo zato sto su "ruzne" ili zato sto se ne uklapaju negde - mislim da su mnoge tvoje ideje super, tipa restauriranja fasada, cuvanja odredjenih ulica - cak bi mogli i koji zgradu prepraviti u muzej tog perioda? Ono sto mi se ne svidja je sto ne citas moje postove kako valja... ja stojim pri tome da ruzne zgrade imaju veliku istorijsku, estetsku i kulturnu vrednost samim nedostatkom lepote. Eto, to je jedino sto sam hteo da kazem, i ne bih vise da se razjasnjavam.
Ne razumem sta sam to pogresno procitao. Tebi su 'ruzne zgrade' lepe (?!) i istorijski vredne (citiram: "ja stojim pri tome da ruzne zgrade imaju veliku istorijsku, estetsku i kulturnu vrednost samim nedostatkom lepote"), a meni ne!

Ja sam samo izneo svoje misljenje i na to imam svoje pravo!

A sada, kao sto sam i sam napisao ruzno je nesto sto ne moze da se definise! Ukusi su razliciti, ljudi su se razvijali i ucili u razlicitim vremenima i strukturama, tako da ja ne mogu da blatim arhitekturu soc-realizma, a to ni ne zelim, jer postoje mnogi primeri koji mi se jako svidjaju i koji kroz neke male obnove mogu da zablistaju punim sjajem!

Gore sam se i ogradio da ono sto mi se ne svidja je gomila kockastih zgrada koje su, ponavljam, sagradjene u nedostatku stanbenog prostora gde se stiglo i bez trunke razmisljanja da li bi se uklopile u ambijent ili ne!

Socijalni stanovi koji se danas grade na Bezaniji i u Kamendinu NISU vredna ahritektonska dela jer se grade sa SOCIJALNOM namenom, tj. da se lako i brzo nadomesti deficit stanova! Ako za 30 godina neko prodlozi da se te zgrade ruse, meni se srce cepati nece! Cak bih se vrlo i obradovao ako bi neko dosao sa lepsim i boljim projektom!

Drago mi je da ti se svidja ideja za muzej-ulicu - mislim da bi to bila prava atrakcija - ali!!! da se ogranici na jednu do nekoliko ulica, i to je to!

A sto se tice rusenja "ruznih" i bezvrednih zgrada, koje nisu zasticene ni zakonom ni nekom posebnom namenom (sto dovoljno govori o njima) i gradjenja "lepsih" na njihovm mestu (naravno!!! skladno sa okolinom i arhitekturom) ja prvi stavljam potpis na to! Evo odmah!
 
Nenad":37g6bws0 je napisao(la):
A sto se tice rusenja "ruznih" i bezvrednih zgrada, koje nisu zasticene ni zakonom ni nekom posebnom namenom (sto dovoljno govori o njima) i gradjenja "lepsih" na njihovm mestu (naravno!!! skladno sa okolinom i arhitekturom) ja prvi stavljam potpis na to! Evo odmah!
Slazem se.I to treba da vazi pre svega za Stari Beograd,Novi Beograd ima drugachiju namenu,zgrade su novije i tu je i dalje ipak 90% stambenih kvartova,spavaonica.Najveci deo Novog Beograda,ono shto je do sada izgradjeno,nije reprezentativni deo grada,niti treba da bude niti mu je to namena. Ne vidim zashto praviti razliku izmedju starog i novog dela grada.To shto je Novi Beograd gradjen planski upravo umanjuje potrebu za tom vrstom korekcija jer mu je unapred bila odredjena svrha.Ne zalazem se ja za potpunu pretumbaciju Beograda ali izgovor za stagnaciju starog dela grada,"ne diranje nichega"ko da je neka sveta krava pod plashtom da je trenutno stanje"dobro"i oslikava neki "duh Beograda"ne mogu da prihvatim.Duh grada chine ljudi a ne gradjevine,mnoge stvari u starom delu grada jednostavno nisu dobre,bilo uklopljene bilo sredjene.Niko nije lud da rushi simbole Beograda iz ma kog perioda bili,stvar je samo u mom protivljenju stavu da nishta ne treba dirtati u starom gradu jer je takvo kakvo je postalo neka"tradicija"...chak i ako nije dobro.Grad treba da se razvija,ide napred,to ne znachi negiranje proshlosti nego njenu reafirmaciju,isticaje kao veci kvalitet zbog istorije koju nosi ukapanjem sa novim vremenom i sadrzajima.
 
Nenade,
Kao prvo, izvini sto te ne citiram direktno. Mislim da razgovaramo o dve razlicite stvari. Ti govoris o tome da ruzne, stambeno-socijalne zgrade treba srusiti i sagraditi nove, jer su arhitektonski uzasne, i ruse sklad starog BG. Ja se slazem da su arhitektonski uzasne, i da ruse sklad starog BG, ali mislim da je upravo u tome njihova draz, jer Beograd nije skladan grad, niti, po meni, treba da bude. Ne mislim da bi trebalo sacuvati sve, ali mislim da obnova fasada nekih zgrada-pecuraka koje su nikle posle kise bombi II. svetskog rata, uz pretvaranje vecine stambenih objekata u muzeje ili kulturne institucije bi doprinela smestanju tih istorijskih zdanja u moderan okvir, uz zadrzavanje njihove istorijske vrednosti - a mene se (subjektivna) estetika uopste ne tice.... Ovo govorim kao istoricar, a dajem ti primer sledeci:
2005. kada sam studirao u Nemackoj na razmeni sa mog univerziteta u SAD, isao sam na organizovana putovanja po Drezdenu i istocnom Berlinu, da bismo upravo gledali te socijalne zgrade i stanove, i komentarisali doticne...
Za mnoge ljude u svetu (vidi: globalno selo, pojednacenje svetskog imidza sa postojanjem na trzistu, itd), je vrlo vazno da vide sta je i kako/zasto bilo u drugim delovima sveta. Mislim da ulepsavanje Beograda u tom smislu je negiranje istorije, i samo to. Ljudi i investitori ce raditi kako oni zele - ja samo dajem svoje misljenje.

E sad, da me ne biste pogresno shvatili - ne mislim ja da trebamo sve sacuvati. Samo par zgrada, to je to...
 
Vrh