Šta je novo?

Скверови и платои Београда / Skverovi i platoi Beograda

To postoji u Parizu odavno, to su pijace-trg, bio je konkurs za Bajlonijevu pijacu da se uradi tako ali nije se maklo dalje od ideje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=475892#p475892:2lhmfgc2 je napisao(la):
Zombieboy » Sre Sep 06, 2017 8:52 am[/url]":2lhmfgc2]Zadnji put sam bio na pijaci pre oko 10 godina i najvise se secam mirisa svezeg povrca, ribe i trulezi, mokrih podova, duvanskog dima, starijih gradjana sa kolicima. Nesto mi govori da premestanje svega toga pod zemlju nit je zdravo za seljake koji tu rade svaki dan, niti ugodno za kupce. To upravo bese na Bajlonijevoj pijaci.

Sta fali lepoj, modernoj, stalnoj pijaci, ako bas mora, na tom mestu? Sto uvek zapinjete za te trgove, ne razumem, bas me zanima koliko ljudi bi tu visilo na plus 40 stepeni ili tokom zime? Po mom misljenju treba prosiriti plato Mire Stupice, napraviti mesta da se sedne (ipak stariji ljudi idu tamo), a samu pijacu svesti na neku potrebnu meru, jer koliko se secam ona uopste nije bila popunjena...
Pa bolje da su ispod zemlje zaštićeni od kiše , vetra, snega , paklenog sunca itd. Dobra ventilacija i održavali bi prostor čistijim nego na ovim klasičnim pijacama.
Pijaca odvratno izgleda (apokaliptično) kada se isprazni i to je od 15 h pa do sledećeg jutra a trg bi bio svo vreme dostupan i u upotrebi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=475977#p475977:fm6jhrcl je napisao(la):
Žika » Sre Sep 06, 2017 4:14 pm[/url]":fm6jhrcl]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=475892#p475892:fm6jhrcl je napisao(la):
Zombieboy » Sre Sep 06, 2017 8:52 am[/url]":fm6jhrcl]Zadnji put sam bio na pijaci pre oko 10 godina i najvise se secam mirisa svezeg povrca, ribe i trulezi, mokrih podova, duvanskog dima, starijih gradjana sa kolicima. Nesto mi govori da premestanje svega toga pod zemlju nit je zdravo za seljake koji tu rade svaki dan, niti ugodno za kupce. To upravo bese na Bajlonijevoj pijaci.

Sta fali lepoj, modernoj, stalnoj pijaci, ako bas mora, na tom mestu? Sto uvek zapinjete za te trgove, ne razumem, bas me zanima koliko ljudi bi tu visilo na plus 40 stepeni ili tokom zime? Po mom misljenju treba prosiriti plato Mire Stupice, napraviti mesta da se sedne (ipak stariji ljudi idu tamo), a samu pijacu svesti na neku potrebnu meru, jer koliko se secam ona uopste nije bila popunjena...
Pa bolje da su ispod zemlje zaštićeni od kiše , vetra, snega , paklenog sunca itd. Dobra ventilacija i održavali bi prostor čistijim nego na ovim klasičnim pijacama.
Pijaca odvratno izgleda (apokaliptično) kada se isprazni i to je od 15 h pa do sledećeg jutra a trg bi bio svo vreme dostupan i u upotrebi.

Ups, slucajno ti dadoh + :)

U pravu si, ali jel moramo da ih zakopavamo, zar ne mozemo da ih pokrijemo... Poput Borough marketa u Londonu (takodje ogromna turisticka atrakcija)

Pogledajte prilog 1

 
Gde ode cak u London... Pa najpoznatija pijaca u Budimpesti (Nagy Vásárcsarnokok), koja je takodje turisticka atrakcija, je isto pokrivena, a u komsiluku nam je pa ko misli da je to nemoguce nek svrati da proveri.
 
Samo što treba praviti razliku između pokrivenih i ukopanih pijaca, koje je predložio Žika. Pokrivena pijaca može da bude itekako lepa i da ima ''plafon'' visine i po 6 metara, kao ove sa slike ili ta u Budimpešti. Iznad nje su dakle paneli sa prozorima. A kada bi ukopavali naše pijace tako da iznad bude trg, onda bi visina njihovih ''plafona'' verovatno bila skresana na znatno niže, na 3 metra. A iznad njih bi većinski bio neki beton ili paneli, sa manje prozora. Što znači manje ventilacije i svetla, a više smrada i klaustrofobičnosti. To bi bilo loše ne samo po ljude nego i hranu koja tamo stoji. Zato mi se takav predlog ne dopada.

Razlozi zašto naše pijace (nekima) izgledaju ružno su prosti - štednja i nemar. Štednja u smislu tezgi, čiji krovovi ne pokrivaju celokupan prostor, a često nisu ni uniformisane. Uz to su i razdrndane. I nemar u vidu slabog održavanja i slabog uređenja. Drugim rečima - sve izgleda nekako brljavo i pohabano. Siguran sam da biste imali sasvim drugačije mišljenje o pijacama kada bi bile više pokrivene, kada bi prolazi između tezi bili čisti i ko novi, i kada bi prostor u i oko pijace bili sređeni i očišćeni. I tako čak i godinama nakon rekonstrukcije. Ajd zamislite to pa recite da ne bi bilo mnogo lepše.

Na kraju krajeva... ljudi, ne možete da očekujete, posebno ne u Srbiji, da vam pijace budu prijatne za oko koliko i trg. To je mesto na koje se dolazi da se kupi i proda hrana i druge potrepštine, sa mnogo prodavaca, robe, otpada i ljudi koje treba organizovati. Očekivati da se tako nešto demontira, sklanja ili menja jer vama to smeta dok gledate BingMaps ili slike s neta iz ptičje perspektive, je isto što i očekivati da Tempo ili Metro sklanjaju iz svojih hala one palete i visoke police. To se neće desiti. Svakako, može, i treba, da se poradi na tome da pijace budu što prijatnije. Ali ne možete da očekujete od njih da se mere sa svetskim trgovima. :?

I ponavljam, ne znam za vas, ali meni je ružan prizor Kalenić pijace iz ptičje perspektive bukvalno poslednji na listi aktuelnih gorućih problema koje muče Beograd.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=475949#p475949:2eio9ypn je napisao(la):
spatiotecte » Wed Sep 06, 2017 2:39 pm[/url]":2eio9ypn]To postoji u Parizu odavno, to su pijace-trg, bio je konkurs za Bajlonijevu pijacu da se uradi tako ali nije se maklo dalje od ideje.

Da, znam da postoji, ali nikad ranije nisam prisustvovao montiranju i bas me je fasciniralo koliko to ide brzo i jednostavno. Oduvek sam mislio da je to neki Bog zna kakav posao i da bi cimanje bilo to svaki dan raditi i da bi trebao ogroman prostor za skladistenje.
 
Nismo mi jos spremni za takvu vrstu montazno demontaznih pijaca, zapravo za mnogo toga smo i dalje nesposobni.
 
Meни те монтажне тезге звуче практичније него постојеће које имамо на точковима.
 
Da se podsetimo kako bi to moglo da izgleda:

bajloni-pijaca.jpg


Za razliku od ovog sto imamo danas:

zelena-pijaca-skadarlija-1_830_360px.jpg
 
Užžžžžžžžžžžžžžaas.

Demontazne teško jer naši drže robu po tezgama.

Bolje ukopane i dobro provetrene nego ovako uništen prostor.
 
Na tom mestu je bio zabavni park (cirkus) zabeleženo na filmu o starom Bgdu :D

Za početak kompletnu skalameriju od luna parka sa Kalemegdana prebaciti na taj skver
takodje obnoviti instituciju Bg-cirkusa kao malu stalnu postavku upravo na tom skveru
a ko zna mozda tu jednog dana dodje i veliki Bg-točak :)

Što se tiče velike Bajlonove pijace
razbiti na 5 manjih pijaca a moze sve da ostane u okviru Starog grada da nj. ljudima bude biliže ...


-jedna mala da ostane na Bajlonovom skveru
-vratiti malu Jovanovu pijacu gde je i bila, a čije mesto i dalje zvrji prazno jer pokondirenim tikvama je smetala
-Citavo naselje na Dunavskom keju vapi za jednom malom pijacom da ne šipče kao sada do Bajlonove
- U blizini Botaničke bašte takodje bi legla jedna za ljude iz tog kraja
- Ne bi bila velika greška ako bi eksperimetalno postavili pijačicu i u Ćavketovom pasažu (Bezistan) ili gde god dr.postoji potreba...

:sesir:

Naravno ako postoje bolje pozicije da je svaki predlog dobrodošao :kk:
 
Da mogao bi da bude ubedljivo najlepsi trg u Beogradu, i doveo bi do revitalizacije citavog kraja.

Posto je ocigledno da neki iz lokalnih vlasti prate ovaj forum eto im dobre ideje :)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=476132#p476132:2bwywef5 je napisao(la):
spatiotecte » 07 Sep 2017 11:34 am[/url]":2bwywef5]Da se podsetimo kako bi to moglo da izgleda:

bajloni-pijaca.jpg
 
Isti render sam postavio pre par meseci, ovo je po meni savršeno rešenje! Današnja pijaca je jedna velika ciganmala i treba lepo da ode u istoriju. Ako se sredi po renderu ova bi mogla biti najatraktivnija u Beogradu. :D
 
Ne znam kakve su temperature u Beogradu ovih dana, ali se meni cini da vi zaboravljate ogromne temperaturne razlike zimi i leti.

Na pijaci sa rendera, gde mi se cini da postoje samo tezge bez krova (i stoga ona izgleda urednije), jadni prodavci i kupci bi provrli tokom leta. Naravno, to bi rezultiralo da svaka tezga nakaci svoj suncobran i da razapnu platno izmedju tezgi. Render takodje ne pokazuje niti jedan auto ili kamion za dostavu, sto znaci da je parking verovatno pod zemljom. To svakako treba uraditi u bilo kojoj varijanti.

Visok, staklen, pokriveni krov, u starom stilu Skadarlije, bi tu najbolje legao. Mislim da za ma mali skver ima dovoljno mesta pored, ispred crkve.
 
Meni bi ovde bio trg bez ikakve pijace.
Pijaca bi mogla biti pod zemljom, ili u nekom od objekata.
Bio sam u jednoj takvoj pijaci u Becu, postojali su garaza kao i teretni liftovi za dostavu robe.
Prostor je fenomenalan i greota je da ga koriste tezgarosi koji su vecinom nakupci, dakle trgovci na crno.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Agree to disagree :vops:

Ali da se vratimo na temu trgova... Moje iskustvo je takvo da trg, ili cak zeleni dzepovi, se koriste samo ukoliko odmah pored postoji neki sadrzaj koji privlaci ljude. Recimo da na tom mestu postoji fenomenalan trg, sa klupicama, spomenikom, fontanom - sta mislite ko bi se tu okupljao? Ljudi koji zive u Drincicevoj, Cetinjskoj, Dusanovoj? Zasto? Tek tako bi se dve komsinice srele na sred betonskog platoa? Narocito ako jedan deo ne bi bio decije igraliste, a to vec "unistava" taj vas hipoteticki trg.

O tome da li pijacu treba pod zemlju vec sam rekao moje misljenje. Parking pod zemljom ima vise smisla.

Skok nazad na pijace - slazem se da su u trenutnom stanju zrele za bagerisanje, medjutim trend je u svetu da pijace postaju najskuplje mesto za kupovinu. Supermarketi prodaju jeftinu GMO hranu, dok se pijace specijalizuju za pre svega lokalnu, organsku, deli, egzoticnu (world), "craft" hranu i pice.

Da sumiram, sa Bajlonija treba ukloniti odecu, obucu, svercovanu robu, a ostaviti samo hranu i cvecare. Sve upakovati u prozracni visoki stakleni krov (tako da svaka tezga ne mora da ima nadstresnicu), a pored crkve napraviti trg.

Jer, ako tu nema pijace, nema parkica za decu, nema hordi turista (Piazza Navona, Piccadilly, Leicester square, Times square), nema kulturnih sadrzaja (Trafalgar Square, Trg Republike), cuda arhitekture, komercijalnih sadrzaja, mislim da je vestacki praviti trg nepotrebno.

Uzgred budi receno, odrastao sam pored te pijace, pohadjao OS Skadarlija, moja mama je svaki dan isla na Bajloni, a ja nekada vikendom da pomognem sa kesama. Ne znam da li ljudi i dalje kupuju sir kod Kace, da li (da ne nabrajam sada) poznati glumci, glumice i ostala javna lica i dalje dolaze tu svaki dan - ali znam koliko nekim ljudima znaci ta pijaca i socijalni aspekt iste.
 
Blago nama kad smo sve druge probleme rešili pa sad napokon možemo da se pozabavimo i problemom izgleda pijaca iz ptičje perspektive.
 
Пијаца можда може да се измести неколико стотина метара даље и да испројектује потпуно нова :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=476264#p476264:38huxhdt je napisao(la):
vranac » 07 Sep 2017 08:46 pm[/url]":38huxhdt]Da mogao bi da bude ubedljivo najlepsi trg u Beogradu, i doveo bi do revitalizacije citavog kraja.

Posto je ocigledno da neki iz lokalnih vlasti prate ovaj forum eto im dobre ideje :)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=476132#p476132:38huxhdt je napisao(la):
spatiotecte » 07 Sep 2017 11:34 am[/url]":38huxhdt]Da se podsetimo kako bi to moglo da izgleda:

bajloni-pijaca.jpg

O tome pricam, nekom igrom slucaja taj prostor ima apsolutno sve. I on je jedinstvena prilika da Beograd najzad dodje do klasicnog trga, u samom centru, kakav mu prilici. Sto je najvaznije, sve je tu. Arhitektonski i prostorno zaokruzen, Atraktivna i logicna veza preko Skadarlije sa najuzim centrom, crkva/pozoriste, tramvaj po obodu, obilje lokala za sve moguce namene. Uz buducu rekonstrukciju Dzordza Vasingtona I Dusanove, renoviranje fasada mozda bi tako nesto trebalo imati na umu.
I kao sto Boca rece, moguce je presaltovati pijacne usluge na vise razlicitih lokacija. Sem onih koje je naveo, i okretnica 26 na Dorcolu je interesantna za taj kraj.
 
Замислите компромис, да сваки трг добије монтажну мини пијацу, а Бајлони и сличне пијаце да постану тргови. Разних тезги има широм града, нпр. пчеларске тезге на Светосавском платоу, баштованске у Мањеж парку, да не причам о мини бувљацима којих има свуда. А све би то могло да се стилизује, прилагпди и модернизује.
 
Putijuci kroz neke zapadnoevropske gradove, primetio sam da na trgovima nema puno pijaca. Postoji jedna,najvise tri klasicne pijace, koje postoje cisto zbog svoje istorijske i nostalgicne vrednosti, a ne zato sto je gradjanima redovna navika da kupuju na pijacama.
Zato sto je roba navodno odabrana i bio' (sto je vise izvikano, nego tacno), bude cak skuplja nego u supermarketima.
Vecina nekadasnjih pijaca je pretvorena u trgove.
 
Tako je. Ponegde su montažne pijace koje popodne postaju trgovi.

Meni se "institucija" pijace sviđa, međutim ne sviđa mi se što robu uglavnom prodaju nakupci i to čini da pijace gube draž koju se pre još više imale.
 
Problem kod nas srba je sto se plasimo promena i da sve sto postoji preko 100 godina je za nas "svetinja" pa makar to licilo na bangladesh.

zelena-pijaca-skadarlija-1_830_360px.jpg


A ovo jeste Bangladesh definitivno.
 
Nase pijace su:
-Steciste nakupaca
-Mesto trgovine na crno
-Mesto prodaje svercovane robe
-Mesto gde se u neadekvatnim uslovima na tezgi prodaju kobasice, milka cokolade i sve ostalo doneseno iz okolnih zemalja.
-mesto sa ocajnin higijenskim uslovima
-mesto gde vam nakupac sa lakiranim noktima prica o mukama organske proizvodnje dok vam istovremeno prodaje paradajz iz uvaza slozen u unificirane gajbice koje je to jutro dovezao sa veletrznice ili narucio od nekih velesnadbevaca voca i povrca.

Tih i takvih pijaca nam je zao?
Ja ne zalim da ih sve do jedne ukinu...


Edit:
Zaboravih da navedem i:
Sobzirom na higijenske uslove, mogu se okarakterisati i kao leglo zaraze.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Vrh