Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Искрено, мишљења странаца ме не занимају. Није ми потребан странац да бих уочио све недостатке наше средине.

Наш проблем није то што не знамо како треба, већ то што кубуримо са средствима, а државу већ деценијама води парада идиота.
 
Malo mi nerealno da je išao gradom i štiklirao dobru i lošu lokaciju, ili vam je falilo bas tema za razgovor pa ste komentalisali i racunali broj popišanih bandera i sveukupnu estetiku grada koji je pritome pre samo 20 godina vodio 3 rata doživeo kolaps finansijskog stistema i doživeo jedan sveobuhvatan društveni kolaps. I onda kada konačno stvari idu u nekom dobrom smeru gde više se ne gleda da se obnovi neki srušen most u Srbiji ili udomi neka izbeglica iz krajne nego da se obnavlja grad i njegova infrastruktura našao se jedan Srbin i Španac da komentarišu pločnik i stablo na Trgu republike i Španac čija je zemlja učestvovala u agresiji na našu zemlju da priča “jao kako je ružna Jug Bogdanova, jao kako ste sirotinja jer ste posadili mala ova stabla a ne uzgojena” priča nema smisla a ni poente.Mislim potpuno mi je nadrealna priča.
 
Чисто књижевно гледано, то и није тако лоша прича :D

Натраг теми.. Без обзира на све недостатке, биће бап лепо кад се реконструкција приведе крају. Једва чекам да се прошетам тргом :)
 
Konačan izgled je sasvim uredu skroz sveden trg bez nekih nepotrebnih detalja s obzirom na toliku arhitektonsku različitost zgrada koje okružuju trg i pojedinacno svaka pretdstavlja neku eru razvoja grada. A opet stavljen je masan granit koji ima da traje narednih 100 godina jedino mi je krivo jer saobracaj nije izbačen u potpunosti pa je ovaj mix bezveze ali dobro tu gde je sad saobraćaj u budućnosti može biti tramvaj sa travnatim bašicama i zelenilom okolo koje će odvajati pešake od tramvajske trase a opet će biti ukras grada.
 
KartmenBG":jdlclugy je napisao(la):
Malo mi nerealno da je išao gradom i štiklirao dobru i lošu lokaciju, ili vam je falilo bas tema za razgovor pa ste komentalisali i racunali broj popišanih bandera i sveukupnu estetiku grada koji je pritome pre samo 20 godina vodio 3 rata doživeo kolaps finansijskog stistema i doživeo jedan sveobuhvatan društveni kolaps. I onda kada konačno stvari idu u nekom dobrom smeru gde više se ne gleda da se obnovi neki srušen most u Srbiji ili udomi neka izbeglica iz krajne nego da se obnavlja grad i njegova infrastruktura našao se jedan Srbin i Španac da komentarišu pločnik i stablo na Trgu republike i Španac čija je zemlja učestvovala u agresiji na našu zemlju da priča “jao kako je ružna Jug Bogdanova, jao kako ste sirotinja jer ste posadili mala ova stabla a ne uzgojena” priča nema smisla a ni poente.Mislim potpuno mi je nadrealna priča.

Covek je dosao na svadbu, i smestaj je nasao na cukarici preko airbnb-a postovje svadba na Cukarici tako da mora da vata 56 koji prolazi kroz Jug Bogdanovu. Da bi od Jug Bogdanove dosao do centra mora da prodje kroz onaj prolaz koji izgleda strasno. Problem u ovom gradu je sto gradske vlasti sve rade fus, kao na primer Slaviju, Slavija jos nije zavrsena, svecano je nikad nisu ni otvorili. Na sta lici ruzveltova, onaj trotoar se raspada, Vukov Spomenik je tek prica za sebe, a sto oce da uniste Trg Nikole Pasica i onu fontanu. Ajde onaj deo kod Bezistana je stvarno za renoviranje, ali Fontana pa i taj Trg su radjeni skoro. Problem je sto se nista ne odrzava, nego cekaju da sve propadne pa da rade sve izpocetka. Terazije i prolaz ispod Hotela Moska zapisan, i Knezu kod palate Albanije kazu da se ljudi sklone na drugu stranu jer otpada fasada. Ja sam ga pitao za iskreno misljenje, zato se tako i otvorio, a vi sns botovi nastavite ovde da palamudite, ceo grad je ovaj vesic govnar unistio


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vatao je sigurno autobus.... pazi druže kontam da si napravio profil kako bi iznosio ovde politicka misljenja i etiketirao normalne ljude koji iznose svoje misljenje na osnovu neke strucnosti. Tema je trg republike , trg republike je poplocan granitom, granit nije fuš materijal, kao i Slavija koja je poplocana granitom, deo koji je radjen štampanim betonom i dekingom je fušerski odradjen. Ali opet i slavija, cvetni trg, Trg republike su doziveli ukupnu transformaciju na bolje e sad to što će morati da menjaju materijale sa nekim kvalitetnijim na cvetnom i platou ispred NBS na zalost morace ali to nisu uništeni prostori već unapredjeni i formirani loš je materijal na nekim mestima ali verujem da ce to popraviti u narednom periodu kako materijal bude propadao zbog pritiska javnosti. Nadam se fa ce sacuvati fontanu na trgu Nikole Pasica pod pritiskom javnosti ali ceo trg jr zreo da se zameni behaton i stavi trajniji materijal poput granta. Molim te ne potenciraj više pricu sa “Špancem koji vata autobuse na zelenom vencu” i koji usput je prosao kroz pola grada i video mu falinke.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649311#p649311:coi7dwzi je napisao(la):
Хаеул » Pet Avg 16, 2019 4:19 pm[/url]":coi7dwzi]Искрено, мишљења странаца ме не занимају. Није ми потребан странац да бих уочио све недостатке наше средине.

Наш проблем није то што не знамо како треба, већ то што кубуримо са средствима, а државу већ деценијама води парада идиота.
Slažem se da ne treba stranci da nam kroje sudbinu i grad ALI moram da kažem da ja uvek volim da čujem njihova mišljenja (stranaca, turista) o Beogradu. Zato što time dobiješ još uglova gledanja na stvari. Koje naravno, možeš da poslušaš, a i ne moraš. Ali valja čuti ih.

Primera radi, mi domaći se svi ovde gnušamo divlje gradnje. Ili recimo sporog rešavanja svakodnevnih problema (izvaljen znak, divlje parkiranje, ukraden šaht...) A onda pitaš stranca za mišljenje i on ti skrene pažnju na nešto na šta si se ti toliko navikao da više i ne primećuješ. Na primer, užasni podzemni prolazi, tesni trotoari, najezda prosjaka na svakom metru ili konfuzni displeji na vozilima prevoza (one ''papir od bureka'' varijante kad im ne rade elek. displeji ili kad su neki krševi od autobusa na zameni).

Uvek valja čuti što više mišljenja odnosno dobiti što više uglova gledanja. To je moj stav za sve. A pogotovu dobro dođe mišljenje stranca jer on ne gleda grad istim očima kao mi koji ga znamo ko svoj džep. Naravno, mišljenje i/ili kritika treba da budu konstruktivni, ne radi nipodaštavanja.

Za Trg na Bojani ne znam šta bih rekao, čekam da ga trutine napokon otvore celog pa da vidim kako će bude u praksi. Ali što se tiče Markonijevog druga što je rekao da je podzemni prolaz kod Zelenjaka horor, čovek je potpuno u pravu. Ono je ruglo i sramota grada, koji treba što pre počistiti, kako od štroke, tako i od klošara i divljačkih prodavaca - valjalaca ukradene robe i ostalih stupidarija. Lepo što je Trg rekonstruisan, i što se još svašta nešto radi po gradu. Ali malo je bezveze da na 100 odnosno 300 metara od tog Trga koji čak i predsednik zemlje posećuje i otvara, i koji se opisuje kao bog zna kakvo građevinsko čudo, stoje podzemni prolazi koji izgledaju, prvi kao Pripjat, a drugi kao buvljak u Kandaharu...
 
Bender Rodriguez":3geq5azd je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649311#p649311 je napisao(la):
Хаеул » Pet Avg 16, 2019 4:19 pm[/url]":3geq5azd]Искрено, мишљења странаца ме не занимају. Није ми потребан странац да бих уочио све недостатке наше средине.

Наш проблем није то што не знамо како треба, већ то што кубуримо са средствима, а државу већ деценијама води парада идиота.
Slažem se da ne treba stranci da nam kroje sudbinu i grad ALI moram da kažem da ja uvek volim da čujem njihova mišljenja (stranaca, turista) o Beogradu. Zato što time dobiješ još uglova gledanja na stvari.

Primera radi, mi domaći se svi ovde gnušamo divlje gradnje. Ili recimo sporog rešavanja svakodnevnih problema (izvaljen znak, divlje parkiranje, ukraden šaht...) A onda pitaš stranca za mišljenje i on ti skrene pažnju na nešto na šta si se ti toliko navikao da više i ne primećuješ. Na primer, užasni podzemni prolazi, tesni trotoari, najezda prosjaka ili konfuzni displeji na vozilima prevoza (one ''papir od bureka'' varijante kad im ne rade elek. displeji ili kad su neki krševi od autobusa na zameni).

Uvek valja čuti što više mišljenja odnosno dobiti što više uglova gledanja. To je moj stav za sve. A pogotovu dobro dođe mišljenje stranca jer on ne gleda grad istim očima kao mi koji ga znamo ko svoj džep. Naravno, mišljenje i/ili kritika treba da budu konstruktivni, ne radi nipodaštavanja.

Za Trg ne znam šta bih rekao, čekam da ga trutine otvore celog pa da vidim kako će bude u praksi. Ali što se tiče Markonijevog druga što je rekao da je podzemni prolaz kod Zelenjaka horor, čovek je potpuno u pravu. Ono je ruglo i sramota grada, koji treba što pre počistiti, kako od štroke, tako i od klošara i divljačkih prodavaca - valjalaca ukradene robe i ostalih stupidarija. Lepo što je Trg rekonstruisan, i što se još svašta nešto radi po gradu. Ali malo je bezveze da na 100 odnosno 300 metara od Trga koji čak i predsednik zemlje posećuje i otvara, i koji se opisuje kao bog zna kakvo građevinsko čudo, stoje podzemni prolazi koji izgledaju, prvi kao Pripjat, a drugi kao divlji bazar u Kandaharu...
Spanac je rekao i da je sve na cirilici i da bi bilo bolje da ima malo vise latinice


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
E iskreno to me već začuđuje, jer već godinama se sve više priča i zamera (ne samo na forumu nego u celokupnoj javnosti) kako je ćirilice sve manje a latinice sve više.
 
Па наравно кад је он навикао да СВЕ буде на латиници. Латиници је место само у натписима на страном језику. Тачка. Ја не тражим и не очекујем у Шпанији ћирилицу. Чак ни руску.
 
Хахахах е шоу, Маркони што си био Маркони био си, од данас си Шпанац, то је то :))
 
Markoni1":1bbekvo5 je napisao(la):
Spanac je rekao i da je sve na cirilici i da bi bilo bolje da ima malo vise latinice


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ja bi u Barceloni malo više kastiljanskog, ali sva sreća da me niko ne pita oko toga :)

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
KartmenBG":3pobivwc je napisao(la):
Tema je trg republike , trg republike je poplocan granitom, granit nije fuš materijal, kao i Slavija koja je poplocana granitom, deo koji je radjen štampanim betonom i dekingom je fušerski odradjen. Ali opet i slavija, cvetni trg, Trg republike su doziveli ukupnu transformaciju na bolje e sad to što će morati da menjaju materijale

Molim te da se držiš teme. U suprotnom bi morali da diskutujemo da li je Cvetni trg gori od Slavije, koliko je fontana plaćena i kako je bilo lepo dok su se pljeskavice prodavale u kioscima na Slaviji, a parkiranje bilo besplatno na autobuskoj stanici (bio je i tada granit, ako se mlađe generacije ne sećaju).


Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Imaju i Bora Bora i opet slicno prave kao na nasem trgu. Ovo je primer najpopularnijeg turistickog prostora u Montrealu. Ispred je Notre Dame katedrale i to u jeku zelenila i bujanja. Kad su renovirali taj trg, na drvecu je bilo samo par ogolelih grancica. Temperatura leti lako predje 30C. Ima fontanicu koja je najcesce prljava, ali ne daje nikakvo osvezenje. “Rad” na plocicama je unisten posle manje od godinu dana. Stvoreni su kanali duz trotoara od metalnih tockova kocija koje tu voze turiste.
serveimage
 
Fali mi vise zelenila, deluje previse sterilno. Stari trg je bio po mnogo cemu bolji od ovog - imao je cvetne porsine, fontanu, mesta za sedenje, visoko drvece, samo sto je bio malo zapusten.
 
Оријентација зеленила је скроз погрешна. Требало је да иду по два дрвореда дуж дома штампе и палате Реунионе и паралелно, уз саобраћајницу, и да имају жардињере са цвећем и клупе.
 
Kada imas ovako prostran trg, mozes svasta nesto da radis na njemu. Svake nedelje drugaciji raspored zardinjera itd.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649152#p649152:2fmdmq0m je napisao(la):
Markoni1 » Pet Avg 16, 2019 8:11 am[/url]":2fmdmq0m]
stf":2fmdmq0m je napisao(la):
Коначно прави европски трг!
Daj leba ti ne botuj, juce mi je prijatelj iz Spanije dosao kaze drvece mu jadno izgleda, terazije zapisane, zeleni venac citiram ga “this place looks creepy”, cak su kocke i plocnici polupani kod skupstine, jer st*** mora autima da se do iste dovede. Trg Nikole Pasica izgleda okej, oni hoce da sruse fontanu. Ovaj Vesic je najgore djubre koje je ikad bilo na celu grada. Oko Crkve Svetog Marka popucali asfalt isto i kod Hrama Svetog Save. Vazno da se popovi voze u Audijima. Grad izgleda nikad prljavije i zapisanije. Kakav evropski trg minsmo teska ciganlija. Neki majmuni bacili djubre pored cveca na terazijama? Beograd je jedno veliko selo u koje se raznorazna st*** doselila

Dok su Srbi gledali da se prvo oslobode Turaka, onda da oslobode porobljene krajeve sa srpskim živlljom, Španci su uživali u prljačkaškom pohodu na Južnu Ameriku. Nakon toga, imali smo i ratove sa Austrougarskom, onda nekoliko puta bombardovani kao da smo bubašvabe, a ne ljudi. Potom slede ratovi devedesetih, sankcije, inflacija, izbeglice... Dok su uređene zemlje oko nas ubijale i proterivale one koji im se nisu sviđali, mi smo primali ljude bez obzira na boju kože ili kulturu. Onda nas porediš sa jednom od najvećih imperija i kolonijalnih sila ikada u istoriji čovečanstva. Dobro smi mi i opstali kroz šta je prošao srpski narod ne samo u Srbiji, nego i u ostatku regiona.
Mani me komentara ljudi koji potiču iz zemlaja u kojima fašizam nikada nije pao. Svaka njima čast na lepoj i uređenoj zemlji.
p.s. Naša elita je ubijena od strane komunista, još jedan bitan podatak. Eto, to da mu kažeš sledeći put.
 
Ja bih samo zamolio za žiro račun tog Španca ako može. Jadan čovek pretrpeo duševni bol, pa rekoh da mu pomognem koliko mogu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649401#p649401:12smx97d je napisao(la):
Markoni1 » Pet Avg 16, 2019 6:50 pm[/url]":12smx97d]
Bender Rodriguez":12smx97d je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649311#p649311 je napisao(la):
Хаеул » Pet Avg 16, 2019 4:19 pm[/url]":12smx97d]Искрено, мишљења странаца ме не занимају. Није ми потребан странац да бих уочио све недостатке наше средине.

Наш проблем није то што не знамо како треба, већ то што кубуримо са средствима, а државу већ деценијама води парада идиота.
Slažem se da ne treba stranci da nam kroje sudbinu i grad ALI moram da kažem da ja uvek volim da čujem njihova mišljenja (stranaca, turista) o Beogradu. Zato što time dobiješ još uglova gledanja na stvari.

Primera radi, mi domaći se svi ovde gnušamo divlje gradnje. Ili recimo sporog rešavanja svakodnevnih problema (izvaljen znak, divlje parkiranje, ukraden šaht...) A onda pitaš stranca za mišljenje i on ti skrene pažnju na nešto na šta si se ti toliko navikao da više i ne primećuješ. Na primer, užasni podzemni prolazi, tesni trotoari, najezda prosjaka ili konfuzni displeji na vozilima prevoza (one ''papir od bureka'' varijante kad im ne rade elek. displeji ili kad su neki krševi od autobusa na zameni).

Uvek valja čuti što više mišljenja odnosno dobiti što više uglova gledanja. To je moj stav za sve. A pogotovu dobro dođe mišljenje stranca jer on ne gleda grad istim očima kao mi koji ga znamo ko svoj džep. Naravno, mišljenje i/ili kritika treba da budu konstruktivni, ne radi nipodaštavanja.

Za Trg ne znam šta bih rekao, čekam da ga trutine otvore celog pa da vidim kako će bude u praksi. Ali što se tiče Markonijevog druga što je rekao da je podzemni prolaz kod Zelenjaka horor, čovek je potpuno u pravu. Ono je ruglo i sramota grada, koji treba što pre počistiti, kako od štroke, tako i od klošara i divljačkih prodavaca - valjalaca ukradene robe i ostalih stupidarija. Lepo što je Trg rekonstruisan, i što se još svašta nešto radi po gradu. Ali malo je bezveze da na 100 odnosno 300 metara od Trga koji čak i predsednik zemlje posećuje i otvara, i koji se opisuje kao bog zna kakvo građevinsko čudo, stoje podzemni prolazi koji izgledaju, prvi kao Pripjat, a drugi kao divlji bazar u Kandaharu...
Spanac je rekao i da je sve na cirilici i da bi bilo bolje da ima malo vise latinice


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nego, šta još kaže, jel bi nas opet bombardovali?
p.s. Težak bezobrazluk. To je kao kada bih se žalio u Italiji npr. da mi smeta latinica.
 
Vidim danas da su stavili kaldrmu i ispred Matijevićevog hotela. Reko zašto i ovde, pa samo će bezveze da uspore saobraćaj koji ide od Terazija do Dečanske u tunel. Ali onda se setih da verovatno to i jeste bila poenta. Ranije neko pomenu pešački prelaz bez semafora koji ne bi smeo da bude tu jer je ulica 2+2 (protivno ZOBSu). Ali verovatno je zato stavljena kadrma sve od Kolarčeve do Staklenca (da se tako izrazim) da bi naterala vozače da uspore taman toliko da se izbegnu nesreće a da se tok saobraća ne zaustavlja nego da teče konstantno, uz propuštanje pešaka naravno.

Videh i famozne stubiće. Meni nije problem što su mali i sivi, jer kapiram da je to urađeno da bi što manje vizuelno ''štrčali'' i da ne bi ''sekli'' Trg u celine nego da sve deluje kao jedan kontinualni prostor. I to je ok. Ali, koliko sam mogao da vidim ovako odokativno, podloga im nije ništa bolja od onih pudinga što se stavljaju na drugim mestima. Što znači da već za jedno godinu dve počeće da rđaju i da se izvaljuju. E to već nedopustivo.
 
Ne može se udovoljiti svim ljudima. Evo, garantujem da među ljudima kojima smeta praznina novog Trga republike ima ljudi koji su prolazili sličnim evropskim trgovima i da uopšte nisu pomislili kako im fali drveće, kako je to jedan prazan prostor i kako nemaju gde da sednu.

Ili ljudi kritikuju kafiće na Trgu, a upravo sednu u takav kafić kojih ima milion na istim takvim trgovima u Evropi (i papreno plate espreso iako znaju da je isti taj espreso duplo jeftiniji 100m dalje)

A da ne pominjem to da će čim ljudi kroče na Trg (samo da ga otvore), da ta slika praznine nestane, jer će Trg da uvek bude pun ljudi.
 
Moraš da razlikuješ tehnička rešenja od društveno-istorijskog konteksta.
Takav ogoljeni trg u Milanu ili Rimu je na tom mestu vekovima kada su morali da stave kamen da ne bi išli po blatu jer je svuda okolo bilo blato. Zato su izdvojili to mesto da im bude takvo, da se malo ugreju na suncu, pomogle bogu u katedrali i da se posle vrate u svoju vlažnu kuću sa zemljanim podom.
Danas nama takav trg nije potreban iz navedenih razloga kao što je njima tada bio potreban. Taj kafić što naplaćuje espreso 4,5e verovatno takođe ima dužu tradiciju i bolju kafu nego Peconijev.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Vrh