Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Дошљак":2fi0v02h je napisao(la):
Оријентација зеленила је скроз погрешна. Требало је да иду по два дрвореда дуж дома штампе и палате Реунионе и паралелно, уз саобраћајницу, и да имају жардињере са цвећем и клупе.
Apsolutno. Postavili su drveće sa one strane gde prvo dođe hladovina.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Drveće uz Dom štampe i palatu Reunione ne bi imalo svrhu (sem malo oko 11 sati) kao nešto što daje zaštitu od sunca jer bi bilo tik pored tih zgrada koje su ionako bitno više od tog drveća, pa VEĆ daju bolju senku nego što bi moglo drveće. Pre 11 sati senka tog drveća bi padala samo na prolaz Čika Ljubina Kolarčeva gde se ljudi ionalko ne zadržavaju dugo. Pravac i dužina senke za tačku na krovu sredine zgrade Doma stampe za 17. Avgust, pod pretpostavkom da je visoka 27 metara (crnu senku translatorno možete pomeriti i za procenu senki svih okolnih zgrada):

U 11 časova

Pogledajte prilog 3
U 12 časova

Pogledajte prilog 1
U 14 časova

Pogledajte prilog 2
U 16 časova

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649395#p649395:ne3r01mb je napisao(la):
Bender Rodriguez » 17 Авг 2019 02:34[/url]":ne3r01mb]
Slažem se da ne treba stranci da nam kroje sudbinu i grad ALI moram da kažem da ja uvek volim da čujem njihova mišljenja (stranaca, turista) o Beogradu. Zato što time dobiješ još uglova gledanja na stvari. Koje naravno, možeš da poslušaš, a i ne moraš. Ali valja čuti ih.

Primera radi, mi domaći se svi ovde gnušamo divlje gradnje. Ili recimo sporog rešavanja svakodnevnih problema (izvaljen znak, divlje parkiranje, ukraden šaht...) A onda pitaš stranca za mišljenje i on ti skrene pažnju na nešto na šta si se ti toliko navikao da više i ne primećuješ. Na primer, užasni podzemni prolazi, tesni trotoari, najezda prosjaka na svakom metru ili konfuzni displeji na vozilima prevoza (one ''papir od bureka'' varijante kad im ne rade elek. displeji ili kad su neki krševi od autobusa na zameni).

Uvek valja čuti što više mišljenja odnosno dobiti što više uglova gledanja. To je moj stav za sve. A pogotovu dobro dođe mišljenje stranca jer on ne gleda grad istim očima kao mi koji ga znamo ko svoj džep. Naravno, mišljenje i/ili kritika treba da budu konstruktivni, ne radi nipodaštavanja.

Za Trg na Bojani ne znam šta bih rekao, čekam da ga trutine napokon otvore celog pa da vidim kako će bude u praksi. Ali što se tiče Markonijevog druga što je rekao da je podzemni prolaz kod Zelenjaka horor, čovek je potpuno u pravu. Ono je ruglo i sramota grada, koji treba što pre počistiti, kako od štroke, tako i od klošara i divljačkih prodavaca - valjalaca ukradene robe i ostalih stupidarija. Lepo što je Trg rekonstruisan, i što se još svašta nešto radi po gradu. Ali malo je bezveze da na 100 odnosno 300 metara od tog Trga koji čak i predsednik zemlje posećuje i otvara, i koji se opisuje kao bog zna kakvo građevinsko čudo, stoje podzemni prolazi koji izgledaju, prvi kao Pripjat, a drugi kao buvljak u Kandaharu...
Све то стоји, разуме се. Када сам рекао да ме мишљења странаца не занимају, нисам имао у виду конструктивне и добронамерне критике и предлоге, већ ниподештавање и мешање каквом су поједини склони - и то не нужно сопственом кривицом, колико заслугом аутошовиниста из наших редова који од њих практично очекују да се овде понашају као колонијални господари.

Циљ ми је првенствено био да укажем на то да смо ми сами мање-више свесни свих својих проблема. Још нисам срео неког странца који ми је открио нешто чега нисам већ био свестан. Штавише, мислим да су они неретко далеко мање критични него ми, јер кад сте туриста, ствари вам се неретко чине бољим него што јесу.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649443#p649443:ne3r01mb je napisao(la):
dejjan » 17 Авг 2019 05:04[/url]":ne3r01mb]
Markoni1":ne3r01mb je napisao(la):
Spanac je rekao i da je sve na cirilici i da bi bilo bolje da ima malo vise latinice
Било би и за мене лакше да у његовој Шпанији има мало више српског или енглеског, али нисам неотесани простак, нити неко ко не види даље од сопствене стражњице, да бих то сматрао бољим, или још горе - захтевао.

Јер, као неко ко није одгојен да другом не жели зло, и ко је свестан важности очувања идентитета, баштине и обичаја, свестан сам значаја матерњег језика и писма, и никада не бих могао пожелети неком другом да његов језик или писмо буду угрожени, на начин на који то Ваш "Шпанац" - за кога нисма уопште убеђен да постоји - свесно или несвесно, прижељкује нама (јер више латинице значи нестанак ћирилице). Зато ја не видим ничега чудног, нити непожељног, у томе што шпански језик/језици и латинично писмо доминирају у Шпанији. Камо среће да су српски језик и писмо и приближно тако доминантни у Србији.

Уосталом, уопште не разумем тог вашег "Шпанца". Где је чар у путовању, ако вас свуда дочека исти енглески језик и исто латинично писмо? То би било као кад би вас у свакој земљи дочекала идентична архитектура.
 
85fb69d28edf5f34dafe6c59b16ce686.jpg


stubici su bas soc.

2a8afa4480dafa477b66c8cb693c3083.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jel su ovi stubići uopšte iz kataloga urbane opreme?

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Стубићи нису ни за стоварише. Потпуно су безлични. Не могу да замислим контекст у коме бих, да сам архитекта, изабрао такве стубиће.
 
Ispred pozorišta je sužen kolovoz bez razloga na 1+1, a bilo je 2+2.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Zapravo to je pozitivna stvar rekonstrukcije. Prostor ispred pozorista je prodisao, a 1+1 je sasvim dovoljno za saobracaj. Stubici se mozda nekom ne svidjaju, ali meni se uklapa sa minimalizmom celog trga.
 
Можда се помало превише уклапају. Хоће ли се ти стубићи уопште видети из возила у јесен, кад је све сиво и киша пада?

Добро, можда и нису тако лоши. Волео бих да нису тако безлични, али бар не штрче.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649625#p649625:dv00za7o je napisao(la):
Хаеул » 18 Авг 2019 01:34[/url]":dv00za7o]као неко ко није одгојен да другом не жели зло
Касно за исправку :lol:
 
Ahahahahaaaa možda se ne vide stubići pa vozila vrate kolovoz u pređašnje stanje...

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Pitam se da li će se u ovoj zemlji ikada koristiti termoplastična horizontalna signalizacija umesto ovog sr*** što izbledi za 2 nedelje. U ovom slučaju možda i nisu mogli drugačije zbog kaldrme ali mogli su da koriste bele kocke kao što to rade u Novom Sadu po nekim mestima.
2a8afa4480dafa477b66c8cb693c3083.jpg

262b0199.jpg
 
Sve ovo na fotkama veoma lepo izgleda za sada, stubići ko stubići - ništa im ne fali..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649605#p649605:68gmlpus je napisao(la):
dejjan » 17 Авг 2019 02:19 pm[/url]":68gmlpus]Moraš da razlikuješ tehnička rešenja od društveno-istorijskog konteksta.
Takav ogoljeni trg u Milanu ili Rimu je na tom mestu vekovima kada su morali da stave kamen da ne bi išli po blatu jer je svuda okolo bilo blato. Zato su izdvojili to mesto da im bude takvo, da se malo ugreju na suncu, pomogle bogu u katedrali i da se posle vrate u svoju vlažnu kuću sa zemljanim podom.
Danas nama takav trg nije potreban iz navedenih razloga kao što je njima tada bio potreban. Taj kafić što naplaćuje espreso 4,5e verovatno takođe ima dužu tradiciju i bolju kafu nego Peconijev.

Stim što je i Trg Republike od kad postoji bio popločan da se ne bi gazilo po blatu, i nije imao šumu drveća. Što je najinteresantnije, posle rekonstrukcije imaće hlada i drveća više nego ikada od nastanka.
 
stf":z6s1ghcy je napisao(la):
Stim što je i Trg Republike od kad postoji bio popločan da se ne bi gazilo po blatu, i nije imao šumu drveća. Što je najinteresantnije, posle rekonstrukcije imaće hlada i drveća više nego ikada od nastanka.

Što je još interesantnije, bio je asfaltirana ulica kao i svaka druga, kao i Knez Mihajlova. Popločavanje je kasnije došlo kod nas...
To ikada i nikada u istoriji ostavi za stranačke skupove. Ovde te fotografije sa početka teme jasno demantuju.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
U Somboru se ovo zove Ćelavi trg. Meni je ovo grozno, bezlično i bezdušno.
 
Ja sam tvrdio jedino da je bašta smetala više nego 4 stuba sata koji je uklonjen. Bašta je integralni deo čak i rendera posle rekonstrukcije. Nemam ništa protiv bašte, čak ako su uklonjene klupe dobro je da može bilo gde da se sedne. Kada je otvoren kafić sa ovim vlasnikom, ostaje da utvrdimo, a velikani nisu sedeli kod Peconija.
Ovde ću da ostavim jedini snimak na kome nema te bašte na trgu.

ec52704560800e475605b3a768f73e3d.jpg
 
Niko nema ništa protiv bašte dok se nalazi u obeleženim okvirima. Nažalost u jednom trenutku su sa obe strane prolaza dodali po red stolova pa sam prijavljivao i onda su se povukli.

To su stvari oko kojih se ljudi nerviraju, jer niko ne želi da se gura na metar ipo prolaza.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649664#p649664:2nnv2nqe je napisao(la):
And7rey » Sub Avg 17, 2019 8:34 pm[/url]":2nnv2nqe]Pitam se da li će se u ovoj zemlji ikada koristiti termoplastična horizontalna signalizacija umesto ovog sranja što izbledi za 2 nedelje. U ovom slučaju možda i nisu mogli drugačije zbog kaldrme ali mogli su da koriste bele kocke kao što to rade u Novom Sadu po nekim mestima.
2a8afa4480dafa477b66c8cb693c3083.jpg
Koja je ovo beda. Kolovoz u nivou sa pešačkom površinom sa ovim bednim stubićima pored. Kocke koje će da legnu usled tereta. Zar je morao saobraćaj u Vasinoj da ostane ? Autobusi staju pored Trga Republike (Treba da se zove Trg Mihaila Obrenovića) u Francuskoj ulici. Dolaze iz Makednoske. Ovde
Untitled.png

mogu da se okreću kako hoće. Do Studentskog trga imaju kroz ul. Braće Jugovića. Pored PMF-a pa nazad kroz Siminu, kojoj bi se promenio smer. I opet bi taj strogi centar bio povezan sa prevozom. Baš je ružno što ispred najznamenitijeg kulturnog zdanja nema mesta za okupljanje ljudi.
 
A jesi razmišljao o tome kako će autobus, vatrogasni kamion, đubretarski kamion, mobilna dizalica, ili bilo koje veće vozilo da dođe od Trga do Kalemegdana?
 
Pa zar nema kuda ?

Untitled2.png


Nisam stručan za ova pitanja. Beograd je moj grad i želim mu najbolje. U njemu sam studirao drugu vrstu inženjerskih nauka. Slušao sam i Dragoljuba Bakića kada je pričao o tome. Vlast hoće ili je bar htela da ukine saobraćaj u Vasinoj. Možda je to trebalo da se rešava infrastrukturno mnogo ranije. I ranije vlasti su predlagale da se saobraćaj izmesti sa Trga republike. Ne znam da li može, ali smatram da takve dve institucije zaslužuju da ih povezje plato Trga, a ne da između njih prolaze vozila.
 
Pa i nema. Bar ne bez zastoja, zaglavljivanja i bespotrebnog kruženja. Pisao sam već o tome u nekoliko postova na ovoj temi.

viewtopic.php?p=632181#p632181
viewtopic.php?p=551181#p551181

Otkako postoji kao gradska ulica, Vasina je zamišljena da bude brz, direktan i prostran koridor od Trga republike do Kalemegdana. Zato što nema nikakvu adekvatnu alternativu u krugu od 500 metara.

U svakom slučaju, neki kolovoz u njoj mora da ostane. A nema ni potrebe da bude puna pešačka zona jer nema toliko sadržaja koji bi privlačili tolike mase ljudi kao Knez Mihailova. Ono što njoj treba sa saobraćajne strane je suženje kolovoza na 1+1 i restrikcija da u nju ulaze samo vozila JGP, komunalna, hitne službe, pošta i dostava. I eventualno privatni automobili u periodu od 7 do 9 i od 15 do 17h za roditelje do vrtića Majski cvet, koji bi parkirali na par rezervisanih mesta za kratkoročna zaustavljanja (koje bi u ostatku dana koristili dostava i Pošta npr).
Trotoari bi se proširili da prime više pešaka, a šlag na torti bi bio drvored na jednoj ili na obe strane ulice koji bi je oplemenili i učinili da ne izgleda kao tranzitni koridor nego lepa gospodska ulica u najstarijem delu grada.
 
U pravu ste. Bio sam u tim ulicama. Ne bi mogao da se napravi protočan koridor bez reušenja nekih građevina. Možda je to velika cena da Pozorište i Muzej povezuje plato Trga.
 
Vrh