Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

уместо стубића, како нису размислили о жардињерама..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=645084#p645084:5vwog26f je napisao(la):
Pelezinjo » 03 Avg 2019, 13:12[/url]":5vwog26f]14:23, Vesić: "Ovaj sat što ne radi sklanjamo", Vučić: "Dobro popravite ga pa kod arene"

1958-61 smo imali dovoljno hrabrosti na na centralnom trgu podignemo, za to vreme, veoma modernu zgradu doma stampe. Danas nemamo hrabrosti za sat, koji po svom nazivu, pa tako i dizajnu trebalo da predstavlja simbolican ulazak u 21.vek.
 
Možda zato što ulazak u 21. vek ne simboliše baš početak novog zlatnog doba za ovaj narod i državu...
 
Тај сат је једна турбо кичерица која се уклапа само са стакленцем и заузима простор.
 
Taj sat mora da ide jer po dizajnu i materjalu nema veze sa bilo čim u njegovoj okolini. Sem toga stari i stilski dobro uklopljen sat već postoji na susednoj zgradi. Zašto se ON ne bi popravio, a fasada oko njega sredila?

Pa upravo je to i poenta mog predghodnog posta. Milenijumski sat nije ni pravljen da se stilski uklapa u tekovine 19 i 20 veka, vec da svojim savremenim materijalima - staklo i celik i svedenom formom predsvatlja simbolican ulazak tada "razvaljene"prestonice jedne drzava u novi vek, i u novi milenijum. U odnosu na sve to besmisleno je ocekivati da on bude stilski blizak 19 i 20. veku. Dom stampe, svojom fasadom isto stilski "odudara" pa nikom, jos uvek, nije palo na pamet da lepe stiilsku plastiku po zgradi.

Arhitektura je puna simbolike, mnogi se sprdaju sa tim, ali kao i u heraldici, simbolika mnogo toga govori i bitna je. Ovde imamo sat kao simbol vremena, postavljen na glavni gradski trg prestonice jedne drzave, koji treba da simbolizuje napredak i ulazak u novi vek i novi milenijum. Ta simbolika, makar meni, mnogo toga govori. Sama konstrucija koja je svedena, cistih linija, sa materijalima koji su dominirali savremenom arhitekturum tada kad je postavljn - staklo i celik, ali ujedno na glavnoj poziciji - "na celu" isticuci formu i dizajn sata iz ranijih perioda, govori o simbiozi prosloski i buducnosti, o zelji za napredkom u buducnost, dok se u sredistu nalazi veza sa istorijom i prosloscu.

U funkcionalnom smislu, sat je postavljen na dva stuba, pored zardinjere, tako da ni u kom slucaju se ne moze govoriti da zauzima prostor. Ujedno je postao i deo navike ljudi, gde nije mali broj onih koji se nalaze "kod sata", iz prakticnog razloga, jer je pojam mnogo uzi neko "kod konja"

sat2.jpg


Znam da ce mnogima ovo delovati apstrakno, ali kad se rade tako neke stvari, arhitekti uvek imaju za koncept neku simbolicku vrednost karakteristicno za to sto se radi.

Taj sat sto si ti zuma predstavio, svakako treba da se osbosibi, fasada sredi, ali on nije vidljiv za vecinu. Treba postojati jedan sad koji ce biti visoko izdignut. Po mom misljnju , postojeci mileniumski treba popraviti, i ostaviti gde jeste.
 
Meни се не свиђа са овим цеви а и скелама, но укуси су различити. Мислим да овај сат може да оплемени неке друге локације где имамо велику концентрацију људи (стајалишта на аутопуту код Франша, Сава центра, код Панчевца, насеља попут Карабурме, Миријева, Браће Јерковић, Миљаковца итд.).
 
Jedva cekam da vidim oglase zalepljene na ove velike stubove po trgu..

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 
Šta znači "relativno skoro"? Meni ovo izgleda kao da je još originalna fasada...
 
Зашто нису склонили графит са калкана зграде поред Југоекспорта кад јој је чишћена фасада?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=645323#p645323:21obcj0a je napisao(la):
And7rey » 04 Avg 2019 11:16 am[/url]":21obcj0a]Šta znači "relativno skoro"? Meni ovo izgleda kao da je još originalna fasada...

Od kada sam na beobuild forumu mislim da je jednom renovirana.
 
Хвала Богу да ће уклонити тај сат који је на тргу легао ко пилету с***. Пар пута сам и ја се налазио код тог сата на инсистирање других.. значи чекао сам 50 метара даље јер се ту налази хиљаду људи и сви стоје испод сата и гледају лево десно плус ови што пролазе и ови што седе по клупама.. благи хаос и вашар, а сат је апсолутно беспотребни вишак на и овако малом тргу начичканом столовима кафића.
 
Sat bi dobro "leg'o" ispred zgrade TV Pink. Plodovi su istog perioda i stila.
Secam se da je u to vreme pompezno najavljivano postavljanje sata na trg: obelezavanje novog milenijuma, poklon Delte gradu itd.
Na kraju za sat niko nije bio nadlezan. Meni licno ne smeta, ali me ne bi nasekiralo sklanjanje istog.
 
Milanče,

Taj sat je tačno u sredini veoma prometnog pešačkog prelaza koji povezuje Vase Črapića i Kolarčevu, pa već po tome smeta i ne bi smeo da bude tu. Pešaci direktno udaraju u jedan njegov stub. A što se tiče ovoga

"Pa upravo je to i poenta mog predghodnog posta. Milenijumski sat nije ni pravljen da se stilski uklapa u tekovine 19 i 20 veka, vec da svojim savremenim materijalima - staklo i celik i svedenom formom predsvatlja simbolican ulazak tada "razvaljene"prestonice jedne drzava u novi vek, i u novi milenijum. U odnosu na sve to besmisleno je ocekivati da on bude stilski blizak 19 i 20. veku."

izbor gde treba ići na stilsko uklapanje, a gde ne treba uopšte nije jednostavan. Sasvim je jasno da na mnogim mestima uopšte ne želimo da "simbolično ulazimo u novi vek" (recimo ako nas arhitektonsko nasleđe rečito potseća na lepote starog veka) kao što ni reklame nisu uvek poželjne baš na svakom mestu. Najveći deo Trga Republike potiče iz jednog određenog perioda, pa stil tog perioda ne treba narušavati JOŠ više nego što je to već urađeno nekim nesrećno izabranim okolnim zgradama. Zamenom Staklenca nečim prigodnijim još uvek imamo priliku da čitav trg deluje bar donekle skladno, ako već ne može da bude isti stil. Međutim staklo i blještvo uglačani metal povezan izukrštanim žicama je ipak malo previše stilski i idejno udaljen od svega ostalog na tom trgu. Meni ta vrsta preteranosti u privlačenju pogleda i odudaranju od okoline deluje kao klasičan kič. Na ovom mestu, naravno. Drugde bi se sat uklopio sasvim lepo.
 
Meni ne smeta njegova pozicija (a ni izgled) jer je poenta sata da bude vidljiv. Nije baš da ljudi udaraju u njega. Više su smetale žardinjere u blizini.
Smeta mi što sat ne radi i niko ga ne održava i ništa nje rađeno da se to promeni.

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Meni je stav o njemu neutralan, već sam se i navikao na njega za sve ove godine. Kao što su se generacije Beograđana pre nas navikle na nekadašnju zgradu Jugodrva tik uz Muzej i Pozorište, a onda i mi danas na zgradu Marriotta (donekle).

Al ajd kad se već pokrenula priča o svemu tome, kad mu je održavanje stalo već neko vreme, i kad postoje planovi i mogućnosti da se preseli na bolju, moderniju lokaciju... onda neka bude tako.

I dalje ostajem pri stavu da blok gde je Staklenac treba ceo da se izravna. A slažem se sa ostalima koji su pisali da i Dom omladine, Dunav osiguranje i KCB/Dom Štampe treba da se srede i možda malo adaptiraju ako je moguće.
 
Bravo Milanče!

Nažalost, ljudi niti znaju značaj zgrade Doma štampe koju pominješ (ne razumeju da nije bilo takvih zgrada, centar Beograda bi sada izgledao kao centar Sofije - ono kad se vratiš u Beograd odatle i imaš osećaj da si odjednom ušao u Evropu, odnekud, štagod da je), niti simboliku savremene arhitekture. Još manje značaj mesta kod kojih se ljudi nalaze. Što se mene tiče, u centru, to je 'kod konja' (znam, neprikladno, treba 'kod spomenika'), 'kod Jugoslovenske knjige' (nema je više) i 'kod sata' (takođe ga više neće biti - bez ijednog jedinog razloga).
 
Много много практичније је да се договориш са неким да се нађеш испред Бухе нпр.. зашто ти је потребан сат на сред трга да би се пронашли ?? не видим никакав значај тог оријентира осим ако нису у питању особе слабовиде, ометене итд.
 
Eee, devedesetih sam se sa drugovima nalazio kod Yu Nike-a u Sraklencu

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Stub sata je sasvim bukvalno na sredini pešačkog koridora Vase Črapića - Kolarčeva, čudno je postavljen na ivici žardinjere, i još je glavni displej nevidljiv za drugi i veći pešački tok, pošto je zarotiran pod 90 stepenu u odnosu na centralni deo trga i na pešački tok Knez Mihajlova - Trg Republike. Drveće u žardinjeri takođe ometa pogled od smera Kneza, ne uklapa se ni po obliku ...

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=645370#p645370:2uqtga9b je napisao(la):
Pasarela » Ned Avg 04, 2019 3:10 pm[/url]":2uqtga9b]Много много практичније је да се договориш са неким да се нађеш испред Бухе нпр.. зашто ти је потребан сат на сред трга да би се пронашли ?? не видим никакав значај тог оријентира осим ако нису у питању особе слабовиде, ометене итд.
Zar "osim..." nije dovoljan razlog da postoji bilo kakav pokazatelj vremena bilo da je to postojeći sat ili neki drugi, estetski prihvatljiviji i vidljiviji, pre svega i upravo za kategoriju "osim"?
Neću komentarisati stanje postojećeg, to su već učinili neki pametni forumaši. :sesir:
 
Mislim da je Pasarela napisao to u smislu sata kao orijentira lokacije, mesta susreta, nalaženja prijatelja i slično. Uostalom, ja u današnje vreme ne vidim potrebu za satovima kao što je ovaj, svako danas ima mobilni telefon, a vidim i sat na ruci, pa mogu da čitaju. Jedino što može estetski da doprinese okruženju, ali ovaj sat sa skelama i čime god, sigurno ne doprinosi.
 
Imaš sat i na Narodnom Muzeju i na ulazu u pozorište Boško Buha, ne razumem kome je ovde trebao taj sat kada je postavljen...
Može ovaj sat zajedno sa onim belim ispred Moskve na deponiju.
 
Vrh