Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=868555#p868555:3aborrpk je napisao(la):
ГЛАС ПРИРОДЕ » 01 Avg 2021 02:25[/url]":3aborrpk]Позоришни трг је добио мали врт испред Хипотекарне банке, око Кнежевог споменика, двадесетих година прошлог века. Ако је решено да се трг врати својој древној улози тржнице, иако већ имамо Сајам, као и више пијачних тргова и шопинг молова, мали врт код споменика је могао да буде задржан и мало увећан једним дрворедним травњаком до здања Народног музеја, а плочник у преосталом делу би био сасвим довољан за тезге, чадоре и друге садржаје.
:kk:
To sam i ja spominjao više puta, ali po nekima to ispada kaop lament nad starim neuređenim (raspalim) trgom, iako je taj moj komentar sve samo ne to.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=868554#p868554:3aborrpk je napisao(la):
ГЛАС ПРИРОДЕ » 01 Avg 2021 02:18[/url]":3aborrpk]ПС. још једном, за оне који и даље не знају, тргови са вртним садржајима су многобројни и у Европи и у свету. Рим има више тргова са вртним садржајима него поплочаних, али и они који немају вртне садржаје имају вредна архитектонска дела и величанствене водоскоке познате у целом свету који су тако и без растиња пријатни и лепи, мада би са растињем били то још више.
Iako su ljudi išli po inostranstvu, i dalje za "pravi trg" smatraju jedino onaj koji ima ogromnu izbetoniranu ili popločanu površinu. Ja sam generalno protiv toga kod nas, zato što se takve površine ne grade da bi se oplemenio prostor, nego čisto da može da se ima ogroman prostor pogodan za izdavanje. Zbog takvih stvari mi je preko glave i zamisao o pravljenu velike pešačke zone u centu (ne samo zbog toga, nego i što to nije najfunkcionalnije rešenje u našem slučaju).
 
Cesto je dovoljno samo baciti jedan kratak pogled da bi se zakljucilo da je nesto moglo biti bolje.
Ta "definicija trga" je jedna od najvecih lazi koju ljudi ovde na forumu sebi govore. Sorry.
 
Оно што сам говорио стално у време радова сада се остварује у пракси. Повео се на послу пре неки дан разговор који је довео до тога да су сви (баш сви!) учесници почели да се жале како Трг нема ни трунке зеленила које би мало ублажило пакао који живимо ових дана. Тада сам ја тријумфално наступио и објаснио им како су ми неки "много паметни и стручни и упућени" људи са Беобилд форума тада објаснили како Трг републике треба да буде гола поплочана површина од које ће сви бежати у широком луку као од једног за човека веома пријатног места где је лети +50 а зими -20 степени Целзијуса, а да је најјачи аргумент за то био да је "то по дефиницији трг", "да је тако у Европи" и томе слично. Нема бато, ако хоћеш да будеш ЕУропски има да трпиш и жегу и зиму, нема да се кријеш "по шипражје". Или га преименуј у Парк републике. Јер човек треба да служи архитектури а не архитектура човеку. На то се сведе.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
 
Проблем зеленила на тргу није у количини већ у распореду и типу. Високи дрвореди дуж обода трга, значи од музеја ка Коларчевој би направили адекватну хладовину. Ово дрвеће и овако посађено оставља средишњи део трга без хлада.
 
Трг Републике сада има више зеленила и хлада него што је имао пре реконструкције, а тек ће имати када дрвеће порасте. Фала богу па неки од нас имају довољно памћења да памте "зеленило" у виду 2,3 брезе поред трафике и 2 бетонске жардињерчине стављене као привремено решење које ама ничему у пракси нису служиле осим да сузе употребљиву површину трга. https://www.google.com/maps/@44.816...8-ya218.7366-ro0.15260182-fo100!7i5376!8i2688

Немам ништа против тога да се зеленило прошири неким дрворедом по ободу (под условом да не заклања лепе фасаде) или бар танким цветним жардињерама уместо оних досадних стубића који се визуелно не уклапају. Чак мислим да би мала шумица / зелена оаза / паркић уместо Стакленца било далеко лепше решење од предложених савремених зграда опере, музеја и сл.

Али, ја до сада нисам чуо ни једну иоле квалитетну критику ове реконструкције (са аспекта самог решења за Трг). Стварно не могу да схватам озбиљно људе који ће да бране тамносиве Јовине плоче по целом Кнезу али ће им поплочан тргић попут овог представљати неки неиздрживи топлотни изазов. Није никакав проблем кад оне, сада скоро црне плоче из 80их упеку на 40 степени али oвај тргић је опасност по људске животе (https://www.nedeljnik.rs/doktor-upo...srcanih-bolesnika-nadite-alternativne-pravce/).

Стварно не могу да схватим озбиљно људе којима смета и Савски трг што је "ко пашњак" а на Тргу Републике им смета "недостатак зеленила". Ова реконструкција је имала сијасет мана које смо овде већ апсолвирали али је сасвим пристојна и Београд заслужује да има бар један (1), један честит трг у функцији трга на ево скоро 2 милиона становника.
 
Zašto se onda kuka na svakojake događaje koji se tu dešavaju, ako smo apsolvirali da je to uloga trga (između ostalog)?
 
Zato što zauzimaju centralni deo i ometaju glavni tok pešaka.

Plus što ne može (i ne mora) baš svaki dogadjaj na Trg.

Imamo još barem tri prazna prostoru u centru : Savski trg, Cvetni trg i plato na Slaviji. Plus što tu i nema puno ljudi, zacrazliku od Trga.
 
Кукало се и раније, готово сваке године на овом форуму је била драма када се постави пар дрвених кућица на стари Трг Републике ради имања Божићних тржница https://en.wikipedia.org/wiki/Christmas_market

Лично немам никакав проблем са одржавањем по неке манифестације на Тргу али у томе, као и у свему, треба имати меру и циљати на квалитет а не квантитет (тј. профит кроз високе цене а не кроз учесталост).
 
Ja recimo apsolutno podržavam božićne markete, ali ne podržavam gledanje Lige šampiona jer oni postave tribine dva dana pre utakmice i sklone ih dva dana kasnije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=868725#p868725:pl4nzxje je napisao(la):
astrodule » 01 Avg 2021 21:45[/url]":pl4nzxje]Zato što zauzimaju centralni deo i ometaju glavni tok pešaka.

Plus što ne može (i ne mora) baš svaki dogadjaj na Trg.

Imamo još barem tri prazna prostoru u centru : Savski trg, Cvetni trg i plato na Slaviji. Plus što tu i nema puno ljudi, zacrazliku od Trga.
Jel ste želeli veliki popločan trg? Jeste. Jel ste ga dobili? Jeste.
Jel uloga takvog trga i da se tu održavaju raznorazna dešavanja, po definiciji trga? Jeste. I jel se to radi? Radi se.
Zašto onda ne mora svako dešavanje da bude na Trgu? Zato što se onda prekida glavni tok pešaka.

Sve u svemu, šta su neki tražili, to su i dobili, iako to nisu želeli.
 
Kad se desilo prvo dešavanje na Trgu skrenuo sam pažnju da bi bilo mnogo bolje da se ono malo pomeri od centra ka ulici u smeru Staklenca. Ionako su u pitanju skoro uvek neke tribine zbog kojih se i ne vidi dobro događaj.

Znači, samo da ne bude baš na centru, da ne smeta baš toliko.

Božićni maket ne smeta toliko jer može da se prođe između kućica, ali kada napraviš neki teren, pa još i dodaš tribine i ogradu oko tribina, dobijaš prepreku koju moraš da obilaziš.
 
c2ea35e9122671c4d6ea5f562cd97371.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sto se tice generalne price o Trgu, moj stav je da razumem argumente obe strane ali neka ga jedan ovakav trg u Beogradu.


Sto se tice manifestacija, slazem se sa Duletom da moze sve dokle god ne izgleda kao vasar ili javni teren, boks ring, cirkus, itd...

A nikad mi nece biti jasna namena ovog decijeg igralista kome ne samo da nije mesto tu, nego je tokom dana prazno zato sto je direktno na bolesnom Beogradskom suncu i vrucini.
 
Pa ako je stari trg imao manje zelenila i hlada, zasto onda imamo problem sa novim?
Sto bi rekli u pescaniku "ako vam je dobro, onda nista".

Nije stvar poredjenja i u tome da nekom nedostaje stari trg, vec da novom ocito nesto fali u estetskom smislu, po strani toga sto je leti usijan i sto na njemu prave vasare.
 
Стари трг је имао варку у виду великих жардињера које нису правиле хлад али су оптички давале привид да зеленило доминира.

Мени естетски смеају највише стубови са рефлекторе који морали бити стилски прилагођени пешачкој зони и центру града. Друга мана јесте распоред дрвореда који су попреко, у већ постојећем хладу који прави Дом штампе, уместо да иду два дрвореда по ивици трга уз дуж, посебно ка друмској саобраћајници. Од самог зеленила су могли исто да ураде и травњак или цвеће дуж трга уз коловоз од пешачког код позоришта до пешачког код Коларчеве. Такође могли су задржати баштице око споменика.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=868770#p868770:25h8qdxu je napisao(la):
Drakche » Пон Авг 02, 2021 6:21 am[/url]":25h8qdxu]Pa ako je stari trg imao manje zelenila i hlada, zasto onda imamo problem sa novim?
Sto bi rekli u pescaniku "ako vam je dobro, onda nista".

Nije stvar poredjenja i u tome da nekom nedostaje stari trg, vec da novom ocito nesto fali u estetskom smislu, po strani toga sto je leti usijan i sto na njemu prave vasare.


Или то или је по среди класична београдска малограђанштина која мора да попуни сваки квадратни центиметар простора тои тои вецеима, фрижидерима за сладолед, жардињерама, фонтанама, трафикама, аутобусима за донирање крви, продавачима кокица, баштама кафића, паркинзима, споменицима итд. итд.

Са чисто објективне стране, трг на чијем су ободу клупице поређане испод 2 реда јавора није мање зелен ни покривен хладом од трга где су људи могли да седе само на бетонским жардињерама без хлада у средини

Ја бар не видим како то две огромне жардињере по сред трга нису исти окупирале и непотребно заузимале простор али привремена манифестација то ради
 
Svima kojima smetaju žardinjere, zelenilo, fontane (sa ovim se i slažem i ne slažem jer zavisi od slučaja do slučaja) i sl. , želim da se preseli da živi na Vračaru, ali ne u onih 5% prijatnih za život, nego u onaj gde su samo beton, kola, zgrade i ulice kanjončine. I da i tada redovno slušam kako je mnogo bolje imati takve prostore, nego li nešto smisleno sa zelenilom.
Sami forumaši su pričali kako smo mi jedan od zelenijih gradova u svetu, i da nam čak i deo stranaca zavidi na tome.
 
Није на тргу спорна количина зеленила већ распоред. Дрвеће су груписали у сенци Дома штампе и испред Народног музеја. Зато је по средини паклено на летњем сунцу.
 
Tačno, ali nečin na koji neki pričaju o nekim stvarima, prosto čovek ne može a da se ne zapita šta to sa dorbim delom ljuni nije u redu. Sa jedne strane se crče za tim da Trg republike bude sa što manje zelenila i da se ima barem jedan otvoreni prostor u gradu, jer nam to fali, a sa druge strane se crče za tim da se popuni Mitićeva rupa, jer baš bode oči to što tu postoji otvoren prostor.
 
A stari Trg nije bio paklen na suncu, baš je onako prštao od drveća i hlada...
b2cf92036d097339ff9f651d7e852fad.jpg


Jedino mesto hlada više je bilo ovo drvo skroz levo na slici. Ovo desno je uvek bilo pod hladom zato što bi ga zaklanjale zgrade. I tako je i sad.
Sve ostalo na Trgu je i tada bilo golo sa aspekta hlada i izloženo suncu.

Ne kažem da je sadašnja izvedba savršena, ali uopšte nije ni toliko loša kao što neki predstavljaju. I ja sam isprva bio skeptičan oko novog dizajna (dok se gradio) ali sam posle korigovao stav. Ono što sam najviše kritikovao, i pri čemu stojim i dalje, je sam proces rekonstrukcije i kvalitet nekih radova. Ali što se samog platoa tiče, definitivno mi je bolje ovo sada nego onaj rusvaj koji je nekad bio. I razumem da se ukusi razlikuju, ali ako pričamo o ukusima, onda batalite konstrukcije kako je stari bio oaza mira i zelenila.
 
Bio je paklen i stari trg, ali to mnogima nije predstavljalo problem koliko zelenilo koje je bilo na njemu. To je utisak koji odaju pojedini komentari.
 
Pojedini komentari govore jednu besmislenu krajnost (o platou). Pojedini komentari govore drugu besmislenu krajnost. Ja sam po stavu negde između ta dva.

Kao što rekoh, ukusi su različiti i razumem da se estetski i ambijentalno nekome više sviđa jedno, a nekome drugo. Ali ako već pričamo o količini hlada, onda hajde da pogledamo stare fotografije (ako nas već sećanje ne služi) pa da vidimo za koliko % je stari imao više. Ja ne sporim da je imao nešto više. Ali ću uvek rado trampiti one besmislene ofucane žardinjere sa kerećim čoporima i ostacima unutra, za ovo kako izgleda sada.
 
Плато сам по себи је сасвим уреду када је у питању материјал. Грешка је у распореду стабала и типу стубова расвете. Наравно, могли су и задржати цветна алеје око кнежевог споменика и такође дуж ивице трга до коловоза. Старе веће жардињере су одударале стилски и заузимале су простор. По мени фале фонтане и више чесми на тргу. Потребнији су од клупа за пуњење мобилних телефона. Надам се да ће јелку за нову годину постављати овде на чист део трга, да дође до изражаја, а не на збијен ћошак са Кнез Михаиловом, где је околне зграде гуше.
 
Slažem se da bi jedna fontana negde na obodu dobro došla, kao i to da je besmisleno i aljkavo gurati jelku tamo u Knez, umesto ovde na čistinu.
 
Vrh