Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Од „Пукни зоро“ до Абиних хитова - концерт српског и британског војног оркестра на отвореном

Уметнички ансамбл Министарства одбране „Станислав Бинички" и Гудачки оркестар Грофице од Весекса одржали су заједнички концерт испред Културног центра Београда.

https://www.rts.rs/page/magazine/ci/sto ... estar.html
 
_20210614_154910.JPG
 
U kom kontekstu je postavljena poslednja slika?

Pretpostavljam opet neka kritika? Verovatno bi po volji većine na forumu (koja je glasnija) bio grad bez ljudi i dešavanja :bubanj:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=861682#p861682:3qp2rwn0 je napisao(la):
hammer » Čet Jul 01, 2021 6:51 pm[/url]":3qp2rwn0]U kom kontekstu je postavljena poslednja slika?

Pretpostavljam opet neka kritika? Verovatno bi po volji većine na forumu (koja je glasnija) bio grad bez ljudi i dešavanja :bubanj:

Pretpostavljam da je u kontekstu oduševljenja gradom sa ljudima i dešavanjima koja ulepšavaju prazan trg i daju mu preko potreban smisao, bez kog bi bio tužan i besciljan.
 
Divan seoski vasar, svakih nekoliko dana satori, kucice, paneli i gomila kablova. Trg je uvek pun ljudi i bez ovakvih sadrzaja, narocito leti, ali gradska vlast izgleda ne moze da se oslobodi palanackog mentaliteta. Beograd nije selo i ne zasluzuje stalni haos na glavnom gradskom trgu. Dopada mi se mnogo stvari koje je sadasnja gradska vlast uradila do sada ali ovakav pristup funkcionalnosti Trga nije jedna od njih.
 
_20210721_204435.JPG

_20210721_204508.JPG

_20210721_204538.JPG

_20210721_204613.JPG

_20210721_204651.JPG


"Ар деко у српској архитектури" -
Милан Просен.
 
Mogli bi da popune ovaj prostor oko stabla pošto se nalazi tik iza stajališta.

1627490276754.jpg
 
Нико да прокоментарише дечије игралиште на тргу :D
 
Nadam se da neko povezan sa gradskom vlasti ponekad svrati na ovaj forum, zato bih vas zamolio da promenite pristup glavnom gradskom trgu, Trg je simbol metropole, najupečatljivija lokacija u gradu, nije samo još mesto za prodaju kolača ili kobasica, zimsko klizanje, izložbu predmeta iz narodne radinosti ili - dečje igralište. Svi vole decu ali ona će se snaći bez jednog mesta u gradu, siguran sam i da neće zamerati što smo im uskratili jednu igru na Trgu kada budu odrasli. Trg je sve samo ne predimenzioniran, čak spada u manje gradske trgove u poredjenju sa drugim milionskim gradovima i nema potrebe za dodatnim oduzimanjem prostora za okupljanja gradjana i turista, za selfije i fotografije a ne šatore i kampove...neka ostane mesto po meri čoveka. Postoje brojne druge lokacije za razne promocije, festivale i slično.
 
E pa ne razumeš ti te "sadržaje" :)
 
Atina ima dosta popločenih trgova sličnih Trgu Republike. Malo malo pa naidjes na jedan takav.

Zaključio sam da svi oni imaju istu problematiku - neko se ne zaustavlja na njima. Svi ih uglavnom zaobilaze, sem ako im ne sluzi kao pesački prelaz da preseku na drugi stranu. Kako danju, tako i nocu.

Ok, mozda trg ne mora da ima bog zna kakvu funkciju, sem estetske i da svojom prazninom "otvori" prostor, stavljajuci time u fokus neka klasicna zdanja koja su oko njega, a ne ono sto je po sredini.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=867921#p867921:3tgcb04t je napisao(la):
Sweet Dee » 28 Jul 2021, 22:24[/url]":3tgcb04t]Nadam se da neko povezan sa gradskom vlasti ponekad svrati na ovaj forum, zato bih vas zamolio da promenite pristup glavnom gradskom trgu, Trg je simbol metropole, najupečatljivija lokacija u gradu, nije samo još mesto za prodaju kolača ili kobasica, zimsko klizanje, izložbu predmeta iz narodne radinosti ili - dečje igralište. Svi vole decu ali ona će se snaći bez jednog mesta u gradu, siguran sam i da neće zamerati što smo im uskratili jednu igru na Trgu kada budu odrasli. Trg je sve samo ne predimenzioniran, čak spada u manje gradske trgove u poredjenju sa drugim milionskim gradovima i nema potrebe za dodatnim oduzimanjem prostora za okupljanja gradjana i turista, za selfije i fotografije a ne šatore i kampove...neka ostane mesto po meri čoveka. Postoje brojne druge lokacije za razne promocije, festivale i slično.

U Nemačkoj, Austriji, CH... se na trgovima radi upravo ovo što si opisao. Verovatno su uzeli 1:1 koncept trgova iz srednje evrope.
 
Znam da su preuzeli koncept od drugih ali zaista nema potrebe za bilo kakvim sadrzajima jer je uvek mnogo ljudi na trgu, stanujem u komsiluku i skoro svako vece je pun ljudi, narocito u toplijem delu godine. Postavljanje klupa je bilo pun pogodak jer retko kada moze da se pronadje slobodno mesto. Tas i Savski trg su idealna mesta za razne izlozbe, prostor ispred Narodnog muzeja moze bez tih sadrzaja. Naravno to je samo moj stav, kao i nekoliko poznanika sa kojima sam pricao o toj temi. Gradu je potrebno da ima nekoliko reprezentativnih objekata ali i javnih prostora, sto podrazumeva odsustvo zagusenja nepotrebnim ili trivijalnim mobilijarom i raznim privremenim "umetnickim" instalacijama.
 
Trg nije park, to još dugo nećemo shvatiti. Uređenje Trga Republike je bilo tako jer niko nije imao hrabrosti da uredi trg od rekonstrukcije Knez Mihailove 1987. godine pa je ostalo to parterno uređenje staro 40 godina.
 
Samo da prebace barem svako drugo dešavanje sa Trga na Savski trg bilo bi odlično.

Savski trg žudi za ljudima i dešavanjima, a ne Trg koji je prirodno uvek pun ljudi.
 
Bez ulaženja u to ko je u pravu i merenja u sitna crevca da li je sadašnji Trg: 1) popunjeniji 2) lepši nego stari, samo bih da kažem da mislim da Beograd treba da ima jedan ovakav trg po uzoru na svetske gradove. Imamo/imali smo već i previše ''trgova'' koji su više bili parkovi i prostor za komercijalu, nego pravi platoi za okupljanje i manifestacije. Neka ga jedno ovakvo mesto, neće mu ništa škoditi. Ovde govorim samo o platou, ne o ostalim aspektima novog trga i ne o samom procesu rekonstrukcije.
 
Реално ако је Савски трг нови центар града, нека тамо нек праве ове монтажне трибине, терене, шатре, игралишта, бине, приредбе и сл.
 
S tim se slažem. :D Što se mene tiče, mogu i kafiće da počnu polako da okupljaju oko BnV. :mrgreen: Da ostatak grada malo prodiše.
 
Може, таман Бутик да пребаце тамо где је сад Адмирал клуб или где је Аман :D
 
Nisam od onih što se zentaju od teroristi™ i misle da gradovi i društva treba da se pretvaraju u bunkere ali nije mi svejedno kada vidim kako automobil pri manje od 20 km/h pegla ove stubiće kao ništa. A skoro isti ovakvi su postavljeni na Trgu

https://www.novosti.rs/beograd/vesti/10 ... jane-video

Morate da otvorite link da biste pogledali, Shitstagram ne dozvoljava skidanje i embedovanje.
 
ПС. још једном, за оне који и даље не знају, тргови са вртним садржајима су многобројни и у Европи и у свету. Рим има више тргова са вртним садржајима него поплочаних, али и они који немају вртне садржаје имају вредна архитектонска дела и величанствене водоскоке познате у целом свету који су тако и без растиња пријатни и лепи, мада би са растињем били то још више.
 
Vrh