Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Pošto od prezentacije iskopanih ostataka kapije na Trgu Republike za sada izgleda nema ništa, a smatram da će ova tema i ubuduće biti važna, otvorio sam novu temu "Arheološka istraživanja i prezentacije".

Dakle, priču o Stambol-Virtemberškoj kapiji možemo da nastavimo tamo, a ova tema može da ostane za tekuće radove i trenutno prihvaćeno rešenje uređenja Trga Republike.

Link na prvu poruku: viewtopic.php?p=589505#p589505
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=589461#p589461:5pvu4k73 je napisao(la):
dunavski » 18 Дец 2018 07:00 pm[/url]":5pvu4k73]
Kao neko iz arhitektonske struke sa doktoratom iz inostranstva u oblasti savremenih urbanih delovanja u okviru istorijskih gradskih centara moram da kažem da sam ŠOKIRAN (blaga reč) mačinom na koji se ljudi ovde ophode prema svom graditeljskom nasledju. Sa koliko cinizma, neznanja i lenjosti se podsmeva svačemu što bi moglo da doprinese rastu i shvatanja Beograda kao ISTORIJSKE METROPOLE je zastrašujući.

За почетак добродошао на форум.

Размимоилажење са Зумом се своди искључиво око начина презентације налазишта на Тргу Републике. Стога би за овај форум било изузетно вредно мишљење о томе једног архитекте са докторатом из иностранства. Које је Ваше мишљење о томе? Какав је то начин презентације по Вама одговарајући за ову конкретну урбану микролокацију?

Мислим да би то са Ваше стране било коректно јер не видим икакву сврху учланити се на форум само да би изабрао табор "Браво Зума" против табора "Зума претерујеш". :gobb:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=589508#p589508:qe8qxema je napisao(la):
Zuma » 18 Dec 2018 09:05 pm[/url]":qe8qxema]Pošto od prezentacije iskopanih ostataka kapije na Trgu Republike za sada izgleda nema ništa, a smatram da će ova tema i ubuduće biti važna, otvorio sam novu temu "Arheološka istraživanja i prezentacije".

Dakle, priču o Stambol-Virtemberškoj kapiji možemo da nastavimo tamo, a ova tema može da ostane za tekuće radove i trenutno prihvaćeno rešenje uređenja Trga Republike.

Link na prvu poruku: viewtopic.php?p=589505#p589505

Re. zasto nisu kopali dalje.
Mozda postoje gradjevinski razlozi da se dalje ne kopa. Mozda ce teze da se stabilizuje tlo, ili ce sleganje da utice na poplocanje.
Sigurno je da svako dalnje kopanje vodi u komplikacije, na projektu koji moze da se pokaze i nepopularan. Sve postaje politicko pitanje.
Ali da su vlasti htele da ljudi znaju sta je TACNO ispod povrsine Trga, mogli su da objave rezultate istrazivanja 3d radarom ( ako se ne varam) koje je sigurno uradjeno. Interesantno je da ni jedna novina ne pise o tome.
Ne razumem cekanje i odlaganje, izgleda da vlast "projektuje" Trg i "arheologiju" u hodu, bez struke, kao sto sve rade.
 
Razveli se Trg i Stambol

Bese jedan prostor vedri,
Umalo knez da se uneredi,
Vo vjekova bese prazan,
Umalo da bude unakazan,
Knezev pogled posta jarak,
Kad vide umalo da mu padne barjak,
Iskopase mu trg vedri,
Htede vlast da ga uredi,
Jedni vikase Austrija,
Drugi povikase turska avlija,
Knezev trg rece necu Stambol,
Htede da napravi karambol,
Znade knez sta se tu zbi,
Vide on kako srpska glava na kolcu onomad lebdi,
Nakon nekih dugih dana,
Zatrpa se Stambol dzada,
Knez odahnu u magli,
Snegom okovan da i dalje ponosno stoji i zari,
Razvedose se oni tako,
Da se gaje separatno,
Trg posta vedar sanac,
A Stambol lezeci policajac,
A procice jos dugih dana,
Samo da se trg ne radi za badava,
420 dugih noci,
Kod gradjana nece proci,
Kneze nas mirno stoj,
Od Stambola osta samo trg tvoj.

Ziveh, voleh i kreirah.
 
20-E97898-E248-4-CFE-8171-AD2-F0-C14-AEEC.jpg
 
Tuga je kad znas da bi ovo japanci, kinezi pa cak i rusi sabili za dva dana max


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Secam se cale mi pricao, da je Energoprojekt radio neki mini hotel od kao nekih bungalova u nekoj africkoj zemlji za sastanak nesvrstanih, od projektovanja do izgradnje - "kljuc u ruke" za samo 100 dana.

Dakle nije u pitanju ko gradi, vec dobra organizacija, umece, strucnost, volja i sredstva. Primer kod nas je bulevar koji je kopletno bio gotov za samo 6 meseci. Od svega ovoga trenutno nedostaje politicka volja iz ne znam kog razloga i vrlo moguce sredstva tj finansije. Strabag u Srbiji je pokupio doblje ljude iz ugrasenih i propalih preduzeca, tako da mu dobra organizacije, umece i strucos ne manjka.
 
Sad se vidi da je rekonstrukcija Gazele pod sabraćajem bila zaista veliki i uspešan poduhvat.
Ovo je sprdnja sa gradom i građanima.
 
Sinoć sam prošao pored Matijevićevog hotela i video uključena svetla na nekoliko spratova. Tako da izgleda da se radi enterijer.
 
Koлико пара, толико и музике. Као што сам више пута причао, лакше им је да развуку два багерчића, ваљак и 20 радника да раде 400 дана него да плате 200 радника да то заврше брже.
 
Ali platiš 200 radnika da rade 40 dana je isto kao 20 radnika da radi 400 dana ali zato pređeš na novi posao. Ja zaista ne razumem.
 
Поента је да развуку плаћања, лакше им да годину и више дана плаћају мање радника него да за месец дана плате више.
 
Opet mi nije jasno. Pa plate radnicima su mali deo profita. Plati radnike, pređi na novi posao i tako u krug - zar nije poenta više zaraditi i više poslova obrnuti.
 
Tako je i sa cenama karata u javnom prevozu - zarada bi bila mnogo veća ukoliko bi cene bile niže.
Ali, neće oni tako, i to iz samo njima znanih razloga.
Oni hoće da oni koji plaćaju plate i za one koji ne plaćaju.

Očigledno se radi o želji za što manjem ulaganju novca u sredstva za proizvodnju, što automatski povlači za sobom i manjak radne snage.
Zato se sve razvlači do maksimuma.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=591160#p591160:2gyhx5tx je napisao(la):
astrodule » Уто Дец 25, 2018 10:47 pm[/url]":2gyhx5tx]Opet mi nije jasno. Pa plate radnicima su mali deo profita. Plati radnike, pređi na novi posao i tako u krug - zar nije poenta više zaraditi i više poslova obrnuti.
Нису ту само плате радника у питању, штеди се и на ангажованој механизацији и гориву, вероватно и на материјалу. Град/држава развуку све радове - хајмо сад полако да радимо три-четири улице, па платимо за децембар на Тргу два багерчића, камион и 10 радника, у Карађорђевој пет већих багера, осам кипера и људство, у Топличином венцу ћемо послати екипу БВК да раскопава инсталације пре подне, а иста екипа после подне иде да ради нешто друго на неком другом месту, Београд пут ће ту асфалтирати кад заврши радове које има негде другде у граду, на новом БАСу у блоку 42 ће радити два багера и пет кипера, на мосту преко Аде 20 мајстора са механизацијом ће да прави трамвајску пругу полако, на Прокопу ћемо да избетонирамо само трећину целе дужине плоче над првим колосеком и још брдо других примера, пасарела код пристаништа ће исто полако да се ради месецима и тако све по мало и ситно, развучено, пошто очигледно или нема пара да се нешто конкретно и људски одрадри у реалном року, или се дебело закида и уграђује ко год стигне.
 
Onda uskoro trebaju i ploče da stignu. Nadam se da će imati sličnu sivu/plavu boju kao ploče u Knezu. Samo da ne bude kao ono u Ruzveltovoj.
 
Vrh