Teško je biti siguran kad čak ni to malo blata na ciglama nisu očistili, ali meni to sugerišu kosa ivična linija vertikalnog slaganja i koso istesane bočne površine kamenih blokova. Kao da je potrošeno prilično vreme da se pažljivom obradom kamena njegova bočna površina (ona ka pozorištu) savršeno ukopi u nagnutu bočnu ravan bedema (ka pozorištu, sada nevidljivu). Što bi značilo da se ta bočna površina nekada MOGLA videti da bi takvo savršeno uklapanje u ravan bedema bilo bitno, tj da u početku zida ispod kasnijeg mosta nije bilo. Tesati ih i slagati ukoso samo zbog ukrasa kad se gleda spreda, iz šanca, izgleda preterano uzevši u obzir da se taj "dvodimenzionalni ukras" onda ne bi ni video zbog mosta, niti bi onda išao ukoso i tako tražio dodatni rad tesara na obradi kosih ivica. Zato deo ispod mosta zaista više liči na prezidani deo šanca koji je nekada tu skretao za 90 stepeni. Što onda ponovo otvara pitanja šta ustvari sada gledamo.
I nije to jedini neobjašnjivi javašluk u takozvanom "istraživanju". Nije bilo ni pokušaja da se bez dileme razjasni pitanje podzemnih prostorija, što će biti neophodno znati kasnije za metro stanicu, čak i ako se sada ne odluči nista pametno oko prezentacije kapije. Što je, usput, takođe nemoguće ako ne znamo kako izgleda podzemni deo i ima li ga uopšte. Na osnovu čega ta komisija misli da donosu odluke? Kao ovde sahranjeni Rimljani, da gledaju šta im kažu iznutrice žrvenih jagnjića?
A pogledaj sad ovo. Označio sam liniju spoljne ivice bočnog zida kapije, onog zida ka Knez Mihajlovoj.
I šta se vidi? Da
ovo nije kraj zidova na zapadnoj strani kapije! Bar dva zida se nastavljaju dalje. A još jedna prostorije između njih takođe ide u levo.
I ne samo to. Zid u prvom planu nije samo zid kapije nego i bedem šanca, pa znači da je i bedem šanca TAKOĐE ostao neporušen i IZVAN zone kapije, tj levo od njenog bočnog zida. Ali dokle onda ide bedem šanca? Možda je i on neoštećen i stoji tik ispod potvršine tla, idući tako čak u Obilićev Venac i ko zna gde dalje. I možda isto tako ide dalje sa druge strane kapije, niz Francusku ulicu? Možda i dalje
imamo uglavnom neporušen čitav sistem bedema i revelina tik ispod površine
na čitavom trgu i u okolnim ulicama? Na kraju, zašto bi svuda rušili kilometrima dugačke, duboko ukopane i debele bedeme (4 x bar 1,5 metra presek) koji su podzemni deo zida šanca, ako mogu samo da ih zatrpaju šutom srušenih nadzemnih delova? Drastično manje posla, a glavni (nadzemni) delovi utvrđenja su ipak porušeni? To ima smisla kao optimalna i brza strategija rušenja za zimu 1739/40.
A ako je tako, a na slici vidite da se bedem šanca ZAISTA nastavlja i dalje ka Obilićevom Vencu, pa zar pobogu mi to ne bi trebalo da znamo!? Bar zbog budućih gradnji i rekonstrukcija ulica i trgova gde bili Austrijski gradski bedemi, ako je već ovde toliko ljudi baš briga za istoriju i kulturu. ZAŠTO onda nisu nastavili da još malo u levo otkopaju ovaj zid? Smetala im nova cev? Zašto nisu uradili bar još neku sondu u otkopanom delu trga da bi videli ima li tu negde nastavka ovog zida ili drugih ostataka bedema šanca? Kuda idu ako ih ima? Koliko ih je ostalo? Koji oblik imaju? Gde su tačno? Kako je uopšte moguće da neko u Zavodu za tobožnju zaštitu propusti da sazna tako važne informacije, šta mu je ispod najvažnijeg gradskog trga, a ima ovakvu priliku da sve stoji otkopano 3 meseca? To je prosto neshvatljivo sem ako nekako nisu bili prisiljeni na to.