Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=582599#p582599:3sm2pt30 je napisao(la):
Zuma » 19 Нов 2018 09:25 pm[/url]":3sm2pt30]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=582586#p582586:3sm2pt30 je napisao(la):
relja » 19 Nov 2018 08:18 pm[/url]":3sm2pt30]
Čudan je kriterijum vrednovanja naše istorije kada se ona svodi samo na jednu građevinu, na jedan objekat, a ne na sve oklonosti oko te građevine, istorijske događaje, odnos savremenika i potonjioh generacija itd itd...
Ne, nego nisam spreman prihvatiti da jedan ovako, bar u temeljima, spektakularan, očuvan i važan i deo istorije grada u urbanističkim odlukama bude manje bitan od toga da se na pločniku trga ne nađe "pogrešna" vrsta ploča.

Једино што је заиста интересантно и битно у урбанистичком, и историјском смислу код овог објекта јесте чињеница да је он представљао границе града, да је он био линија која је раздвајала град од периферије, а данас се та граница налази у срцу центра далеко већег града. И то свакако треба обележити и на адекватан начин прзентовати.

Ево како се граница обележава на један цивилизован, пристојан и елегантан начин, шмекерски, без вашаришта. Као граница између Белгије и Холандије:
Belgijsko-holandska-granica-u-varosici-Barle-Nasau-odnosno-Barle-Hertog-670x453.jpg


Све остало је само неозбиљно напумпавање вредности коју реално, објекат није имао.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=582691#p582691:2vxatbbd je napisao(la):
Zuma » Уто Нов 20, 2018 6:06 am[/url]":2vxatbbd]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=582630#p582630:2vxatbbd je napisao(la):
Igor » 19 Nov 2018 10:34 pm[/url]":2vxatbbd]Izvor: Blic.rs
...
Nisu oni jedini koji čitaju Beobuild. Ladno su mi do detalja iskopirali uprošćeni i "rekonstruisani" dizajn otkopanog u Open Street Map-u :lol:
http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic. ... 35#p574135


file.php

Pozdrav svim forumašima, novi sam na forumu, ali ga već godinu i po dana pratim i zaista ste sjajni. Rešio sam da se prijavim jer sam ja dotični koji je nacrtao kapiju na OSM-u. Svakodnevno se bavim uređivanjem OSM-a i forum mi je zaista najveći izvor informacija o promenama u gradu, a ponekad bih hteo da pitam i nešto što me zanima, a što nije rečeno. :gobb:
 
Sad kada krenemo svi sa foruma da te smaramo da uneseš svaku pešačku i biciklsitičku stazu koja fali na OSM.

Svaka čast na trudu i radu. Ne znam da li si ti unosio staze na Košutnjaku, ali odličan posao je urađen.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=582735#p582735:2ht2gjk4 je napisao(la):
astrodule » Уто Нов 20, 2018 11:49 am[/url]":2ht2gjk4]Sad kada krenemo svi sa foruma da te smaramo da uneseš svaku pešačku i biciklsitičku stazu koja fali na OSM.

Svaka čast na trudu i radu. Ne znam da li si ti unosio staze na Košutnjaku, ali odličan posao je urađen.

Nisam ih ja unosio, ja sam unosio staze u Parku Ušće, ali zaista se trudim da unesem što više promena. Uneo sam, na primer, sve izgrađene ulice i zgrade, kao i one u izgradnji u Bnv. I još mnogo toga...
 
Ovako u Novembru, po kiši, u mraku, tek pomalo provirujući duboko iz zemlje, kapija na Bukirinoj slici ostavlja čudan utisak ...

Anyway, dok čekamo rezultate kopanja po Ratnom arhivu u Beču: London’s Roman City Wall.
Izgleda da su sačuvali i izložili sve što su od njega u novije vreme mogli da nađu da još uvek postoji.

https://www.historic-uk.com/HistoryMaga ... City-Wall/
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=582934#p582934:tt1r0d7m je napisao(la):
Zuma » 21 Нов 2018 06:24 am[/url]":tt1r0d7m]Ovako u Novembru, po kiši, u mraku, tek pomalo provirujući duboko iz zemlje, kapija na Bukirinoj slici ostavlja čudan utisak ...

Na mene ne ostavlja nikakav utisak ...
 
Ja sam gledao svakakve filmove, pa je to ostavilo posledice :lol:
 
Ostavlja utisak samo o veličini.

Gledajući šta je važnije za normalno funkcionisanje i estetiku grada, Trg je u prednosti.

Istražiti, konzervirati i zakopati.
 
I šta se trenutno dešava sa celim tim cirkusom? Ima li šanse da se radovi nastave ove godine?
 
Nek makar keep light dobije neku crkavicu da napravi hologram kapije... :D
 
Ajmo sad malo jeftinog senzacionalizma... :lol:


STAMBOL KAPIJA U BLATU Arheološko nalazište na Trgu republike ostavili potpuno NEZAŠTIĆENO

46Ik9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWm1FN01EQV8vOWRmYWE5NWVlYjZiM2Y0MTdhMWQyNDk2MmJiNzM4ODUuanBlZ5GTAs0C5ACBoTAB


Skoro dva meseca svi pričaju o velikom arheološkom otkriću, bedemima Stambol kapije i rimskim grobovima koji su otkriveni tokom rekonstrukcije na Trgu republike, najavljuju se monumentalni načini na koje će ova lokacija biti obeležena i dostupna Beograđanima i turistima, a onda radnike i arheologe iznenade kiša i košava pa nesuđeni arheološki lokalitet završi u - blatu.

Jak vetar koji je duvao tokom jučerašnjeg dana u više navrata je rušio ogradu oko gradilišta, voda je dobro natopila sve što je otkopano, pa se postavlja sasvim logično pitanje da li je ovaj deo Trga republike mogao da bude zaštićen na neki način.

Možda čuvenim šatorom-balonom koji je postavljan kada je građena fontana na Slaviji ili barem nekim običnim najlonom...

https://www.blic.rs/vesti/beograd/stamb ... no/5jl540h


Za spas Čupavih stupova pošaljite SMS na XXXX.
 
Pa u pravu su, zašto jeftini senzacionalizam? Zaštita otvorenog nalazišta je standardna procedura. Recimo ti grobovi. Zašto bi se eventualni biološki ostaci dalje degradirali pre hemijske i biološke analize? Pa zatim, čak i mali delovi recimo drveta ili malih životinja u podzemnom delu kapije mogu pomoći u datiranju. Mada je sad moguća i analiza neorganskih ostataka, recimo maltera, ali svejedno. Onaj šator sa Slavije preneti ovde pa mogu da rade i zimi. Ne mora da se gubi vreme kao što sada rade. I to baš na glavnom gradskom trgu. Neka jedni istražuju po arhivima, a drugi kopaju. Ne mora sve da radi i nadgleda jedan čovek.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=582949#p582949:f3ld2ppz je napisao(la):
astrodule » 21 Nov 2018 09:46 am[/url]":f3ld2ppz]Ostavlja utisak samo o veličini.

Gledajući šta je važnije za normalno funkcionisanje i estetiku grada, Trg je u prednosti.

Istražiti, konzervirati i zakopati.
Video si na onom linku (https://www.historic-uk.com/HistoryMaga ... City-Wall/) kako se prema gradskim zidinama odnose u Londonu. Nikakvo staklo, a još manje ponovno zakopavanje. Nego su sve što im je nekim čudom uspelo preživeti krajnje surovu i bezobzirnu prvu fazu industrijalizacije iz 18. i 19. veka sada iskopali, konzervirali i izložili takvo kakvo je, ma kako uništeno bilo. I taj prostor je ostao rezervisan SAMO za to. Niko ne predlaže da se to radi i u Beogradu, ali je pokazatelj kolika se vrednost pridaje gradskim zidinima i kako se tamo određuje ko ima preče pravo na zemljište.

Međutim to me je podstaklo da detaljnije pogledam kakav je tačno odnos prema gradskim zidinama u drugim Evropskim gradovima. Pa je odmah postalo očigledno da je primera ljubomornog čuvanja takvog nasleđa toliko mnogo da je sasvim besmisleno navoditi ih pojedinačno. To se prosto smatra normalnim u civilizovanom svetu i svuda se radi. Umesto pojedinačnog navođenja primera evo zato samo Wikipedijine stranice sa ogromnom (i dalje nepotpunom) listom gradova sa odbrambenim zidovima. Dovoljno je baciti oko samo na slike. Ne morate ni čitati pojedine stavke. Sve slike su nove, iz našeg vremena, pa dakle sve one redom pokazuju kako ljudi DANAS čuvaju njihove gradske zidine i kapije, i na koje ih sve načine integrišu u savremeni urbani prostor, i NE zatrpavaju. Čisto da se uporedimo sa njima i vidimo gde smo.

List of cities with defensive walls
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... sive_walls

Samo jedan duhoviti momenat. Ovi izgleda nemaju naročiti problem oko "normalnog funkcionisanja i estetike grada", pa čak ni samo oko saobraćaja :)

Brielle_vesting_20050518.jpg


Ovo je ipak premalo i donekle izvan naselja, pa nije za poređenje sa zidinama u urbanom prostoru i sa našim slučajem, ali bar divno izgleda, pa da se vidi.

Luchtfoto_bourtange.jpg
 
Мени ово непроцењиво откриће личи на филм ОДИСЕЈА У СВЕМИРУ 2001. ..Оно кад мајмуни наиђу на камен необичан и кости па су у неверици.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=583110#p583110:11nha3gj je napisao(la):
Zuma » Sre Nov 21, 2018 8:35 pm[/url]":11nha3gj]Pa u pravu su, zašto jeftini senzacionalizam?
Zato što naslov i tekst insinuiraju da ovo ovako stoji 20 godina izloženo zubu vremena i klime, a da po tim iskopinama svakog dana tutnje točkovi autobusa, đonovi pešaka, đubre s ulice, kanalizacija, kisele kiše... Mislim, da tuda svakog dana od iskopa teče sona kiselina ni tad tim kamenčugama ne bi ništa bilo. A tek ne može ništa da im bude od vode i vazduha. Tako da nemoj da padaš na takve gluposti, znaju novinari odlično šta rade i nije slučajno što su birane takve reči i konstrukcije. Ovakve splačine najviše vole da pišu, jer zahtevaju minimum rada i umnog napora, a donose solidan broj pregleda.

Inače što se tiče ove dve slike koje si postavio - iz aviona se vide (i bukvalno i figurativno) razlike u odnosu na našu situaciju. Prvo, njihove ravnice naspram našeg brda. Tako da ta ideja o stajaćoj vodi ili plitkim jarcima oko zidina otpada. Drugo, Beograd je Njujork naspram tih naselja. To sa slika su gradići ili predgrađa, sa malim brojem stanovnika i sadržaja. Beograd je, pak, u centru kao košnica. Treće, po onome što vidim sa slika, to unutar zidina su sve istorijske stambene ili turističke četvrti. Svi glavni i moderni sadržaji su planski smešteni izvan zidina. U Beogradu to nije slučaj, pošto centar nije samo geografski nego i centar svih aktivnosti. Četvrto, ta naselja su izgrađena na rekama zato što su male i pogodne za ovakvu konfiguraciju. Beograd koji se sastoji od brda, dolina i ušća dveju moćnih reka nije imao potrebe, a ni mogućnosti da pravi ovako nešto.

Mislim jesi rekao na početku ''evo jedan duhovit momenat''. Tako da jasno je da ne kažeš da treba isto ovako da bude i kod nas. Ali samo kažem. Pošto iskreno ne znam više ni sam šta ti sve neće pasti na pamet od ideja, tako da bolje da ja napomenem na vreme za svaki slučaj.
 
Zumi svašta pada na pamet, ali najviše voli kada po tastaturi nekome udari - kontru. :mrgreen: :lool:
 
Bender,
u pravu si za mnoge gradove sa spiska, nisu uporedivi sa Beogradom. Međutim taj spisak je ogroman, pa ih ima mnogo koji jesu. Ali još važnije od toga, poenta spiska nije bila da se mi ugledamo na konkretna rešenja. Svaka situacija je različita, pa to i nije moguće. Nego je sušina ove naše kontraveze VREDNOVANJE starih zidina i kapija u urbanom delu grada U ODNOSU NA vrednost nekog novog korišćenja tog prostora posle zatrpavanja ostataka. Kojim izborom Beograd više dobija? Šta je VREDNIJE? Zatrpati ili prikazati?

Ovde smo upravo zato imali stranice i stranice poruka koje negiraju vrednost prezentacije kapije. Ponrekad apsolutnu vrednost, a ponekad samo u odnosu na "veću" važnost veoma usko shvaćenog i određenog tipa uređenja Trga Republike. Čitali smo o kapiji kao "bezvrednoj gomili kamenja", "neprepoznatljivoj ruini", "ružnoći", "o prioritetu savremenih potreba", "ko je još u svetu to uradio", itd. Dakle, iz ovog veoma dugačkog spiska primera se vidi DA LI JE ljudima iz svih tih gradova u svetu bilo važnije da na nov, "savremen" i "koristan" način upotrebe prostor koji neki deo gradskog zida zauzima, ili da ga trajno rezevišu za neku ruinu. Pošto je sada u pitanju samo ODNOS procenjene vrednosti dva načina korišćenja zemljišta KOD NJIH (a ne kod njih i nas), postaje nešto manje važno direktno poređenje važnosti lokacije ili veličine dva grada, našeg i njihovog. Ako je stari bedem tamo u manje važnom delu grada, ili u gradu manjem od Beograda, isto toliko se smanjuje i korist od prezentacije nekih ostataka umesto njima korisnijeg načina upotrebe tog zemljišta (za novi trg, novogradnju, tržni centar...). Jer koji će turista da putuje u neki mali grad u kome nema ništa drugo, samo da bi video deo njihovog gradskog bedema koji postoji u još sto drugih gradova u okolini? Zašto onda ne bi zatrpali bedem i napravili nešto što je baš malom gradu daleko korisnije? Pa se OBE vrednosti oba izbora, zadržati bedem ili ne, slično i proporcionalno menjaju u malim mestima ili izvan centra. Drugim rečima, ako želimo uvid u relativno vrednovanje gradskih bedema na zapadu, nije baš toliko bitno naći primer zaista sličan Beogradu pošto se i njima gubici i dobici raznih urbanističkih opcija menjaju na donekle sličan način.

Međutim, iz ogromne dužine spiska vidite da ljudi na zapadu ipak masovno biraju da zadrže i prezentuju delove starog gradskog bedema, bez obzira da li je grad mali ili veliki, i da li je bedem u centru ili nije. A to je indirektno i odgovor na pitanje šta bi oni uglavnom mislili da je vrednije od dve opcije uređenja trga o kojima MI pričamo. Verovatno ne uvek, naravno, ali uglavnom. Mada ja još uvek ne znam za primer da je neko našao glavnu gradsku kapiju pa je onda zatrpao zato što mu smeta čak i kada ostaje u podzemlju i ispod stakla. Budući da bi onda neke ploče na trgu imale "pogrešnu boju", pa bi to tobože "bio cirkus". Možda takav primer postoji. Ne znam, ali sumnjam. A ovo je spisak suprotnih primera.

Prvu od dve izdvojene slike sam postavio upravo zato što je istovremno i slikovita i drastična ilustracija ovog aspekta bitno različite procene relativnih vrednosti kod njih i nas. Naravno, ne sugerišem da su situacije direktno uporedive, svakako nisu, ali ovako velika razlika ipak jeste vredna pažnje. U Beogradu je nekima problem što će deo ploča na tlu biti druge boje. A u starom gradu na slici su i dalje spremni da se trajno liše čak i normalnog protoka saobraćaja, lakog snabdevanja, da se od okoline i svojih drugih životnih potreba izoluju toliko da praktično budu ostrvo (par veoma uskih mostova ipak postoji). Ni to im nije bila velika žrtva. Svakako da očekuju korist od ovakvog stanja. Ali sumnjam da bi ta korist bila dovoljna da se u ovako velikoj meri liše savremenih pogodnosti da o vrednosti gradskih zidina i tim pogodnostima misle kao neki na Beobildu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=583130#p583130:2igvx6z4 je napisao(la):
Zuma » 21 Нов 2018 10:26 pm[/url]":2igvx6z4]
Video si na onom linku (https://www.historic-uk.com/HistoryMaga ... City-Wall/) kako se prema gradskim zidinama odnose u Londonu. Nikakvo staklo, a još manje ponovno zakopavanje. Nego su sve što im je nekim čudom uspelo preživeti krajnje surovu i bezobzirnu prvu fazu industrijalizacije iz 18. i 19. veka sada iskopali, konzervirali i izložili takvo kakvo je, ma kako uništeno bilo.

Поново пројектујеш своје жеље као космичку истину. Сасвим је сигурно да ни у Лондону нису откопали и презентовали све што је преживело, већ само оно што не смета модерном функционисању града.

Као што сам већ написао, у свим старим градовима Европе постоје налази испод скоро сваке улице и сваког јавног простора у историјским деловима града, испод темеља изграђених објеката, па неретко и на дубинама метро тунела који се копају.

Сад си стандардно почео да преносиш примере који одговарају твојој изији, без обзира што су апсолутно неупоредиви. А још на почетку дискусије је постављен једини заиста упоредив пример како се п'резентује налаз у јавном простору ове важности.
 
Ima negde slika tih rimskih grobova? Gde se tacno oni nalaze?
 
Vrh