Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Zidar, svaka cast na ovoj analizi. Ovo vec dugo zelim da saznam.

Pitam se kako je beogradsko stanovnistvo dozivelo ove drasticne promene u jednom zivotnom veku. Verovatno je kratka austrijska okupacija uticala na to da srpsko stanovnistvo oseti neku drugaciju realnost od osmanslijske, pa je zato ustanak bio utoliko izvesniji, i to pre nekih drugih naroda na Balkanu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578593#p578593:3gk4u2jl je napisao(la):
razgradjevinar » 02 Nov 2018 04:16 pm[/url]":3gk4u2jl]moze li neko da napise detaljnije o pretpostavkama o 100 000 stanovnika bepgrada u 17. veku. na osnovu ovih mapa iz 18. veka deluje mi nerealno da je na tom ili slicnom prostoru zivelo toliko ljudi a da o tome nije ostalo ociglednih dokaza (ili ja ne znam za njih). nista ne tvrdim samo bih voleo da saznam vise, na osnovu kojih istoriskih i arheoloskih nalaza se tvrdi tako nesto

Евлија Челебија помиње 98.000 становника Београда средином 17. века. До броја сигурно није дошао сам, већ га је током посете чуо од локалног паше или његових "органа" - у то време не постоји значајна разлика у степену развоја, посебно у квалитету државне организације Османског царства и друштава Западне Европе (то ће доћи у 18. веку, а суштински јаз у, савременим речником казано, степену људског развоја, тек половином 19, масовном писменошћу на Западу), па, ако сумњамо у ту бројку, нема разлога да не сумњамо и у бројност становништва других градова на континенту.

Елем, двоје харвардских професора, у својој књизи о почетку урбанизације Европе, ставили су Београд 17. века на десето или једанаесто место по броју становника. Ту су негде и Сарајево, и Беч. То, заиста, и није никакво чудо: Тридесетогодишњи рат је опустошио немачке земље, дакле, добар део континента - само су најопаснији међу протестантима, Швеђани, разрушили више од 10.000 насеља у Немачкој (а католици Хрвати, рецимо, Магдебург). Османлије су ономад пружале становништву и бизнису (трговини) веома значајну стабилност.

Има доста о трговини са нашим земљама тог времена и о другим темама у млетачком, дубровачком и, наравно, турском архиву, а ми не бисмо били ми да смо све то лепо прочитали и истражили.

@Drakche
Карађорђе је био аустријски војниик. Пре Првог устанка била је Кочина крајина.
 
Зидар одличан пост, мене си убедио да ближе погледам и изненадио сам се да је Варош капија заправо била на углу Поп Лукине и Царице Милице, где занимљиво управо траје реконструкција. Да ли ће покушати истражити и њене темеље?

 
panto, hvala na ovim zanimljivim informacijama, istrazicu to malo. jasan mi je stepen razvitka tadasnje "drzavne" administracije i kod osmanlija i na zapadu a mogu da zamislim i kako je izgledao razgovor lokalnog pase i poznatog putopisca, tj koliko se tu vodilo racuna o tacnim brojkama a koliko o rujnom vinu.. ali mene ne zanima na kom je mestu po broju stanovnika beograd bio rangiran nego postoje li neki drugi izvori ili nalazi koji mogu da potrde da je u i oko tvrdjave na uscu u kontinuitetu od par decenija zivelo 100 000 ljudi. mozda sam u krivu ali zar o tome ne bi postojali neki materijalni dokazi. prosto, tolii broj ljudi morao je nesto jesti, piti i negde prenociti, na kraju i biti sahranjen.. beograd je pocetkom 20. veka imao nekoliko desetina hiljada stanovnika a prostirao se na neuporedivo vecoj povrsini od onoga iz 17. veka. mislim, nista bitno i od zivotne vaznosti, nego mi zanimljivo da ili sam ja bas lud ili se ljudi generalno bas frljaju brojkama (ovde misim na pasu i putopisca, ne na tebe)
 
Па, види, кад смо код пића, Београд има водовод 2.000 година, а Османлије су, заузевши га, одвели део његовог становништва да обнове и одржавају - цариградски водовод. Отуд Београдска шума у Стамболу. За снабдевање (јело), у време пре железнице не би бољег града у Европи, на ушћу две оволике реке. О гробљима - детаљно је писано, и тај аспект је можда и најбоље истражен. Бранкова, Зелени венац... Турско, српско, јерменско... Београд је једна велика гробница.
 
Fotke koje je Zuma postavio najjasnije oslikavaju odnos drzave prema istorijskom nasledju. Zasto nalaziste nije natkriveno i zasticeno?
 
kako god, mene je ovo zainteresovalo da malo to istrazim i usput nesto naucim. fasciniraju me i vec dokazane brojke i dogadjaji iz istorije bgd-a pa ce eventualno saznanje da je je to realna brojka broja stanovnika srednjevekovnog beograda u nekom periodua ne pausalna procena iz nekog putopisa za koju ne postoje nikakvi drugi potrkepljivi dokazi i izvori biti samo jedan fascinantan podatak vise. ako je ovo drugo, prica putopisca, onda samo to treba konstatovati a ne uzimati kao istoriski verodostojan podatak
 
Sacuvaj me boze kuge i hrvata pise na katedrali u Magdeburg
Inace recimo Frajbur ima kapije a zidove vise nema
Sto opet ne znaci da je zuma teoreticar upravu sa njegovim pretpostavkama pretpostavke ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578665#p578665:1ov9nb07 je napisao(la):
marone » 02 Nov 2018 07:58 pm[/url]":1ov9nb07]Fotke koje je Zuma postavio najjasnije oslikavaju odnos drzave prema istorijskom nasledju. Zasto nalaziste nije natkriveno i zasticeno?

Ovo "nasleđe" je više puta zatpavano, da bi sada stajalo otkopano zbog odluke političara, a deluje kao i da arheolozima nije jasno šta sad treba da rade sa ovim "nalazom", kada ih ni u startu niko nije konsultovao...
 
Ovo "nasleđe" je prvo rušeno i zatim više puta zatrpavano zato što je svih tih puta bilo na sred ulice. Ne treba mistifikovati jedostavne i očigledne odluke. Sada međutim ulica postaje mešovita pešačka zona, a tehnologija stakla koje izdržava veliko opterećenje je najzad dostupna i jeftina. Pa su se ZATO promenile okolnosti i sada MOŽE da se prikaže. Ranije NIJE moglo. Trivijalno. Okamova oštrica. Ne dodavajte nepotrebne pretpostavke.
 
Danas su malo proširili i produbili rupu ispred kapije, a nešto što bi moglo biti oslonac ili upušteni prostor u zidu za donji okvir mosta preko šanca je oslobođeno blata. Ovaj deo rupe koji se vidi ovako sa strane i izvan ograde ima dubinu oko 3,5 metra. Sve do te dubine definitivno ide i cigla prednjeg zida kapije, odnosno prednji odbrambeni bedem u šancu je sigurno dublji od toga i neoštećen.

Pogledajte prilog 9
Pogledajte prilog 8
Pogledajte prilog 7
Na najnižem delu koji se odavde vidi, ispod blata je sigurno i dalje cigla.

Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 5
Pogledajte prilog 4
Pogledajte prilog 3
Početak mosta preko šanca.

Pogledajte prilog 2
Opšti pogled na delimično otkopanu osnovu kapije i deo šanca ispred nje.


Pogledajte prilog 1
 
Već sada ima bitno više od uobičajenih temelja neke stare privatne zgrade ili opljačkanog groba od par desetina cm visine. Ovde ima verovatno 25 metara širine, za sad 3,5 metra visine, i 1,5 do 2 metra debljine zidova, što bi već bilo više od čitavog jednog sprata u nekoj zgradi povelikih razmera. Pa ima i šta da se pokaže.

Čitava ova dugačka priča je ustvari krajnje čudna. Sebi ste unapred odredili kako Trg Republike "treba" da izgleda, pa je sad čitava gomila ljudi kivna na realnost koja se ne poklapa sa njihovim željama. Pa šta da se radi, tako je. Tu se za inat našla nekakva stara kapija. Ironično je međutim što se kapija nije "našla" na Trgu kome sad eto "smeta", nego je ta nekima neželjena kapija ustvari čitav razlog zašto taj trg uopšte postoji. Bez nje ne bi imali ŠTA da uređujete kao trg, jer on ne bi ni postojao, kao ni neke ulice, pa bi malo zahvalnosti i jasnijeg razmevanja "vrednosti" bilo poželjno.
 
Zuma masivnost nadjene cigle i kamena spojena u temelj nie garant vrijednosti istih da treba da budu prezentovane.
To sve fino zasuti pjeskom sitnim i neka ceka metro stanicu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578715#p578715:3f6599pm je napisao(la):
Zuma » 02 Nov 2018 11:32 pm[/url]":3f6599pm]Ovo "nasleđe" je prvo rušeno i zatim više puta zatrpavano zato što je svih tih puta bilo na sred ulice. Ne treba mistifikovati jedostavne i očigledne odluke. Sada međutim ulica postaje mešovita pešačka zona, a tehnologija stakla koje izdržava veliko opterećenje je najzad dostupna i jeftina. Pa su se ZATO promenile okolnosti i sada MOŽE da se prikaže. Ranije NIJE moglo. Trivijalno. Okamova oštrica. Ne dodavajte nepotrebne pretpostavke.


Da da... "ništa, sada ćemo zatrpati ove "vredne" temelje pa jednog dana, kada nauka i tehnika budu napredovale i kada se pronađe nova tehnologija, moći će da se prikaže ovo što smo nismo rušili ispod kote tla"
:laugh:
 
Zar ne postoji tehnologija pomocu koje se moze preciznije da se utrdi struktura ispod tla po slojevima ?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578769#p578769:39byx2ax je napisao(la):
Вожд » 03 Nov 2018 10:09 am[/url]":39byx2ax]http://imus.org.rs/wp-content/uploads/2016/09/z-391.pdf
Zanimljiv tekst. Evo još jednog o osvajanju Beograda 1806. Deo teksta o samom prodoru u Beograd:

У новембру 1806. окупила се главнина војске, а у октобру стигао је пред Београд и Карађорђе. Убрзо је отпочело и гранатирање Београда из 40 устаничких топова. Међутим, добро утврђени град било је тешко нападати, а лако бранити, па су Карађорђева настојања да се Халил Гушанац приволи на добровољну предају, остајала без успеха. Савременици преносе да је вођа крџалија Карађорђу у два наврата, витешки, отпоручио да се он диви његовим победама, али је чврсто решен да тврђаву, као своје власништво, брани са својом верном војском до последњег човека и да у њој или погине или да влада.1 Насилно освајање Београда било је неминовно. Међутим, Карађорђе је, по том питању, био веома опрезан, иако је војска проводила дугу и исцрпљујућу опсаду, по хладној зими и у сваковрсној оскудици. Више су одлучности показивале друге ратоборне устаничке вође. Један извор истиче да је Васа Чарапић највише наваљивао, и тим наваљивањем најпосле склонио Карађорђа да се нападне Београд 1806.

План напада предложио је Остоја Конда, познатији као Конда Бимбаша, који је у новембру 1806. пребегао од крџалија из Београда и прикључио се устаницима. Као поуздан зналац београдског утврђења и слабих тачака његове одбране, Конда се са својим побратимом Узун Мирком Апостоловићем и још петорицом храбрих другова: Младеном, Драгићем Стевановићем, Петром Сремцем, Николом Стамболијом и Стојком Карловалијом, понудио да се први увуче у варош и отвори Сава-капију осталој војсци. Иако добар, план је био веома рискантан и неизвестан, па се преноси да је Карађорђе забринуто изјавио: Ама вићете, којекуде, сви изгинути. На то га је Узун Мирко охрабрио речима: Ако ми Господару изгинемо, мање ће других Срба погинути. После тога, план напада је прихваћен и за јуриш на Београд одређен је 12. децембар (30. новембар) пред зору, на хришћански празник Светог Андреја Првозваног и на први дан светковања муслиманског Курбан Бајрама.

Подухват је изискивао ванредну смелост и велике жртве, па је Карађорђе освајаче Београда мотивисао и драгоценим наградама. Обећао је по 1000 # или најбоље куће и дућане у Београду који први уђу. Вече пред одсудну борбу, у ташмајданском логору, војници једни су се грлили и љубили, а други праштали, а трећи Богу молили да им буде Бог у помоћи. Карађорђе је поздравио војнике, речима: Ужинајте живо и наситите се добро, као да мислите на другом свету вечерати.

По плану, Кондина дружина одважила се на задатак. И Конда и Узун Мирко добро су говорили турски, па издајући се за крџалије: Ја сам кардаш! Момци Узур-Бега, срећно су прошли поред турске патроле и дошли до Сава-капије. Ту су се жестоко сукобили са стражарима. Док су се Конда, Узун Мирко и Младен пожртвовано борили са стражарима, Петар Сремац је са осталим друговима сикиром обио Сава-капију и омогућио продор војсци коју је предводио Милоје Петровић. У окршају, Узун Мирко је зарадио две ране. Једну у десну руку којом је задржао голу оштрицу турског јатагана. Конда је задобио четири-пет тешких рана, а остали јунаци из легендарне претходнице, сем Младена, изгубили су животе.

Устаници су убрзо успели да продру и кроз најтврђе упориште београдског утврђења, кроз Стамбол-капију. Вест о томе брзо се прочула у војсци, пошто је храбри Милисав Чамџија први продро на шанац, сео на турски топ, па запевао колико га глава доноси (а певао је, веле, као горска вила):

Хај! браћо Срби, крила соколова!
К мени, к мени, ја сам на ендеку.
И Чамџија већ на топу седи!


У Борку, одакле је Милисав родом, прича се да је он нарочито молио Карађорђа да може запевати кад изиде на ендек.

У току јуриша, Карађорђе се налазио у логору на Ташмајдану и командовао офанзивним акцијама. Упркос његовој жељи да предводи централни напад на Стамбол-капију, војводе му нису дозволиле да се излаже отвореној опасности. Међутим, када је Карађорђе чуо Чамџијину песму, извори бележе да је осоколио и позвао у напад и осталу позадинску војску: Коекуде, сверова Милисав, Бог и душа! Јуриш`те јунаци да и ми не будемо последњи!

Сем Карађорђа, Чамџијина песма, као уговорени знак да су Срби срећно продрли у варош, обрадовала је и смртно рањеног Васу Чарапића који је предводио главнину војске ка Стамбол-капији. Јуришајући на турски шанац, савременици веле, да онда када се Чарапић окренуо и позвао војнике: За мном те, браћо!, утом га је са бедема при светлости од машала опазио Турчин и погодио у крста, тако да му је олово на трбух излетело. Још се казује да је узвикнуо: Гле, изеде ме пас, закон му... Не бојте се! Ено пева Чамџија''.

Рањеног Чарапића војници су на пушкама изнели на Ташмајдан под Карађорђев шатор. На самрти, заветовао је брата Танасија да се стара о његовој жени Насти и деци и да га сахрани код Цркве у Раковици. И Милић Радовић, војвода драгачевски одликовао се у борби за Београд. Приповедало се да је са неколико својих другова упадао у Стамбол-капију и растерао Турке из ње. И тад, веле, да га је Карађорђе поставио за војводу горњег краја драгачевског.

Извори се слажу да је у борбама за београдску варош педесет устаника дало животе. Поред поменутих жртава, познато је да су још страдали и оборкнез Јевта Кисовић из Обрежја,13 Стеван Јаковљевић из Сублеја14 и Тома Бистодерац, за којим је, како бележи Анта Протић, његов стриц страшно плакао.15 У шанцу су погинули и неименовани Јасеничани, момци из Карађорђеве гарде, које је предводио буљубаша Петар Јокић. Карађорђе их је хтео поштедети, па је по Теодору Чупићу из Брезовца, запретио Јокићу да их повуче из боја да му момци не гину. У страху од Карађорђа, Јокић се врати са неким момцима, а они који беху већ ускочили у шанац, изгинуше сви од џебане, коју је неки Турчин подигао у ваздух.

Поред тога, остали су упамћени и још неки случајеви рањавања. Под шанцем ниже Стамбол-капије, ранио се Вуле Илић Коларац, предводник једног дела устаничке војске.17 Милосав из Колара, отац гласовитог српског добротвора, Илије Милосављевића Коларца, рањен је у чело, тако да му се је, до смрти, познавала рупа, где га је пушчано зрно било ударило.18 Илија Угричић Требињски (Беј Новокрешчени), руски официр српског порекла, борио се на српској страни у више бојева, а у јуришу на Београд био је и рањен, и кад је рану преболео, опет се, удружен са Србима, противу Турака борио и рањен био.

Током јутра, након жестоке и крваве борбе, која је стајала и око триста турских жртава, у српским рукама нашле су се све градске капије и читав београдски бедем. Изненађени и затечени муњевитим и неочекиваним нападом, турска посада и део становништва похрлили су доњој и горњој тврђави. Они који нису нашли заклон, остали су изложени сили и харању устаника. Један савременик бележи да је Сервијански поглавар Црни Георгије својим солдатима допустио за 2 дана у вароши што који може пајтовати. Град је убрзо опљачкан, а исти извор додаје да су од немилосрђа војника многе жене остале наге.

Бранко Златковић
ОСВАЈАЊЕ БЕОГРАДА 1806. У УСМЕНОЈ ПРИЧИ
И ТРАДИЦИЈСКОМ СЕЋАЊУ
http://www.snc.rs/tekstovi/na-vetrometi ... ic.doc.doc
 
Posle ovog teksta, samo mogu da konstatujem da kafana-restoran "Kolarac" treba da bude na Trgu (kao nekada).
 
e12527756e93af6932e30804e89706f2_1605005850.jpg


EKSKLUZIVNO: Vesić otkrio kako će izgledati replika Stambol kapije na Trgu Republike






...izvinite, ali morao sam :D prva asocijacija, jbg.
 
A razmislite ako stave staklo onda neće više moći da montiraju svakakve šatore po trgu, barem delimično.
 
Pročitajte pažljivo odlomak o Karađorđevom oslobađanju Beograda i borbama oko gradskih kapija ... oko OVIH bedema i u OVOM šancu koje sad prvi put posle zatrpavanja ponovo vidimo donekle iskopane. A onda iskreno recite da li bi ljudi tog kova od mesta jedne takve pobede i herojstva pravili simbol patnji ili simbol pobede? Od početka mi je cela ta novinarska priča o zatrpavanju zbog "loših sećanja" i "simbola patnji" zvučala totalno pogrešno, suprotno psihologiji tog vremena i suprotna logici događaja.
 
Vrh