Šta je novo?

Проблем неодговорних власника паса

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=479931#p479931:1hcgmctm je napisao(la):
marat » 24 Сеп 2017 08:25 am[/url]":1hcgmctm]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=479816#p479816:1hcgmctm je napisao(la):
Борисав » 23 Sep 2017 03:07 pm[/url]":1hcgmctm]Problem držanja kućnih ljubimaca se gura pod tepih a problema ima mnogo.Kao što je nečije pravo da ima psa tako je i moje pravo da ga ne vidim u svojoj zgradi.
Borisave, bez uvrede ali tvoje je pravo da ga ne vidis u svom stanu.
U mom stanu je moje pravo da ja odlucim da li cu imati psa ili ne i ti povodom toga nemas nikakvo pravo.
Isto tako nemas pravo ni da "ne vidis" psa u zajednickim prostorijama (stepeniste, hodnici lift ulaz i sl).

Tvoja prava, kao vlasnika psa se zavrsavaju tamo gde krenes da narusavas tudja.
S obzirom da je u pitanju stambena zgrada, a ne kuca itekako se komsije pitaju, pogotovo za zajednicke prostorije.
Lavez (buka), nered (zapisavanje ulaza, vrsenje nuzde na zelenim povrsinama oko zgrade), kretanje psa bez povodca i korpe su sve narusavanje prava nekog drugog.

Naravno, ako se sve to postuje onda je sve ok :).

Kod nas pre svega moraju da se postuju postojeca pravila, a onda i da se uvedu neka nova.. prvenstveno da se zabrane odredjene vrste pasa koje su dokazano agresivne. A policija/komunalna milicija moraju da krenu da kaznjavaju vlasnike za povodac/korpu i ostavljanje "nereda".
 
Imao sam psa ranije, sada ga nažalost više nemam. Ono što mi smeta je što komšije imaju pse koji laju i kada idu hodnikom i kada su kući pa narušavaju mir u stambenoj zgradi. Ne govorim o tome da pas zalaje jednom već se radi o konstantnom lajanju pa se radi o nezanemarljivom problemu.
 
Da brate imam i ja jednu pudlicu preko puta vrata, kad god neko izadje iz lifta, a to nije retko, ona skače na vrata, laje, vrata od zazora udaraju, nije mi smisao života da to konstantno slušam. Kad bi se merila dozvoljena buka decibela, siguran sam da bi to lajanje kršilo dozvoljenu visinu zvuka po kućnom redu. Moja žena je imala dosta životinja, i ja sam imao nekoliko, ali nikada to što ja imam životinju nije nametano drugim ljudima, imam je npr kući i drugi čak i ne znaju, dok vlasnici pasa često tripuju da su drugi dužni imaju neželjene odnose sa njihovim psima, te neće te ujesti, te puste povodac 10 metara po trotoaru da se svi ostali prolaznici isapliću preko njega, te puni parkići izmeta i mokraće, deca ne mogu u dvorištima pravljenim za njih ništa da pipnu jer se ne zna dal je pas tu pišao, pa drži psa od 50 kila u stanu od 50 kvadrata, pa drže više pasa u malom stanu itd itd. Takođe dobar deo vlasnika pasa su poremećeni ljudi koji umesto dece drže psa, i koji hoće imaju životinju koja ih beskarajno sluša i gledao kao u Boga. Treba im neko saopšti istinu da treba idu se leče. Zatim puštanje psa bez povodca u parkićima gde se deca igraju i nije predviđeno za to (kod mene u parku čak bio znak zabranjeno šetanje pasa bez povodca ali oni to razvalili i sklonili). Viđao sam krttene koji puštaju pse na Olimpu gde ljudi trče, pa psi pojure trkače a onda se vlasnici prave dbili, ili to već jesu, i iščuđavaju u čemu je problem. Ima normalnih vlasnika pasa, ali 30% u gradu su slučajevi za psihijatra. Na selu i ko ima kuću, dovrište je druga, normalnija priča.
 
Након овог трагичног случаја дефинитивно мора да се уведе обавезна дозвола за одређене расе паса, као и обавезна едукација власника, пошто многи људи узимају псе тек тако. Такође, у циљу смањања агресивности услед полног нагона, као и регулисању популације паса без власника, треба увести обавезу стерилизације паса, али и регистрацију одгајивачница. Много је ту проблема који нису адекватно регулисани и контролисани.
 
Potpuno se slažem sa vama. Vlasnici pasa koji ih ostavljaju, ili pak samo dopuštaju da ovi non stop laju (kad neko dolazi, kad neko odlazi, kad sleduje klopa, kad ovo, kad ono... 24/7...) su jedna posebna sorta sebičnih i samoživih ljudi. Koji misle da to što su u svojim očima humanisti i ljubitelji životinja, im daje za pravo da maltretiraju komšije oko sebe. Jer ''to nije buka, to je radost njihovog malog ljubimčeta''...

Psa do sad nisam imao, jer iako ih volim i umem sa njima, baš zato što sam u stanu, nisam želeo da ga odgajam u takvim uslovima. Ali sam imao jednog mačora. Bio je poslušan i umiljat, ali su nam jednom komšije teška srca rekle da se X puta ušunjao kod njih u stan i jeo hranu po njihovoj kuhinji. Bez trunke razmišljanja, najiskrenije smo se izvinili ljudima i rekli im da ćemo se potruditi da se to više NIKAD ne dogodi, a oni ako ga uhvate, slobodno nek ga klepe novinama po pozadini. Jednostavno, uopšte nije imalo šta da se razmišlja i debatuje. Naš ljubimac - naša odgovornost. Ako na bilo koji način ometa druge, to mora da stane.

Ali avaj... dok smo mi tako u momentu sasekli ponašanje našeg ljubimca koji mažnjava hranu s nečije terase i kuhinje i izvinjavali se... u stanu iznad nas je godinama obitavala neka džukeletina (šatro Srpski Odbrambeni Pas, a u stvari mešanac teleta) koja je lajala i lajala i lajala... po ceo božji dan :bash: :evil: . I toga su prepune zgrade širom Srbije u zadnjih 10 godina.


A što se tiče ovih što uzimaju kerove da im budu odbrana... Što jednom reče neko od standup komičara - ''Tebra, ako već hoćeš nešto za odbranu od kriminalaca... uzmi lepo pištolj. Nemoj uzimati nešto za šta ne znaš kako će i da li će da funkcioniše kako valja kad zatreba''. :wink: Još sada sa novim zakonom koji dozvoljava posedovanje biber spreja i šokera... stvarno je apsurdno oslanjati se na kera da ti glumi telohranitelja. :kafa: Pogotovu imajući u vidu da većina modernih takozvanih "pasa čuvara'' - pogotovu odgajanih u gradu - uopšte nisu dobri čuvari. Kao što se može videti u ovakvim eksperimentima:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=dcp9TzEPywg[/youtube]
 

Фотографија која прати текст је невероватна-полицајац који хвата и смирује стафорда.

Свакодневно гледам како се стафорди (или њихови мешанци) шетају без корпе. често и без повоца а не знам да је некад неко платио казну за то. Кад се деси овако нешто онда се излази са причом како се овакви пси третирају као опасно оружје. Највећи проблем је што овакве псе набавњају клинци којима брзо досади па их препусте родитељима. Стога су често вести како пси нападају старије суграђане из "чиста мира".

Oвде треба деловати превентивно, кажњавати непрописно држање, организовати обуке, а казне за непропино држање да буду огромне. На све начине дестимулисати све који из неког хира желе оваквог пса и створити климу да овакве псе држе искрени љубитељи паса. Уствари није довоњно само љубитељи, треба да буду обучени да их држе.
 
У тексту лепо пише каква су правила за држање оваквих паса, али проблем је примена истих. На овом примеру држава мора бити одлучна и оштро да казни неодговорног власника. Такође ваљало би увести обавезу посебне обуке власника паса који су окарактерисани као опасне расе.
 
Nasi panduri kad hoce nesto, znaju kako da urade. :)

U Americi bi zvali SWAT i izbusili ga ko svajcarski sir. :LOL:


Inace pit bulove, staforde i bul terijere uglavnom vole i drze maloumni ljudi. Pogotovu bul terijere.
 
Realno i treba. Ovo su stvari opasne po život i ko god nasrne na drugoga sa namerom da ubije, mora da očekuje istu povratnu meru (ovo važi i za čoveka i za životinju, bez obzira na njihov instinkt i slično).

Postoji vreme za smirivanje i spuštanje tenzija, ali pas ovog tipa koji šeta gradom i kida šta stigne... shoot on sight. I to ja kao ljubitelj životinja pričam.
 
Нису криви неодговорни власници, крива је власт...
Само када би примењивали законе и ударали по џепу - проблем би био веома брзо решен.
 
Недостатак примене закона даје ветар у леђа како неодговорним власницима тако и мучитељима животиња.
 
Jedna konceptualna od pre neki dan govanca na stazi.jpg
 
Rugobe.jpg

82d51c9602388d589b0d3324f26ac40a.jpeg


Kad mi neko kaže da uzima ovako nešto ''jer mu je swatko'' to je kao da mi kaže da posećuje ''gore'' i ''macabre'' sajtove jer voli da izučava biologiju. :D
Realno, ovako nešto mogu da žele i vole samo: 1) oštećeni mozgovi 2) nasilni mozgovi 3) ljudi koji bi voleli da imaju oružje al ne smeju, pa uzmu ovako nekog kera misleći da će da im bude telohranitelj, a slepci ne kapiraju da većina kerova bude beskorisno u samoodbrani bez adekvatne obuke. A o nepredvidivosti da i ne govorim.
 
Problem nije u neprimenjivanju pravila, nego su sama pravila losa. Ako ubijem nekog pistoljem, ne odgovara pistolj nego ja. Isto bi moralo vaziti i ako ubistvo izvedem pomocu psa: za ono sto moj pas napravi, odgovaram ja. Uz takvo pravilo, vlasnici bi preko noci postali daleko brizniji za vasu bezbednost. Sada su nehajni (“Nece on”), sto je i logicno kad je odgovornost vlasnika psa zakonski minimizirana.
 
Pas je, ako izuzmemo teraristiku, mozda čak i od nekih ljubimaca iz te kategorije, najzahtevniji kucni ljubimac u svakom smislu. Kako finansijskom, tako u vremenskom i prostornom. Kod nas psa moze da ima svako ko može da ga kupi. Kao neko ko radi od jutra do sutra, vi nemate vremena da budete odgovoran vlasnik istog. Prosto, jer ne možete da ispunite njegove svakodnevne potrebe, koje nisu samo najkvalitetnioja hrana, to je mali deo. Drzanje psa u stanu je posebna priča. Ja u stanu u zgradi mogu da imam zoološki vrt, ako time nikoga ne remetim realno, ni u kom smislu. Ali za svakodnevni džumbus, lajanje i buku, koju moje komsije osecaju, ostavljanje fekalija u parku, na stepeništu,...imaju potpuno pravo da nemaju razumevanja. Taj pas mora nekad da se cuje, za to niko reč nece reci. Ali da laje, grebe i lupa svaki dan, po ceo dan...To naravno niko nece da trpi.

Ako radite posao posle koga kada dodjete kuci, izgledate kao srušena šupa ili svakodnevno pored posla morate i da cuvate decu, jer pomoc ni od koga nemate, vi, sve i da imate kucu i oko nje 20 ari dvorista, niste sposobni da budete odgovoran vlasnik psa. Posto za njega, sto se tiče njegovih potreba, izgovori nisu: umoran sam od posla, napio sam se sinoc, boli me glava,...imam druge prioritete. Ako je tako, to je mučenje i za njega i za vas. Njegove potrebe nisu nesto sto moze da se prolongira, pa kad se nadje vremena.

I ostaje vam opcija da se odlučite za manje zahtevnog ljubimca.

O grani patologije, koja se bavi time da ljudi od psa prave centralnu ličnost u kuci, koliko god da ga vole...I da ga poistovecuju sa covekom bukvalno,...Pas je pad - zivotinja, koja se vodi nagonom i koja, ako nesto ne radi, ne radi, jer je tako naučena dresurom. A koliko god da je dresiran, nagon u njemu moze da proradi svaki čas. I od njega ne moze da se napravi ni brat, ni drug.
 
Pogledajte prilog 127210
82d51c9602388d589b0d3324f26ac40a.jpeg


Kad mi neko kaže da uzima ovako nešto ''jer mu je swatko'' to je kao da mi kaže da posećuje ''gore'' i ''macabre'' sajtove jer voli da izučava biologiju. :D
Realno, ovako nešto mogu da žele i vole samo: 1) oštećeni mozgovi 2) nasilni mozgovi 3) ljudi koji bi voleli da imaju oružje al ne smeju, pa uzmu ovako nekog kera misleći da će da im bude telohranitelj, a slepci ne kapiraju da većina kerova bude beskorisno u samoodbrani bez adekvatne obuke. A o nepredvidivosti da i ne govorim.
О укусима не треба расправљати, тако да то да ли је неком Бул леп или не није битно. Видиш, мене више занима твој ментални склоп као и мотив и искуства која су довела до тога да овако нешто напишеш. Ја сам власник Бул Теријера. Немам оштећење мозга, нити ми је мозак насилан, а ни немам жељу да поседујем оружје. И не само то већ и друге људе које познајем који поседују Булове се не уклапају у ту твоју слику и држе Булове као љубимце, а не за одбрану. То што си ти можда знао некад неког ко није нормалан држао “таквог пса”, искривило ти је реалност тако да ови коментари више говоре о теби као неком коме је оштећен мозак. Без увреде, али то је нешто што би свако нормалан закључио кад прочита твоје поруке.
 
Poslednja izmena:
Samo ću dodati da su uzgajani da budu psi za borbe i da se to genetski prenosi iz generacije u generaciju. Takođe, njihovo uzgajanje i držanje je zabranjeno u Velikoj Britaniji, Ontariju i pojedinim delovioma Australije, dok u drugom delu Australije postoje ograničenja u držanju i uzgajanju. Takođe i 12 Evropskih zemalja, kao i Venecuela, Ekvador, Portoriko, Malezija, Singapur, Novi Zeland i dobar deo SAD imaju ograničenja u držanju i uzgajanju.
 
Мислим да се проблем напада опасних паса не дешава због тога што власници желе да од њих створе звери. Проблем је у недостатку познавања опохођења та таквим псима, посебно доминантним мужијацима. Већина власника паса пса посматрају као "најбољег пријатеља" a пас човека посматра као вoђу чопора. Наравно за ту улогу мора да се избори. То је налчешћи разлог зашто пси нападају старије људе. Клинци купе пса, досади им након неког времена и онда фрустрираног пса препусте родитељима. Такав пас је темпирана бомба.
 
Samo ću dodati da su uzgajani da budu psi za borbe i da se to genetski prenosi iz generacije u generaciju. Takođe, njihovo uzgajanje i držanje je zabranjeno u Velikoj Britaniji, Ontariju i pojedinim delovioma Australije, dok u drugom delu Australije postoje ograničenja u držanju i uzgajanju. Takođe i 12 Evropskih zemalja, kao i Venecuela, Ekvador, Portoriko, Malezija, Singapur, Novi Zeland i dobar deo SAD imaju ograničenja u držanju i uzgajanju.
Само да додам да закони и одлуке о држању паса углавном иду на то да се контролише социјализација код паса који прелазе одређену величину. У већини случајева где се наводи само врста пса Енглески Бул Теријери нису забрањени.
Не знам одакле ти податак да су ЕБТ забрањени у Енглеској, Америци, Онтарију, Аустралији..?Пигледај поново те законе:) Чини ми се да си мало побркао врсту пса. Мој Марфи и сад Оливер живи и путује са мном по Америци и Европи(Охајо, Швајцарска, Лондон).
99% људи који се не разумеју у псе ће управо за Бул Теријера рећи да је “пит бул”.
Биолошки гледано у групу паса Пит Бул НЕ СПАДА Енглески Бул Теријер већ Амерички Були, Амерички Булдог, Амерички Пит Бул, Амерички Стафорд Теријери Стафордски Теријер.
Као што рекох у Европи, у неким земљама постоје ограничења у држању паса који прелазе одређену величину( нпр.Швајцарска), док су комплетно забрањене неке врсте:Кангал, неке врсте Дога(Аргентино), Амерички Пит Бул, итд…
Што се тиче ограничења, ја сам за. Наравно да има дебила који не заслужују псе, а некад ни децу.Треба се уверити да лице које држи пса то ради на одговоран начин.
Треба уредити држање средњих и великих паса који у случају несоцијализације могу бити претња за људе.
ДЕБИЛНО је ограничавати врсте паса. Уредбом Градске Скупштине Београда пси расе Пит Бул(?! пит бул није раса), Стафордски Теријер, и Енглески Бул Теријер(Стандард и Мини) су једине врсте које морају имати брњицу?
Сад ја вама који већ имате став да постоји “агресивна врста”(са којом се ни стручњаци не слажу), тешко ћу објаснити да мој пас има 0% агресивности. Али ни то није битно него то што је сад као мој пас опасан, а неки други већи пси(није ни битно дал су Доберман, Вучјак, Рот,…)нису и њима не треба брњица.
Значи брњица за све псе који због своје величине могу нанесу тешке телесне повреде или ни за ког.
Мој Бул је нападнут пар пута док је на поводцу од стране Боксера, Лабрадора, Хаскија….) али ја то не приписујем врстама већ томе да су мужјаци. Зато ми не пада напамет да само њему стављам брњицу. Тек онда би људи мислили да је звер.
Што се тиче те селекције врсте пса да ради одређене радње, то стоји…па стога што је Бул коришћен пре 200године за борбе(са псима) носи одређен ризик да уколико не дође до социјализације(која је узгред важна за све врсте) може бити нетрпељив према другим псима. Са људима Булови скоро никад немају проблем(у оквирима као и већина раса) за разлику од врста које се прављене за одбрану и који немају проблем са псима већ са људима( Доберман, Шнауцер, Рот Вајлер…)..
И на крају стереотипи којима су подлегли и они који држе псе, а и они који имају неко своје мишљење како смо видели овде на форуму). Неке врсте паса носе са собим неку врсту “имиџа”, баш као и кола, гардероба, накит, патике…тачно је да некад одређен архитип људи узима псе како би створили неку слику о себи у друштву у коме се налазе.
Нажалост ту се нашао и некад несретни Енглеску Бул Теријер, посебно због свог изгледа, а не толико карактера кој у реалности одудара од те ружне главе. Чак се није показао ни успешан у борбама паса, које нажалост и дан данас постоје и код нас и у свету.
Бул је један кловн од пса, а то цам може рећи свако ко је имао ту срећу да се зближи са неким од њих. Ја их волим због њихове нежности, лудорија, енергије и пажње које поклањају људима и деци.
Нажалост зног људи који су их узимали, о њима постоји слика да су крволочни и агресивини. Наравно не помаже ни то да их људи бркају због изгледа са Пит Буловима(који изгледају “мање страшно“)..
Ја заједно са Булом шетам и Ласу(мали тибетански пас од којих су настали ШиЦуи, Пекинезери…итд)… па се свакодневно сусрећем са коментарима како могу да држум крволочног Пита са овим малим)…наравно има у гомила нормалних љубитеља паса и онох који псе не воле али приђу и питају да ли могу да га помазе. Деца у крају га обожавају:)
Ето, вероватно ћете ви остати при својјим ставовима, ја при својим и то је то. Ако ме некад сретнете са Булом или сретнете неког другог, приђите и јавите се;)
Важно је да се сложимо око тога да уредимо друштво у коме једни друге нећемо угрожавати.
 

Prilozi

  • 3B7159A1-FAF0-40D8-AA0B-C46E3B339D33.jpeg
    3B7159A1-FAF0-40D8-AA0B-C46E3B339D33.jpeg
    115,3 KB · Pregleda: 87
Poslednja izmena:
Мислим да се проблем напада опасних паса не дешава због тога што власници желе да од њих створе звери. Проблем је у недостатку познавања опохођења та таквим псима, посебно доминантним мужијацима. Већина власника паса пса посматрају као "најбољег пријатеља" a пас човека посматра као вoђу чопора. Наравно за ту улогу мора да се избори. То је налчешћи разлог зашто пси нападају старије људе. Клинци купе пса, досади им након неког времена и онда фрустрираног пса препусте родитељима. Такав пас је темпирана бомба.
Па управо то. Бранити одређене врсте паса је као када би зарад смањења несрећа и пијане вожње забрањивали она возила која су вожена од стране бахатих и пијаних људи. Дакле, ограничава се годиште возача и јачина возила, а не одређена марка возила.
 
Да не буде забуне:
 

Prilozi

  • 80EFDD22-AEF0-4B89-982F-3F1B2B395224.jpeg
    80EFDD22-AEF0-4B89-982F-3F1B2B395224.jpeg
    153,9 KB · Pregleda: 124
Poslednja izmena:
Важно је да се сложимо око тога да уредимо друштво у коме једни друге нећемо угрожавати.
Super. Naprimer, neko drži pit bula kao kućnog ljubimca. I taj neko smatra da svako ko je protiv te i takvih vrsta pasa da ga ugrožava, dok druga strana misli suprotno. I ajd' ti sad uredi društvo tako da svi budu zadovoljni i da se niko ne oseća ugroženim.​
 
Poslednja izmena:
Super. Naprimer, neko drži pit bula kao kućnog ljubimca. I taj neko smatra da svako ko je protiv te i takvih vrsta pasa da ga ugrožava, dok druga strana misli suprotno. I ajd' ti sad uredi društvo tako da svi budu zadovoljni i da se niko ne oseća ugroženim.
Правно гледано угрожавање не може бити умишљено. Осећања ту немају много везе.
Дакле то што неко нешто мисли и осећа нема утицаја све док неко неким својим радњом или тимо што не врши неку радњу коју би требало. То што неко не воли Булове, мене не угрожава. Кад неко напише да сам малоуман што ја волим Була, то је омаловажавање и ограниченост.
Угрожавање мора бити конкретно, то јест када неко не може да врши своја права због тога што их неко други ограничава или омета. Значи пас лаје нон стоп угрожава мир људи, а комшија који мисли да су “питови” опасни кад напада вербално власника пса угрожава га.
Ако мој пас сере и ја не покупим, ако лаје и узнемирава комшилук, ја тиме угрожавам друге.
Ако ме на улици заскочи неко из чиста мира (што се десило пре неки дан), и нападне да ја држим крволочног пса-онда тај једе говна и угрожава мој мир. Држава је ту да доноси законе, а полиција и комунална милиција су ту да се закони спроводе.
 
Poslednja izmena:
Vrh