Šta je novo?

Проблем неодговорних власника паса

Ne radi se o strahu nego o zdravom razumu. Ako imas 100 slucajeva gde je npr. pitbul usmrtio ili iskasapio coveka ili zivotinju, ocigledno postoji veliki problem sa tom vrstom psa, koji u najmanju ruku zahteva strucno lice da se o njemu brine. Isto kao i sa sluzbenim psima. Zasto policija i vojska ne koriste pudlice vec N. ovcare? Znaci moras da budes sposoban da se o takvom psu brines. Posto vecina to nije, a vidim da dosta i tinejdzera i dece seta takve pse, potrebna je kontrola drzave, zbog uzasnih posledica.

Tu kontrolu koju spominjes, u kom delu grada si video? Posto ja na Kosutnjaku koje je Meka za kuckare nikad nista slicno ne sretoh, a dzukca setam svaki dan.

@tintoreto, zasto 5000 dodatnih za infostan, pa nije nilski konj?
 
ok, ajmo polako... kapiram da je "imas 100 slucajeva gde je npr pitbul.." hipoteticka postavka.. istu tezinu ima moja tvrdnja da na tih 100 pitbulova dodje 10 000 njih koji za svog zivota ne naprave nikakva problem.

ljudi, po istom principu po kom se vi prakticno zalazete za ukidanje drzanja pasa ili omogucavanje samo u meri u kojoj vi smatrate da bi to bilo ok mozemo reci da treba zabraniti svima i svuda voznju brzu od 60km na sat, da ne pricam o kupovini i drzanju oruzija, zabraniti utakmice posto se ponekad navijaci tuku, ubijaju i lome, masnu hranu posto dize holesterol ili bogami i vegetarijanstvo posto na duze staze telu fali proteina, zabraniti radjane dece onima koji dokazano nemaju novac da im obezbede ono sto vi mislite da je minimum potrebnih uslova...

zakon postoji i samo ga je potrebno primenjivati, ovo sto vi ovde predlazete je na nivou nasim umnih politicara koji kod svake saobracajne nesrece u kojoj su ucesnici mladji od 45 godina prvo predlazu zabrane i ogranicenja a ne primenu i postovanje postojecih propisa

ps. kontrole cipova i vakcina kojih mogu da se setim, u poslednji 3-4 godine ,su bile jednom na vracaru u cuburskom parku, dve na vidikovcu, jedna u skojevskoj i jedna u topciderskom parku.

edit: evo jedan link, kao ilustracija kako se svet oko nas menja i kako danas nesto sto je pre sao 100 godina bilo uvrezeno stanje svesti prosecnog gradjanina samo 100 godina kasnije izgleda tuznosmesno.. ne kazem da ce dkukele za 100 godina imati pravo gasa ali sam siguran da ce brnjice biti tretirane kao danas pojas nevinosti iz sredjeg veka

http://dangerousminds.net/comments/...arning_men_about_the_dangers_of_womens_rights
 
Пит бул је забрањен али их ипак има. Оружје јесте опасно или ипак постоји могућност издавања дозволе за оружје али не постоји дозвола за аутоматско оружје. Аналогно треба да постоји и за псе. По тој аналогији питбул је аутоматско оружје а ротвајлер оружје за ког власник мора да покаже да постоји услов за држање.

Мислим да би за овај проблем најзаинтересованији треба да буду одговорни власници паса. Нпр. постоје паркови где је после, чини ми се 22 часа, дозвољено слободно пуштање паса и у тим ситуацијама су озбиљно угрожени поготово у ситуацији кад треба да заштите свог пса.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=398139#p398139:ucwwj6p7 je napisao(la):
razgradjevinar » 19 Jul 2016 11:30 am[/url]":ucwwj6p7]koji psi i u kojim prilikaam moraju da nose brnjicu, gde i u kom periodu je dozvoljeno setanje pasa bez povodca, uslovi koje treba obezbediti psu... tako da cu na svaki zahtev da SVI PSI U SVAKOJ PRILICI nose brnjicu odgovoricu kontra zahtevom, da svi ljudi u svakoj prilici nose kondom, mnogi od vas su vec dokazali da ne umeju da vaspitavaju i socijalizuju svoju decu te ta deca danas predstavljaju veliku opasnost za okolinu.. ja razumem da postoje ljudi koji se plase dlakavih zverova samo mi nije jasno kako se ljudi vise plase zivotinja koje iako ih ima na desetine hiljada samo u glavnom gradu naprave 2-3 incidenta godisnje nego sto se plase svojih komisja, dokazanih kriminalaca koji an dnevnom nivou cine ubistva, silovanja, pljacke...
Izuzetno cenim tvoje pisanje na forumu, ali ovde moram da se ne slozim.

Ne znam koji su tacno propisi, ali psi bi po meni smeli da budu bez brnjice samo u ogradjenim prostorima. Cak i civava koju sam pomenuo moze da ogrebe zubima i vec to je opasno.

A drugi deo posta je cista relativizacija i ti si toga svestan sigurno :)
Kakve veze imaju psi koji ujedaju sa dokazanim kriminalcima medju ljudima?
Nikakve, i jedno i drugo treba resavati (svaki problem na svoj nacin, naravno).
 
mekbejn, oko pasa se nikada necemo sloziti, u to sam siguran.

da relativizujem dalje, mnogo vise ljudi je umrlo od uboda pcela nego od ujeda pasa pa ne vidim akciju da se pcelarstvo zabrani :)
 
Последњих пар примера из црне хронике су случајеви гда је власник из неког разлога некоме оставио да му причува пса. Сама чињеница да му тако нешто падне на памет говори о неодговорности. Посебно кад је мужујак у питању који увек мора да се обуздава како му не би пало на памет да је он вођа чопора. Нажалост многи власници паса набављају мужијаке не знајући шта их чека и колико знања и посвећености треба да би се обуздали.
 
Ako pronadjete napustenog psa, odvedite ga ispred opštinske zgrade Stari Grad (Makedonska 42), postavljene su privremene kućice za pse sa hranom i vodom
 
Ako neko ima savet ili predlog, na sledeće:

Komšija rešio da pored zgrade napravi "gnezdo" za jednu lutalicu (mislim da ima plavu ogrlicu). Znači kutija, ćebe, posude sa vodom, hranom...itd

Naravno, odmah su počele i druge lutalice da se skupljaju itd...

Ne pada mu na pamet da je uzme u stan ako mu se baš toliko dopada, nego pravi štenaru pored zgrade.
 
Ako nadlezni nece da reaguju, nabavi revolver da se stitis ako te napadnu. Naime, kad zakon ne funkcionise, onda svako uzima pravdu u svoje ruke :) Ipak, nadam se da ce neko od nadlezinih sluzbi reagovati da ne postajemo Divlji Zapad.
 
Prijavi Beokomu pa vidi njihov odgovor.
Ako nećeš da se ne bi zamerio komšijama, okači ovde sliku i adresu (ili na private) pa ću ja sa svog Tvitera.

Poslato sa telefona
 
U ovu temu se do sada nisam ukljucivao, ali sada cu napisati koji red...

Nisam za nasilje nad zivotinjama, a za to sam da se neka zivotinja ne drzi kao kucni ljubimac, ako se za to nema uslova. Ako iz nekog razloga niste u mogucnost da drzite psa kao ljubimca, tipa, nemate dvoriste, skupo vam je da napravite boks, nemate vremena da ga izvodite napolje...nebitno koji je razlog, kupite ljubimca koji moze da se drzi u kuci i ne trazi toliko vremena, jednostavnijeg za odrzavanje...papagaja, ribice, hrčka ili tako nešto.

Ali ono od čega mi se se.e su ljudi koji se cudom čude kada vide zavezanog psa. I u fazonu su: ,,Ovog vlasnika treba sankcionisati, kako sme da ga drzi tako i ostale stvari,,. Svi ste nekada bili u nekom selu...Da li tamo psi imaju bokseve? Kako da ne? Imaju hi-fi muziku i tuš kabinu unutra mozda? Nego kucica, lanac i to je to. A pricaju o tome kako da ovo nije zemlja u kojoj zakon ne postoji za ljude, a o zivotinjama da ne govorimo. Prvi nisam za to da se pas drzi zavezan, ali nisam ni u fazonu ljudi kakve sam opisao. I sam sam drzao psa zavezanog neko vreme, posto sam ga iznenada dobio, pa dok mu nisam napravio boks, bio je na lancu. Čak sam i od veterinara dobio misljenje da treba da bude vezan da se nauci na to, ali svejedno sam rešio da mu napravim boks. Ne treba od psa praviti centralnu figuru u kuci, sto takvi ljudi kakve sam opisao obicno rade, zaboravljajuci da je to zivotinja od koje ne moze da se napravi brat, ni drug. Sto je rekao Dušan Bulajić u ,,Srećnim ljudima,, : ,,Pas je čoveku dobar, ako sluša. A ni čovek koji nije disciplinovan, ne vredi mnogo više". Imati psa je skup ,,sport,, i prilično vremenski zahtevan, kao i sto trazi veliko strpljenje da se od njega napravi zivotinja kakva sa određenim oprezom, bezbedno moze da se drzi kao ljubimac. Pošto je to zivotinja, a ne covek, koliko god da je disciplinovana. Ona se vodi instiktom, a ne razumom i nikad se ne zna šta moze u glavi da joj ,,klikne,,.
 
Evo nažalost i mene u ovoj temi.
Jutros dok sam šetao psa (labrador) na povodcu naravno nas je napao njemački ovčar, koji naravno nije bio na povodcu.
Vlasnika inace srećem u setnji s vremena na vreme, zivi negdje u 38. bloku i pas je redovno bez povodca. Već sam mu jednom skrenuo pažnju da ima opasnog psa jer sam ga vec gledao kako napada druge pse.

Zvao sam policiju i kažu da su primili prijavu i da ih opet zovem kada ga sretnem. I to ću i da uradim.

Sledeći put možda napadne neko djete.

Ako imate bolju ideju kome mogu da se obratim javite moze i na PM.
 
Neverovatno, bukvalno isti scenario kod mene u komsiluku. Nemacki ovcar kog setaju pustenog i koji je agresivan je zamalo preklao komsijinog bisona. Mali se izvukao ali je morao na usivanje, vrat mu je pocepao. Mog je isto napadao i pokusavao da zadavi vise puta. Najgore od svega je sto tog komsiju svi znamo sto godina. Imali smo jos jednog vlasnika nemackog ovcara u komsiluku koji je setao agresivca kog je jos huskao. Ja sam mu pretila policijom ali smirio se tek kad su ga lokalni momci provukli kroz sake.
 
@Марат, покушај да видиш са неким од дневних новина да објаве твоју причу. Можда би вредело.
 
И малог Лика, јако паметног и веома драгог псића (Јоркширски теријер) једне комшинице недавно је растргла зверина једне зверине.
Увек када би их срео, потрчао би ми у сусрет и дуго се мазио и лизао ми руку, никако није хтео да се одвоји. Био сам шокиран када ми је рекла.
 
Strasno. Moj otac je ruku slomio kad ih je u setnji napao pas, nasrnuo je mastif mislim, po njegovom opisu, pusten i bez korpe naravno na naseg si cua, vezanog. Kako je cale pokusavao da odbrani malog, ovaj veliki ga je oborio i krc. Ta zena sto je vodila mastifa ni izvini nije rekla bukvalno. Odvratni su ljudi postali a komunalne policije nigde.
 
Većina vlasnika tzv. „opasnih“ rasa ni ne voli životinje i gleda na njih kao na oružje. Posebno treba istaći fenomen „utvrđenih kafilerija“ gde iza visokih ograda čuješ lavež min. pet rotvajlera.
 
Što se mene tiče, ako sam tvoj komsija u zgradi, da li ti u svom stanu drziš mačku, papagaja, kravu, zmiju, majmuna, krokolila ili slona...Dokle god to mene ne ugrozava u nekom smislu, ne zanima me, to je tvoja stvar.

Ovo ti kazem zato sto ne mozeš da kazeš da ne želiš da vidiš psa u svojoj zgradi samo zato sto ne želiš da ga gledaš.

Zašto bi tebi smetao moj pas, ako on ne pravi nikakvu štetu u zgradi u kojoj zajedno stanujemo i ni na koji način ne ugrožava komsiluk?

Pitam hipotetički, inače u stanu bi teško držao psa.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=479816#p479816:1r2y5sta je napisao(la):
Борисав » 23 Sep 2017 03:07 pm[/url]":1r2y5sta]Problem držanja kućnih ljubimaca se gura pod tepih a problema ima mnogo.Kao što je nečije pravo da ima psa tako je i moje pravo da ga ne vidim u svojoj zgradi.
Borisave, bez uvrede ali tvoje je pravo da ga ne vidis u svom stanu.
U mom stanu je moje pravo da ja odlucim da li cu imati psa ili ne i ti povodom toga nemas nikakvo pravo.
Isto tako nemas pravo ni da "ne vidis" psa u zajednickim prostorijama (stepeniste, hodnici lift ulaz i sl).
 
Niko ne može da zna kada može da nastupi ŽUTA MINUTA" Nakon nezapamćene tragedije u Senti, stručnjaci objašnjavaju koji PSI SU OPASNI i zašto je važna obuka vlasnika
Aleksandar Latas 14.03.2021. 07:55
Ostavite PRVI komentar



Tragičan događaj iz Sente gde su dva rotvajlera napala i ubila dečaka od četiri godine, čija majka je bila vlasnica tih pasa, ponovo je otvorio temu kako se uopšte u našoj zemlji postupa sa psima.

Nenad Milojević međunarodni kinološki sudija za rad školovanih službenih pasa kaže da je ovo najteži momenat za svakog ko voli pse i iz ljubavi se bavi njima posebno za kinološke sudije koji su dužni da aktivno učestvuju i šire svest o odgovornom vlasništvu.


Otac se obrijao i pružio ruke ćerkama: Majka je zabeležila snimak koji je pogledalo skoro 9 miliona ljudi i dalje ne veruju šta je jedna devojčica uradila

Mali Željko PODIGAO TRI PRSTA, Veljko Ražnatović van sebe od oduševljenja: "Srbija, ljubi te tata, legendo!"
- Meni ovo teško pada. Snosim deo odgovornosti za ovo što se desilo i dodatno mi je žao, ne subjektivnu, ali kao neko ko je dužan da širi kinološku kulturu. Svoj deo objektivne odgovornosti u širem smislu imaju: Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo obrazovanja, Lokalna uprava sa komunalnim organizacijama, Kinološki savez i druge kinološko-sportske organizacije. Primer, koliko je samo Srbija potrošila para za bezbednost saobraćaja i smanjene brzine, a koliko je dece ipak stradalo pod točkovima i da li je država uradila išta slično po pitanju pasa, a koliko smo imali napada samo poslednjih godina - priča Milojević.

PROČITAJTE JOŠ:
BOL I TUGA U SENTI Sahranjen dečak kog su nasmrt izujedali psi, porodica zanemela, meštani u šoku, a prabaka mališana kaže da su rotvajleri pripadali njegovom ocu
CELA SRBIJA PLAČE ZA DEČAKOM IZ SENTE KOG SU UBILI PSI Majka izašla iz bolnice, policija saslušava dostavljača pice i rođaka koji je prvi stigao na mesto tragedije
"ZAUVEK ĆU DA TE GRLIM, MAMA TE VOLI DRAGULJU MOJ NAJVEĆI" Potresne reči majke dečaka kog su na pragu kuće nasmrt izujedali rotvajleri
Pas je u pravnom sistemu naše zemlje prepoznat kao opasna stvar, koja zahteva odgovorno vlasništvo. Kako kaže Milojević, pas postaje sociološki problem. Prema nekim informacijama, u Engleskoj je povećan broj kupljenih pasa 40 odsto, a od toga 70 odsto ljudi ne zna šta će sa psom kada počnu ponovo normalno da rade i ne budu više kod kuće. Druga stvar je da postajemo otuđeno društvo i više verujemo psu nego komšiji ili bratu, a treća je što je pas postao stvar mode. Tako tek na četvrtom mestu dolaze istinski zaljubljenici u određenu rasu koji i dalje nisu kinolozi (kojih imamo u tragovima) nego kinofili.

Psi nemaju ljudske osobine
- Potrebno je prosvećenje i odgovorno vlasništvo. Mislim da ćemo se pomeriti sa mrtve tačke u rešavanju problema kada budemo naučili da pokupimo za svojim psom. S druge strane, za oružje i auto morate da imate dozvolu, morate da prođete i protivpožarni kurs, dakle gde god postoji neka opasnost potrebna je obuka, jedino za pse nemamo ništa. Kada čitate o rasama, svaka od njih obožava decu, a kako baš onda napadaju najčešće decu? Antropomorfno poimanje pasa gde im dajemo ljudske osobine je prva zamka u koju upadnemo, "bože što me pametno gleda" ili "on mene najviše voli", to prosto nije tačno - nastavlja Milojević.

Nenad MilojevićFOTO: MITAR MITROVIĆ / RAS SRBIJA
Nenad Milojević
Ili da odgovorimo na pitanje, da li dva brata rotvajlera kada im bacite kosku u tom momentu znaju da su braća? Ne. Sreća je, kako dodaje Milojević, da su ovi ozbiljni napadi pasa vrlo retki. Koliko su ljudi zainteresovani za ovu temu govori i podatak da se na kinološki kurs koji je organizovan na Vračaru pojavilo samo petoro građana.

Šef operativnog štaba komunalne milicije Nenad Lakić rekao je da je komunalna milicija od početka godine imala "87 postupanja što na terenu, što po prijavi građana" u Beogradu jer psi nisu imali korpu ili povodac. Problem je što su izdali samo pet mera na licu mesta jer na terenu ne zateknu ono što je bilo u prijavi. Kazna za nedržanje psa na povocu ili nemanja korpe je 10.000 dinara.

Deca i psi
Janoš Varga, odgajivač nemačkih ovčara iz Pančeva, kaže da je 99 odsto problema u vlasnicima koji vaspitavaju pse.

- Meni kao odgajivaču kad dođe inspekcija može da vidi kako su svi psi 100 odsto osigurani i u boksovima. Prvenstveno zbog mene, iako ja ne držim "opasne pse" niti ih vaspitam da budu agresivni. Ni sa jednim psom niste sigurni, koliko god da je obučen, niko ne može da zna da li će mu i kada nastupiti žuta minuta. U zemljama zapadne Evrope pas, da bi bio na ulici mora da prođe osnovni kurs socijalizacije, gde se upoznaje sa drugim ljudima, sa biciklistima, rolerašima... To bi kod nas moglo da se uvede. Ali mi ne koristimo ni povodac ili korpu. Pogledajte naša šetališta, čak ljudi koji imaju decu puštaju pse okolo bez povoca, dovoljno je da neko nekog gurne ili padne i, u sekundi će se desiti incident - rekao je Varga.

FOTO: M. CVETKOVIĆ / RAS SRBIJA
Kako dodaje, sa decom se mora biti posebno oprezan, jer psi su u 80 odsto slučajeva u kontaktu sa odraslim ljudima. Kaže i da napadi nikad nemaju veze sa rasom pasa, iako je veliki protivnik držanja opasnih pasa, šta je isto širok pojam.

Ko se i kako bavi uzgojem pasa
Organizacije za zaštitu dobrobiti životinja godinama upozoravaju na neodgovorno vlasništvo i neuređenost i izostanak kontrole odgajivačke delatnosti. Posebno je problematično držanje i uzgoj pasa koji su definisani kao opasni.

- Krajnje je vreme da se nadležni pozabave radom Kinološkog saveza Srbije koje je udruženje koje se bavi uzgojem, školovanjem, ocenjivanjem i zaštitom čistokrvnih rasa pasa, registracijom čistokrvnih rasa pasa i pružanjem usluga obuke - kaže Marijana Mutavčieva, aktivistkinja za zaštitu životinja.

PROČITAJTE JOŠ:
AKITA BRUTALNO IZUJEDALA DEČAKA NASRED ULICE Da se drugarice nisu okrenule da mu mahnu možda NIKO NE BI VIDEO HOROR i pomogao dečaku
MIRIJEVO U STRAHU OD PASA LUTALICA Čopori vrebaju na autobuskim stanicama, u parkovima, ispred škole
OPASNI VLASNICI PASA Evo koje sve obaveze zakon propisuje, a oni ih ignorišu i UGROŽAVAJU SVE
Ona ističe da su ovakve tragedije opomena za sve one koje su u lancu odgovornosti.

- To su pre svega Uprava za veterinu, Kinološki savez i jedinice lokalne samouprave koje neretko imaju Odluke o držanju domaćih životinja koje nisu usaglašene sa zakonima koje propisuju ovu oblast. I u ovoj situaciji vidimo da je domaćinstvo u kojem se desila tragedija imalo tri rasna psa, pitanje je da li su psi korišteni za uzgoj ili kao čuvari. Obavezna sterilizacija odnosno kastracija jediniki na nivou cele države je jedan od načina na koji bismo počeli da rešavamo sve probleme u vezi sa psima, ali upravo je Kinološki savez jedan od najvećih protivnika ovog rešenja - priča Marijana Mutavčieva.

Šta je opasan pas
Pod opasnim psom se, u skladu sa Pravilnikom o načinu držanja pasa koji mogu predstavljati opasnost po okolinu, smatra bilo koja jedinka te vrste, izuzev službenog psa, koja je bez očiglednog povoda napala čoveka ili drugog psa i nanela mu telesne povrede ili smrt, jedinka koja je uzgajana, odnosno dresirana za borbe pasa ili nađena u organizovanoj borbi sa drugim psom, jedinka namenjena za čuvanje imovine ili kao telesni čuvar, rase pitbul terijer ili mešanac te rase, koji ne potiče iz kontrolisanog uzgoja, kao i rase bul terijer, staford terijer, američki staford terijer i mini bul terijer ili mešanac tih rasa.
https://www.blic.rs/vesti/drustvo/niko- ... -u/sdgh8q6

Не памтим да сам прочитао неку сличну изјаву као код овог кинилошког судије који је изјавио да осећа да сноси део одговорности јер сматра да није довољно допринео едукацији власника паса. Углавном кад се нешто деси сви се нешто правдају, позивају на вишу силу..
Ако овај застрашујућу напад не иницира решење овог проблема онда не знам шта ће.
Поражавајуће је да је комунална издала само пет казни јер као кад дођу на терен нема доказа. Довољно је само да се прошетају трим стазом у земуну и имаће пуне руке посла. Шта значи то да неко пријави неодговоро шетање паса, па нормално кад дођу на лице места да га неће бити, њихов посао треба да буде да их ухвате на лицу места а не да своју одговорност сакривају иза грађана.
 
Pre par godina kad su se u zgradu uselili ljudi sa nekim agresivnim psom koji ocigledno pre toga nije bio u stanu, i koji je kidisao na sve zivo, sto je posebno neprijatno bilo kad iz lifta neocekivano se susretne ja sam zvao (a i predsednica kucnog saveta) ovu sluzbu za pse oni u me pitali koja je rasa ja nisam znao, rekao sam i da dodju i vide situaciju, oni su rekli da im na pamet ne pada da izlaze za svaki poseban slucaj, da bi se razgovor posle toga zavrsio svadjom. Zamolio sam nove komsije da mu bar stave brnjicu dok prolaze kroz uske hodnike jer je agresivan pri mimoilazenju ali nisu hteli. Na kraju je pas napao i ugrizao psa mog drugara, takodje komsije iz zgrade, pa je ovaj lepo prebio vlasnika.
 
Vrh