Šta je novo?

Проблем неодговорних власника паса

Ovakvim pisanjem samo potvrđuješ ono što sam upravo napisao u prethodnoj poruci.
Ako neko drži opasnu vrstu psa i priča to što pričaš i ti, i onda se iznenadi kada jednog dana njegovo fino vaspitano kuče ugrize nekog prolaznika, da li to znači da tek kada kuče uradi pomenuto, ustvari ugrožava nekog, a sve dok normalno ide ulicom svakodnevno, ne ugrožava nikoga?
 
Проблем је у томе што се струка сложила да не постоји “опасна врста пса”. Кад кажем струка, мислим на ветеринре, дресере, стручњаке за псећу психологију…глупи коментари долазе од људи који или немају псе или немају везе са темстиком.
Ти као да негираш да било који пас може да уједе. Дакле сваки пас који није социјализован има потенцијал да нападне али реално сваки пас може ујести.
Уједају и мали пси о луталице..сад ћеш речи али кад мали пас уједе није опасно, што је наравно релативна ствар шта је опасан ујед.
Мене је прошле године ујео Бернски планински пас, 60
ињекција пеницилина сам добио.
Видиш, ти су управо потврдио оно што сам ја написао.
По статистици у Србији нити једна врста пса не уједа чешће од других осим ако се не узме пропирционслно број одређених јединки па стога испада да уједају више.
Дакле ако се одлучи сви пси би требало да носе брњицу, а не само неке наводно “опасне”врсте чији је списак безмало дебилан.
Мој Бул није ништа мање опасан него 99% паса са којим се сусрећем. Он има потенцијал да уједе јер има зубе и пас је колико ти имаш потенцијал да ме удариш песницом јер имаш руке.
Ја дакле одбијам тврдње неких као ти да ће мој пас изгледније напасти неког само зато што је Бул Теријер, а не зато што је социјализован или не.
Свакако ће власници паса тврдити да је њихов пас фин, а неки ће тврдити да су само одређене врсте опасне.
Реалност је да се стручна и образована лица која се баве тематиком слажу да сваки пас који је не социјализован представља подједнако опасност без обзира на врсту.
Такође, слажу се да у сваком окоту без обзира на врсту има јединли које због тежње за доминацијом или из страха полазују агресивност.
А људи који имају псе знају да увек може доћи до туче између два мужјака.
Код мене у крају има Фински
Овчар који је Агресиван према људима, а један Лаб према псима и напао је мог Оливера.
Они не морају да носе брњицу по одлуци града.
Јел сад схваташ моју поенту.
Кад би сви пси носили брњице, једноставно број уједа би био минималан. Ограничавање по раси уместо величини је дебилизам.
95% уједа изврше Лабрадори, Вучјаци, Кокери, “мали бели пси”…
 
Poslednja izmena:
Ето, вероватно ћете ви остати при својјим ставовима, ја при својим и то је то.
Важно је да се сложимо око тога да уредимо друштво у коме једни друге нећемо угрожавати.
Zapravo, kada bi znao sa koliko stvari koje si napisao u postovima nakon prvog se slažem, iznenadio bi se. Za razliku od mnogih ljudi po forumima, ja ovde dolazim i da nešto naučim a i da povremeno promenim stavove o nečemu.
Ali koliko god se slagao s tobom u nekim stvarima, bojim se da nikad neću razumeti osobe koje odluče da nabave ovako nešto a da nije spasavanje psa sa ulice ili tako nešto. Nego znači svojom voljom i svojim izborom.

U priče kako postoje Bul terijeri u kojima nema više ni trunke agresije ne verujem. Prvo, jer se sećam kako sam nekada davno gledao emisiju u kojoj su poredili i beležili kada štenci različitih rasa počinju da budu sposobni da izraze prve znake agresije (recimo, na nadražaje ili u kompeticiji sa drugima). I zabeleženo je kako postoje rase kojima su povišeni nivoi agresije i odbrambenosti urođeni, kao npr štenci Kavkaskog ovčara, koji postanu sposobni za agresiju par nedelja pre nego štenci npr Labradora. Bul terijeri tu nisu pominjani, ali nije ni bitno, jer je tu dokazano da se agresivnost, odnosno sklonost ka agresiji, zaista prenosi kroz gene. To je potvrđeno čak i kod ljudi, tako da ideja da neće biti kod pasa, i to kod pasa onih rasa ciljano gajenih za borbe, je čista iluzija. Može samo da bude slučaj da se u nekom psu taj gen ne manifestuje odnosno ne izrazi. Ali većina njih i dalje nosi to, jer nije prošlo dovoljno generacija da bi se to izgubilo.

Dalje, naravno da u moru ljudi koji imaju Bul terijere i Pit bulove, postoje i oni koji ih imaju samo zato što ih smatraju slatkim, ili iz nekog drugog razloga koji nema veze sa agresijom. Ali činjenica da ogromna većina ljudi koje vidim da drže takve rase, već svojom spoljašnošću poručuju da nešto nije u redu s njima, mi mnogo govori. Tačno je da mogu da naletim na huligančića-pripravnika koji voda Labradora. Naletao sam čak na ulične huligančiće koji vodaju Bišona. 😄 Dakle, da, postoji šansa. Ali kad se radi o Bulovima i Pitovima, mnogo više nalećem na mentalne slučajeve koji ih vode, nego na ljude koji deluju normalno i obično.
Клинци купе пса, досади им након неког времена и онда фрустрираног пса препусте родитељима. Такав пас је темпирана бомба.
Zato se psi ne kupuju kao igračke. A posebno ne rase sklone agresiji I/ILI rase sa beskrajnim nivoima energije i specijalnim potrebama za svakodnevnim izmaranjem i aktivnostima. Ako neko hoće igračku za dečurliju, nek mu kupi igračku. Ako hoće da socijalno i fizički angažuje tu dečurliju, nek ih spoji sa... paz'te ovo... DRUGOM DECOM I AKTIVNOSTIMA. A ako baš hoće kera kao igračku za dečurliju, onda lepo uzme Bigla, Paga, Bišona... Tako te rase kojima je socijalizacija na prvom mestu. Ne ove rase koje su nekoliko generacija ranije špartale po snegovima, vukle sanke ceo dan, ili lovili vukove, čuvali ovce, držali stražu noću...

Nego to je danas u trendu, među mnogim vlasnicima pasa. Da se od kera pravi dete ili dopuna za dete. I ta neka iluzija da ako tretiraš kera kao dete, da će vremenom i da postane kao dete. A neće. Postaće samo sve gori i sve nesrećniji. I praviće sve više problema.


Takođe, držati neke rase pasa u stanu je ne samo bolest mozga nego i odraz neodgovornosti. I prema drugima u okolini, i prema samom psu, pa čak i prema samom sebi. Ali to se ili shvata ili se ne shvata. Retko ko je tu spreman i sposoban da promeni stav i shvati suštinu. Nažalost, dosta je ovih koji ne shvataju. Uostalom, ionako živimo u opičeno doba u kome neki čak i zmije otrovnice drže u stanovima ili podrumima, pa i ne treba da čudi da je epidemija bolida koji drže Haskije, ovčare, SOPove, GNOMove... u stanu.
A neodgovorno je i kad se psu dopušta da liže bebu. Ma koliko neki današnji opičenici to videli kao bog zna kako divnu i dobru stvar.
 
Poslednja izmena:
Zapravo, kada bi znao sa koliko stvari koje si napisao u postovima nakon prvog se slažem, iznenadio bi se. Za razliku od mnogih ljudi po forumima, ja ovde dolazim i da nešto naučim a i da povremeno promenim stavove o nečemu.
Ali koliko god se slagao s tobom u nekim stvarima, bojim se da nikad neću razumeti osobe koje odluče da nabave ovako nešto a da nije spasavanje psa sa ulice ili tako nešto. Nego znači svojom voljom i svojim izborom.

U priče kako postoje Bul terijeri u kojima nema više ni trunke agresije ne verujem. Prvo, jer se sećam kako sam nekada davno gledao emisiju u kojoj su poredili i beležili kada štenci različitih rasa počinju da budu sposobni da izraze prve znake agresije (recimo, na nadražaje ili u kompeticiji sa drugima). I zabeleženo je kako postoje rase kojima su povišeni nivoi agresije i odbrambenosti urođeni, kao npr štenci Kavkaskog ovčara, koji postanu sposobni za agresiju par nedelja pre nego štenci npr Labradora. Bul terijeri tu nisu pominjani, ali nije ni bitno, jer je tu dokazano da se agresivnost, odnosno sklonost ka agresiji, zaista prenosi kroz gene. To je potvrđeno čak i kod ljudi, tako da ideja da neće biti kod pasa, i to kod pasa onih rasa ciljano gajenih za borbe, je čista iluzija. Može samo da bude slučaj da se u nekom psu taj gen ne manifestuje odnosno ne izrazi. Ali većina njih i dalje nosi to, jer nije prošlo dovoljno generacija da bi se to izgubilo.

Dalje, naravno da u moru ljudi koji imaju Bul terijere i Pit bulove, postoje i oni koji ih imaju samo zato što ih smatraju slatkim, ili iz nekog drugog razloga koji nema veze sa agresijom. Ali činjenica da ogromna većina ljudi koje vidim da drže takve rase, već svojom spoljašnošću poručuju da nešto nije u redu s njima, mi mnogo govori. Tačno je da mogu da naletim na huligančića-pripravnika koji voda Labradora. Naletao sam čak na ulične huligančiće koji vodaju Bišona. 😄 Dakle, da, postoji šansa. Ali kad se radi o Bulovima i Pitovima, mnogo više nalećem na mentalne slučajeve koji ih vode, nego na ljude koji deluju normalno i obično.

Zato se psi ne kupuju kao igračke. A posebno ne rase sklone agresiji I/ILI rase sa beskrajnim nivoima energije i specijalnim potrebama za svakodnevnim izmaranjem i aktivnostima. Ako neko hoće igračku za dečurliju, nek mu kupi igračku. Ako hoće da socijalno i fizički angažuje tu dečurliju, nek ih spoji sa... paz'te ovo... DRUGOM DECOM I AKTIVNOSTIMA. A ako baš hoće kera kao igračku za dečurliju, onda lepo uzme Bigla, Paga, Bišona... Tako te rase kojima je socijalizacija na prvom mestu. Ne ove rase koje su nekoliko generacija ranije špartale po snegovima, vukle sanke ceo dan, ili lovili vukove, čuvali ovce, držali stražu noću...

Nego to je danas u trendu, među mnogim vlasnicima pasa. Da se od kera pravi dete ili dopuna za dete. I ta neka iluzija da ako tretiraš kera kao dete, da će vremenom i da postane kao dete. A neće. Postaće samo sve gori i sve nesrećniji. I praviće sve više problema.


Takođe, držati neke rase pasa u stanu je ne samo bolest mozga nego i odraz neodgovornosti. I prema drugima u okolini, i prema samom psu, pa čak i prema samom sebi. Ali to se ili shvata ili se ne shvata. Retko ko je tu spreman i sposoban da promeni stav i shvati suštinu. Nažalost, dosta je ovih koji ne shvataju. Uostalom, ionako živimo u opičeno doba u kome neki čak i zmije otrovnice drže u stanovima ili podrumima, pa i ne treba da čudi da je epidemija bolida koji drže Haskije, ovčare, SOPove, GNOMove... u stanu.
A neodgovorno je i kad se psu dopušta da liže bebu. Ma koliko neki današnji opičenici to videli kao bog zna kako divnu i dobru stvar.
У праву си…него што се тиче Булова, не сумњам у твоје искусрво са власницима булова, јер дебила и будале има који не само да држе Булове, већ и Дого Аргентине, Малиное, Кане Корсо, али и остале врсте. Најгори су они које не воле псе, већ само свог(углавном мале беле)….наравно моје искуство је супротно са власницима Булова.
Прво Булова има јако мало и мање од Стафорда, Питова…
Већина Булова ког знам је у породици са децом, а професије су од Адвоката, Тв Продукције, Глуме, сликарства…(у приватној поруци могу именовати и показати слике. Тако исто је и у иностранству.
Дакле реалност је да 95% људи је нормално, а 5% можда држе дебили. А представља се да је обрнуто.
Друго, по фејсу видим да је иста ствар по иностранству. Модни Креатор Марк Џејкобс, Принцеза Ана,Ерик Клептон, Тејлор Свифт, Власници Таргет Маркета у САД, власници Будвајзер пива…Кирк Хамет гитариста из Металике, глумци Ченинг Метју Татум, Кевин Бејкон, Булове држе због њиховог невероватног карактера, привржености, нежности и блесавости(неки их описују као кловнови, дете у костиму пса.
То је нешто у шта се сам можеш уверити ако си отвореног ума и сам мало истражиш.
Управо зато нене још више боли кад видим кад неко из погрешнох разлога држи ову расу.
Децу имам, тако да ми пас није замена за то. Физички сам активан па ми је он друштво и пливању, шетњи, трчању…
Баш би волео да ми кажеш где тачно срећњш те Булове, пошто их углавном све знам, да видим да ли си у праву:)
Поздрав од Урсуле (Нови Београд, Оливера(Баново) и Снупија (Железник)
 

Prilozi

  • 9C10512D-9D97-4CA6-B616-73B34FF36289.jpeg
    9C10512D-9D97-4CA6-B616-73B34FF36289.jpeg
    227,2 KB · Pregleda: 143
Nije mi jasno kako je ovo prošlo bez posledica. Pa valjda su dužni da napišu službenu belešku u zdravstvenoj ustanovi. Jedino ako nisu išli kod lekara, mada je antitetanus ovde obavezan.

Životinja je skočila ka detetovom licu, a mališan je podigao ruku da se zaštiti i pas ga je tad ujeo za lakat i počeo da ga vuče.
 
očigledno taj psihopata uživa u maltretiranju porodice biološkim oružjem.
 
Ali ta kur*obolja nadležnih tipa "ne možemo da ga kaznimo ako ga ne zateknemo u prekršaju". OK, tačno, ali šta vi činite da biste nekoga zatekli u prekršaju? Koliko puta ste prošetali ulicama i napisali kazne bilo kome, a svi mi prilikom svakog izlaska na ulicu možemo da uočimo tuce komunalnih problema.
 
Obraćala sam se Veterinarskoj inspekciji pri Ministarstvu poljoprivrede, pisala sam "Zoohigijeni", gradskim inspekcijama... Svi su mi rekli da nisu nadležni, a iz Komunalne milicije kažu da vlasnika mogu da kazne samo ako pas ne nosi korpu tokom šetnje. Pitam se, da li moje dete treba da ostane bez ruke, oka, pola lica da bi neko bio kažnjen? Pas ne može biti oduzet ako zbog neodgovornih vlasnika napada i povređuje ljude, a nadležni mogu oduzeti životinju ako ga njegov gazda zlostavlja?! Potpuni apsurd.
Hahahahaha koji je ovo debilizam od države. :ROFLMAO::poop:
Dok zaključava vrata stana, taj naš komšija pusti svog američkog staforda da slobodno šeta po spratu
Inače, u ovoj rečenici se krije i potencijalno rešenje za njihov problem.
 
Ziveo sam na Vracaru, blizu jednog velikog parkica i igralista za decu.
Do ovog prostora dolazilo se kroz dva prolaza izmedju zgrada.
Kroz jedan od prolaza vlasnici pasa iz citavog kraja dovodili su pse da vrse nuzdu u nasem parku, i na decijem igralistu, a izvodili ih kroz drugi.

U pocetku sam pisao obavestenja tipa "Molim vas da pocistite iza vaseg psa"
Cepali su ih ili su docrtavali falusne simbole.

Kasnije sam stavljao obavestenja tipa "Stoko, pocisti go.vna svog psa!".
Crtali su i dlaje faluse i ispisivali uvredljive poruke.

Onda sam primenio nesto sasvim drugo.
Zvao sam komunalnu policiju, kad su vlasnici pasa sa psima na ogradjenom decijem igralistu.
Komunalci nikada nisu intervenisali. Rekli su mi da ih vlasnici psuju.

Bilo je vreme za novu taktiku.
Nedeljom sam skupljao izmet pasa. Sa jedne strane bi ocistio park, ali izmet nisam bacao u kontejner.
Pazljivo sam ga bacao u prolaz kroz koji vlasnici pasa moraju da prodju.
Uziveo sam gledajuci zaprepascene vracarske dame kada ne mogu da prodju od pseceg izmeta.
Posle nekoliko meseci, nisam vise mogao da pronadjem mnogo pseceg izmeta u parku.
Vlasnici su poceli da ciste za svojim psima.

Naglasio bih da je to bio bogat kraj. Vlasnice su se neretko hvalile kako spavaju sa psima.
Ne mislim na nesto seksualno, nego zbog usamljenosti.

Pokazalo se da je i njih moguce vaspitati, cak i te ljude s Vracara.
 
Ne, ja zamišljam scenu kako neka tvoja dokona crvenokosa gospođa sa Vračara, u bundi i štiklama, sa zaprepašćenjem pokušava da zaobiđe pseći izmet, dok MC sa smeškom iz prikrajka posmatra i naslađuje se nad svojim uspehom..:ROFLMAO:
 
V
Ne, ja zamišljam scenu kako neka tvoja dokona crvenokosa gospođa sa Vračara, u bundi i štiklama, sa zaprepašćenjem pokušava da zaobiđe pseći izmet, dok MC sa smeškom iz prikrajka posmatra i naslađuje se nad svojim uspehom..:ROFLMAO:
Bas tako je bilo.
Prvo bi odskocile, a onda su skakutale su na stiklama da ne bi ugazile....
 
Исти пси су у новембру напали неку девојчицу и против власнице (то јест мајке од тог правог власника који је у затвору) се води кривични поступак, али је она отишла у Француску и оставила псе на чување некој комшиници која је данас ухапшена због истог кривичног дела,
да су пси одмах одузети тај човек би данас био жив

Pogledajte prilog 151919
Дакле у овом случају саучесник у убиству несречног човека је било службено лице које није донеко одлуку да се опасан пас који је већ једанпут нападао успава
 
Дакле у овом случају саучесник у убиству несречног човека је било службено лице које није донеко одлуку да се опасан пас који је већ једанпут нападао успава
Uvek se plase osvete vlasnika.
 
Општа је појава у нашем друштву да нижи чиновници избегавају сукобљавање са крими ликовима.
 
Vecina vlasnika pasa spremna je da na agresivan nacin brani prava svojih pasa da se igraju na decijim igralistima.
Oni svoje pse dozivljavaju kao rodbinu ili svoju decu.
Zato se komunalni policajci jako plase.
Tako je na zalost.
 
Полиција не сме да се плаши. Ако је таква онда нам није ни ппотребна. Неодговорне власнике и имамо зато што нема реда, надлежности и кажњавања у пракси.
 
Реално обичан комуналац није обучен да приђе неком напаљеном клинцу који шета стефорда јер тај стафорд то може да схвати као напад на газду. Зато је једино решење да казне за непрописно држање и шетање буду драконске да се никоме не исплати да се зеза са тим. Довољно је пар њих нахватати, жестоко казнити, објавити на медијима па би се остали запитали.
 
U Americi, gledao na Animal planet, postoji policija za životinje, i tamo u 90% slučajeva gde su pit bulovi, stafordi i sl. , šalju obavezno po jednog ili dva muškarca sa mišićima kao bodibilderi, jer takvi mogu da obuzdaju pomenute pse. A i kod njih nema mnogo razmišljanja, čim se sazna da je takvo kuče agresivno, čak i da nikada nikog nije fizički napao i povredio, već samo krenuo ka toj nekoj osobi, gotovo sigurno završi trajno uspavan. A normalno da će gazda biti procesuiran, novčano kažnjen (pod obavezno), a možda i dobije neko vreme u zatvoru.

Što se tiče ovih naših vlasnika pasa, gomila njih se ponaša prema svojim ljubimcima gore nego da je dete. U smislu, dopuštaju ljubimcima da rade šta god hoće, a kada neko kaže nešto vlasniku tog kučeta, vlasnik se ponaša tako da samo što te ne ujede, metaforički. Ovo pogotovo viđam u slučaju veće nužde pasa, kada vlasnici ne počiste. Naravno, nisu svi vlasnici pasa takvi.​
 
Vrh