Šta je novo?

Проблем неодговорних власника паса

To da miriše na mačku pa ga zato napao je čista glupost. Meni se više puta desilo da u kratkom vremenskom razmaku prvo budem u kontaktu sa mačkom, pa onda sa psom koji miriše tu ruku kojom sam dodirivao mačku i ništa. Svašta će vlasnici pasa da smisle kao izgovor, samo da ne bi ispalo da je do njih i toga kako je njihovo ophođenje prema psu razlog takvog ponašanja.​
 
Kad te ujede lutalica proces je vise manje izvestan jer tuzis Grad i tu nema problema oko naplate i sume.

Ako je vlasnicki pas, onda i vlasnika ubacujes u tuzbu jer on ti placa obestecenje i pitanje je koliko ce to da traje i koliko ce se para dobiti i kada.
 
Aaa jasno, to ako hoces sam nekoga da tuzis. Nego sam bio razumeo da se radi o tome da ako doktoru kazes da te ujeo vlasnicki, da on oo zakonu mora obavezno da popunjava neku prijavu i izvestaj.

Nego si ti mislio na trazenje odstete, jasno.
 
Nisam ekstremista, ni sovinista, ni fasista, ni bilo sta slicno...Nemam protiv imanja psa nista, apsolutno.

Ali...nije svako za psa, a moze da ga ima svako.

Ako vas pas izleti na ulicu, bez da ga vodite na povocu i udari ga auto - to je vasa odgovornost. Mnogo je veca sansa da cete izbeci da udarite psa lutalicu, nego vlasnickog psa. Pas lutalica zna mnogo bolje da se cuva na ulici, to je njegov teren i dom, nego vlasnicki pas, koji je navikao na dvoriste i kucu, paznju i negu vlasnika.

Ako vas pas ujede nekoga - to je takodje vasa odgovornost. Koliko god da postoji mentalna krivica ujedenog. Ja ne shvatam mozak koji ide da pomazi bez vlasnika psa koji je zatvoren ili zavezan. Ili bilo kog psa napolju, koji je i na povocu, a prvi put vidi tog psa. Pas koji je vezan ili zatvoren, to je sa razlogom.

Kao i u svemu drugom, kad bi svako vodio racuna koliko je do njega moguce u nekoj situaciji, cak i uz neke greske i propuste, ne bi bilo problema, jer da bi se desio problem, moraju da pogrese obe strane. U ovoj situaciji kada je pas napolju na povocu na primer, vlasnik psa, koji mu nije stavio korpu i onaj koji je hteo da ga pomazi, a nije pomislio da se mozda radi o opasnom psu. A da ispavno uradi samo jedan u ovoj situaciji, do ujeda nece doci.

Razumem da se ljudi vezu za psa, taj pas je tu u kuci, dvoristu sa vama, pa da je kamen, zavoleli bi ste ga. I sve je to u redu, dok ne pocnete da od psa pravite centralnu licnost u kuci i poistovecujete sa covekom u smislu da je on razuman i pametan kao covek. Naravno da treba da mu ozbezbedite najbolju hranu i negu, koliko god mozete. Ali to je pas i od njega ne mozete da napravite brata, ni druga. I pas vas voli, jer je svestan da zavisi od vas, a ne zato sto ste vi dobar covek ili vas ne voli, jer niste. I znace ono sto ga vi naucite ili dreser pasa, koga ste platili za to.

Pas je veoma zahtevan ljubimac, koji trazi, pored neke svote novca i vreme, pre svega. Ne mozete vi da radite od 6 ujutru do 10 uvece i da imate psa. Koliko god da vam nije problem da mu kupite najbolju hranu. Pas je za ljude koji imaju vremena da se njime bave.

Licno bi voleo da imam psa. Ali nemam vremena za istog i toga sam svetan. Zato ga i nemam.
 

Harač zbog Džekija! Srbi pobesneli na mogućnost uvođenja poreza na pse i umesto toga predlažu taksu na budale


Generalni sekretar Kinološkog saveza Srbije Mahmud al Dagistani podigao je pravu prašinu u javnosti nakon što je predložio da bi možda trebalo uvesti porez na pse. U fejsbuk anketi naši čitaoci ovu ideju mahom nisu prihvatili sa oduševljenem, a jedan u moru komentara glasio je: "Sve nam je u državi uređeno samo još da oporezujemo vlasnike pasa". Bilo je i onih koji su izašli sa novim poreskim rešenjima i uvođenjem nove takse.

„Sećam se da su šezdesetih godina postojali punktovi za vakcinaciju pasa. Svaki vlasnik bio je obavezan da vakciniše psa, plus da plati određeni iznos kao porez. Ako treba da se plati porez za psa, ja sam za to. Neka bude 1.000, 2.000, 3.000 dinara. Pomnožite to sa sa brojem vlasnika, pa neka ih je 400.000, vidite kolika je to suma novca“, rekao je Dagistani za „Politiku“.

Na opasku da bi uvođenje poreza moglo da dovede do toga da veliki broj vlasnika pasa, zbog dodatnog troška, izbaci ljubimce na ulice, Dagistani je rekao da bi to moglo lako da se reši, pošto su psi čipovani i zna se ko su im vlasnici pa bi oni morali da plate kaznu. Od tog novca bi se, prema njegovim rečima, finansirali azili za pse.

Među više od 100 komentara na fejsbuku i isto toliko na instagramu, građani su mahom bili protiv ovog predloga.

„Ako uvedu porez tek ce tada biti vise pasa lutalica nego ljudi na ulici!!!“, glasio je jedan od komentara.

Jedna čitateljka smatra da bi porez na pse bio samo još jedan u nizu načina da se puni državna kasa.

„Ne , imam psa , ali ne sviđa mi se plaćanje ! Samo izmišljavate , da ovaj napaćeni narod puni državnu kasu“, napisala je ona u svom komentaru.

„Ako bi imalo efekta, da… al ako bi to punilo nečije džepove naravno da ne! Imam 5 pasa, 2 mačke, zebice, ribice… godišnje za njih bi me izašlo više nego za stan ali da… moji neće nikada završiti na ulici, svakako plaćala ili ne. Ali ako to može na neki način da spreči izbacivanje pasa i mačaka i ako može da se tim putem kontroliše sterilizacija i kastracija pa samim tim i neželjena legla onda svakako podržavam“, glasio je još jedan od komentara.

Bilo je i onih originalnih poreskih predloga – uvođenje nove takse.

A za uvođenje poreza na budale?“, pitao se jedan čitalac.

„Potrebno je primeniti zakon, pooštriti kazne, kako novčane, tako i zatvorske, jer su očigledno slabe“, rekao je Dagistani.

Smatra da je za svaki incident u kome učestvuje pas, kriv vlasnik, jer, kako je rekao, ako je neko rešio da uzme psa iz ljubavi za sebe ili dete, mora i da brine o njemu.

 
Čista laž i zlouptreba medija manjine, da su gradjani ljuti zbog predloga da se uvedu gradske takse za držanje kucnih ljubimaca Bilo bi fer i dobro da one budu odredjivane po masi - kg ljubimca

Samo referendumsko izjašnjavanje je istinito 💯 ostalo je čisto spinovanje.
Izjasnjavanje može biti istovremeno i uz gradske izbore

Grad je za život ljudi a mogu i razne žiivotinje biti u nj. ako se doplati za nj. boravak sa ljudima i taksa za životinju tj.ljubimca. Naravno iz medicinskih razloga moraju biti izuzeci u vidu oslobodkenja od taksi

Znaci da se placa gradska
taksa na kucne ljubimce
, a to ce se i pokazati na referendumu ako pošteno stave i to pitanje za izjašnjavanje👍
 
Ali koje glave su na čelu kinološkog saveza i udruženja... Umesto da se kao glavni razlog navede da bi se time demotivisalo kupovanje ljubimaca kod onih nemarnih i time smanjilo njihovo izbacivanje na ulicu oni nabrajaju smešne razloge, maltene zlonamerne.

Zar ne bi bilo bolje da se rebne kazna za nepokupljen izmet? Inače, kazne za nevezane pse su česte (25.000 dinara) pa čak tu i tamo inspekcija proverava čipovanje.

Porez po kilogramu žive vage, svašta...Šaljem psa na tehnički da mu odrede kategoriju poreza.
Ma ne zaista, uopšte potezanje ovog pitanja je smehotres pored svega što nam se dešava.
 
U Skoplju dva vlasnička bul mastifa (neki kažu da ga je napao jedan pas, ali su u dvorištu bili oba, ako je to važno.) ubili osmogodišnje dete. Igralo se i ušlo u komšijsko dvorište gde su slobodno šetali psi, napali ga i dete iskrvarilo do bolnice. Vlasnici pasa nisu bili tu.


Jedan zakon u Severnoj Makedoniji kaže da vlasnik nema krivičnu odgovornost, drugi zakon propisuje prekršajnu odgovornost zato što opasni psi nisu bili u boksu. U toku je kampanja linča na društvenim mrežama protiv lokalnih Udruženja za zaštitu životinja.
 
Naravno po kg žive vage
Prvo
Nastale povrede od ujeda patuljatih pasa i onih od 50-60 kg drastično se razlikuju.
Drugo
Količina životinjskog tečnog i čvrstog ,,istovara ,, što u parkovima što po ulicama , patuljatih pasa i onih od 50-60 kg drastično se razlikuju.
Trece
Nastala buka merena u decibelima patuljatih pasa i onih od 50-60 kg drastično se razlikuju.

Da ne nabrajam dr. stavke, a ima ih sijaset i nj. razlika po masi je evidentna , te nužno je praviti razliku.

Da li po opštoj prosečnoj masi po rodovniku ili ,,tehničkim pregledom,, sve jedno . Bitno je da se plati. A time je čipovanje svih jedinki zagarantovano te doči ce do drastičnog pada broja pasa lutalica a nije isključen i pad broja krupnijih vrsta, koj zapravo i prave naj vecu urbanu štetu.
 
Poslednja izmena:
U Skoplju dva vlasnička bul mastifa (neki kažu da ga je napao jedan pas, ali su u dvorištu bili oba, ako je to važno.) ubili osmogodišnje dete. Igralo se i ušlo u komšijsko dvorište gde su slobodno šetali psi, napali ga i dete iskrvarilo do bolnice. Vlasnici pasa nisu bili tu.


Jedan zakon u Severnoj Makedoniji kaže da vlasnik nema krivičnu odgovornost, drugi zakon propisuje prekršajnu odgovornost zato što opasni psi nisu bili u boksu. U toku je kampanja linča na društvenim mrežama protiv lokalnih Udruženja za zaštitu životinja.
To se rešava na vrlo jednostavan način, tačnije jednim od dva, štoljpi u vugla ili mesnim nareskom sa efektom humane eutanazije.

Naravno po kg žive vage
Prvo
Nastale povrede od ujeda patuljatih pasa i onih od 50-60 kg drastično se razlikuju.
Drugo
Količina životinjskog tečnog i čvrstog ,,istovara ,, što u parkovima što po ulicama , patuljatih pasa i onih od 50-60 kg drastično se razlikuju.
Trece
Nastala buka merena u decibelima patuljatih pasa i onih od 50-60 kg drastično se razlikuju.
Hipotetički slučaj. Neko ima psa koji teži oko 30kg u proseku za njegovu vrstu. gazda namerno ne hrani psa i pušta ga da bude neuhranjen kako bi platio manju cenu po kilaži.
 
O cemu se ovde prica? Toliko poreza se vec placa da to nije normalno.

Neka koriste PDV od robe za kunce ljubimce i neka plate azile.
Neka uvedu milionske kazne za napustene pse i eto jos jednog prihoda.
 
Kako je devojka top odglumila...Oduševila me je. Opet kažem, nisam pasomrzac i protiv posedovanja psa, nemam apsolutno ništa. Imam protiv toga da se prema psu ponasa neodgovorno u nekom smislu, nebitno da li je to briga o njemu samom ili briga da taj pas ne ugrozi nekoga. Psa ne treba da može da ima svako ko ima novca da ga kupi. Nisam za to da se uvodi porez na posedovanje psa, ali jesam za to da se uvede poseban kompletan medicinski pregled osobe koja će biti vlasnik i staratelj tog psa. Vlasnik psa ne može da bude mentalno nestabilna, ni osoba sa bilo kojim velikim zdravstvenim problemima koja jedva o sebi može da brine, a ne o psu. I nikada necu reci nikome: ,,Šta će ti pas, radjaj dete, pa njega setaj". Nemam ništa protiv što neko ima psa, a nema dete, jer ne znam iz kog razloga nema dete, a može da ih bude milion. Za mene je prioritet moje dete, za njega njegov pas - i to mogu da shvatim. Šta njega briga za moje dete - to je moje dete, a ne njegovo. Dok ja svog psa, nikad ne bi stavio ispred tudjeg deteta, jer i ja imam dete. Ali imam protiv, npr. situacija koju sam skoro imao, izvedem dete u park i pas jedne zene trci oko sve dece, nije bio mali pas i jedan covek koji je takodje izveo svoje dete do parka, kaže toj ženi: ,,Komsinice, možete li da zavežete tog psa, trči ok dece, skače, deca ga vuku, mala su, ne razumeju da je to pas,...uješće nekoga". Na šta mu ta žena odgovara: ,,Komsija, pa on je moje dete, me mogu da ga vežem". I posle, ne kažem, tog psa će neko dete povući i rep iz želje da se igra, dete ne razume da je to pas, životinja, malo je". I pas iziritiran, moce da ćapne to dete, bez obzira koliko je pametan i navikao na ljude, to je zivotinja, nije covek. I posle je manje važno ko je kriv, nego detetu ostaje oziljak i trauma, nedaj Bože nešto gore. A zašto sve to izazivati, kada može da se ne izaziva i ne rizikuje? Pas nedge mora da se istrči i prošeta, ne može da bude vezan ceo dan. Ali u parku za decu, nije mu mesto iz mnogo razloga.
 
Poslednja izmena:
To se rešava na vrlo jednostavan način, tačnije jednim od dva, štoljpi u vugla ili mesnim nareskom sa efektom humane eutanazije.

Vlasniku psa, jel tako Sole...

Ne da želim da verujem, nego sam ubeđen da si mislio da kaznu koju predlažeš treba sprovesti nad neogovornim vlasnikom psa...
 
O cemu se ovde prica? Toliko poreza se vec placa da to nije normalno.
Toliko pasa u poslednje vreme napada ljude, u dosta slučajeva i sa smrtnim ishodom ili težim povredama, da to nije normalno.

Neka koriste PDV od robe za kunce ljubimce i neka plate azile.
Da li si ikada gledao reportaže o azilima za pse? Da li si svestan koliko azila za pse i uzgajivačnica pasa tretira pse (uključujući i uslove u kojima žive) tako da su mnogi na ivici egzistencije, odnosno pred odlaskom sa ovog sveta?

Neka uvedu milionske kazne za napustene pse i eto jos jednog prihoda.
A kako da se utvrdi ko treba da plati tu kaznu, kada gomila vlasničkih pasa nije čipovana? Plus gomila tih vlasničkih pasa zaskoči lutalice i eto ti onda dodatnih problema.

Vlasniku psa, jel tako Sole...

Ne da želim da verujem, nego sam ubeđen da si mislio da kaznu koju predlažeš treba sprovesti nad neogovornim vlasnikom psa...
Veruj u šta god želiš, to još uvek nije krivično delo. ;)
 
@solecar Kod nas postoji objektivna odogovornost vlasnika, kao za opasnu stvar (pištolj, auto) ista odgovornost postoji i za dete do 7 godina starosti 😊

To mi je uvek bilo zanimljivo pas, dete i pištolj u istoj ravni...

Naravno da može da se pokuša da se dokaže i krivična odgovornost u pojedinim slučajevima kad bi vlasnik dao komandu psu da ujede ili nekim nemarom izazvao opštu opasnost gde neko i strada... ali u najvećem broju slučajeva radi se o nedresiranim, nesocijalizovanim psima gde je vlasnik kriv što tako drži, tako hrani i tako tretira da ovaj posle napadne nekog...

Objektivna odgovornost pretpostavlja naknadu štete oko povrede, lečenje, nege, odsustvo sa posla i sl. U parnici se možeš i nagoditi, kao i pre početka parnice. A bitno je da uslikaš povrede, legitimišeš vlasnika ili ga barem uslikaš ako ne želi i odeš u policiju sa tim i kasnije ćeš priložiti i medicinsku dokumentaciju koju si imaš i to je uglavnom to...

Tako da može biti i krivična, imali smo jedan slučaj gde pas nije bio eutanaziran iako je neko stradao, ali je vlasnik bio krivično osuđen zbog stvaranja opšte opasnosti...
 
Citirao biH sopstvenog avatara..
Dve noge loše, četiri noge dobre!

kid-getting-in-dogs-bed-kicking-dog-out-bed-sleep-baby-1438955770a.gif


😎
 
Šta konkretno ima rodbina nastradalog od strane psa, ako se vlasnik psa osudi na neku kaznu (bilo novčanu, bilo zatvor bez mogućnosti nanogice), a pas i dalje slobodno šetka po dvorištu, a i u okolini (ako vlasnik veruje u slobodan uzgoj)?​
 
Kučkari kada su živi i zdravi:
''Žućo, ti si sve što mi treba u životu, j'š sve ljude na ovom svetu, oni mi ne trebaju, imamo jedno drugo i to je sve što nam treba!''
A Žući samo na pameti kad će opet da čuje krekere kako udaraju o zidove njegove činije.

Isto kučkari, kada zakuca infarkt, šlog, slepo crevo, aneurizma, žučna kesa ili bilo šta drugo:
''Halo, ljudi, pomagajte...''
Prosečni Žuća za to vreme cvili bespomoćan, ili pak spava i nije ni svestan šta se dešava.

Isto kučkari, kada noću čuju provalnika u domu ili na ulici naiđu na razbojnika:
''Upomoć, ljudi, pomagajte...''
Prosečni Žuća za to vreme repom veselo pozdravlja provalnika i misli da je ovaj došao da mu da poslasticu.

Isto kučkari, kada vatra zahvati dom ili biznis:
''Upomoć, ljudi, pomagajte''
Žuća za to vreme ''pomaže'' tako što laje na vatru i smeta onima koji zapravo pokušavaju da je ugase i/ili spasu zarobljene.

Isto kučkari, kada ker capne:
''Eeee ćao, Jelena... E, znam da se nismo dugo čuli ali moja bebica Žuća je umrla... Jel bi možda mogla da dođeš do mene da mi praviš društvo, pošto se loše osećam...''

Isto kučkari, 99% vremena u životu, kada se ne maze sa kerom:
''Jbt, što je zgodno imati bojler / frižider / struju / grejanje / čistu vodu / auto / šporet / kuću / odeću / lek kad ti zatreba / svežu hranu / računar / biblioteku / internet / nameštaj / krevet i dušek... i sve drugo što su kerovi kuuuuuce izumele i što nam donose i omogućuju svaki dan već 10.000 godina...''
 
Poslednja izmena:
Vrh