Šta je novo?

Проблем неодговорних власника паса

Ово за опорезивање паса би само довело до тога да људи имају псе без регистровања, тј. чиповања, на црно, као што их многи и имају данас.
 
Šta konkretno ima rodbina nastradalog od strane psa, ako se vlasnik psa osudi na neku kaznu (bilo novčanu, bilo zatvor bez mogućnosti nanogice), a pas i dalje slobodno šetka po dvorištu, a i u okolini (ako vlasnik veruje u slobodan uzgoj)?​

Ne može da šetka više slobodno, ja sam ti samo preneo primer iz sudske prakse da psa nisu ubili, iako je pas usmrtio neku ženu čini mi se... Okrivljeni je dobio godinu dana kućnog zatvora jer je izazvao opštu opasnost... Ja bih da dobije i veću kaznu jer ako nije u stanju da vodi računa o tom psu ne treba ni da ga poseduje...
 
Godinu dana kućnog pritvora i pas koji se slobodno šeta i nije kazna. I kao što se da videti iz konkretnog primera (iako sam ja govorio uopšteno), rodbina nastradalog nije ništa dobila. I džaba sve i da vlasnik psa dobije doživotnu, bez mogućnosti uslovne, ako će pas da radi i dalje ono što je radio. To ti je kao ono kada se problem nelegalne gradnje i suzbijanja iste rešava legalizacijom.​
 
Треба подразумевати и мере према псу у зависности од штете. Нпр. за смртни исход да се успава, за теже повреде одузимање, за лакше надзор уз кажњавање ако се нађе поново ван дворишта нпр.
 
Ljubimac po svojim osobinama može biti odlična ,,alatka ,,👍
Kao, spasilac, čuvar, tragač, oružije , lovac, itd...
Umesto gradske takse postoji i druga opcija da držalac ljubimca tj. takve ,, alatke ,, polaže i stekne dozvolu za posedovanje,😃
Ličnog sam uverenja da važi i pravilo kakav vlasnik takav i ljubimac te bi dozvola rešila dosta toga.
Na primer ,,ludaci, nasilnici , ne marni i sl , ne bi mogli dobiti dozvolu pa ne bi imali ni sitacije sa ljudima koj imaju 50 mačaka ili imaju krvoločnog psa ili zmijurine

Jednostavno za dobijanje dozvole obavezno i dostava lekarskog uverenja

Naravno u tom slučaju izbora , mnogi ce ipak pre pristati na opciju platiti taksu po kg, nego da se petljaju sa pribavljanjem dozvole za držanje ljubimca 🤣
 
Poslednja izmena:
Треба да се уведе порез и полагање за дозволу за држање појединих раса типа питбул, стафорд, ротвајлер…
које ће укључивати психолошко и физичко тестирање потенцијалног власника, обавезних 40 часова основа дресура, обезбеђивање адекватних услова за држање паса итд, уз обавено ношење корпе и држање на повоцу.
 
Poslednja izmena:
Ako ćemo realno i razumno, trebalo bi da se uvede neki vid obuke za SVE vlasnike SVAKE rase pasa. Ne zato što su sve podjednako rizične i opasne za ljude (jer nisu) nego zato što je danas brdo neodgovornih pajsera koji se zaleću i uzimaju na sebe brigu o nekom živom biću a ne mogu ili ne žele da u tome istraju.

Koliko je samo vlasnika koji svoje kerove u stvari ometaju i zlostavljaju, a da toga nisu ni svesni.

Nije normalno da ker sedi 24/7/365 zakatančen u prostor manji od 2 ara.
Nije normalno da ker laje non stop ili na sve što vidi. To znači da je non stop u stresu ili da umire od dosade i nesreće.
Nije normalno da ker dobija napade anksioznosti a nekad i infarkt kada zagrmi. To se da rešiti, trudom od malih nogu.
Nije normalno da ker ne poštuje tuđe granice, bilo da pričamo o drugim kerovima ili drugim ljudima.

Sve te situacije su ništa drugo do zlostavljanje i nebriga o keru, ili prosto nedovoljno i neodgovorno postupanje da se isti ne dovodi u stres ili ne izazove probleme, bilo sebi bilo nekom drugom.

Dakle na stranu ujedanja, džapanja... govorim najpre o tome da postoje mase i mase pajsera kojima su kerovi i ovako čuknuti i nesrećni, samo što to ne rezultuje povredama pa se to nekako previdi ili pravda. A tek nasilne i opasne rase su priča za sebe. Samo što problematičnih vlasnika i pripadnika problematičnih rasa ima tipa 10.000 u Srbiji. Dok ovih drugih vidova zlostavljanja i nebrige o keru, i nesrećnih kerova, ima 100.000. Svi oni bi trebalo da prođu kroz obuke. Samo jbg, to nije ostvarivo ovde iz brojnih razloga.
 
Jeste ostvarljivo i polaganje , testiranje i obavezna dozvola za držanje.
Video sam previše vlasnika kucnih ljubimaca koj NEznaju da sprovedu ni ispravnu ishranu. A dr. greške koje utiču bitno na normalan život ljubimca su ne brojane. Kod nas jedino merilo za posedovanje je su pare, te se umesto druga kupuje roblje .Čak lutalice imaju slobodniji život od mnogih ljubimaca.

Kakvo je stanje kod nas, nadam se da ce taksa na ljubimce , bar smanjiti broj životinjskih robova u gradu jer ne verujem u mogucnost uvodjenja obavezne obuke i dozvole. Za vecinu to je ne razumljivo ... onda bar taksa koja uvodi malo reda i smanjuje broj.

Bolje za njih , bolje i za nas
 
Такса само може да доведе до избегавања пријаве паса. Код нас се малтезери, бишони, булдози, стафорди и остале популарне расе штанцају по разним шупама и шталама без контроле са циљем зараде тзв. одгајивача. Мислите сад да ми имамо неку инспекцију која би могла да обиђе само Врачар и провери све зграде, држи ли ко где пса, да ли је пријављен и сл.?
 
Не треба да обилази све, довољно је да један део обиђе и казни. Али слажеш се да је није једноставно, код нас не постоји ни адекватна пријавасамих станара.

А бар је лако са онима који псе држе у дворишту.
 
И онда ће да казне некога нпр. у Земуну ко држи пса у дворишту, а неко гаји 15 мачака у стану али неће бити свесни његовог постојања, или некога у Крњачи коме пас лута ван дворишта, коти се неконтролисано са луталицама и напада пролазнике.
 
Ljudi treba da vise traze dozvole za vatreno oruzje.
To je najefikasniji i najdelotvorniji nacin odbrane od podivljalih pasa, pa i od podivljalih ljudi.

S druge strane, treba biti iskren prema psima. Mnogi vlasnici drze pse same u skucenim stanovima dok su na poslu, a pas je socijalna zivotinja.
Izivljavaju se nad njima i tuku ih lececi svoje frustracije sa posla gde su oni u ulozi pasa. Beogradski psi su cesto zapravo mentalno bolesni.
Ti psi su bolesni isto kao sto su bolesne nove generacije. Asocijalni muskarci koji nikada ne odrastu nego igraju igrice.
80% aktera masovnih pucnjava u USA su u poslednje vreme bili autisti ili poluautisti.
Zapravo zrtve Kapitala i tehnologije. Tako i psi.
 
Ljudi treba da vise traze dozvole za vatreno oruzje.
To je najefikasniji i najdelotvorniji nacin odbrane od podivljalih pasa, pa i od podivljalih ljudi.
Po meni je bolji biber sprej. Lako se nosi, legalan je, nije brutalan i nasilan (kao metkom rascopana glava), i u slučaju greške posledice nisu trajne. A opet pruža dobru odbranu i mogućnost da se čovek skloni na vreme od napadača. Takođe, ne podstiče podsvesno na nasilje i kaubojisanje koliko vatreno oružje.

Nemojte se ugledati na kaubojsko društvo s druge strane Atlantika. Nije to društvo tamo zdravo. Oni su duboko mentalno bolesni, samo još nisu (svi) potpuno svesni toga.
 
Da li psi zaista beze od biber spreja?
 
Vucic je otezao dobijanje dozvola vatrenog oruzja, naime morate dokazati policiji da ste ugrozeni, sto je prorocka kategorija idealna magla za njihovo odbijanje. Ali ako svest ljudi o potrebi naoruzanja se uveca, moguce je da to neka buduca vlast ispravi. I pas je jedan vid oruzja.
Juce u kraju vozim kolima 20 na sat, i na sred ulice vlasnik psa seta jednom stranom ulice a njegov odvezan pas drugom stranom i lik iskace meni ispred kola da me zaustavi rukom kako bi ja pazio na bezbednost njegovog psa koji nevezan seta sredinom ulice. Ja ga gledam i mislim se ajd da vidim dokle ljudska sebicnost moze daleko da ide...
 
Po meni je bolji biber sprej. Lako se nosi, legalan je, nije brutalan i nasilan (kao metkom rascopana glava), i u slučaju greške posledice nisu trajne. A opet pruža dobru odbranu i mogućnost da se čovek skloni na vreme od napadača. Takođe, ne podstiče podsvesno na nasilje i kaubojisanje koliko vatreno oružje.

Nemojte se ugledati na kaubojsko društvo s druge strane Atlantika. Nije to društvo tamo zdravo. Oni su duboko mentalno bolesni, samo još nisu (svi) potpuno svesni toga.​
Primera radi, jedna osoba ima biber sprej i uspe da ga upotrebi na pravilan način u datom trenutku kada je napadne neki pas koji je jedna od onih opasnih vrsta. Nakon izvesnog vremena taj isti pas napadne i povredi nekog ko nije uspeo da reaguje na vreme sa sprejem. Nakon toga se desi i treći slučaj sa istim tim psom, jer osoba nije imala kod sebe biber sprej. Da li ti se ov o čini kao dobro rešenje i ako ne zašto i kako bi ga mogli prevazići i rešiti problem?

P. S.
Šta ako poprskaš psa sa biber sprejhem a on se ne povlači nego i dalje ide ka tebi?​
 
Da li psi zaista beze od biber spreja?
Da. Ako lepo gađaš, ne kao ovo sa klipa...


P. S.
Šta ako poprskaš psa sa biber sprejhem a on se ne povlači nego i dalje ide ka tebi?​
Ako ga pogodiš u oči, on ne vidi gde ide. Krene glavom da vrti levo-desno i da mahnito beži unazad.
Oni biber sprejevi za pse mahom imaju širi i kraći mlaz (kao dezodorans, samo jače), dok za ljude su malo zeznutiji (ala gel stil, teško se skida, lepi se i slično).

I ko uzme sprej, nemojte biti trigger happy kao ameri samo da se opali. Peku opasno, bez obzira da li su ljudi ili životinje i samo koristiti ako je baš frka i napad je neminovan.
 
Poslednja izmena:
Један малецки пас

"МИСЛИЛА САМ ДА ЈЕ КОЊ": Несвакидашњи призор оставио Београђане у чуду (ВИДЕО)​

https://www.novosti.rs/c/beograd/ve...idasnji-prizor-ostavio-beogradjane-cudu-video
https://www.instagram.com/p/CrGcGYcIV6z/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_video_watch_again
дога.JPG
 
Primera radi, jedna osoba ima biber sprej i uspe da ga upotrebi na pravilan način u datom trenutku kada je napadne neki pas koji je jedna od onih opasnih vrsta. Nakon izvesnog vremena taj isti pas napadne i povredi nekog ko nije uspeo da reaguje na vreme sa sprejem. Nakon toga se desi i treći slučaj sa istim tim psom, jer osoba nije imala kod sebe biber sprej. Da li ti se ov o čini kao dobro rešenje i ako ne zašto i kako bi ga mogli prevazići i rešiti problem?
Mislim da pas koji bi dobio biber sprej u njušku posle jednog takvog iskustva sa čovekom, bi posle trajno zazirao od svih drugih (odraslih) ljudi. Ili bi bar bio znatno oprezniji sa ljudima i ne bi smeo tek tako da ih ''testira''. U njegovoj glavi, ako jedan čovek ima sposobnost da ga isprska otrovom po licu, to onda znači da verovatno imaju i drugi. Nema ker kapacitet da razmišlja da li samo ovaj ili onaj čovek ima ''žaoku'' koja prska ''otrov'' a drugi nema. Od tada pa nadalje, on je u ubeđenju da svaki čovek ima taj otrov i da lako može da ga isprska.
Šta ako poprskaš psa sa biber sprejhem a on se ne povlači nego i dalje ide ka tebi?
Mislim da je to nemoguće. Prvo jer su psima nos i čulo mirisa više puta hiljada osetljiviji nego ljudima. I ono što bi nas peklo toliko i toliko, njih će peći par stotina puta više. Drugo, ljudi uprkos strašnoj iritaciji i šoku, umeju da izrezonuju šta se desilo i zašto peče, tj. ostaju samosvesni. Dok pas samo vidi to kao da je neka druga životinja (odnosno čovek) na njega ispustio otrov i učinio ga bespomoćnim na duži vremenski period, i zato je bolje ne kačiti se s njim opet a kamoli ponovo iste sekunde poleteti na njega. Gledao sam svojevremeno snimak kada u Murici razjareni rotvajler se zaleće na policajca. Ovaj vadi tejzer i pogađa ga. Pas se sapliće i grči, i kada prestaje struja, iste sekunde juri glavom bez obzira u suprotnom smeru.

Evo ima čak i snimak medveda koji pikira na čoveka i na kraju dobije biber sprej u lice i odmah se sklanja u suprotnom smeru bez ikakvog razmišljanja
Da li psi zaista beze od biber spreja?
A u ovom drugom, autor tvrdi da pikiraju na njega već duže vreme i da ih je zato isprskao. Pas ovakva iskustva pamti, pošto su em iznenadna (neočekivana), em vrlo jaka i bolna. I verujem da onaj koji to oseti jednom, sigurno se više nikad ne zaleće na ljude. Štaviše, autor u opisu kaže da mu se nakon ovoga više nikad nisu ni približili.
 
Poslednja izmena:
Na pvom snimku deluje da se medved više uplašio od zvuka nego što je sadržaj iz bočice stigao do njega.
 
da li taj specijalni biber sprej za pse moze da se kupi kod nas?
 
Juče izađoše dva staforda iz ograđenog dela u parku, našli su rupu i krenuli da nekontrlisano trče okolo i plaše decu. Gazdama je trebalo dosta vremena da ih uhvate i smire. Ubiše ih od batina, ne znam koliko je to "pedagoški". Psi su bili mladi, ne znaju gde udaraju, možda su hteli da se igraju ali nije mi bilo svejdno, bili su zastrašujući posebno kada su deca počela da vrište od straha. U principu niko nije kriv, bili su u ograđenom delu, verovatno je ograda loše urađena kada su mogli da nađu rupu.
 
Sem biber spreja mislim da mogu biti korisni za upucavanje psa koji napada i vazdusni pistolji koji ne podlezu dozvolama Vucicevske policije a brzina metka je do 190 metara/sekundi, ni cena nije skupa, mozda x5-10 od cene biber spreja, tj oko 7-12.000 dinara se lako moze naci u prodavnicama oruzja. Potreban je neki prostor za nosenje, recimo opasac ispod pazuha, ali i za biber sprej je potreban prostor, doduse manji. Ako vlasnik ne veze psa, treba ga upozoriti da je duzan da ga veze i uperiti pistolj u smeru psa za slucaj samoodbrane u slucaju napada. A ako imate dva pistolja onda i jedan u smeru vlasnika kao odgovornog lica za psa jer vas njegovo oruzje u vidu psa napada. Mera samoodbrane je reciprocna, kao sto zakon trazi, jer je lako dokazivo da se masa napada pasa zavrsila smrtnim ishodima po coveka.
 
@MC_

Može. Guglaj "biber sprej za pse", sve je legitimno jer Zakon dozvoljava nošenje toga. Bočice su male (da mogu da se nose) i nešto su skuplje nego prošle godine, ali svakako se koriste u ekstremnim slučajevima pa ako nema problema, možeš čak i dočekati da istekne rok trajanja biber spreja. :)

I ako ga uzmeš, koristi ga odgovorno. Nemoj da ludiš i prskaš sve živo oko sebe na prvi šum. Ako želiš, probaj ga na sebi (prsni jednom slabo) da budeš svestan jačine i šta možeš da očekuješ ako se slučajno isprskaš. Viđao sam ljude koji se totalno pogube (cela drama) kada budu poprskani biber sprejom, pa da budeš spreman.

@Earthmoving

Mora da se šališ?
 
Vrh