Šta je novo?

Проблем неодговорних власника паса

Sem biber spreja mislim da mogu biti korisni za upucavanje psa koji napada i vazdusni pistolji koji ne podlezu dozvolama Vucicevske policije a brzina metka je do 190 metara/sekundi, ni cena nije skupa, mozda x5-10 od cene biber spreja, tj oko 7-12.000 dinara se lako moze naci u prodavnicama oruzja. Potreban je neki prostor za nosenje, recimo opasac ispod pazuha, ali i za biber sprej je potreban prostor, doduse manji. Ako vlasnik ne veze psa, treba ga upozoriti da je duzan da ga veze i uperiti pistolj u smeru psa za slucaj samoodbrane u slucaju napada. A ako imate dva pistolja onda i jedan u smeru vlasnika kao odgovornog lica za psa jer vas njegovo oruzje u vidu psa napada. Mera samoodbrane je reciprocna, kao sto zakon trazi, jer je lako dokazivo da se masa napada pasa zavrsila smrtnim ishodima po coveka.

Odlicna ideja, pogotovo ako ti pistolji lice na pravi pistolj.
Ljudske zveri i njihove zveri na 4 noge treba da osete strah. Pogotovo ljudske zveri.
 
@MC_

Može. Guglaj "biber sprej za pse", sve je legitimno jer Zakon dozvoljava nošenje toga. Bočice su male (da mogu da se nose) i nešto su skuplje nego prošle godine, ali svakako se koriste u ekstremnim slučajevima pa ako nema problema, možeš čak i dočekati da istekne rok trajanja biber spreja. :)

I ako ga uzmeš, koristi ga odgovorno. Nemoj da ludiš i prskaš sve živo oko sebe na prvi šum. Ako želiš, probaj ga na sebi (prsni jednom slabo) da budeš svestan jačine i šta možeš da očekuješ ako se slučajno isprskaš. Viđao sam ljude koji se totalno pogube (cela drama) kada budu poprskani biber sprejom, pa da budeš spreman.

@Earthmoving

Mora da se šališ?
U cemu je razlika izmedju biber spreja z aljude i onog za pse.
 
Pas dok shvati da držiš nešto u ruci što ga odbija, a nije imao predhodno iskustvo , ruka sa sprejom ce vec biti 10tak metara od tebe.
Psi lako prepoznaju kamen i štap u ruci jer vec imaju predhodna bolna iskustva mada ako se radi o agresivnom psu on je vec spreman da istrpi bol radi ostvarivanja cilja, Uglavnom matretirani psi su agresivni i opet dolazimo do odnosa vlasnika i njegove podobnosti da li ispunjava uslove da u opšte sme da ima psa. Baš kao za bilo koju dozvolu gde je potrebna velika odgovornost.
Bez tih dozvola za držanje imacemo i takve (ne uračunljive, matretirane) opasne pse

I sam naslov teme ukazuje da nije problem pas nego vlasnik, pa ako treba da se nešto reguliše onda je to samo i samo vlasnik.
 
Juče izađoše dva staforda iz ograđenog dela u parku, našli su rupu i krenuli da nekontrlisano trče okolo i plaše decu. Gazdama je trebalo dosta vremena da ih uhvate i smire. Ubiše ih od batina, ne znam koliko je to "pedagoški". Psi su bili mladi, ne znaju gde udaraju, možda su hteli da se igraju ali nije mi bilo svejdno, bili su zastrašujući posebno kada su deca počela da vrište od straha. U principu niko nije kriv, bili su u ograđenom delu, verovatno je ograda loše urađena kada su mogli da nađu rupu.
Nije baš da niko nije kriv. Kriv je Grad (Zelenilo) koje ne održava park. Ako te mrzi da prijaviš, pošalji mi lokaciju pa ću ja da prijavim.
 
Neneslav wrote
,,... i ubiše ih od batina... ☹️

Eto, ti vlasnici ne bi mogli dobiti dozvolu za držanje, pa ne bi ni bilo tu takvih pasa....
 
U cemu je razlika izmedju biber spreja z aljude i onog za pse.
Jači je onaj za ljude i koncentrisaniji u prskanju i ne širi mlaz mnogo. Imaš i biber sprej za medvede ali je on klasa za sebe, jači nego onaj za ljude. Sve radi svuda generalno ako te to već interesuje. Neće neko reći "a, ne, to je za životinje, ne možeš mi ništa". :)
 
Фазон имамо око 4000 одгајивачница у кинолишком савезу, а 40 у АПР.
 
Pa dobro, ako pas koji okolo ujeda ljude nije kriv nego vlasnik, onda ni čovek koga je ujeo pas pa sad ide okolo, ubija ih, nije kriv nego pas koji mu je naneo traumu ⚖️👌
 
И онда ће да казне некога нпр. у Земуну ко држи пса у дворишту, а неко гаји 15 мачака у стану али неће бити свесни његовог постојања, или некога у Крњачи коме пас лута ван дворишта, коти се неконтролисано са луталицама и напада пролазнике.

Па није идеја да се сви редом казне већ да се пошаље порука да је непријављено држање паса кажњиво.

Слажем се да су проблем власници који пуштају пса да лута. Те псе би требало ухватити, чиповати, стерилизовати и уколико нису агресивни вратити на место одакле су узети.
 
"Ukoliko nisu agresivni" 😅 Maglena kategorija. A šta ako ti "neagresivni" napadnu nekog, koja je kazna onda za onogo ko ih je proglasio "neagresivnima"? Ako nema kazne, kao što nema, onda ili taj princip ne može, a ako se primeni onda dozvoliti ljudima da nose oružje za samoodbranu. Ako su vlasnici pasa sebični, ok ajde da budeno svi sebični
 
Ako pas prema meni nije agresivan, onda znači da nije agresivan uopšte, a ako je agresivan prema meni, znači da je agresivan i prema drugima. Eto kako bi se to otprilike sprovodilo u delo.​
 
 
,,... Па није идеја да се сви редом казне већ да се пошаље порука да је непријављено држање паса кажњиво... ,,

Mani poruke, zrtvene jarce i sl. Treba konkretno ii sve obuhvatno.


Ispravno je uvesti
-- Gradska taksa a ne porez
svrha je unapredjivanje zivota u urbanojj sredinii
- Odredba treba da obuhvati sve
kucne ljubimce a ne samo pse
i to po kom// kg

Držati u stanu 10 mačaka od po 2 kg gore je od 1 psa. Takodje se predupredjuje opciija držanja raznih gmizavaca
u vecem obimu , čije držanje je sve popularniije. Isto tako držanjje raaznih ptiica.Kolliko je samo golubara zagorcavalo život komsiluku .... Pa i akvaristika neka bude obuhvacena kom/kg , jeste simbolicna cifra ali odredba je sve obuhvatna.plus što priikupljena sredstva idu gradu za unapredjenje života lljudi u gradu
 
Poslednja izmena:
Ako pas prema meni nije agresivan, onda znači da nije agresivan uopšte, a ako je agresivan prema meni, znači da je agresivan i prema drugima. Eto kako bi se to otprilike sprovodilo u delo.​
Pas recimo nije agresivan prema onom Cezaru Milanu sto ladno prilazi i najjagresivnijim psima, ali taj isti pas ce druge napasti. Ako je agresivan i prema 1% ljudi, ne moze se reci da nije agresivan. U ranijim drustvima poput Zaratustrizma gde su postovali pse, se cini mi se za prvi napad na coveka psu sekle usi a za drugo se ubijao.
 
Pas recimo nije agresivan prema onom Cezaru Milanu sto ladno prilazi i najjagresivnijim psima, ali taj isti pas ce druge napasti. Ako je agresivan i prema 1% ljudi, ne moze se reci da nije agresivan.
Nisam mislio baš na takve ljude, već na obične. Konkretno, uzeću mene kao primer. Znam za desak slučajeva gde su mi ljudi / prijatelji rekli da se kuće nikada nije ponašalo tako u prisustvu drugih (u smislu da mi priđe, a drugim ljudima koje ne poznaje ne prilazi, da su agresivni prema nekim drugim ljudima a meni dopuštaju da im radim šta hoće ili da polude od sreće kad me vide, a uopšte im ne nosim hranu niti ih konstatujem u datom trenutku i sl.), dok recimo sa pit bulovima se jasno vidi da nismo na istoj talasnoj dužini (imao sam jedan nemili događaj sa istim pred setak godina), a i vrlo često znaju da laju kada prolazim pored neke ograde ili da me popreko gledaju dok prolaze sa gazdom...​
 
Nisam mislio baš na takve ljude, već na obične. Konkretno, uzeću mene kao primer. Znam za desak slučajeva gde su mi ljudi / prijatelji rekli da se kuće nikada nije ponašalo tako u prisustvu drugih (u smislu da mi priđe, a drugim ljudima koje ne poznaje ne prilazi, da su agresivni prema nekim drugim ljudima a meni dopuštaju da im radim šta hoće ili da polude od sreće kad me vide, a uopšte im ne nosim hranu niti ih konstatujem u datom trenutku i sl.), dok recimo sa pit bulovima se jasno vidi da nismo na istoj talasnoj dužini (imao sam jedan nemili događaj sa istim pred setak godina), a i vrlo često znaju da laju kada prolazim pored neke ograde ili da me popreko gledaju dok prolaze sa gazdom...​
Dobro, i šta se dešava sa odgovornošću ako si psa bezopasnog za sebe/vas označio bezopasnim, a on napadne nekog trećeg? Neko pretpri štetu zbog tvoje, ispostavi se za njega lažne procene, i kakvu štetu ti onda recipročno pretrpiš? On ujeden a ti koji si izazvao to lošom procenom živ i zdrav? Jel to pravda?
 
Па није идеја да се сви редом казне већ да се пошаље порука да је непријављено држање паса кажњиво.

Слажем се да су проблем власници који пуштају пса да лута. Те псе би требало ухватити, чиповати, стерилизовати и уколико нису агресивни вратити на место одакле су узети.
Како послати поруку кад ми немамо адекватан систем контроле непријављених паса?
Чиповања кошта, неко ће платити пар хиљада за чип, пасош и вакцину који иду сви у пакету заједно, а некоме да град преко ЈКП ветерина чипује пса који илегално лута и да га врати где га је нашао? То би било крајње некоректно према одговорним власницима.
 
Како послати поруку кад ми немамо адекватан систем контроле непријављених паса?
Чиповања кошта, неко ће платити пар хиљада за чип, пасош и вакцину који иду сви у пакету заједно, а некоме да град преко ЈКП ветерина чипује пса који илегално лута и да га врати где га је нашао? То би било крајње некоректно према одговорним власницима.
Не причам о идеалном решењу већ о томе да од нечега треба да се крене.
Овом логиком би и кажњавање оних који нелегално држе псе у дворишту било некоректно јер постоје и они чији пси лутају по улици.
 
Da li su neke rase pasa nedozovljene za drzanje ili su sve dozvoljene?
 
Da li su neke rase pasa nedozovljene za drzanje ili su sve dozvoljene?
Kod nas ne postoje nedozvoljene rase pasa.

Nisam mislio baš na takve ljude, već na obične. Konkretno, uzeću mene kao primer. Znam za desak slučajeva gde su mi ljudi / prijatelji rekli da se kuće nikada nije ponašalo tako u prisustvu drugih (u smislu da mi priđe, a drugim ljudima koje ne poznaje ne prilazi, da su agresivni prema nekim drugim ljudima a meni dopuštaju da im radim šta hoće ili da polude od sreće kad me vide, a uopšte im ne nosim hranu niti ih konstatujem u datom trenutku i sl.), dok recimo sa pit bulovima se jasno vidi da nismo na istoj talasnoj dužini (imao sam jedan nemili događaj sa istim pred setak godina), a i vrlo često znaju da laju kada prolazim pored neke ograde ili da me popreko gledaju dok prolaze sa gazdom...​
Dobro, i šta se dešava sa odgovornošću ako si psa bezopasnog za sebe/vas označio bezopasnim, a on napadne nekog trećeg? Neko pretpri štetu zbog tvoje, ispostavi se za njega lažne procene, i kakvu štetu ti onda recipročno pretrpiš? On ujeden a ti koji si izazvao to lošom procenom živ i zdrav? Jel to pravda?
Pogrešno si razumeo. Napisanim sam hteo da kažem da ni ja, ni ti, ni neko treći, a ponajmanje onaj koji bi se bavio procenom, ne bi bili merodavni da dajemo procenu.​
 
Просто је невероватно да полако али сигурно, поред свега у овој накарадној земљи, проблем паса луталица и неодговорних власника паса постаје најозбиљније безбедоносно питање у целој држави,

у страху од реакције неког чиновника из ЕУ или неких бесмислених удружења за заштиту животиња због потенцијалног “нехуманог” третирања керова држава је одлучила да не ради ништа и да се прави мртва
и не уклања луталице са улица и не доноси и не спроводи законе за обуздавање неодговорних власника.
 
Vrh