Šta je novo?

Ко им ово дозволи? (nelegalna, divlja gradnja)

Uh da, ta sklepotina stoji vec godinama. Jos je gora ona "odmah levo" iza coska, kod Irish Puba. A cak je ni ne koriste.

Inace, nesto sto nije nelegalno ali je fuj po izgledu. Picnjska, Lekino brdo:
r_IMG_20220602_180523.png

childrens-drawing-of-multi-storey-building-drawn-in-pencils-pencil-drawing-of-house-childish-art-artwork-drawn-by-pencils-2GP8HNN.jpg
 
Bazen kao naknadna ideja ili je od pocetka planirano? Ne vidim ko to moze da potpise ako je ovo prvo (10cm vode= 100 kg/m2 + konstrukcija bazena, dubina verovatno min. 150-160cm, viskoznost vode zanemarljiva).

Voleo bih da vidim taj projekat.:)
 
Ко им ово дозволи?

Прилазна уличица у Церак-виноградима. Неко је овде, вероватно, пријавио денивелисани шахт (има их још у околним улицама, а само овде се ради), дошли су радници и изједначили нивое поклопца и улице, поставили знак и - већ недељама све тако стоји, недовршено.







И овде је, у истој улици, неко пријавио да израсли борови сметају шахту и цевима за канализацију. Дошли су радници, исекли дрвеће, и трупци већ недељама стоје на лицу места.






Ова два случаја су ме подсетила на последњи стадијум бирократске социјалистичке Југославије када су предузећа издељена на ООУРе, основне организације удруженог рада. Да скратим причу, то је довело до атомизације организације предузећа и установа током које је бирократија метастазирала - сваки ООУР је добио прилику да има свог шефа и сву осталу непроизводну и нерадну надградњу, а већина предузећа је функционисала по принципу да десна (рука) не зна шта ради лева, илити - свака вашка обашка. Тешко усклађивање, парцијални интереси, борба да се присвоји што више за себе.

Тако је овде, очигледно, једна служба разбила асфалт и подигла ниво поклопца, али служба за попуњавање новонастале рупе или није још обавештена, или ради по неком другом распореду, или ... Слично је и са засебним службама за сечење и одвожење исечених стабала.

Колико коштају два доласка, две екипе, два превозна средства уместо једног, и колико кошта изгубљено време - никоме још не пада на памет да израчуна.
 
Poslednja izmena:
Koji debil im ovo dozvoli? Bulevar Peka Dapcevica, izmedju Starka i Darvinove. Nabise zgradurinu uz trotoar.
IMG-20220621-123413.jpg

IMG-20220621-123414.jpg

IMG-20220621-123419.jpg


Takodje, opstina im je dala da zatvore jednu kolovoznu traku bulevara za svoje potrebe pa se saobracaj preusmerava.u kontra traku, kao na autoputu. No dobro, to je privremeno. Ali kocketina uz trotoar ce ostati doveka.
 
Jel ova desno opstala posle one kiše juče?
 
Kako je moguće da je neko dao dozvolu za ovo čudo koje potpuno blokira trotoar u ulici Veljka Dugoševića, na raskrsnici sa ul. Svetog Nikole? Taj restoran ne radi, da li može da se ukloni "to" i da se trotoar vrati nameni?
Ако ме памћење добро служи, то "чудо" ту је дуже од 40 година, а не би ме чудило да је старије и од самог Вељка Дугошевића по којем улица носи име.

При том има шарма, староградског секвенционалног планирања и сналажења у реалности, а с обзиром на то да није на доминантном правцу ни људи ни возила, не видим разлога да се руши.

Мени више боду очи ови аутомобили нагурани на тротоар.
 
То је нека кафана од пре бога оца, а фора је да је ово дрво заштићено као дрво-запис + ту се укрштава будући УМП који још нису осмислили па ни не знају шта тачно треба
 
Градска управа је толико ефикасна да коначно поред илегалне градње илегалних објеката добијамо и илегално рушење илегалних објеката

На крају ће по правилу да буде кажњен онај што је рушио илегално изграђено јер неко очигледно мора да има јака леђа да би илегално градио у Скадарлији
 
Градска управа је толико ефикасна да коначно поред илегалне градње илегалних објеката добијамо и илегално рушење илегалних објеката

На крају ће по правилу да буде кажњен онај што је рушио илегално изграђено јер неко очигледно мора да има јака леђа да би илегално градио у Скадарлији
Ма колико ме згражавала нелегална градња, не могу бити у исто време и за то да појединци узимају закон у своје руке. Рушење објекта је подложно дозволи, са добрим разлогом - заштита јавног добра (живота и здравља пролазника, заштита других добара...).
 
Ја могу волео бих да Београђани узму закон у руке и сравне са земљом сваку илегалну страћару и надоградњу а мафијаши и ухлеби нека после кмече до сутра о процедурама које сами не поштују
 
Ја могу волео бих да Београђани узму закон у руке и сравне са земљом сваку илегалну страћару и надоградњу а мафијаши и ухлеби нека после кмече до сутра о процедурама које сами не поштују
То лепо звучи као поклич, али не решава ништа. Ако бисмо применили тај рецепт, прво би сви требало да узмемо закон у своје руке да свако за себе види ко су Београђани, а ко не, односно ко су “довољно” Београђани да им припадне тако света дужност урбанистичке катарзе Београда. У том подухвату бисмо се тако лепо истребили да не би било више никога ни да руши, нити да спроводи закон.

Ако желимо град, морамо да устоличимо владавину закона, чак и онда када нас успорава, нервира или изгледа компликовано.
 
Ма јок, кад сам рекао "Београђани" мислио сам на становнике Београда, без улажења неку метафизику

И нема шта да се истребљујемо, само да ударимо на илегално грађене објекте, то је сасвим довољно. Сав закон је укорењен у народном насиљу и ми смо му последња и најважнија одбрана. Када власт закаже на народу је да узме закон у своје руке.
 
Ма јок, кад сам рекао "Београђани" мислио сам на становнике Београда, без улажења неку метафизику

И нема шта да се истребљујемо, само да ударимо на илегално грађене објекте, то је сасвим довољно. Сав закон је укорењен у народном насиљу и ми смо му последња и најважнија одбрана. Када власт закаже на народу је да узме закон у своје руке.
Stanovnici se ne slazu oko elementarnih stvari. Mnogi bi premestili onog vracha na zhiru, vernici bi izasli da ga brane..
Ne bi uspelo nastao bi haos
 
Spomenik Nemanji ne bi branili samo vernici, vec svi koji su citali istorijske knjige.
 
Spomenik Nemanji ne bi branili samo vernici, vec svi koji su citali istorijske knjige.
Jednim delom si u pravu. Nisam bio precizan specijalizovao sam samo na jednu grupu sto jeste greska. Ali isto si i ti to uradio 🙂 razumem da velika vecina tih koji citaju istorijske knjige smatraju to kichem
U svakom slucaju ne sme se ostaviti da sami stanovnici odlucuju o tome. Treba rusiti nelegalno ili npr to izmestiti kroz institucije
 
Spomenik Nemanji ne bi branili samo vernici, vec svi koji su citali istorijske knjige.
Ја бих отишао корак даље и рекао да споменик треба да бране и они који нису читали књиге, и они којима се не свиђа (нпр. мени), зато што је подигнут од јавног новца, важећом одлуком изабраних јавних органа.

Ако нам је неприхватљиво ноћно противзаконито рушење у Савамали, мора нам бити неприхватљиво противзаконито рушење у Скадарлији.

Закон треба да нас брани све (као друштво) да се не бисмо бранили једни од других (као чопор).
 
Vrh