Šta je novo?

Ко им ово дозволи? (nelegalna, divlja gradnja)

@ivana-bg: Ako nisi ni od koga kupila zemljište, uredno platila poreze, dobila dozvolu za gradnju, uredno platila priključak za vodu i struju, to je onda divlje koliko i favele ispod Gazele i oko Belvila. Lepo kažu ljudi da prvo počistiš u svom dvorištu, pa tek onda kritikuj tuđe ;)... Ili ono što nazivaju licimerjem. Samo zato što je na oko lepše od karton-grada ne znači da je i "bolje", ili iznad njega.

Što se tiče samog naselja: ako ugrožava neki deo grada ili resurasa, onda nema smisla da se tako nešto legalizuje. Čista ludost.
 
alexandernbg":3uzmof8l je napisao(la):
Bahato.Rusiti bez ikakvog nagovestaja.
Ne samo rusiti, nego njima dostaviti racun za rusenje. Necemo mi kao porezni obveznici da od nasih para placama uklonjenje tudjih krivica.
 
Ne znam ko je to tako bitan ko ima vikendice tamo, i postavlja kamere i ostalo, pa da to sve institucije tolerišu, i da im niko ne sme ništa... Da se to dešava, to je tužna činjenica, ali stvarno je žalosno da neki ljudi i na ovom forumu to opravdavaju uprkos svim činjenicama, jer ili imaju ličnu korist od toga (ili neka bliska osoba ima ličnu korist).

Treba očistiti reke, kilometar po kilometar, a rušenje nelegalnih sojenica i uklanjanje viška splavova će verovatno i da drastično umanji dalje uništavanje šutom i bionerazgradivim materijalima. Što pre, to bolje, jer može da bude prekasno i za NBG, i za VRO, Ušće i koznaštajoš.
 
Ma to vam se Ivana malo sveti za napusavanje oko voznje nasipom.
Inace, sta ocekivati u Srbiji? Eno, neko svrlja po cesmi na Terazijama, neko parkira na Trgu, a neko gradi vikendice na tudjem zemljistu. Slaba drzava, bahatost prolazi. Bilo tako i ostace.
 
peskir i kupaci kostim sam spakovala za savu...jutro je prelepo a dan ce biti jos lepsi...vidimo se na reci drugari :)
ps.vlado, bacicu koju bombu pored gazele u prolazu, cisto da pomognem djilasu oko ciscenja :) zaklanja mi pogled i ugrozava cistocu ..
 
ne moze nam niko nista, jaci smo od sudbine..mogu samo da nas mrze, oni sto na savu ne moguu uu..u u u :)
ps.alex-tesko da ce da se potopi, jer su podignute bas namenski visoko..je*******ga'ba
 
Nemojte tako prema princezama... znate, to su one URBANE gradske devojke, koje insistiraju na tome da su URBANE, gledaju b92, jer jel te, to je URBANA televizija, izlaze u URBANE kafiće, nose URBANU odeću... znate kako se kaže sto put izrečena URBANOST možda i postane URBANOST...

A URBANI ljudi očigledno misle da pravila treba jel te, selektivno primenjivati, tj. onako kako njima idu u prilog... a to tako u onom pravom urbanom uređenom društvu NE MOŽE.

Stvarno jedva čekam da se ukinu vize, kako bi sve te URBANE osobe mogle da posete druge urbane sredine, i kad ih zveknu prvom kaznom za ne-urbano ponašanje, možda se zapitaju sledeći put zapitaju pre nego što pričaju o urbanosti.

Uz svo dužno poštovanje prema svima.
 
Sawovsky":azm2ag36 je napisao(la):
Ne znam da li je bilo ali je tako neopisivo odvratno i iritirajuce, da moram i ovde da stavim.

Skandalozna i brutalno vandalisticka nadogradnja u Bulevaru Kralja Aleksandra

http://i103.photobucket.com/albums/m153/Savke_ja/Beograd tura Maj/Picture066-1.jpg
Pozdrav svima, nisam neko vreme pratio forum, i evo sada porcitah sta ste pisali u prethodnim mesecima.
Da li ima neke vesti o ovoj skandaloznoj nadogradnji u Bulevaru ?
Kada sam video kucu na zgradi, nisam mogao da verujem da je neko imao hrabrosti i drskosti da tako nesto sagradi na takvom mestu.
Da li je svetska ekonomska kriza uticala i na mito ?
Da li je i mitu sada pala cena pa sa nekoliko hiljada eura mozete sve u ovom gradu ?
Ja i dalje nemogu da verujem da ce ovo proci u ovom gradu ma koliko god se on demografski promenio.
Citajuciu sve ove postove, shvatam da uglavnom samo komentarisemo sta se desava oko nas, a cesto imamo slicna misljenja.
Da li je moguce da nekako iz statusa posmatraca postanemo aktivniji u pokusaju da ukazemo na neke probleme ?
Da li mozemo svi zajedno, ili kordinisano da podnesmo npr. prijave na vise adresa,televizija..
Kada sam se zalio na nesto, uvek sam to radio kao pojedinac, i verovatno jedini koji se zali, iako hiljade ljudi vidi isto to, a nekima mozda cak i smeta.
Da li mozemo da procitamo imena i prezimena ljudi koji su zaduzeni da se neke stvari ne dese a one se dese.
Da li mozemo da saznamo koliko nas takvi ljudi kostaju, sta im svaki mesec dajemo osim plata, markica za prevoz, socijalnog i zdravstvenog, beneficiranog.... , i kolike su te sume.
Voleo bih da procitam ovde imana i prezimena ljudi koji su bili zaduzeni da se nesto ovakvo ne desi, pretpostavljam da su to gradjevinski inspektori Zvezdare?
Na site-u opstine samo pisu funkcije, ali ne i imena ljudi koji ih obavljaju.

Uff, a i ovaj novi trzni centar na uscu, to je tek uzas, prodaju gace nasred vidikovca, usred parka, i jos nam to prodaju za nas interes. Iz kog su sela oni dosli, pa to samo u nekom zabacenom selu moze da prodje i nazalost kod nas :(

Mozda bih 50 ljudi mogi vise da ucini nego sto mislite, ili gresim?
 
Defetizam je jdan od vecih problema u ovoj sredini,ljudi nisu svesni svojih prava,jedino mozemo ako pokusavamo da uradimo nesto makar to bio sizifov posao da promenimo nesto.Ako imas neki konkretan plan izlozi ga,sto se tice medija uglavnom je teska blokada u pitanju(hint-vidi moj potpis).Jedini svetao primer organizacije gradjana u zadnje vreme je bahato parkiram mada i on nema neke rezultate za sada.Kao sto vidis i sam vlast dozvoljava sve radi svog rejtinga,sada dozvoljavaju i legalizaciju svega sto je nelegalno izrgradjeno posle 2003 godine :rant:
 
zhaba":jooss8po je napisao(la):
Ivana princeze tako ne pricaju!!! c c c
Zna se šta se radi sa princezama! :)
Lebr04.jpg
 
442doBGD":2gmgzy7s je napisao(la):
Stvarno jedva čekam da se ukinu vize, kako bi sve te URBANE osobe mogle da posete druge urbane sredine, i kad ih zveknu prvom kaznom za ne-urbano ponašanje, možda se zapitaju sledeći put zapitaju pre nego što pričaju o urbanosti.
A ne, gresis, tamo oni znaju vrlo dobro kako se ponasa - to samo vazi za svoju (ovu) sredinu...
 
Нелегалне грађевине у приобаљу на продају
Власници заузму земљиште без икакве дозволе или га закупе за неколико хиљада динара годишње и препродају вишеструко скупље. – Закон не омогућава да се на водопривредном земљишту поставља ишта сем привремених објеката

68c2gh.jpg

„Откуд вам идеја да је ово моје приватно власништво, у приобаљу га готово нико и нема”, пита човек који продаје сојеницу и плац 10 пута 20 метара на макишкој страни Саве за 15.000 евра. „Парцелу сам узео у закуп али нећете имати проблема да га продужите, то кошта само неколико хиљада динара годишње”. У каквом је стању сојеница, занима наводног купца. „Лошем, да будем искрен, има два са два метра и пропала је. Чак сам мислио да је срушим”, признаје поштени продавац. Значи, размишља купац „заправо бих са 15.000 евра купио твоју вољу да се помериш са плаца како бих ја срушио твоју ћелију на стубовима и могао да са правим власником земљишта – државом – склопим уговор о закупу за пет или шест хиљада динара годишње”.

Нису све понуде за продају парцела у приобаљу исте. Има и оних који оглашавају сасвим добро одржаване сојенице, лепе приземне викендице, па и луксузне виле. Једина мана је што је већина њих на државном поседу. За неколико хиљада динара годишње њихови власници су добили јефтин „грађевински” плац на водопривредном земљишту. Немогућност да се такво власништво икада легализује није довољна да омете сваког купца.

– Немојте се чудити што је неко спреман да купи скупе виле које му никада не могу заиста припадати. Упознао сам спортисту који је био заинтересован за такав пазар. Када сам га питао шта ће да уради ако му инспектори поруше кућу, одговорио је „нема везе, имам пара”. Претпостављам да је слично и са осталим купцима таквих објеката. Нека вас не збуњује ни то што неко гради луксузан објекат за стално становање на плавном подручју. Знам једног човека који је на горњи спрат пренео све вредне ствари а доњи жртвује када вода нарасте – каже Драган Кајго, директор водопривредног предузећа „Сибница”.

Пошто не располажу сви неограниченим резервама новца, нема много купопродајних трансакција. Ни за обичне, много јефтиније сојенице понуда и тражња нису велике. Људи који граде у приобаљу, кажу упућени, углавном желе да ту и остану јер им треба викендица за рекреацију или због здравља. Њихов опоравак угрожава остале, пошто граде на комунално неопремљеном земљишту, па се чврстог и течног ђубрета ослобађају бацајући га у реку.

Много већи проблем је ако се, уместо за сојенице, које су привремени објекти и могу се лако уклонити, одлуче да без дозволе граде приземне викендице, чак и ако нису луксузне као екстремнији примери на које се може наићи шетњом крај река. За сталне објекте су потребни и озбиљнији грађевински захвати, којима се оштећују насипи и канали и угрожава одбрана од поплава. Осим већ чувеног дивљег насеља на делу од Блока 45 до Остружничког моста, надлежни кажу и да се на пет километара обале такозваног Јојкићевог Дунавца, на релацији Борча – Крњача – Црвенка, нанизало око 200 грађевина, што са дозволом, што без ње, и да је међу њима много вила достојних богаташа. И скромнија здања која имају дозволу често прелазе границе које им налажу услови за постављање објекта.

5xmt54.jpg


– Закон не омогућава да се на водопривредном земљишту поставља ишта сем привремених објеката. Сојенице или сплавови долазе у обзир али искључиво ако власник добије сагласност надлежног и поштује услове за постављање. Тиме се наш задатак завршава а почиње проблем јер немамо довољно људи да бисмо контролисали шта закупци заиста граде. Знамо да много закупаца не измирује дугове – каже Никола Марјановић, директор „Србијавода”.


Малобројни чувари „Србија вода” понекад и ухвате онога који гради без дозволе или против издатих услова, али дојаву морају да пошаљу водопривредним инспекторима, који једини могу да пишу пријаве. Како је и њих свега 30 за територију целе државе, једва неколико за београдско подручје, инспектори тешко стижу да јуре противправне градитеље, утолико теже што се они на плацу углавном појављују само викендом. Ако им инспектори ипак уђу у траг, тужилаштво не реагује на пријаве или суд починиоцима одреже смешне казне.

Не зна се ни колико је закупаца водног земљишта. Неколико јавних предузећа газдује земљиштем у приобаљу и има овлашћења да потпише такве уговоре, али централна евиденција података, која би инспекторима сигурно олакшала планирање руте обиласка терена, не постоји. Као што нема ни јединствених критеријума за издавање услова за постављање објеката у приобаљу. Како незванично кажу упућени, свака институција се води својом логиком, једни се више старају да објекти не наштете зеленилу на обали, други брину за заштиту насипа и канала.

И градска управа се, изгледа, управља специфичном логиком – сваки платиша је добар, чак и ако имовина на коју плаћа порез није законита. Власницима објеката у приобаљу управа наплаћује таксу за заузеће земљишта, без обзира на то да ли је здање уопште имало дозволу да заузме земљиште и не осврћући се ако је дозвола прекорачена и заузето више земљишта него што прописују услови за постављање.

– Наши људи само обављају оно што нам је наложила Скупштина града. Она је донела одлуку о локалним комуналним таксама, у чијем примењивању ми помажемо тако што тражимо обвезнике и списак имена достављамо Секретаријату за финансије. Таксе се наплаћују и легалним и нелегалним објектима. Став тумача одлуке је да таксе не утичу на легалност објеката него да о томе брину они који су за то надлежни – рекао је Радован Драшкић, директор „Зеленила”.

Када неко покуша да сазна ко треба да поруши бесправно насеље, надлежни често узајамно пребацују одговорност, али очигледно нема забуна када нешто треба наплатити. Уместо да подаци „Зеленила” буду употребљени да се дивље грађевине сруше, нарочито када угрожавају насипе, дивљи градитељи плаћају само, зависно од зоне у којој су се сместили, од 340 до 648 динара годишње, колико их кошта такса за заузеће земљишта. Ако ипак има уговор о закпу, градитељ ће платити још неколико хиљада динара.

Владимир Вукасовић
Izvor: Politika
Link: http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Nelegalne-gradjevine-u-priobalju-na-prodaju.sr.html
 
Moram da napomenem da je opstina Zvezdara imala anketu o tome sta misle gradjani o njenom radu i oni su je uklonili bez traga kada su videli da 65% ljudi koje je glasalo smatra da lose rade svoj posao!!!Gradjani su pretpostavljam tako glasali zbog gradjevinske mafije i zbog plana sece sume u vecini.Naravno sada postavise novu anketu u kojoj pitaju za zdravstvo aludirajuci na planirano donosenje DUP za Zvezdarsku sumu.




:blah:
 
2 nadogradnje

resavska

219nehv.jpg


i bulevar k.a. (ovako stoji već ko zna koliko)

2ilyn0x.jpg


da li ima nade da se nešto od ovih 4462746287648 očajnih nadogradnji po gradu poruši u skorije vreme ili će se sve to lepo legalizovati u ovom talasu :(
 
Sve ce se to legalizovati kao "zateceno stanje", a onda ce, "da bi se ulica visinski izjednacila" dozvoliti nadogradnja na svim okolnim zgradama...zivi bili pa videli.
 
nisam siguran, ali bi je trebalo srušiti kakogod :)
ali ovo na drugoj slici me tako nervira, pravi onaj seljački način izgradnje kad ostaviš golu ciglu i praviš se da je sve gotovo. i to u sred grada i kako se čini nikoga nije mnogo za to briga :blah:
 
To je ona famozna nadogradnja na 100m od zgrade opstine...Divota prava :rant:
 
Vrh