Šta je novo?

Ко им ово дозволи? (nelegalna, divlja gradnja)

Budalo, a zašto bi pomerali apoteku? :rolleyes: Aldo cipelice možeš da kupiš 20 metara dalje... :p

A baš su slatki radnici... Postmoderna.. :)
 
Ranije se vruć krompir prebacivao sa jedne na drugu stranu ne bi li se smanjila odgovornost ili bar neprijatnost aktera a sada imam utisak da su se ljudi toliko izbezobrazili da više čak ni ne svaljuju odgovornost na druge, već ih jednostavno zabole dupe za bilo šta. Ovaj kaže da je njegovo i zabole ga da sačuva taj mozaik (nebitno što je kopija, i unjegovom hotelu bi se možda lepo uklopilo) oni iz Zavoda ne mogu da ga obaveštavaju jer će mnogo stranica potrošiti na to.... Pi majku mu...
 
Ambassador":3qazq0n8 je napisao(la):
Budalo, a zašto bi pomerali apoteku? :rolleyes: Aldo cipelice možeš da kupiš 20 metara dalje... :p

A baš su slatki radnici... Postmoderna.. :)
E ambassadore, ti i ja nismo na "budalo" itd... te se tako slobodno obraćaj drugima... E pa eto da bi eventualno na mestu apoteke mogao da kupim nešto drugo, kad već idem u potragu za svojim novim Aldo cipelicama....
 
Ah, sori, ja sam mislio da jesmo.. :D To je više tepanje... Btw tebi se nikad nije desilo da ti je trebala apoteka dok si u gradu? Generalno ne razumem tu ideju da u centru treba da su samo prodavničice odeće, obuće, kafići itsl. Prvo, tamo neki ljudi žive, a drugo i onima koji ne žive trebaju raznorazne stvari koje nisu samo krpice.. :rolleyes:
 
Ambassador":20puioig je napisao(la):
Generalno ne razumem tu ideju da u centru treba da su samo prodavničice odeće, obuće, kafići itsl. Prvo, tamo neki ljudi žive, a drugo i onima koji ne žive trebaju raznorazne stvari koje nisu samo krpice.. :rolleyes:
Isti slučaj, zatvorili oba supermarketa u Knezu, a otvorili neke leve prodavnice.
Nisu mi jasni.
 
@ambasador : ja ne govorim o centru, već samo o Knez Mihajlovoj, apoteke, prodavnice itd.. možeš naći i u Čika ljubinoj, Vuka Karadžića itd... Pa uporedi samo glavne ulice po drugim gradovima.. Vaci, Kaertner ili npr Michigan Ave u Chicagu, samo radnje i butici... Tako da ako si u centru, zađeš malo u neku ulicu poprečnu sa knezom i voila...

@senke : pa očigledno su imali finansijskog razloga, za nekog ko živi u knezu, ne verujem da je npr veliki problem da odšeta u Maxi koji u Cara Uroša i tamo kupi sve što mu treba, dok ako neko ide u window shopping uobičajeno ide samo Knezom i neće zalaziti u bočne ulice, te će mu ovako sve biti pregledno... Eto ti proste logike.
 
Bogme u Barseloni u glavnoj ulici Rambla postoje i apoteke i megamarketi tipa carrefour. Doduše, meni je ta sama glavna ulica najmanje oduševila u čitavoj Barseloni da ne kažem da postoji mnogo, drugih koje su lepše.
 
bas je retko da ima apoteka i prodavnica u centru na zapadu ...a najbolja je ona MESARA u knezu kod Cervantesa..znaci vise pilece butkice i prsuta a oko te prodavnice mesa sve sama exkluziva ... :bash: uzasssss
nema potrebe da ona apoteka u knezu i dalje postoji, ima dosta apoteka u sporednim ulicama u okolini.
 
ivana-bg":2xugb2rv je napisao(la):
bas je retko da ima apoteka i prodavnica u centru na zapadu ...a najbolja je ona MESARA u knezu kod Cervantesa..znaci vise pilece butkice i prsuta a oko te prodavnice mesa sve sama exkluziva ... :bash: uzasssss
nema potrebe da ona apoteka u knezu i dalje postoji, ima dosta apoteka u sporednim ulicama u okolini.
Izgleda da baš ne prolaziš tuda. Srbokop su zatvorili pre mesec dana i sada je tu šta - prodavnica voća i pića (?), tobož neka piljarnica, pokušaj vlasnika firme Hleb & Kifle da napravi retro dućan... Možda voće deluje lepše od mesa?

Zaista ne znam što je apoteka trn u oku mnogima ovde, pa ima i butika po sporednim ulicama... Bilo kako bilo, ona ipak ostaje na staroj adresi, svidelo se to mnogima ili ne :)
 
Centar Beograda za razliku od nekih zapadnih gradova još uvek ima, na sreću, jaku stambenu funkciju. To je jedan od razloga zbog kojih moraju postojati raznovrsni sadržaji i u najužem gradskom jezgru. Za sada je još uvek situacija dobra. Možda su neke stvari premeštene iz Knez Mihailove ali sve dokle su tu u blizini stambena uloga se može održati. Ništa gore nego kad ona zamre jer sa njom zamire i ceo kraj.
 
Moram priznati da sam se šokirao videvši da neko i pomišlja da se apoteka "Mateja Ivanović" seli iz Kneza. :shok:

Za neobaveštene, u pitanju je prva apoteka u modernoj Srbiji koju je osnovao mr ph Mateja Ivanović davne 1830. godine, i danas ona predstavlja svojevrsan spomenik srpskog apotekarstva. Nameštaj, posuđe, stojnice i ostali inventar je autentičan i posetom ovoj apoteci zapravo ste posetili i muzej. Današnja saznanja koja se uče na Farmaceutskom fakultetu potiču upravo iz ove apoteke.

stara_apoteka.jpg
 
Goldstein, da voce sigurno deluje lepse od komadica mesa koje visi...
da, nisam prosla skoro tuda ali ako su je sklonili pre mesec dana, sto i nije tako davno--hvala bogu! s'ozbirom da je mesara stajala tu i previse dugo- cini mi se jos pocetkom 90-tih. Bilo je krajnje vreme! :kk:
 
Мозаик поштеђен даљег разарања
Мирку Тодоровићу наложено да обустави радове на изградњи хотела у Кнез Михаиловој улици 27. – Власник компаније „Тодор” упропашћено дело жели да врати у првобитно стање
mozaik29maja.jpg

После писања „Политике” обустављено уништавање (Фото Д. Ћирков)

После закуцавања скела укопију вредног античког мозаика испред старе „Прогресове” зграде у Кнез Михаиловој улици 27 радници које је Мирко Тодоровић, власник компаније „Тодор”, ангажовао да на овој локацији изграде луксузни хотел прекинули су јуче радове и даље уништавање дела. Како су саопштили у Министарству културе, Републички завод за заштиту споменика културе хитно је јуче донео решење о обустави радова на хотелу и прича је добила правни епилог.

Вера Павловић-Лончарски, директорка те институције, истакла је да им се, пре него што су му послали инспекцију, Тодоровић сам јавио и рекао да је обуставио послове, да жели да сарађује и врати у првобитно стање све што је упропашћено.

– Објаснио је да није знао да не сме да уништи мозаик. Проверили смо, радови су заустављени. Не треба осуђивати архитекту хотела. Он није предвидео пројектом да се мозаик оштети, а померање улаза ка Кнез Михаиловој дозвољено је регулационим планом – истакла је Вера Павловић-Лончарски.

Она каже да су написали решење да мозаик остане где је и био и тај предлог проследили Секретаријату за културу. Према директорки завода, тако је најбоље, јер би се измештањем дело додатно могло оштетити. Кроз стаклени улаз хотела пролазници ће моћи са улице да виде мозаик. То је одговарајући потез јер хотел је делимично јавни простор.

– Ми не можемо да казнимо Тодоровића што није пријавио радове, а и казнена политика одређена Законом о културним добрима је из 1994, па су те паре безначајне у односу на оне које ће да уложи у рестаурацију оштећеног дела – наглашава Павловић-Лончарски.

Она је упутила извињење јавности због грешке која јој се поткрала јер мозаик није копија оригинала из налазишта Хераклеје код Битоља, како је првобитно саопштено, већ из најпознатијег археолошког локалитета у Македонији – античког града Стоби на ушћу Црне реке у Вардар, у близини Скопља. Подсетимо, раскошни мозаик постављен је на главну градску штрафту пред Девети самит несврстаних 1989. године када је као поклон македонског народа са сличним знаменитостима из бивших република послат у престоницу да је улепша пред долазак светских званичника.

Д. Јокић

[објављено: 30/05/2009]
Извор: Политика
Адреса: http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Mozaik-poshtedjen-daljeg-razaranja.sr.html
 
Vračar":3bblmxbl je napisao(la):
Moram priznati da sam se šokirao videvši da neko i pomišlja da se apoteka "Mateja Ivanović" seli iz Kneza. :shok:

Za neobaveštene, u pitanju je prva apoteka u modernoj Srbiji koju je osnovao mr ph Mateja Ivanović davne 1830. godine, i danas ona predstavlja svojevrsan spomenik srpskog apotekarstva. Nameštaj, posuđe, stojnice i ostali inventar je autentičan i posetom ovoj apoteci zapravo ste posetili i muzej. Današnja saznanja koja se uče na Farmaceutskom fakultetu potiču upravo iz ove apoteke.

http://www.farmkom.rs/no_access/images/istorija/stara_apoteka.jpg
Ali svejedno kao što vidiš i sam zgrada u kojoj je ta apoteka nije iz 1830te te ne vidim zašto se jednostavno taj nameštaj ne može prebaciti na neko drugo mesto, kad već nije u zgradi u kojoj je nekada bio....
 
Vračar":34qxztj5 je napisao(la):
Moram priznati da sam se šokirao videvši da neko i pomišlja da se apoteka "Mateja Ivanović" seli iz Kneza. :shok:

Za neobaveštene, u pitanju je prva apoteka u modernoj Srbiji koju je osnovao mr ph Mateja Ivanović davne 1830. godine, i danas ona predstavlja svojevrsan spomenik srpskog apotekarstva. Nameštaj, posuđe, stojnice i ostali inventar je autentičan i posetom ovoj apoteci zapravo ste posetili i muzej. Današnja saznanja koja se uče na Farmaceutskom fakultetu potiču upravo iz ove apoteke.

http://www.farmkom.rs/no_access/images/istorija/stara_apoteka.jpg
Ako je ova apoteka prva u modernoj Srbiji, onda nema šta da se priča, mora ostati na istoj lokaciji.
A razni butici "ekskluzivnih" marki, mogu na drugo mesto.


Goldstein":34qxztj5 je napisao(la):
Centar Beograda za razliku od nekih zapadnih gradova još uvek ima, na sreću, jaku stambenu funkciju. To je jedan od razloga zbog kojih moraju postojati raznovrsni sadržaji i u najužem gradskom jezgru. Za sada je još uvek situacija dobra. Možda su neke stvari premeštene iz Knez Mihailove ali sve dokle su tu u blizini stambena uloga se može održati. Ništa gore nego kad ona zamre jer sa njom zamire i ceo kraj.
Ja se nadam da centar Beograda, nikada neće izgubiti stambenu fuknciju.
Ima mnogo lepih stambenih zgrada u centru, koje su bolje i lepše od polovine novih zgrada.
 
Prvu apoteku jeste otvorio Matej Ivanović ali u kući Nauma Ička, Kralja Petra 8, danas ne postoji. To je ona stara kuća koja je bila pored kafane ''?''.
 
I opet ova država funkcioniše po principu izvinjenja...

Kaznu bih mu roknuo za oštećenje kulturno istorijske baštine i obavezu da restarurira to, pa neka sledeći put uništava tek tako.
 
ivana-bg":1zy56g6s je napisao(la):
Goldstein, da voce sigurno deluje lepse od komadica mesa koje visi...
da, nisam prosla skoro tuda ali ako su je sklonili pre mesec dana, sto i nije tako davno--hvala bogu! s'ozbirom da je mesara stajala tu i previse dugo- cini mi se jos pocetkom 90-tih. Bilo je krajnje vreme! :kk:
@praguc itd...
E vas nekoliko na ovom forumu povodom ove price zvucite kao pokondirene tikve. Jel se to neko stidi apoteke? Beograd, za sada, jos uvek ima smek jer je upravo drugaciji od navedenih gradova (doduse sve manje i manje). Jednog dana kada se Knez Mihajlova kompletno napuni radnjama koje imaju i svi drugi evropski gradovi, vise nece ni biti zanimljiva ulica. Zasto bi neko dolazio da se seta Knezom kada ce uvek imati bolji izbor u Vaci ulici??? Sta fali mesari, apoteci i drugim usluznim radnjama (ako izgledaju interesantno), pa bile i u samom centru? I tacno, ako nestane stambeni segment ovog bloka, Knez Mihajlova ce postati pusta uvece, nedeljom ,praznicima a to ce samo umanjiti njenu specificnost a nece doprineti njenoj ekskluzivnosti sigurno!
 
gradjanin":57oo0g1j je napisao(la):
ako nestane stambeni segment ovog bloka, Knez Mihajlova ce postati pusta uvece, nedeljom ,praznicima a to ce samo umanjiti njenu specificnost a nece doprineti njenoj ekskluzivnosti sigurno!
slažem se da treba tu ostaviti stambenu funkciju, ali i sa njom sada knez uveče deluje pusto tako da taj argument baš i nije na mestu.
 
shmeksi":328wan37 je napisao(la):
gradjanin":328wan37 je napisao(la):
ako nestane stambeni segment ovog bloka, Knez Mihajlova ce postati pusta uvece, nedeljom ,praznicima a to ce samo umanjiti njenu specificnost a nece doprineti njenoj ekskluzivnosti sigurno!
slažem se da treba tu ostaviti stambenu funkciju, ali i sa njom sada knez uveče deluje pusto tako da taj argument baš i nije na mestu.
Da, sada deluje pusto zbog toga što se ta funkcija polako gasi. Pre desetak godina je tu stanovalo bar 50% ljudi više nego danas, to odgovorno tvrdim jer sam i sam iz tog kraja i znam koliko je stanova izdato firmama. U mojoj zgradi, koja se još ''drži'' u 80% stanova ne stanuju porodice već su izdati raznim interesentima.
 
No stici ce kod nas i novi trendovi.
Naime u Barseloni na glavnom trgu: Plaça Catalunya dobar broj poslovnih zgrada se pretvara u stambene. Razlog: veca isplativost!!!!
Sam sam imao prilike da ucestvujem u projektu pretvaranja Banesto (banka) glavne filijale u ekskluzivni stambeni objekat.
Ispraznice se Knez, ali ce se kroz nekoliko godina ponovo naseliti.
Cudna je ta ekonomija!
PS La Rambla je predvidjena za uklanjanje svig mogucih raznoraznih suvenirnica, prcvarnica, apoteka i sl... i izgradnju citavog niza Hotela najvise kategorije. Novac nekad stvarno unistava grad.
 
Goldstein":3ukbz5c2 je napisao(la):
Prvu apoteku jeste otvorio Matej Ivanović ali u kući Nauma Ička, Kralja Petra 8, danas ne postoji. To je ona stara kuća koja je bila pored kafane ''?''.
Upravo tako:

istorija-2.jpg



praguc":3ukbz5c2 je napisao(la):
Ali svejedno kao što vidiš i sam zgrada u kojoj je ta apoteka nije iz 1830te te ne vidim zašto se jednostavno taj nameštaj ne može prebaciti na neko drugo mesto, kad već nije u zgradi u kojoj je nekada bio....
Nema veze, predugo je u Knezu i tu se već odomaćila.
 
gradjanin":2zlum3sb je napisao(la):
ivana-bg":2zlum3sb je napisao(la):
Goldstein, da voce sigurno deluje lepse od komadica mesa koje visi...
da, nisam prosla skoro tuda ali ako su je sklonili pre mesec dana, sto i nije tako davno--hvala bogu! s'ozbirom da je mesara stajala tu i previse dugo- cini mi se jos pocetkom 90-tih. Bilo je krajnje vreme! :kk:
@praguc itd.........
!
supermarketu nije mesto u glavnoj gradskoj shopping zoni. A neko bi dolazio da se šeta Knezom zato što možda hoće da kupi nešto i u Beogradu (praktičnosti radi) a ne da svaki put mora da zapali za Budimpeštu, Beč (ili kao nekada Trst).
a ovo vezano za pokondirenost:" Ja da lečim tuđe frustracije niti hoću, niti imam snage"...

@Vračar : e pa vreme je da se razdomaći... Ne mora sve što je negde neko vreme samo zato što se odomaćilo da bude dobro, uostalom eto šta su uradili sa originalnom kućom gde je bila apoteka, srušiše je.. pa nikom ništa.
Taj nameštaj može da se prenese bilo gde.
 
Vrh