Šta je novo?

Ко им ово дозволи? (nelegalna, divlja gradnja)

zasto mora da znaci da pare=lepa kuca? :bash:

stalno cujem da netreba govoriti o beogradskim zgradama i stranim zato sto strane zemlje su bogatije, ja licno mislim da kreativnost i sposobnost arhitekte, inzenjera, dizajnera je kluc a ne budzet, jer u inostranstvu prave zgrade od zlata
 
evo malo domaće kreativnosti iliti kako upropastiti jednu od retkih reprezentativnih zgrada u ulici

2i8u8nb.jpg
 
Vidim 38 osam dimnjacica,moguce je da je vlasnik nadogradio sebi taj prostor kao poklon za 38 rodjendan(zvuci ludo ali moguce da je tacno,ipak je ovo Svrbija)
 
U pitanju su ventilacioni otvori, isti princip kao ventilacioni crepovi.
 
da bar okreche celu zgradu, pa bi mozda i licilo na nesto.

u kragujevcu investitor koji radi nadogradnju duzan je da sredi kompletnu fasadu, pa je tako naselje bubanj kompletno sredjeno i izgleda sasvim pristojno s obzirom da su te zgrade stare 50ak godina i da su izgledale ocajno, a ocigledno nije bilo teorije da grad ulozi i dinar u obnovu.

nekad:

3346175691_cb4e086327_b.jpg


sad:

90014437.jpg
 
Bravo za Kragujevac. Vidi se da je profesionalna nadgradnja, planski prilagodjena projektu, prozori su u istoj liniji, fasada u istom stilu. Boja primerena. Mogli bi ovi iz naseg Zavoda da pogledaju malo. Uporedite ovo sa nasom Karaburmom. Place mi se.....
 
Bulevar ispod liona,covek je morao da zastakli terasu pa to ti je...

dsc05196j.jpg


dsc05198w.jpg


Zgrada kod mene u kraju kod sume.Predsednik kucnog saveta,nadogradio terasum,to je manje vise klasicno,ali ovo sto je napravio dodatni prozor :bash: To je uradio posle njega komsija sa druge strane zgrade,samo cekam kada svi pocnu da buse nove prozore,vrata,dimnjake,(dopisati po zelji)

dsc05208f.jpg


dsc05209d.jpg
 
^^ ko koga ebe u zdrav mozak ovde u Beogradu? Kada imaju terasu, zastakle je i prikljuce prostoriji. Kada nemaju terasu, dograde je. Poenta?
 
stf":1lpcjura je napisao(la):
^^ ko koga ebe u zdrav mozak ovde u Beogradu? Kada imaju terasu, zastakle je i prikljuce prostoriji. Kada nemaju terasu, dograde je. Poenta?
Pa menjali bi oni stanove, ali ipak, Kotež nije Lion :)

Šalu na stranu, nikada mi nisu bili jasni ljudi koji zastakljuju terase i inače, ljudi koji vrše prepravke u zgradi po svome ukusu. Čoveče, ako ti ne odgovara stan koji imaš ili koji si kupio, pa pronađi drugi po svojoj meri, nemoj izigravati arhitektu.
Ova terasa u Kotežu ima svoju kopiju u 29. Novembra, kod Ktitora. Na poslednjem spratu ljudi lepo izbacili dve grede i proširili sebi terasu za duplo. Pa nekome će se to srušiti na glavu...
 
Pa, sad. To promeni stan i nije bas lako izvesti u Srbiji. Obicno kada se dokopas krova nad glavom, gledas da ne rizikujes. No, naravno to nije opravdanje za intervencije. Ipak, kada drzava izgubi kompas i zakoni i pravila prestanu da vaze, pa ti vidis da je to uradio komsija Mika, pa komsija Zika, pa komsija Laza, a tebi se vec zana popela na glavu kako nema gde dasku za peglanje da stavi - javi ti se taj crv u glavi - sto ne bih i ja pozvao onog zemljaka moga zeta sto radi PVC stolariju, mozda mi smulja za nizu cenu i problem resen. Kad mogu svi, sto ne bih i ja. To je to. Konformiranje.

Inace, znam mnogo ljudi koji su zastaklili terase i mogu reci da spolja to izgleda ruzno, ali kada udjes unutra mozes da shvartis njihove motive. Jedan mladi bracni je tako npr. dobio trpezariju, a jedan od mojih boljih ortaka iz srednje skole svoju sobu. Ne zaje*******avam se - ljudi zive na Medaku i imaju jednosoban stan sa tri (da, tri!?) terase na kojima mozes opusteno fudbal da igras. Posto je stan postao tesan za njih cetvoro, jednostavno su jednu terasu zatvorili i pretvorili je u sobu.

Iako sam nacelno protiv zastakljivanja i ostalih intervencija, stvar se ne moze posmatrati otrgnuta iz konteksta. Jednostavno, moramo da se suovima sa tim da su u proteklom periodu zakoni prestali da funkcionisu, te da su ljudi ziveli zaobilazeci pravila (ne samo u izgradnji, prakticno smo svi zlatnih devedesetih ziveli iza linije zakona), ali i da su brojne nefunkcionalnosti sprskog arhitektonskog i urbanistickog nasledja izasle na videlo, te su ljudi uzeli u svoje ruke da ih nevesto resavaju.

Naravno, u svemu tome ima i bagre koja je rukovodjena sebicnim interesom za profitom, ali broj "malih ljudi" nije zanemarljiv, cak cenim i da dominira.
 
ali i da su brojne nefunkcionalnosti sprskog arhitektonskog i urbanistickog nasledja izasle na videlo, te su ljudi uzeli u svoje ruke da ih nevesto resavaju.
Upravo tako, i mislim da je najbolje rešenje da gradimo funkcionalne jedinice u kojima ljudi žele da žive, da pravimo stanove koji su po dizajnu zamišljeni da mogu da se menjaju, da dizajniramo grade koje otvaraju mogućnosti kreativne izmene... Vremenom i redistribucijom stanarskog fonda će se rešiti problem sada zastakljenih i nadograđenih zgrada, i puj gotovo :)
 
Evo ja malo da stanem u odbranu struke.
Prvo: takvih primera gde jednosoban stan ima tri terase, siguran sam, ima malo!
Drugo: poznajem gomilu ljudi koji zive u vise nego skromnim uslovima ali ipak nisu dogradjivali, dodavali, zastakljivali itd...
Trece: slazem se da su uslovi zivljenja u Srbiji jako teski i da to donekle moze biti izgovor za ovakve radnje.
Cetvrto: vrlo cesto nisu arhitekti ti koji odrede kakva ce biti struktura, oblik, velicina stanova, vec investitor.
i Peto: opravdanje za ovu terasu sa slike ne postoji. Tacka.
 
Bravo zhabo.A ja da dopunim za moje slike.Ovaj lik sto je zbudzio terasu i prozor ima stan od 56 kvadrata bez te terase,opremljen maksimalno i + imam jos jedan stan,i voli da parkira kola ispod prozora(50 metara od ulice na zelenoj povrsini).Mislim da njemu je stvarno trebala i ta terasa i prozor.


A za onu sliku u Bulevaru,garant je stan bar dvosoban jer su to stare zgrade u kojima nema malih stanova,a i radi se o zaboga jednoj od glavnih ulica,ako tu mogu da vrse takvo karabudzenje sta da ocekujem u zabacenijim ulicama???
 
Pa, ja i nisam napadao struku - to sam tek naveo kao poslednji razlog. Ne znam da li se secate one epizode Simsponovih kada Homera i Mr Burnsa zarobi lavina u planinskoj kolibi. U pocetku su solidarni, ali kako vreme prolazi razmisljaju o tome kako da roknu ovog drugog i pojedu ga, istovremeno svesni da i jedan i drugi razmisljaju o tome. Tih nekoliko minuta crtanog filma u seriji moze pozluziti kao dobra metafora za poslednje dve decenije u Srbiji.

Mislim da sam vec i ranije na forumu iznosio moju teoriju preklopljenih piramida. Prva piramida predstavlja drustvenu stratifikaciju, na dnu su najsiromasniji slojeci, na vrhu piramide su vlast, tajkuni i slicna "elita". Druga piramida predstavlja nivo korpucije, lopovluka i slicnih gluposti i postavljena je naopako u odnosu na prvu, tako da se njihove baze i vrhovi seku. Kao krajnji rezultat imas da je lopovluk najveci u najvisoj tacki drustvene stratifikacije, a najnizi upravo u najnizoj. Medjusobna uslovljenost odnosa dve piramide je da svako mulja koliko mu se moze (najvise najvise jer im se najvise moze, a najnizi najmanje jer vise ne mogu), ali obrni-okreni muljanje je pravilo.

U praksi, najbolje se to vidi na zgradi na Bulevaru koju je vucko postavio. Istina je, dole imamo kriminalno preuredjenje terase, ali na poslednjem spratu (sto se cak malo vidi i na drugoj slici) su dogradjena dva sprata, koja izgledaju kao da je nekakav voz pao s neba i nasukao se na zgradu. Dakle, taj dvospratni dodatak sigurno nije mogao da dogradi neki "mali covek", da se probudi jednog jutra pozove suraka da mu dotera kamion cementa i nesto blokova i krene tek tako da zida na krovu. NE, to mora da bude neki baja koji zna ljude koji greju fotelje po opstinama, neko kod koga ce da izazove privremeno slepilo ako mu mune koverat ispod savete, neko ko zna kako ce da ucutka bakutu sa treceg sptata koja se zali sto majstori prave buku, neko ko ce da nadje posao sinu predsednika kucnog saveta itd. U pocetku on mozda i sve nervira, ali svi cute i ne pruzaju otpor. zato sto je nas baja, kralj, car iznad zakona i ne moze mu niko nista. A onda se ljudi pitaju, "cek, bre, ako je mog'o ovaj gore da si napravi kucu, zasto ja da ne napravim prostor gde cu da metim bure s kupusom, da mi ne smrdi u kuhinji"....

Baka (moja baka) kaze da kada su se oni '62. doselili na Zvezdaru, nisi smeo da susis ves iznad ograde terase. Danas je dosta terasa u njenom neaselju zastakljeno, neki car prekoputa je zasidao terasu siporex blokovima, i nabio jedan PVC na to okrecio sve to u belo (iako je fasada sivkast puc) i napravio covek sebi spajz.

Tako da mislim da smo svi pomalo izgubili kompas, da su samo oni gore losi, a da smo svi mi andjeli, ne bih se brinuo, to bi se brzo ispeglalo. Ne mislim da je narod zao, ovo za susenje vesa iz '62. je dokaz da smo sposobni da zivimo po pravilima koja nam danas mozda izgledaju isuvise radikalno za Beograd. Ali mislim isto tako da promena ponasanja nece doci tako lako....
 
+ za Homera.
Svodi se na to da ovi na vrhu preteruju sa muljanjem, a jedini nacin da drza raju pod kontrolom je da dopuste da i ona malo mulja. Na kraju svi muljamo i eto hajducke drzave.
 
Sada kada sam išao na posao video sam da su sve staklene površine na autoskom stajalištu oblepili nekakvim roze drečavim plakatima, za nekakvu žurku, neki sensation valjda. bukvalno je celo stajalište oblepljeno, čak i reklama sa strane. Pored toga što ne verujem dokle uništavanje javne imovine ide u ovom gradu od strane negrađana ovog grada, koji vape samo za profitom, i Beograd gledaju samo kao priliku za dobru zaradu, razočaran sam da niko ne preduzima ništa povodom toga. Pre svega plakati su reklama za klub, koji je jelte firma, legalna institucija. Da li je moguće da ne mogu da zabrane i kazne te mamlaze za uništavanje javnih površina? nisam to ja nalepio neke moje papiriće pa da ne mogu da me nađu. Na plakatima stoji i ime kluba, i adresa, i broj telefona. Ko je ovde lud?
 
Ако је натстрешница у власништву АQ , до сутра ће је очистити, нема фрке.
 
Pa svejedno, gde to sme da se radi? Treba ta firma lepo da se kazni, pa više neće.
Ah, da, splavove/diskoteke itd. drže oni koji se kazniti ne smeju.
Pa dobro, može Beograd da izgleda i kao centralno mesto turske unutrašnje provincije, šta ima veze, i tamo, je l da, žive ljudi, dve ruke-sve noge, duša itd. :rant:

U Ljubljani i nekim nemačkim gradovima gde sam bio nikada nisam video NIJEDAN papirić zalepljen. :grand:
 
Marcus Lupus":kqb4jc6r je napisao(la):
Pa svejedno, gde to sme da se radi? Treba ta firma lepo da se kazni, pa više neće.
Ah, da, splavove/diskoteke itd. drže oni koji se kazniti ne smeju.
Pa dobro, može Beograd da izgleda i kao centralno mesto turske unutrašnje provincije, šta ima veze, i tamo, je l da, žive ljudi, dve ruke-sve noge, duša itd. :rant:

U Ljubljani i nekim nemačkim gradovima gde sam bio nikada nisam video NIJEDAN papirić zalepljen. :grand:
Nije bilo ni ovde toga, dok matori nije zapalio sa ovog sveta. Tada se znalo ko kosi, a ko vodu nosi.
Slovenija je i kasnih 80 izgledala cistije, sredjenije, urbanije, to vazi i za obicna sela.
Siguran sam da je drzava, ljudi koji vode drzavu, ali i svaka druga elita, ukoliko elita kod nas uopste postoji najodgovornija, odnosno uzrok postojeceg stanja. Ne radjamo se kulturni, to je proces koji se uci, kroz kazne i nagrade.
 
Vrh