Šta je novo?

Ко им ово дозволи? (nelegalna, divlja gradnja)

Evo kako je pre tacno godinu dana izgledalo to fino mesto za odmor
6e9y6eme.jpg

tu9ety3y.jpg

yvu8e6an.jpg
 
ne mogu da garantujem ali mi se cini da je ovo polomljeno i poslednjih nekoliko dana... svakodnevno setam tuda sa psom i nisam primetio te daske koje vire. usput, i na ovim fotkama od pre godinu daan nedostaje jedan red dasaka?
 
A da se umjesto rasprave izakcija zamjena dasaka i farbanje ili pak orijavi zelenilu da to odradi .Pitanje da li je kome ovo predato na odrzavanje .Igore gdje su izvorno slike stajale zanimaju me komentari bb ekipe od tada
 
trebalo bi da je u temi gradski namestaj
 
Наравно да је дрво племенит материјал, то тешко може ико да оспори. Али, то је погрешан смер приче.

Оно што ја видим у овом кутку за одмор на Видиковцу није намера да се направи нешто лепо и племенито, већ нешто друго (намештање посла некоме, на пример, не знам).
Да би се таква намера видела, морали бисте да закључите да су место и начин извођења одабрани тако да се та племенитост види и осећа.

А, ово је као да сте негде на ободу града, на произвољно одабраном месту, поставили овако нешто, и онда заборавили на њега. Свеједно је да ли је на Видковацу, или у неком шушмушљаку према Рушњу. Џаба племенитост материјала и велике приче засноване на књишкој теорији. Јер, у намери није ни било племенитости, ништа више него у Раковичком карневалу који се већ две године организује у централној Видиковачкој улици, уз огромне трошкове (које од ове године делимично покрива Град), док у обичној свакодневици свуда около имате тезге као у некој сиромашној азијској земљи.

Да је било такве намере, зар би то тако изгледало како сада изгледа? Зар би било на пар метара од контејнера? Зар би направили такву металну конструкцију одигнуту од земље за коју свако с мало памети може да претпостави да ће се испод ње завлачити ђубре и пацови? Џаба што је дрво горе, ако је тако испод! Зато кажем да је бољи био бетон, не зато што боље изгледа или је квалитетнији, већ зато што је хигијенскији, и што је анти-вандалски.
Није архитектура тек нешто нацртати у студију и бацити га из авиона негде, без промишљања где, како, од чега, за кога.
Зар је било тешко допунити онај простор између две прилазне стазе украсним шљунком, малчом или цвећем, исто тако и спољашњи појас? То би указало да је у намери било да изгледа племенито.
Не, натакарено је тако, остављено и заборављено. Дакле, како је планирано, тако сада и изгледа. А под планом подразумевам све аспекте интервенције једним објектом у одређени простор. Никако само избор материјала. Могле су летве да буду и од жеженог злата, исто би било.
 
pecka iskopah render

FHZn3.jpg


sad procjenite koliko tu ima viska spratova

20150512143131.jpg
 
Ja sam sličnu stvar prijavio za trafiku kod autobuske stanice preko puta 6 kaplara (kod SC Ušće) i premestili su frižidere, tj. malo pomerili u stranu.
 
Odlicno bar da znam da ce dati rezultat mislim da cak pola tih vrizidera nema dozvolu

Urbanistička GNUSOBA: U ovoj BG ulici ljudi žive kao ZAZIDANI! (FOTO)

27.05.2015. 19:00 Autor: Marko Tašković

Malo ko zna da pored naselja postoji i ulica Medaković, a kamoli da na toj lokaciji kuće bukvalno sede na kućama, a vozači u kolima čekaju satima slobodno mesto za parking. Krajem devedesetih tamo jedino privatni investitori nisu sedeli skrštenih ruku pošto su raznoliko-ružnjikavo nadogradili polovinu kilometarske ulice.

ulice%206_1000x0.jpg


Čim kročite u ulicu nailazite na prvi biser - kućica u zgradi, Foto: Goran Srdanov

Koliko god bila ušuškana između autoputa, Centralnog groblja i naselja Medaković i braće Jerković ova ulica je svakom prolazniku prepoznatljiva po delovima koji štrče. Terase nalik golubarnicima, mali, dotrajali, klozetski prozori okrenuti ka trotoaru ispod ogromnih pvc otvora, izbačene konstrukcije ili iskošena potkrovlja čine svaku zgradu jedinstvenom i po obliku i po visini i po boji.

ulica%206_1000x0.jpg


Zgrada sedi na zgradi - a prvi sprat je zazidan, Foto: Goran Srdanov

- Nizak kvalitet arhitekture ovde je podcrtao urbanistički problem: neujednačenost i nered. Bitnu ulogu u narušavanju ovog ambijenta čine nadogradnje od pre dve decenije kada su koncipirane da regulišu odnos novoizgrađenog prostora, vlasništva i profita koji Grad ima od toga. Sistem naplate novih kvadrata u nadogradnji uslovio je da se pojave ove ružne šubare - ističe arhitekta Ivan Rašković pokazujući na krovove pedesetak višespratnica.

Rašković objašnjava da su investitori potkrovlja kosili kako bi uštedeli novac.

- Reč je o čuvenoj visini nazitke po kojoj se računa korisnost prostora. Pošto se za visinu do 1,6 metara ne plaća ništa investitori su iskosili krov kako bi pojedine kvadrate dobili za džabe ili jeftinije – kaže Rašković.

ulica%202_1000x0.jpg


Pogled sa mog prozora - je da nema prozora, Foto: Goran Srdanov

Gotovo svaka zgrada sadrži najmanje dve kuće po vertikali u ovoj ulici. Tako je nadogradnjom na mnogim višespratnicama dupliran broj spratova dok pojedine imaju i po dva puta više etaža u nadzidanom nego u starom delu.

ulica%201_1000x0.jpg


Ljudi ne mogu da žive od vlage, Foto: Goran Srdanov

- Takva pojava se naziva unutrašnji rast grada i nije problem u nadogradnji već u uslovima pod kojima se ona vrši. To znači da li su postojali propisi i kontrola kako projekta tako i način na koji je nadogradnja izvedena. Moguće da je veliki broj stanova ovde kupljen u nadogradnji po jeftinijoj ceni pa da su onda vlasnici stanova sami sprovodili struju, sanitarije i dorađivali – naglašava Rašković.

ulice%207_1000x0.jpg


Arhitekta kaže da nadogradnja mora da se vrši pod kontrolisanim uslovima, Foto: Goran Srdanov

Reči arhitekte potvrdili su i sami stanari.
Ulica Medaković
Zorica tu živi već trideset godina i muči je nedostatak parking mesta, Foto: Goran Srdanov

- Živim ovde više od 30 godina, a 1998. i 1999. godine svim stanarima u ulici privatni investitori su ponudili da urade nadogradnju. Mi smo to prihvatili jer smo zauzvrat dobili još po jedan stan, međutim i dalje su sve zgrade u procesu legalizacije. Takođe, u celoj ulici imamo veliki problem sa parking mestima pošto praktično svaka zgrada ima sada tri puta više stanova. Popodne nemaš gde da se parkiraš, možeš samo da sediš i plačeš – priča Zorica Antonić, stanarka u prizemlju nadograđene višespratnice.
U potkrovlju vlaga

- Kupili smo pre 10 godina stan u potkrovlju pošto nas je privukla izuzetno povoljna cena od 600 evra po kvadratu. Međutim, ne možemo da živimo od vlage. Crepovi na krovu su goli, bez termoizolacije, a sin mi je na svaka tri dana bolestan. Komšija nije mogao da izdrži pa je prodao stan za manje pare nego što ga je kupio i odselio se – žali se Marina Stefanović.

http://www.24sata.rs/urbanisticka-gnuso ... foto/11883
 
Da udari malo jaci zemljotres, sve bi to popadalo. Pogotovo je ova iz Vojvode Savatija dobar kandidat.
 
te sve nedozvoljene nadogradnje podlezu krivicnoj odgovornosti protiv opste sigurnosti.

Neotklanjanje opasnosti (za inspekciju i gradjevinske inzenjere koje tako nesto vide ali ne prijave):

Ukoliko neko zna da postoji požar, poplava, eksplozija, saobraćajna nezgoda ili neka druga opasnost po život ili telo ljudi ili imovinu većeg obima, a to ne prijavi nadležnom organu ili ne preduzme mere da se ta opasnost otkloni, iako je to mogao da učini bez opasnosti po sebe i druge ljude, može biti osuđen na novčanu kaznu ili do dve godine zatvora.

U slučaju da neko spreči drugog da preduzme ove mere, može biti kažnjen zatvorom do pet godina.
 
Zorica Antonić":2qfxo4g0 je napisao(la):
- Živim ovde više od 30 godina, a 1998. i 1999. godine svim stanarima u ulici privatni investitori su ponudili da urade nadogradnju. Mi smo to prihvatili jer smo zauzvrat dobili još po jedan stan, međutim i dalje su sve zgrade u procesu legalizacije. Takođe, u celoj ulici imamo veliki problem sa parking mestima pošto praktično svaka zgrada ima sada tri puta više stanova. Popodne nemaš gde da se parkiraš, možeš samo da sediš i plačeš –
U potkrovlju vlaga

Marina Stefanović":2qfxo4g0 je napisao(la):
- Kupili smo pre 10 godina stan u potkrovlju pošto nas je privukla izuzetno povoljna cena od 600 evra po kvadratu. Međutim, ne možemo da živimo od vlage. Crepovi na krovu su goli, bez termoizolacije, a sin mi je na svaka tri dana bolestan. Komšija nije mogao da izdrži pa je prodao stan za manje pare nego što ga je kupio i odselio se –

Оваквих људи ми уопште нија жао. Ко им је крив када орган звани мозак нису ни прикључили на напајање. Немају бре права да писну.
 
Reklo bi se da neko siri balkon bez dozvole potrebe ludosti a da inspekcija nista neradi
 
Зграде на згради у Небојшиној улици:

image3904.jpg

image3906.jpg


Блок 28, надградња на Телевизоркама:

image3802.jpg

image3803.jpg
 
Primetio sam da dosta kioska u gradu imaju bar po dva tri frizidera i da zauzimaju velike delove pesackog trotoara. Bukvalno kad idem na posao moram da iz zaobilazim.
 
Ove nadgradnje su prave nakaze, a mogu da garantujem da ne ispunjavaju ni statikcke proracune, a ni ostale propise.
Mislim, na zgradu od 4 sprata dogradjuje se po 3, 4, 5 pa i 6 spratova.
Pri tom, nas narod je sklon da bez trunke razmisljanja isece (probije) noseci zid, da bi organizovao prostor po sopstvenim zeljama.
 
Земун, Горњи град, недовршена новороманика :) :

image3969.jpg
 
Vrh