Šta je novo?

Ко им ово дозволи? (nelegalna, divlja gradnja)

sav ,,visak,, skele slozene u cosku gradilista, odnela bi bratija, ovako... nemere . . . . :lool:
 
Nadogradi me njezno
dsc08439.jpg

dsc08441.jpg

Zazidaj me sa stilom
dsc08440.jpg

Volim ljubicastu neka svi vide
dsc08443.jpg

Ko jos razmislja o invalidima stepenik bez razloga svaka cast majstori
dsc08446.jpg

Cekam da prodje inspekcija onda otvram prozor viid se ispicala linija na fasadi
dsc08445.jpg

ulice slogina i generala aracica iza omladinskog stadiona
 
DusanBG":36gccpsr je napisao(la):
Pa valjda po ovom Pravilniku o uslovima i normativima za projektovanje stambenih zgrada i stanova ce morati bar u projektovanju novih zgrada da se ispostuju neki normativi. Samo da zazivi

http://masterplan.rs/2012/07/27/praviln ... i-stanova/

Pravilniku o uslovima i normativima za projektovanje stambenih zgrada i stanova kao i mnogi drugi pravilnici postoje poodavno, jos iz vremena sfrj, kada je institus IMS vrsio istrazivanja o potrebnim kvadraturama i dimenzijama prostorija. Novim pravilnikom, neznatno su poosteni uslovi, recimo, ranije se polusoba racunala 6-8.5m2, i sve sto je preko 8.5m2 se racunalo kao soba. Sada je polusoba /soba za jednu osobu/ 7-11m2, a soba /za dve osobe/ 11m2 i vise. Medjutim, to se nece postovati, odmah da ti kazem. Iz prostog razloga sto je trziste takvo, da svi traze sto manje stanove i tu obavezno odvojenu spavacu sobu, ako ne i dve. Tako smo imali jedan zahtev kupca, da mu u 40m2 stavimo dve spavace sobe /kaze makar za jedan krevet da bude ova druga/, terasu, dnevnu sobu sa trpezarijom, kuhinjom i kupatilom. Pa sad ti vidi. Naravno da nismo mogli da mu ispunimo zelje, cestitke i pozdrave, ali kako ce on posle sredjivati stan ili kako ce se u izgradnji izvesti, to nije moj problem. Svako prilagodjava stan svojim potrebama.
Investitori, naravno se prilagodjavaju trzistu i traze da im se tako projektuje, jer to prodaju. Tako da su arhitekte izmedju cekica i nakovanja, sa jedne strane se trude da ispostuju zahteve investitora, jer moraju od necega da zive, a sa druge strane gledaju kako da ne prekrse ili sto manje prekrse pravilnik. Na zalost ali je tako. Kada nase trziste bude bolje, bolja /covekomernija/ ce biti i organizacija stanova.
 
Medjutim, to se nece postovati, odmah da ti kazem. Iz prostog razloga sto je trziste takvo, da svi traze sto manje stanove i tu obavezno odvojenu spavacu sobu, ako ne i dve. Tako smo imali jedan zahtev kupca, da mu u 40m2 stavimo dve spavace sobe /kaze makar za jedan krevet da bude ova druga/, terasu, dnevnu sobu sa trpezarijom, kuhinjom i kupatilom. Pa sad ti vidi. Naravno da nismo mogli da mu ispunimo zelje, cestitke i pozdrave, ali kako ce on posle sredjivati stan

Upravo ovde je kljuc rasenja mnogih problema pa i nakaradnog zastajljivanja-zbudjenja terasa

Obe strane imaju svoje stavove , da neduzim, kompromis je resenje. . . .
samo tvrdoglavi ga nevide . . . .
 
Boco nisam te najbolje razumeo oko kompromisa. Prosto, nekakvi normativi, pravila, koja uzgred nizu bez osnova, ne dozvoljavaju legalno pravljenje spajz-sobe od nekavih 4-4.5m2. Jednostavno, neko je polagao drzavni ispit, medju kojima su bili i propisi, da bi dobio licencu, i niko nije lud da stavlja to sad na kocku zbog nekakvih suludih zelja. Na kraju, takav projekat ne bi prosao i ne bi dobio dozvolu, sto dodatno odugovlaci i onako vec dosta dug proces dobijanja dozvole.
A to da li se neko u svom stanu umesto trpezarije, napraviti spavacu sobu, a jesti u krilu, to nije moj problem, jer svako posle uredjuje stan kako mu odgovara.
 
milanche
Ne sumljam ja u stručnost ,
ovde sam video da imamo jako punooo dobrih stručnih ljudi ....

Jednostavno sto belom sto sivom silom , bez potrebno je ,,nazidana,, cena jednog kvadrtata
pa svaki kupac je prinudjen da se stiska
i tom jadničku a i tebi bi značilo da je kvadrat malo jeftiniji
te onda bi dodatnih bar 5 kvadrata dozvolilo da se ,,razmase,, i kupac i arthiktekta. Kompromis- zar ne ?

Resenje je osloboditi se ne malog broja balasta, pa bi bilo moguci i koj kvadrat vise za obe strane
a time bi kod mnogih nestala potreba da rade prenamenu terasa -pokazivača bede.
 
Булеварац,

Мени личи као да ће да је надограде...можда челиком, али никада нисам видео да подигну скеле два спрата изнад зграде пре било ког зидања. Можда је ту тајна масонска ложа већ надограђена. :p
 
Директоре, умал' се не стровалих са столице због овога! :shok:
 
direktore, jel to crkva na 3+ spratu?

a kakva je ovo trošna zgradica u dvorištu? zašto ona nije obnovljena ili srušena?
 
Ovaj ''zamak'' je godinama ''atrakcija'' u Ripnju. Vidi se i sa okolnih brda udaljenih po 20km. :)
 
dsc09602.jpg

Zazidano zgrada radio beograda izrazbijano plus raspali kontejner
 
direktor":4yjh0xqy je napisao(la):
Volim ljubicastu neka svi vide
dsc08443.jpg

Molim da mi neko razjasni, da bi se dobila dozvola za ovakvu zgradu, mora li ovaj užas da potpiše neko sa zvanjem arhitekte, i da odobri neko sa istim zvanjem?

Ako ovde jeste bilo nekog arhitekte, ok, likovno slep arhitekta nažalost nije nepoznata pojava, ali odkud tolika aljkavost? Izvođači? Mom rođaku je arhitekta, "prijatelj", projektovao i organizovao renoviranje i rekonstrukciju stana, za svo vreme radova nije se ni jedanput pojavio. Majstori su bili dirljivo musavi. Da se on pojavio, možda bi bilo bolje?

Da se nadam da je u slučaju ove zgrade arhitekta bio samo neodgovoran, a ne i nekompetentan? Ili je danas moguće graditi bez arhitekte? Mislim, legalno. Možda sam naivan pa mislim da je nemoguće na divlje napraviti ovoliku skalameriju.
 
mjku mu kakva grozota....

još investitor se nije libio da ovaj drugi sprat malo proširi da uzme još nekih stotinak kvadrata, preselo mu da bog da.....


nego direktore gde je ovo.
 
To su kriminalna cuda karaburme ovo dolje su orginalne zgrade tzv ruskinje ,onda je dozvoljena nadogradnja ovakava kakvu vidite ,sto sve polako puca i raspada se plus sarenilo boja
 
Vrh