Šta je novo?

Ко им ово дозволи? (nelegalna, divlja gradnja)

Samo jedna stvar apropo pisanja nekih ljudi o tome kako je grad kriv za takvo stanje. Grad je svojevremeno postavljao stubiće i znakove i svašta ali ljudi to izvale, polome, bace, uklone pa opet prođu. Skoro sam negde slušao o tome kako će do kraja godine biti urađeno dosta toga da se spreči ulazak vozila na sam kej pa se nadam da će uraditi nešto i po pitanju nasipa. neka bar opet postave rampu sa ključem koji će imati samo korisnici preduzeća Galovica i beogradskog vodovoda (ili ko se već stara o onim reni bunarima) i rešena stvar. Onaj ko je nelegalno zidao sebi sojenice neka pešači ili ide biciklom dok mu je ne poruše... Sutra odoh u Opštinu da se raspitam o tim kućicama a zvaću i Beokom servis. Nešto se mora preduzeti kako bi se uklonile.
 
Kao prvo, nisam ni isla tamo u subotu, zezam se sve vreme..niti idem vise tako cesto tamo niti sada vozim...a to kada odem, nema veze da li idem biciklom jer bi moji prijatelji ili jos milion njih otisli kolima svakako tako da ne znaci nista ako sam ja u tim kolima ili van njih!
Drugo, bas mi smeta sto pojedinci su spremni da skidaju glavu npr.u ovom slucaju meni sto idem tamo i odlazim kolima na nasip, a onoga svega cega se pridrzavam, postujem i podrzavam u ovom gradu to je puj pijke ne vazi! Eto samo se negativni poeni gledaju, mozes da imas milion pozitivnih i dobrih, to nekim srbima nije vazno!
E pa onda nije ni meni stalo sta imate da kazete ovde, a ti Goldstein slobodno se raspitaj--ja sam ti to vec rekla, ne moras sto puta iz besa da pises ovde..ici cu, ne moze to tako, saznacu, a ima da se rusi! idiii bre, saznaj i ako mozes rusi! Ono sto mislis da je ispravno za grad, napred bori se, nema potrebe da budes besan ovde! nema efekata...ili mozda ima?cekas da neko procita tvoje "cenjeno misljenje."
ps.Javi nam ovde sta si uradio apropo kucica!
 
ivana-bg":2a3w7zt2 je napisao(la):
E pa onda nije ni meni stalo sta imate da kazete ovde
Ako ti nije stalo, nemoj onda ni odgovarati na postove, što trošiš sebi vreme...
ivana-bg":2a3w7zt2 je napisao(la):
Ono sto mislis da je ispravno za grad, napred bori se
Za ovo si 100% u pravu ;)
Bićeš obaveštena o svemu što saznam :)
 
Ja sam sve vreme znao da se Ivana samo šali :D
 
uf goldstein, mislila sam da si neki fin tip, dobar lik...ali ti prznica kao neka zena!
nerviras me, a sad ces da me razbesnis pa cu se ja potruditi da nista i ne uradis oko kucica :) ;)
ajde da odmerimo snage! imam keca u rukavu :cool:
:kafa:
ps.Relja brzo me kapiras za razliku od ostalih ovde.... ;)
 
ivana-bg":38cdj5vy je napisao(la):
nerviras me, a sad ces da me razbesnis pa cu se ja potruditi da nista i ne uradis oko kucica :) ;)
ajde da odmerimo snage! imam keca u rukavu :cool:
:lool:
 
:kk: konacno i tebe da vidim malo veselijeg...e tako te v...m :D
jedan je zivot :p
uzivaj!
 
Ambassador":1j13c0oj je napisao(la):
Prvo ne mislim da treba nekoga "amnestirati" odgovornosti, niti Grad niti pojedince - te krivicu svaliti na samo jednu stranu.
Takođe ne vidim čemu toliko negodovanje jednom prijateljskom savetu, kojem se ja priključujem, da se vozi bicikl?

Ja ne znam da li je iko ko se bunio protiv izgradnje parohijskog doma i ograđivanja prostora za novu patrijaršiju u parku ispred Narodne biblioteke i Hrama, mogao da se čuje na nekoj televiziji, a kamoli na RTS-u. Da li se iko iz administracije tome protivi? To je samo jedan od bezbroj primera.
Evo pogledaj svoje okruzenje i videces sigurno dosta ljudi koji se protivi raznim stvarima koje svakodnevno gledamo po Beogradu. Ljudi su svesni koliko stvari nije u redu i u vecini slucajeva imaju pravilan rezon. To sto ih nema na televiziji ne znaci da ih nema uopste i da se svi cutke slazu. Zapravo na televiziji i u medijima i cujes za mnoge probleme za koje mozda nikad ne bi ni znao da postoje, ali je upravljanje sistemom i drustvom daleko od ruku medija i jos dalje od ruku ljudi kojih se to tice.

Kad kažem "nacija" mislim na dominirajuću set vrednosti u Srbiji koja se prodaje za srpsku nacionalnu kulturu; ono što se najčešće može čuti na nacionalnoj televiziji, ono za šta ljudi glasaju, i u principu ono što se odvija u ovoj zemlji i kako se ljudi svakodnevno ponašaju - to je, da, u neku ruku sistem koji preovladava u kojem pojedinci žive, sa njime se identifikuju i koji počinje da ih određuje kao ljudska bića.
Prosto ne volim generalizacije takvog tipa, zato sam morao da ti skrenem paznju. Ne treba niko da mi prodaje sta je srpska nacionalna kultura, kao domet jednog naroda ili civilizacije. Kada i ti za sav uzas koji se desava trenutno, neosnovano zalepis pridev 'srpski', tako i ti postajes deo te 'prodaje vrednosti'. Zastiti atribut 'srpski' od zloupotrebe inace cemo se svi uskoro stvarno naci tamo gde ne zelimo.

Ono gde sa tobom ne mogu da se složim je da su to posledice različitih stvari, a ne degeneracije jednog seta vrednosti.
A što da ne? Zdravo je rušiti državu s vremena na vreme. :) (To je bilo a propo komentara ivane-bg.)
Aha...rusiti vlast si mislio....pa kako se izborima nista ne menja mozda ce ti se opet pruziti prilika :p

Goldstein":1j13c0oj je napisao(la):
Samo jedna stvar apropo pisanja nekih ljudi o tome kako je grad kriv za takvo stanje. Grad je svojevremeno postavljao stubiće i znakove i svašta ali ljudi to izvale, polome, bace, uklone pa opet prođu. Skoro sam negde slušao o tome kako će do kraja godine biti urađeno dosta toga da se spreči ulazak vozila na sam kej pa se nadam da će uraditi nešto i po pitanju nasipa.
Za kej se sa tobom slazem 100%. Ono sto se desava na kejevima je divljastvo. Put koji kola koriste na nasipu je ipak drugacija prica, jer se radi o putu koji je namenjen motornim vozilima i koriste ga ne samo vikendasi, vec i druga vozila pa cak i kamioni. Ili ce da se zabrani saobracaj motornim vozilima na tom nasipu ili ce se omoguciti da se to odvija na normalan nacin. Bespravne objekte naravno srusiti.
 
bespravne objekte naravno srusiti-da, ajmo da rusimo pola srbije. to se tamo nece rusiti po mom misljenju jer je vec duboko zaslo .. i zasto bi, tako je sarmantno, svi stranci to kazu...to treba da nam je turisticki hitic :)
 
auuuu

lele

Ivana

to je isto kao kad bi barselonci rekli: vidite kod nas kucici puno seru, ali gazde to retko kupe. U Evropi toga nema, stoga hajde da to lepo ostavimo tu gde jeste i uvalimo kao turisticki produkt!!!
Da rezimiram: g***o je g***o, a nelegalno je nelegalno!
 
zhaba":3d53a8d7 je napisao(la):
to je isto kao kad bi barselonci rekli: vidite kod nas kucici puno seru, ali gazde to retko kupe. U Evropi toga nema, stoga hajde da to lepo ostavimo tu gde jeste i uvalimo kao turisticki produkt!!!
Onda dođe shmeksi i uslika to kao atrakciju i pošalje na beobuild.

Barcelona, Avenue Diagonal

263ecrs.jpg

j79oyh.jpg

28r2upx.jpg

16h40uw.jpg


prosto sam morao :D
 
Verujem ti, ali u onih 5 dana što sam bio stvarno mi se nije desilo da vidim da je neko ostavio g***o za svojim kučetom, baš sam bio srećne ruke. Jedino gde sam video g***o je u delu kod trijumfalne kapije.

Mnogo bre lepa Barselona, evo ja i deset dana nakon povratka sam još uvek pod utiskom. Reci mi kao neko ko živi tamo da li se vremenom navikneš na grad ili se svakog dana iznova oduševljavaš?
 
auuu lele zhaba, vreme je da se vrnes iz spanije... mnogo si se uozbiljio ..
ajde g***o u travi i nije strasno ali nasred trotoara!! pa kad nece ni da pomaknu kuce u stranu..aa
nego da vam kazem da sam pre par meseci videla coveka koji je pokupio g***o svog kucnog ljubimca u Njegosevoj. HA! napredujemo :kk:
 
I naviknes se i uzivas. Meni na primer Barsa danas lici jako puno na Beograd.
Medjutim neuporediva je kolicina energije koja se ovde koristi da bi se pre svega grad ocistio. Ekipe idu nekoliko puta dnevno da sredjuju.
Grad u 5 ujutru izgleda pakleno (od gomila otpada do ostataka uriniranja, povracki i svega drugog sto ne mozete ni da zamislite) ali vec u 7 nema nijednog papira, sve je cisto i mirise!
Poenta je cini mi se da ne treba mi da se vadimo na mentalitet, jer se i on da kontrolisati. To ovde radi jedna masinerija koja ne dozvoljava da nasi svakodnevni hirovi ugroze ono sto je zajednicko. Daleko od toga da postoji svest o tome sta je nase, svacije. Crtaju se grafiti, kradu se bicikli... svega ima... No grad sve to guta za sobom i ne da im da pobede. A onda malo po malo i huligani shvate da gube pa se duz decenija mentalitet zaista i menja. Ljudi se civilizuju. Procenat ukradenih bicikala opada iz godine u godinu. Ne gazi se po travi, ne baca se smece na ulicu. A pre samo deceniju ili dve sve je to bilo nezamislivo.
Shmeksi lepo je ziveti u gradu okruzen divnim spomenicima na sve strane. Jos lepse je kad si u gradu u kome su ljudi divni. Barselona ima oba.
Narocito volim sa vremena na vreme da obidjem nesto novo. Uvek se pojavi neki novi sjajan objekat/spomenik ili park... A onda leti samo ides na more i nista ti drugo ne treba...
Dosta sam pricao.....
Salu na stranu vreme je da i Barsa uvede papirne kese za kucne ljubimce, vidim da to i Beograd ima!!!
 
zhaba":36dcng90 je napisao(la):
Poenta je cini mi se da ne treba mi da se vadimo na mentalitet, jer se i on da kontrolisati. To ovde radi jedna masinerija koja ne dozvoljava da nasi svakodnevni hirovi ugroze ono sto je zajednicko. Daleko od toga da postoji svest o tome sta je nase, svacije. Crtaju se grafiti, kradu se bicikli... svega ima... No grad sve to guta za sobom i ne da im da pobede. A onda malo po malo i huligani shvate da gube pa se duz decenija mentalitet zaista i menja. Ljudi se civilizuju.
Pa toga su svi svesni, ali izgleda kod nas kad se i uvedu te kazne i slicno, mentalitet ostaje manje vise isti. To je ono sto ja godinama pokusavam da ukapiram, kako menjati nas srbe :) Evo vezivanje pojasa u kolima, meni i ne treba kazna niti jedna amerika da me uci da ja to treba da stavim svaki put kad sednem u kola, to jednostavno prirodno bar meni dodje ali i pored tolikih kazni policije, nas narod se dalje ne pridrzava u meri u kojoj bi trebalo, jer uopste i ne razmislja da to nije da bi se izbegla kazna nego zbog toga da se sacuva zivot. Moze se napisati master teza vezano za nase ponasanje i mentalitet a istrazivanje ide bas duboko :)
Drugo, evropski mentalitet i ponasanje je u jednu ruku slicno nasem verovali neki ovde ili ne, ali npr.Amerikanci nevezano za kazne (ne za sve naravno), vole da poslusaju i da se drze nekih pravila jer smatraju to moralno dobrim. E sad sve to ulazi u dalju raspravu itd...ali takav sam ja utisak stekla o njima (ameri) i nama (srb+evropa).
 
ех, далеко ти оде ивана... чак у америку. поента је у законима, наравно. :dil: непоштовање истих повлачи са собом све ово о чему пишемо.
опет, верујем да се наши закони не разликују много од америчких, једини проблем је наш менталитет, сложиће се сви присутни на бб.
е а шта радити са тим несретним српским инатом и оној "да комшији цркне крава" и слично, то је наш проблем, та свест људи који немају довољно осећаја за земљу у којој живе и не гледају даље од свог дворишта, да не кажем авлије.

:violina:
 
ode ja u ameriku..--pa moramo da ucimo od najboljih :p
koliko vidim ne cvikamo mi srbi mnogo od tih zakona ni od kakvih kazni :cool: ova sorta se jednom u milion radja (naravno tu spadam i ja kao i vi u blazem obliku).... hihi
:vops:
 
ivana-bg":vnd9tii8 je napisao(la):
bespravne objekte naravno srusiti-da, ajmo da rusimo pola srbije. to se tamo nece rusiti po mom misljenju jer je vec duboko zaslo .. i zasto bi, tako je sarmantno, svi stranci to kazu...to treba da nam je turisticki hitic :)
Ipak postoji razlika izmedju ilegalnog i neuklnjizenog. Ilegalno je najcesce u sukobu sa planovima i zato ce morati da bude sruseno, oni sto je moguce ulopiti bice legalizovano. Neznam kakav je status tih vikendica, ali ukoliko ne ugrozavaju nasip nisu na listi prioriteta. Ponasanje vikendasa i odnos prema prirodi spada u domen drugih zakona, ali i to treba jasno regulisati.
 
Скелу уградили у мозаик
Радници који од некадашње „Прогресове” зграде у Кнез Михаиловој 27 праве хотел тешко оштетили копију дела из античке Хераклеје. – Хитро реаговао Небојша Брадић, министар културе
mozaik28maja.jpg

Металним конструкцијама кроз копију античког дела (Фото Д. Ћирков)

Чим је добио упозоравајући мејл са сликом да су радници који преуређују стару „Прогресову” зграду у Кнез Михаиловој 27 оштетили копију мозаика из античке Хераклеје која се налази пред овим здањем, Небојша Брадић, министар културе, кажу у министарству, јуче је дао налог да се провери како је дошло до тога и у каквом је стању уметничко дело. На овом месту Мирко Тодоровић, власник компаније „Тодор”, како је јуче и сам потврдио „Политици”, гради луксузни хотел са четири звездице од осам спратова.

У Министарству културе нагласили су да је Брадић хитно наложио Градском заводу за заштиту споменика културе да утврди коме је пало на памет да скелама уништи раскошни мозаик постављен поред апотеке „Матеја Ивановић”. Лидија Котур из Градског завода објаснила је да су о оштећењу дела – постављеног ту пред Самит несврстаних 1989. када је као поклон македонског народа са сличним знаменитостима из бивших република стигао у главни град Србије – одмах обавестили Републички завод. Вера Павловић-Лончарски, директорка те институције, одмах је упутила стручњаке да испитају оштећења и затражила од инспекције да обустави уништавање копије мозаика, чији се оригинал налази на археолошком налазишту у Битољу.

– Сада оштећено дело је у власништву града Београда, јер се налази на јавној површини, и садашњи власник здања је био законски обавезан да нас обавести о почетку градње хотела, што није учинио. Тада бисмо сигурно реаговали и наложили измештање или конзерваторски надзор мозаика. Тодоровић је купио зграду, није мозаик, и не сме да га уништи. Ово никако није смело да се догоди – изричита је Павловић-Лончарски.

Тодоровић наглашава да ће у уређење овог здања уложити 15 милиона евра, а незванично сазнајемо да ће ту нићи престижни хотел „Хилтон”.

Није му, каже, јасно што се одједном диже бука око уништавања мозаика јер, према његовој процени, „он нема никакву вредност и није заштићен”.

– Три и по године требало ми је да прикупим све дозволе за градњу хотела, како бих радио по закону. Апотека ће остати на истом месту, само је преуређујемо. Не разумем зашто се око овога диже прашина. Мозаик није оригинално уметничко дело, већ копија, није заштићен као ни витраж Петра Коњовића, који се налази у апотеци. На наше инсистирање представници „Апотекарске установе” су га заштитили најлоном, а док смо чекали да то учине изгубили смо шест драгоцених дана, јер имамо рокове када да завршимо преуређење – истакао је један од успешнијих домаћих привредника Мирко Тодоровић.

Како је документовано изложио, 2005. године је добио дозволу од Републичког завода за заштиту споменика културе да помери некадашњи улаз у зграду „Прогреса” ка Кнез Михаиловој улици, чиме аутоматски зид на коме је мозаик постаје унутрашњи. Сходно томе, Тодоровић тврди да има све дозволе и „у свом објекту може да ради шта хоће, па и да склони незаштићени мозаик”.

Вера Павловић-Лончарски наглашава да се и мозаик и Коњовићев витраж налазе у оквиру Кнез Михаилове улице, заштићене културно-историјске целине.

– Зграда није посебно заштићена, али уметничка дела јесу као значајни предмети у оквиру ове целине. Тодоровић није морао то да зна, али је имао законску обавезу да нас обавести о почетку радова, па бисмо му рекли. Мозаик јесте копија, али је био постављен на јавном месту. Дозволити његово уништење исто је као и упропастити све копије „Монализе” – наглашава Павловић-Лончарски.

На питање зашто му то нису посебно нагласили када су му одобрили радове одговорила је да би онда за сваки такав случај морали да пишу по 200 страна када би потанко наглашавали шта све градитељи не смеју да раде.

– Не можемо да напишемо све до детаља. Не бисмо му дали сагласност да је, када је тражио услове за рестаурацију зграде, написао да ће порушити мозаик – наглашава Павловић-Лончарски.

Министарство културе јуче је нагласило да су, после њихове иницијативе и увида у стање мозаика, стручњаци Републичког завода предложили доношење решења о забрани даљег извођења радова на делу објекта у Кнез Михаиловој 27, као и обнову уметничког дела.

Драгана Јокић

[објављено: 29/05/2009]
Извор: Политика
Адреса: http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Skelu-ugradili-u-mozaik.sr.html
 
Bahatost. Vise nije ni ono - "Aaaaa, to je mozaJik, ja mislio da to klinci zvrljali one, kako se zovu, grafiti! Ups, izvin'te, ce da popravimo!" - nego je preraslo u "To je sad moje i hebe mi se sta grad, zavod, prolaznici i Makedonci mislili o tome".....

A, ovo za Hilton, nezvanicno saznajemo iz forumaskih rasprava :D Vraca se Hiltonmanija :rolleyes:

Sto se tice onog dela rasprave o zakonima, tacno je da se njima stvari najlakse sredjuju, ali u jednom drustvu treba da postoji volja vecine da se ti zakoni primenjuju. Zakoni treba da imaju legitimitet, inace su samo mrtvo slovo na papiru ili nametanje, sto ima izvesnu crtu autoritarnosti. Zakonski sistem treba da bude odraz stanja u drustvu, naravno sa namerom da ga ucini jos boljim.
 
Pa znači ipak će ostati ta apoteka tu... pih ja se iskreno ponadao da će je premestiti....

a ovo za vitraž.... ma ovde se ionako niko više ne obazire ni na šta ukoliko nema neki kratkoročni profit od toga...
taj mozaik je bio valjda poklon da li skoplja prilikom neke konferencije, više ne mogu da se setim...
 
Vrh