Скелу уградили у мозаик
Радници који од некадашње „Прогресове” зграде у Кнез Михаиловој 27 праве хотел тешко оштетили копију дела из античке Хераклеје. – Хитро реаговао Небојша Брадић, министар културе
Металним конструкцијама кроз копију античког дела (Фото Д. Ћирков)
Чим је добио упозоравајући мејл са сликом да су радници који преуређују стару „Прогресову” зграду у Кнез Михаиловој 27 оштетили копију мозаика из античке Хераклеје која се налази пред овим здањем, Небојша Брадић, министар културе, кажу у министарству, јуче је дао налог да се провери како је дошло до тога и у каквом је стању уметничко дело. На овом месту Мирко Тодоровић, власник компаније „Тодор”, како је јуче и сам потврдио „Политици”, гради луксузни хотел са четири звездице од осам спратова.
У Министарству културе нагласили су да је Брадић хитно наложио Градском заводу за заштиту споменика културе да утврди коме је пало на памет да скелама уништи раскошни мозаик постављен поред апотеке „Матеја Ивановић”. Лидија Котур из Градског завода објаснила је да су о оштећењу дела – постављеног ту пред Самит несврстаних 1989. када је као поклон македонског народа са сличним знаменитостима из бивших република стигао у главни град Србије – одмах обавестили Републички завод. Вера Павловић-Лончарски, директорка те институције, одмах је упутила стручњаке да испитају оштећења и затражила од инспекције да обустави уништавање копије мозаика, чији се оригинал налази на археолошком налазишту у Битољу.
– Сада оштећено дело је у власништву града Београда, јер се налази на јавној површини, и садашњи власник здања је био законски обавезан да нас обавести о почетку градње хотела, што није учинио. Тада бисмо сигурно реаговали и наложили измештање или конзерваторски надзор мозаика. Тодоровић је купио зграду, није мозаик, и не сме да га уништи. Ово никако није смело да се догоди – изричита је Павловић-Лончарски.
Тодоровић наглашава да ће у уређење овог здања уложити 15 милиона евра, а незванично сазнајемо да ће ту нићи престижни хотел „Хилтон”.
Није му, каже, јасно што се одједном диже бука око уништавања мозаика јер, према његовој процени, „он нема никакву вредност и није заштићен”.
– Три и по године требало ми је да прикупим све дозволе за градњу хотела, како бих радио по закону. Апотека ће остати на истом месту, само је преуређујемо. Не разумем зашто се око овога диже прашина. Мозаик није оригинално уметничко дело, већ копија, није заштићен као ни витраж Петра Коњовића, који се налази у апотеци. На наше инсистирање представници „Апотекарске установе” су га заштитили најлоном, а док смо чекали да то учине изгубили смо шест драгоцених дана, јер имамо рокове када да завршимо преуређење – истакао је један од успешнијих домаћих привредника Мирко Тодоровић.
Како је документовано изложио, 2005. године је добио дозволу од Републичког завода за заштиту споменика културе да помери некадашњи улаз у зграду „Прогреса” ка Кнез Михаиловој улици, чиме аутоматски зид на коме је мозаик постаје унутрашњи. Сходно томе, Тодоровић тврди да има све дозволе и „у свом објекту може да ради шта хоће, па и да склони незаштићени мозаик”.
Вера Павловић-Лончарски наглашава да се и мозаик и Коњовићев витраж налазе у оквиру Кнез Михаилове улице, заштићене културно-историјске целине.
– Зграда није посебно заштићена, али уметничка дела јесу као значајни предмети у оквиру ове целине. Тодоровић није морао то да зна, али је имао законску обавезу да нас обавести о почетку радова, па бисмо му рекли. Мозаик јесте копија, али је био постављен на јавном месту. Дозволити његово уништење исто је као и упропастити све копије „Монализе” – наглашава Павловић-Лончарски.
На питање зашто му то нису посебно нагласили када су му одобрили радове одговорила је да би онда за сваки такав случај морали да пишу по 200 страна када би потанко наглашавали шта све градитељи не смеју да раде.
– Не можемо да напишемо све до детаља. Не бисмо му дали сагласност да је, када је тражио услове за рестаурацију зграде, написао да ће порушити мозаик – наглашава Павловић-Лончарски.
Министарство културе јуче је нагласило да су, после њихове иницијативе и увида у стање мозаика, стручњаци Републичког завода предложили доношење решења о забрани даљег извођења радова на делу објекта у Кнез Михаиловој 27, као и обнову уметничког дела.
Драгана Јокић
[објављено: 29/05/2009]