Šta je novo?

Косанчићев венац - ревитализација

Kao drzava smo se pokazali vise nego neozbiljni i nedostojni svakog obelezja ovog zlocina, jer nismo uspeli da napravimo odgovarajuci spomenik najvecoj kulturnoj katastrofi vec 80 godina. Ipak mi se dopada obnova fasade stare zgrade pre svega iz estetskih razloga, slazem se sa kolegama koji su izneli predloge o "ljusturi" odnosno samo izvodjenjem zidova, ili potpunom praznom enterijeru iz simbolickih razloga ili trajnoj postavci sa fotografijama zlocina i predmetima...ukratko bilo cemu osim sadasnje sramote ili nekog stvaranja "svetih rusevina" sto cini mi se pokusava da se uradi i sa Generalstabom. Krajnje je vreme da napravimo otklon od morbidne fascinacije razrusenim i svojevrsne mitomantske viktimizacije i "nekrofilije". Uostalom, Beograd je rusen 44 puta i svaki put je obnavljan i gradjen iznova, zasto bi bio problem da se obnovi jos jedna zgrada? Rajhstag je obnovljen, nikome nije palo na pamet da pravi simbol velike nemacke tragedije od tadasnjih rusevina.
 
Kao drzava smo se pokazali vise nego neozbiljni i nedostojni svakog obelezja ovog zlocina, jer nismo uspeli da napravimo odgovarajuci spomenik najvecoj kulturnoj katastrofi vec 80 godina. Ipak mi se dopada obnova fasade stare zgrade pre svega iz estetskih razloga, slazem se sa kolegama koji su izneli predloge o "ljusturi" odnosno samo izvodjenjem zidova, ili potpunom praznom enterijeru iz simbolickih razloga ili trajnoj postavci sa fotografijama zlocina i predmetima...ukratko bilo cemu osim sadasnje sramote ili nekog stvaranja "svetih rusevina" sto cini mi se pokusava da se uradi i sa Generalstabom. Krajnje je vreme da napravimo otklon od morbidne fascinacije razrusenim i svojevrsne mitomantske viktimizacije i "nekrofilije". Uostalom, Beograd je rusen 44 puta i svaki put je obnavljan i gradjen iznova, zasto bi bio problem da se obnovi jos jedna zgrada? Rajhstag je obnovljen, nikome nije palo na pamet da pravi simbol velike nemacke tragedije od tadasnjih rusevina.
Apsolutno, takođe verujem da je i čelnicima u Varšavi sigurno bilo lakše da smao sravne veći deo ruševina i na njihovom mestu izgrade moderne zgrade tog vremena, ali nisu. Pitam se zašto.
warsaw.jpg
 
Na Malti su od u ratu porušene zgrade Opere u Valeti napravili pozornicu na otvorenom sa obnovljenim delovima fasade. Možda bi to moglo da se uradi i sa ostacima biblioteke.
Screenshot_20220412-203235_Maps.jpg
 
Kao drzava smo se pokazali vise nego neozbiljni i nedostojni svakog obelezja ovog zlocina, jer nismo uspeli da napravimo odgovarajuci spomenik najvecoj kulturnoj katastrofi vec 80 godina. Ipak mi se dopada obnova fasade stare zgrade pre svega iz estetskih razloga, slazem se sa kolegama koji su izneli predloge o "ljusturi" odnosno samo izvodjenjem zidova, ili potpunom praznom enterijeru iz simbolickih razloga ili trajnoj postavci sa fotografijama zlocina i predmetima...ukratko bilo cemu osim sadasnje sramote ili nekog stvaranja "svetih rusevina" sto cini mi se pokusava da se uradi i sa Generalstabom. Krajnje je vreme da napravimo otklon od morbidne fascinacije razrusenim i svojevrsne mitomantske viktimizacije i "nekrofilije". Uostalom, Beograd je rusen 44 puta i svaki put je obnavljan i gradjen iznova, zasto bi bio problem da se obnovi jos jedna zgrada? Rajhstag je obnovljen, nikome nije palo na pamet da pravi simbol velike nemacke tragedije od tadasnjih rusevina.
Nije za poredjenje. Ja sam za obnovu zgrade poste na Savskom trgu i generalno protiv rusenja , poput onog koje se i danas desava u Svetozara Markovica, ali zgrada biblioteke bez 1300 rukopisnih knjiga nema ama bas nikakavog smisla
 
Pricamo o rekonstrukciji ove zgrade, kao da je tako nesto kod nas milion puta radjeno i da sa tim imamo iskustva.
Medjutim, jedna takva rekonstrukcija - iz temelja - predratne zgrade kod nas - nikad - nije radjena, samo smo o tome pricali milion puta.
Bilo je relativno dobrih sanacija delova zgrada od posledica raznih bombarodvanja, ali nikad nigde nije rekonstrisana zgrada 'koje vise nema'.
U ovom slucaju nista sem 1:1 kloniranja ne bi bilo prihvatljivo, jer stvari mogu vrlo lako da postanu fush iz Skoplja.
 
Ponovo, svima preporučujem da pročitaju knjigu "Kuća nesagorivih reči", da im možda postane bliže o kolikoj se tragediji radi, možda ne bi, kada se priča o Narodnoj biblioteci Srbije, razmišljali o obnovi kuće, o estetici pogleda sa ulice, o tome kako "izgleda Beograd", možda ne bi tražili primere za poređenje koji jednostavno nisu u rangu spaljene i izgbljene istoijske i kulturne građe...
Najlakše je uzeti građevinski materijal i sagraditi ponovo srušene kuće, cele ulice, kvartove... i ja nemam ništa protiv toga. Ali ovo nije taj slučaj. Ta zgrada je nebitna, bila je nebitna i kada je otkupljena da se u nju smesti Narodna biblioteka... ona je čak i jedan od uzroka ove tragedije, a neki bi da je obnavljaju... ne verujem šta čitam na ovoj temi, i stalo se podmeće "aha, ti bi da ostane rupa"... Ne.
Ovde je nepohodno jedinstveno obeležje, u rangu "Kamenog cveta" iz Jasenovca, simbol koji će ljudima da se ureže u srce i dušu, koji će pri svakom pogledu na njega da zauvek podeća na ono što smo izgubili na ovom mestu... a ne kuća "da nam grad bude lep isto kao nekada"...
 
I jedna i druga strana ima dobre argumente, po mom misljenju, bilo da je obnova starog objekta uz novu namenu simbolicke postavke ili stvaranje potpuno novog obelezja, skeptican sam samo o izvodjenju samog resenja na koje cekamo toliko decenija, sto je samo po sebi najveca uvreda i sramota za koju ne postoji ni jedno opravdanje. Svaka destrukcija je ogromna tragedija, ne zelim da umanjujem ovaj nas veliki gubitak ali zamislite koliko knjiga, fotografija i uspomena je unisteno kada su Varsava ili Drezden sravnjeni sa zemljom, sto nije sprecilo te zemlje da sve obnove po starim planovima. Ne slazem se da postoji i najmanji rizik ponavljanja Skoplja, jer prosto ovo Skoplje nije nikada postojalo, mi bismo samo podigli staru zgradu po originalnim planovima. Pod uslovom da jos uvek postoje.
 
Ovde je nepohodno jedinstveno obeležje, u rangu "Kamenog cveta" iz Jasenovca, simbol koji će ljudima da se ureže u srce i dušu, koji će pri svakom pogledu na njega da zauvek podeća na ono što smo izgubili na ovom mestu...
Sve se slazem, ali ne bih biblioteku poredjivao sa Jasenovcem. Znam da ti nije bila namera, ali ipak.

Ne slazem se da postoji i najmanji rizik ponavljanja Skoplja, jer prosto ovo Skoplje nije nikada postojalo, mi bismo samo podigli staru zgradu po originalnim planovima. Pod uslovom da jos uvek postoje.

Jeste da je bitna razlika da li je nesto vec postojalo ili naknadno izmisljeno. Neke zgrade u Skoplju koje su "obnovljene" su postojale pre velikog zemljotresa.
Meni je "skoplje" vise stanje svesti, a najvise kvalitet izrade. Dzaba sto je biblioteka, ili neka druga zgrada, vec postojala, ako fasadu izoluju stiroporom koji otpada i koriste ostali fush materijali.
 
Zna li se kako je izgledala ova kuca pre nego sto je ovako osakacena ?
 
Ovo krilo zgrade Patrijaršije što izlazi na Konančićev venac mi nikada nije bilo jasno.... i ta pareclica na kojem se krilo nalazi, i celokupan oblik zgrade... kao da je neko imao nameru da se Patrijaršija jednog dana proširi i na parcelu te kućice...
 
Sve vise lici da odgovorna lica pojma nemaju sa zivotom, svako obicno ima neku slabu tacku a oni nemaju nijednu stvar gde su dobri. Rade malo vise fasada nego prethodna vlast samo to im priznajem, sve drugo je ocajno, lazna obecanja i odustajenje od planova. Ili idu na foru " ma ima da im obecam 76 stvari a bice srecni kada uradim 10".
 
Sta ce biti sa spomen-rupcagom biblioteke, jel odluceno nesto nakon ili cekamo jos jedno 50 godina?
Па одлучено је већ, издвојен је новац и почело је пројектовање. Зграда ће споља изгледати индетично старој порушеној, у приземљу зграде ће се налазити меморијални центар посвећен бомбардовању Београда а на спрату ће се налазити изложбени простор у коме ће се одржавати културна дешавања као и радионице за рестаурацију старих књига. Испред зграде ће се налазити споменик порушеној библиотеци.
 
Jel može još jednom link ka vesti u kojoj se kaže da je počelo projektovanje?
Hvala.
 
Vrh